Z powodu alternatywy wobec której stoję – dalszych rządów PiS bez żadnej kontrol

Robert Maślak

Z powodu alternatywy wobec której stoję – dalszych rządów PiS bez żadnej kontroli – oddam głos na Rafała Trzaskowskiego.
Rafał Trzaskowski to nie mój kandydat. Zbyt dobrze pamiętam rządy PO, aby nim był – prywatyzacja usług publicznych i ich zaniedbanie, zamrożenie płac budżetówki, upowszechnienie

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-07-10 23:51:52

Obejrzyj Dolina Baryczy – katastrofa – nie odpuścimy

Robert Maślak


Wraz z posłanką Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i posłem Krzysztof Śmiszek odwiedziłem dzisiaj Dolinę Baryczy, przyrodniczą perłę Dolnego Śląska, aby zobaczyć skutki katastrofy ekologicznej. Na razie zatruta jest rzeka, Stawy Milickie są zabezpieczone zastawkami, ale taki stan nie może trwać wiecznie, bo woda do nich czerpana jest z Baryczy. Mamy komunikat do władz!
Podpisz apel, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś/-eś: https://naszademokracja.pl/petitio…/ratujmy-doline-baryczy-1


Źródło
Opublikowano: 2020-07-10 22:11:25

W programie Rafał Trzaskowski dobry zapis – PGL Lasy Państwowe, quasi-firma dzia

Robert Maślak

W programie Rafał Trzaskowski dobry zapis – PGL Lasy Państwowe, quasi-firma działająca na podstawie specjalnej ustawy, zarządzająca naszym wspólnym dobrem na ponad 1/4 powierzchni kraju, jest poza kontrolą społeczną. Wyrąb lasów wzrósł w Polsce dramatycznie. Konkurent, Andrzej Duda nawet palcem nie kiwnął, gdy bezprawnie wycinano Puszczę Białowieską, za to podpisał #LexSzyszko – prawo, którego ofiarami są miliony drzew w całej Polsce. Jak donosi Radio Maryja – doradca prezydenta RP ds. ochrony środowiska Paweł Sałek jest zaniepokojony, że w jej skład mieliby wejść m.in. przedstawiciele nauki, samorządów i organizacji ekologicznych i mówi, że "kolejnym niepokojącym pomysłem – jest zwiększenie kontroli nad wycinką drzew.". No faktycznie przerażające, społeczeństwo chce mieć kontrolę nad lasami!LexSzyszko

Źródło
Opublikowano: 2020-07-09 23:05:02

LGBT in Poland: ‚It’s only going to get worse’

Robert Maślak

Jest Pan z siebie dumny, Andrzej Duda? Jest Pan dumny z takiej Polski? Jest Pan dumny, że to stąd na cały świat wychodzi sygnał o faszyzacji życia publicznego? Mnie nie dziwi, że dziennikarz BBC jest zszokowany nienawiścią, każdego przyzwoitego człowieka to musi szokować.
Dzisiaj ukazał się reportaż BBC News o homofobii w najbardziej homofobicznym kraju UE, w którym władza kłamstwami nakręca nagonkę na LGBT.
https://www.bbc.com/…/poland-election-the-fight-for-lgbt-ri…

LGBT in Poland: ‚It’s only going to get worse’

President Andrzej Duda, who is accused of running on an anti-LGBT platform, is seeking re-election on Sunday.

Źródło
Opublikowano: 2020-07-09 18:47:37

Obejrzyj Stawy Milickie zagrożone

Robert Maślak


Obrazy i dźwięki rezerwatu Stawy Milickie. Krótkie nagranie, które zrobiłem 2 tygodnie temu. Dziś wskutek katastrofy ekologicznej na Baryczy jest on zagrożony. Zastawki na stawach zostały zamknięte, ale to nie może trwać wiecznie, bo stawy zasilane są wodą z Baryczy. Działania są niewystarczające – skala katastrofy jest tak duża, że lokalne władze powinny otrzymać solidne wsparcie. W Warszawie w czasie awarii oczyszczalni "Czajka", rząd i TVP trąbiły o tym od rana do nocy, bo chceli uderzać w Trzaskowskiego. Przy prawdziwej katastrofie, o skutkach nieporównywalnie większych niż w Warszawie, milczą, Ale PiS ma teraz wybory, a katastrofa może wynikać z zaniedbań władzy.
Podpisz petycję, zmuś władzę do ratowania Baryczy i Stawów Milickich:
https://naszademokracja.pl/petitio…/ratujmy-doline-baryczy-1


Źródło
Opublikowano: 2020-07-09 16:37:20

Dzisiaj o 15:40 w programie Światopogląd Agnieszki Lichnerowicz w Radiu TOK FM b

Robert Maślak

Dzisiaj o 15:40 w programie Światopogląd Agnieszki Lichnerowicz w Radiu TOK FM będę mówił o katastrofie ekologicznej w Baryczy.

Fot. z 16.10.2019 – zagrożony katastrofą rezerwat Stawy Milickie chroniony konwencją ramsarską, wpisany na listę Living Lakes jako jeden z unikatowych obszarów wodnych na świecie.
Podpisz petycję, zmuś władzę do ratowania Baryczy i Stawów Milickich: https://naszademokracja.pl/petitio…/ratujmy-doline-baryczy-1


Źródło
Opublikowano: 2020-07-09 12:03:16

Proszę Państwa, trwa kampania wyborcza i to jest taki moment w tej kampanii, kie

Urszula Kuczyńska

Proszę Państwa, trwa kampania wyborcza i to jest taki moment w tej kampanii, kiedy ja mam wrażenie, że wszystkim stronom już zupełnie myli się, gdzie jest góra a gdzie dół.

Nie zamierzam przekonywać Państwa do którejkolwiek opcji: macie Państwo swój rozum, swoje przekonania i swoją hierarchię wartości.

Rzeczywistość nas w tym roku wyjątkowo nie rozpieszcza: tu nie ma idealnych kandydatów i dobrego wyboru. Jest tylko taki może odrobinę mniej zły i to do Państwa należy decyzja, którego z kandydatów za takiego właśnie uznacie.

Wczoraj gruchnęła wiadomość, że kilkadziesiąt kilometrów płynącej przez Dolny Śląsk i Wielkopolskę rzeki Barycz umarło biologicznie na skutek zatrucia azotanami.
Zagrożony jest największy rezerwat przyrody w Polsce: Stawy Milickie. To siedlisko niezliczonej ilości ptaków, w tym orła bielika, obszar absolutnie bezcenny.
Przed zagrożeniem ze strony azotanów w tym rejonie przyrodnicy ostrzegali wszystkie władze na wszystkich szczeblach już od lat. Na nic się to nie zdało. Reakcji się nie doczekali. Na reakcję nie mogą doczekać się nawet teraz, kiedy rejonowi grozi biologiczna katastrofa. Wszyscy decydenci, w tym Ministerstwo Środowiska zajęci są kampanią wyborczą. Kiedy w Warszawie doszło do awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka" nie odpuścili jednak okazji, by zupełnie bez sensu walić w Rafała Trzaskowskiego, włodarza miasta, jak w bęben.

Z drugiej jednak strony, ten sam Rafał Trzaskowski w kampanii prezydenckiej, przedstawia się jako zwolennik ideologii 100% OZE – utopii, która dla każdej osoby zajmującej się energetyką nie jest niczym innym jak ładnie nazwanym ruchem antynaukowym, takim energetycznym odpowiednikiem antyszczepionkizmu.

100% OZE nie funkcjonuje nigdzie indziej niż na papierze i najczęściej nie jest to papier zapisany wartościowymi analizami. Wystarczy spojrzeć na scenariusze dekarbonizacji proponowane przez IPCC, przeczytać czerwcowy raport Międzynarodowej Agencji Energii, by wiedzieć, że 100% OZE to nic innego jak mrzonka bazująca na ludzkiej naiwności i niewiedzy, że każde niestabilne źródło energii wymaga zainstalowania mocy rezerwowych w systemie. A te moce rezerwowe dla OZE to najczęściej gaz ziemny i/lub biomasa, czyli zmielone drzewa.

Rozwiązania i propozycje miksów energetycznych są rozmaite – każde z nich ma swoje wady i zalety, ale o każdym należy rozmawiać nie tracąc z oczu rzeczy najważniejszej, czyli celu dekarbonizacji. To o nią nam chodzi a nie o kłótnie na temat procentu OZE w miksie. O nią i o bezpieczeństwo energetyczne, bo gospodarka, która nie jest w stanie zagwarantować sobie ciągłości dostaw prądu dla przemysłu, szpitali i ludzi to gospodarka, która nie istnieje.

Miłego wieczoru.


Źródło
Opublikowano: 2020-07-08 20:37:14

Polityka klimatyczna – Rafal Trzaskowski i Andrzej Duda. Jeśli ważne są dla Cieb

Robert Maślak

Polityka klimatyczna – Rafal Trzaskowski i Andrzej Duda. Jeśli ważne są dla Ciebie sprawy klimatu i środowiska, ale też faktyczna polityka prorodzinna, bo chodzi o przyszłość naszych dzieci, to zestawienie może być przydatne. Szczegółowe informacje, solidna analiza: https://www.facebook.com/1040576679663472/posts/1448553865532416/
Wejdź na profil Ekowyborca i polub stronę, informacje przydatne nie tylko w czasie wyborów.


Źródło
Opublikowano: 2020-07-08 20:13:22

Ratujmy Dolinę Baryczy!

Robert Maślak

Sytuacja w Baryczy jest dramatyczna – ekosystem zamarł. Rzeka na ogromnym odcinku jest martwa, bez tlenu i z gigantycznymi stężeniami azotanów, zagrożone są Stawy Milickie, największy rezerwat w Polsce. Władza nie podejmuje koniecznych działań ratunkowych, jest zajęta kampanią. Czas na akcję, podpisz i udostępnij petycję.
https://naszademokracja.pl/petitio…/ratujmy-doline-baryczy-1

Ratujmy Dolinę Baryczy!

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy to unikatowy na skalę europejską ekosystem. Znajdują się tam europejska Ostoja Ptaków IBA, obszar specjalny ochrony ptaków oraz specjalny obszar ochrony siedlisk. Na terenie Parku znajduje się też jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych …..

Źródło
Opublikowano: 2020-07-07 22:08:16

„Dziennikarka” DoRzeczy i RADIO PLUS pilnie poszukuje dla prezydenta Dudy kolejn

Robert Maślak

„Dziennikarka” DoRzeczy i RADIO PLUS pilnie poszukuje dla prezydenta Dudy kolejnej grupy do szczucia, bo martwi się, że LGBT nie wystarczy do zwycięstwa.
#PrezydentNienawiści #PrezydentPrzemocyPrezydentNienawiści,PrezydentPrzemocy

Źródło
Opublikowano: 2020-07-07 17:34:45

#PrezydentNienawiści #PrezydentPrzemocy

Robert Maślak

#PrezydentNienawiści #PrezydentPrzemocy

Jakub i Dawid są małżeństwem od blisko trzech lat. Nie wzięli ślubu w Polsce, bo im nie wolno. Wzięli go w Portugalii. W Polsce mieszkają. A dokładnie w Warszawie. Mimo dyskomfortu, że ich własne państwo oficjalnie nie uznaje ich związku. Niebezpiecznie poczuli się jednak w poniedziałek, 6 lipca.

Tego dnia na ścianie kamienicy ich znajomych – również pary homoseksualnej – dokładnie pod ich oknem, pojawił się napis "Jebać LGBT". Żeby nie było wątpliwości, czyje okno chcieli w ten sposób "zaznaczyć", nieznani sprawcy do napisu dorysowali strzałki.

"Dzisiaj napisali, jutro podpalą, pojutrze zabiją. Czy są jeszcze ludzie, którzy nie rozumieją, do czego prowadzi takie szczucie? Ten problem nie jest gdzieś daleko. Jest tu i teraz" – napisali znajomi Jakuba i Dawida, w dalszej części swojego przekazu nawiązując do kwestii historycznych:

Jakiej przyszłości chcesz? Może powtórki najgorszych chwil XX wieku?" – pytają autorzy wpisu, przekaz przekaz kończąc napomnieniem:

Jakub i Dawid postanowili historię upublicznić.
Więcej:
https://warszawa.wyborcza.pl/…/7,54420,26103679,dzisiaj-nap…PrezydentNienawiści,PrezydentPrzemocy

Źródło
Opublikowano: 2020-07-07 16:33:11

Katastrofa ekologiczna w Dolinie Baryczy – zatruta rzeka, martwe ryby i cały eko

Robert Maślak

Katastrofa ekologiczna w Dolinie Baryczy – zatruta rzeka, martwe ryby i cały ekosystem. Ryzyko zatrucia Stawów Milickich – przyrodniczej perły Dolnego Śląska, rezerwatu przyrody, obszaru Natura 2000, miejsca gniazdowania prawie 200 gatunków ptaków. Przyczyna nieznana, ale prawdopodobnie uwolnione do wody nawozy ze składowiska, ścieki z chlewni lub fermy kurczaków. Info: https://wroclaw.wp.pl/dolina-baryczy-zatruta-rzeka-w-smierd…


Źródło
Opublikowano: 2020-07-06 23:28:24

Petardami i gruzem w pisklęta uszatki c.d. więcej szczegółów.

Robert Maślak

Petardami i gruzem w pisklęta uszatki c.d. więcej szczegółów.
Już drugi rok z rzędu na jednym z podwórek w Nysie gnieżdżą się uszatki. Ptaki te zajmują stare gniazda wron lub srok. Sowy w Nysie w tym roku wyprowadziły aż 5 młodych. Mieszkańcy przywiązali się i wielu mówi o nich "nasze sowy". Młode, gdy wyjdą z gniazda, ale jeszcze kiepsko latają, wieczorami nawołują rodziców piskami. W zeszłym roku jeden z mieszkańców rzucał w sowy kamieniami, został wtedy pouczony przez policję. W tym roku użył gruzu i petard. Ludzie zawiadomili policję i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz Stowarzyszenia Ochrony Sów.
Info: https://nowinynyskie.com.pl/…/petardami-i-kamieniami/1020705

Fot. Anna Aftyka / Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne.


Źródło
Opublikowano: 2020-07-06 16:07:03

Dyskusja o atomie toczy się w Australii od ponad 50 lat. W Australii znajduje si

Urszula Kuczyńska

Dyskusja o atomie toczy się w Australii od ponad 50 lat. W Australii znajduje się bowiem aż 33% rozpoznanych, światowych zasobów rudy uranu. Większe złoża mają tylko Kanada i Kazachstan.

Pech chce, że w Australii znajdują się też ogromne złoża węgla: zarówno brunatnego, jak i kamiennego wysokiej jakości. Węgiel wydobywa się w każdej, każdej australijskiej prowincji. 70% wydobycia idzie na eksport, do krajów Azji – głównie do Japonii, Korei i Chin. Pozostałe 30% zasila lokalny przemysł, głównie energetykę.

Bo pomimo wspaniałych warunków do rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej, australijski sektor energetyczny wciąż węglem stoi. 60% wytwarzanej w kraju energii elektrycznej pochodzi z jego bezpośredniego spalania.

Jest to pochodna polityki, a jakże.

Dostępność węgla i rodzimego gazu ziemnego od zawsze były w Australii argumentem przeciwko rozwojowi energetyki jądrowej. Partia Liberalna mówiła o konieczności jej wdrożenia już w latach 50-tych poprzedniego wieku, ale przegrała z rodzimymi interesami. W latach 70-tych z kolei, w Australii zaczęły działać dodatkowo zaciekle antyatomowe ruchy społeczne, które doprowadziły do fałszywego zrównania energetyki jądrowej z bronią jądrową w głowach opinii publicznej.

Historia dyskusji o atomie w Australii to historia wiecznego przeciągania liny. Prób zmiany dyskursu wokół energetyki jądrowej było wiele, wiele było również raportów, które wskazywały, że jej rozwój będzie dla kraju korzystny, zwłaszcza teraz, kiedy Australia jako pierwsza pada ofiarą galopujących zmian klimatu. Jeszcze więcej było chyba projektów, które z wielu względów nigdy nie doszły do skutku, polityków, którzy próbowali coś w tej kwestii zmienić i takich, którzy zrobili wszystko, aby im to uniemożliwić.

Stan rzeczy na dziś przedstawia się więc dość absurdalnie: Australia we współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej wydobywa i sprzedaje rudę uranu innym krajom, które wyrabiają z niej paliwo do reaktorów jądrowych, ale w wielu miejscach rządy australijskich prowincji przyjęły ustawy skutecznie uniemożliwiające jakiekolwiek przetwarzanie i wykorzystanie wydobytej w kraju rudy na użytek zaspokojenia rodzimych potrzeb energetycznych.

Po ostatnich pożarach debata o energii jądrowej w Australii znów odżyła. Warto jej się przyglądać, bo wiele nas może nauczyć.

Przypomniała mi się wczoraj, kiedy wpadłam na doniesienia z Bełchatowa. Otóż grupa 100 górników protestowała pod siedzibą PGE GiEK S.A. przeciwko planom swojego pracodawcy. W dokumencie z 2009 roku, Polskim Programie Energetyki Jądrowej, PGE jest bowiem wskazane jako podmiot odpowiedzialny za projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

I tak sobie pomyślałam, że kurcze. Górnicy to niezwykle mądrzy ludzie. Oni od zawsze wiedzą, co jest realnym zagrożeniem dla nich i dla ich interesów – atom, który jako jedyny jest dla węgla prawdziwą alternatywą.

Jak to jest, że nie rozumieją tego inni?


Źródło
Opublikowano: 2020-07-05 20:54:49

Pan redaktor Bartłomiej Derski z WysokieNapiecie.pl jest współautorem broszury,

Urszula Kuczyńska

Pan redaktor Bartłomiej Derski z WysokieNapiecie.pl jest współautorem broszury, którą sponsoruje nie kto inny jak fundacja niemieckich Zielonych w Polsce, czyli Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa. Wydała ją niedawno Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. O czym jest broszura? No, to proste, bo o czym…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-07-04 21:43:06

Bił w twarz i wpychał rękę w krocze dziecka. Andrzej Duda zamiast oddzielnego mi

Robert Maślak

Bił w twarz i wpychał rękę w krocze dziecka. Andrzej Duda zamiast oddzielnego mieszkania dla ofiar, podarował im oprawcę. Sprawca łamał warunki kary, uzależnił od siebie ofiary. Nie miały wyjścia, mieszkanie należy do sprawcy. Wstrzymywałem się z oceną tego ułaskawienia, bo to zwykle skomplikowane sprawy, ale na podstawie tego, co jest dostępne, ta decyzja budzi mój sprzeciw.
Artykuł bezpłatny (trzeba się tylko zalogować/ zarejestrować): https://oko.press/co-zrobil-przestepca-ulaskawiony-przez-d…/


Źródło
Opublikowano: 2020-07-04 17:59:51

Bosak udaje ugrzecznionego liberała. Czy po wyborach wróci do narracji Młodzieży Wszechpolskiej?

Robert Maślak

Przed wojną Młodzież Wszechpolska organizowała bandy, które rozbiegały się po mieście i szukały Żydów, doszło też do ataku na żydowskie matki, ich dzieci po prostu wyrzucano z wózków. Po 1989 roku reaktywował ją Roman Giertych, który dziś kręci się wokół opozycji. W czasie demonstracji Wszechpolacy krzyczą: Eurocwele” i „Obóz pracy dla lesbijek, eutanazja dla pedałów”. W czasie kampanii schował swoje neofaszystowskie poglądy, skupił się na gospodarce. Za ta taktyką stoi Ordo Iuris. Pod tym płaszczykiem stoi wprowadzenie prawa religijnego, całkowity zakaz aborcji, zakaz rozwodów, dyskryminacja osób homoseksualnych i transpłciowych.

https://noizz.pl/…/kim-jest-krzysztof-bosak-radykal…/vd62zdm

Bosak udaje ugrzecznionego liberała. Czy po wyborach wróci do narracji Młodzieży Wszechpolskiej?

Minęło 20 lat od kiedy Krzysztof Bosak dołączył do skrajnie prawicowej organizacji – Młodzieży Wszechpolskiej. Od tego czasu jego poglądy się tylko zradykalizowały, choć on sam używał wielu sztuczek, …

Źródło
Opublikowano: 2020-07-02 20:04:02

Czarnogóra wprowadza związki partnerskie dla osób tej samej płci. Przepisy wejdą

Robert Maślak

Czarnogóra wprowadza związki partnerskie dla osób tej samej płci. Przepisy wejdą w życie za rok. To pierwszy kraj spoza UE w Europie, który to robi. Podobne działania rozważa Bośnia i Hercegowina, w której blisko połowę społeczeństwa stanowią muzułmanie.Z krajów byłej Jugosławii związki partnerskie są już w Słowenii i Chorwacji.
Premier Czarnogóry na Twitterze napisał: "To wielki krok we właściwym kierunku dla społeczeństwa Czarnogóry, jego demokratycznej dojrzałości i procesów integracyjnych. Równość i te same prawa dla wszystkich są fundamentem wartości ludzkich i europejskich".


Źródło
Opublikowano: 2020-07-02 17:20:00

Osiemnastowieczą Europę przed całkowitą deforestacją uratowało odkrycie węgla: o

Urszula Kuczyńska

Osiemnastowieczą Europę przed całkowitą deforestacją uratowało odkrycie węgla: okazał się dużo bardziej kaloryczny od spalanej powszechnie biomasy, czyli drzew.
Mówiąc bardziej naukowo: miał dużo wyższe EROI (energy return on investment), czyli stosunek energii uzyskanej z jego spalania do energii zainwestowanej w jego pozyskanie.
Potem przyszło odkrycie, że kontrolowana reakcja rozszczepiania jąder atomu daje nieporównanie więcej energii niż węgiel, którego wykorzystanie okazało się mieć mnóstwo katastrofalnych skutków ubocznych: nie tylko powszechne śmierci górników związane z jego wydobyciem, ale też śmierci związane z zanieczyszczeniem powietrza, jakie powodował przed upowszechnieniem nowoczesnych filtrów (pamiętacie słynny, londyński smog?) i – ostatnio – emisji CO2 do atmosfery w związku z jego spalaniem.

Atom mógłby pomóc nas uratować, ale atom ma grono zagorzałych przeciwników – najczęściej przeciwników ze złych przyczyn. Mylą energetykę z militariami, stawiają na głowie cywilizacyjne priorytety, jakby odpady z elektrowni jądrowych faktycznie były groźniejsze niż te ze spalania węgla, składowane bezpośrednio w powietrzu, którym oddychamy.

I ci przeciwnicy, jakimś dziwnym trafem, zdołali przekonać rzesze ludzi, że lepiej dla siedmiu i pół miliarda mieszkańców Ziemi jak powrócą do stanu z XVIII wieku, kiedy było ich wielokrotnie mniej – że lepiej będzie palić biomasą, czyli drzewami, w piecach elektrowni niż napędzać ich turbiny parą wytworzoną w reaktorze jądrowym.

To dlatego we wtorek w nocy zamknięto elektrownię jądrową w Fessenheim w Alzacji. Na jej miejsce wskakuje piękna peleciarnia, w której mielić się będzie lasy Wogezów.

To dlatego na koniec 2019 zamknięto Phillipsburg. Na jego miejsce wskakuje blok węglowy Datteln 4.

Tymczasem lasy Europy znikają w zastraszającym tempie. Dzięki wysiłkom Greenpeace i luksemburskiego Zielonego, Claude Turmes’a, biomasa znalazła się bowiem na europejskiej liście źródeł OZE. Powstał gigantyczny interes i wspaniała koniunktura gospodarcza pozwalająca na jej spalanie.

I ta biomasa to są, oczywiście, teoretycznie “zrębki” pozostałe po wycinkach. Ale wiecie, co się robi, kiedy opłaca się sprzedawać zrębki po wycinkach? Opłaca się więcej wycinać.

W najnowszym numerze “Nature” włoscy naukowcy wskazują, że “pozyskanie biomasy” w Europie wzrosło o 49% od 2011. W Polsce wzrosła nie tylko ogólna powierzchnia zrębów, ale też powierzchnia poszczególnych wycinek, co bezpośrednio zagraża lokalnym ekosystemom. I nam.

Biomasa z europejskiej listy OZE musi zniknąć NATYCHMIAST, bo natychmiast musi zniknąć bodziec ekonomiczny do mielenia i spalania życiodajnych lasów w kotłach.

Tylko, czy organizacje i osoby, które przez lata lobbowały za stworzeniem tego interesu widzą swój błąd? Robią coś, aby ten proces odwrócić?

Nie. Ograniczają się do dalszego atakowania jedynego narzędzia, którym dysponujemy, aby to szaleństwo powstrzymać.

Ekolodzy, do cholery, co z Wami?


Źródło
Opublikowano: 2020-07-02 15:57:51

Europa tnie lasy, Polska w czołówce. Od 2015 powierzchnia wycinki w PL wzrosła o

Robert Maślak

Europa tnie lasy, Polska w czołówce. Od 2015 powierzchnia wycinki w PL wzrosła o 58%! W PL wycina się też coraz większe fragmenty -wzrost powierzchni wycinanych fragmentów aż 38%. To powoduje erozję gleb, suszę i powodzie, utratę bioróżnorodności.

"Jak wyliczają uczeni, lasy zajmują ok. 38 proc. powierzchni lądowej Unii Europejskiej. Według szacunków offsetują też 10 proc. unijnej emisji gazów cieplarnianych – tzn. taki odsetek rocznych emisji przeliczonych na dwutlenek węgla jest przez europejskie lasy pochłaniany.
Lasy są więc ważnym elementem wizji osiągnięcia neutralności klimatycznej przez UE w 2050 r. (choć, jak łatwo policzyć, same lasy to o wiele za mało, żeby ją spełnić). Stąd proponowana obecnie przez Komisję Europejską strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 zakłada m.in. ochronę resztek lasów pierwotnych i starych.

Nawiasem mówiąc, strategia ta została ostatnio mocno skrytykowana na łamach "Science" przez zespół polskich, szwedzkich i niemieckich biologów. Ich zdaniem propozycje KE nie tylko nie wystarczą, żeby chronić europejskie lasy, ale też są źle skierowane i mogą oznaczać puszczenie pary w gwizdek.
W najnowszym "Nature" eksperci z należącego do KE Wspólnego Centrum Badawczego w Isprze we Włoszech ostrzegają przed innym problemem.
Autorzy publikacji poddali analizie dane z obserwacji satelitarnych terytorium Unii Europejskiej (bez Malty i Cypru) i obliczyli, że od lat 2011-15 do okresu 2016-18 średnioroczna powierzchnia wycinanych lasów zwiększyła się w UE o 49 proc., co poskutkowało zwiększeniem utraty średniorocznej biomasy o 69 proc.

Co ciekawe, wycinka lasów utrzymywała się na dość stabilnym poziomie w 26 krajach UE w okresie od 2004 do 2015 r. Potem piły poszły w ruch.

Analiza obserwacji satelitarnych pokazała coś jeszcze. Wzrosła nie tylko ogólna powierzchnia wycinanych lasów, ale i średnia powierzchnia zrębów, czyli tych fragmentów, które wycięto. W badanym okresie – o 34 proc. (w Polsce dokładnie o taki odsetek). A to ma negatywny wpływ na lokalne ekosystemy i stosunki wodne, a także sprzyja erozji gleby.

Według naukowców rosnące zapotrzebowanie na drewno (na cele energetyczne, budowlane, produkcję papieru czy mebli) zagraża zrównoważonej gospodarce leśnej i unijnej strategii klimatycznej. Zwiększona wycinka lasów oznacza, że aby spełnić swój cel neutralności klimatycznej, UE będzie musiała ostrzej ciąć emisje gazów cieplarnianych – a więc szybciej przestawiać gospodarkę na "zielone" tory."
Całość: https://wyborcza.pl/7,75400,26088408,europa-szczegolnie-m-i…


Źródło
Opublikowano: 2020-07-02 15:07:00