Czas ogórków coraz bliżej #ogród #ogróddziałkowy #działka #działkaogrodowa #o

Robert Maślak

Czas ogórków coraz bliżej 🥒🥒🥒🥒🥒🥒🥒🥒🥒🥒 #ogród #ogróddziałkowy #działka #działkaogrodowa #ogórki #ogórek #garden #gardening #cucumber

ogród,ogróddziałkowy,działka,działkaogrodowa,ogórki,ogórek,garden,gardening,cucumber

Źródło
Opublikowano: 2021-06-20 12:15:23

Uwaga na upały!

Robert Maślak


Uwaga na upały! 🐈🐈‍⬛🐈🐈‍⬛🐈🐈‍⬛


Źródło
Opublikowano: 2021-06-19 12:35:44

Czas botwinki! Pierwsze własne zbiory buraczków. Będzie gotowanie.

Robert Maślak

buraczki,buraki,botwinka,ogrodekwarzyny,ogród,ogrodekdzialkowy,działka,działkaogrodowa,garden,gardening,beetroot,beetleaves,beetgreens,GoVegan

Źródło
Opublikowano: 2021-06-15 00:17:14

Przejrzałem profile FB podejrzanych o zabójstwo własnego dziecka z Torunia. Zdję

Robert Maślak


Przejrzałem profile FB podejrzanych o zabójstwo własnego dziecka z Torunia. Zdjęcia dzieci, apel o wsparcie dla fundacji pomagającej dzieciom, dla WOŚP, dla dziecka chorego na raka, propaganda antyaborcyjna. Katowali 3-letnią córkę uderzając ją różnymi przedmiotami, otwartą dłonią po całym ciele, w tym w szyję i twarz, nie leczyli złamania ramienia u dziecka. Bicie było na tyle mocne, że spowodowało zmiany w mózgu i jego obrzęk.
Katowali dziecko co najmniej przez kilka tygodni, w kwietniu i maju 2021 r. Czy wcześniej robili to także – nie wiadomo. Dziecko trafiło do szpitala 28 maja. Pogotowie wezwał ojciec. Stan dziecka był ciężki. Lekarze ratowali dziecko przez 2 tygodnie, wczoraj zmarło. Sprawcy to 23-letnia Sylwia M. i 32-letni Przemysław O. On siedział wcześniej w więzieniu za kradzież, ona według lokalnych mediów ma problemy natury psychologicznej. Według prokuratury działali razem i w porozumieniu, dlatego oboje zostali aresztowani na 3 miesiące. Grozi im 25 lat lub dożywocie.
Pozostałą dwójkę dzieci przekazano pod opiekę rodzinie zastępczej. Kobieta spodziewa się czwartego dziecka.

https://www.rp.pl/Sadownictwo/306129978-Nie-zyje-dziecko-skatowane-przez-rodzicow.html

https://wiadomosci.wp.pl/torun-zmarla-3-latka-skatowana-przez-rodzicow-6649818356345760a

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-zmarla-skatowana-trzylatka-z-torunia-zarzuty-dla-rodzicow-mo,nId,5292697

Źródło
Opublikowano: 2021-06-13 23:11:17

Policja publikuje zdjęcie mężczyzny podejrzanego o pobicie chłopaka na Wyspie Sł

Robert Maślak


Policja publikuje zdjęcie mężczyzny podejrzanego o pobicie chłopaka na Wyspie Słodowej we Wrocławiu za „pedalski wygląd”. Chłopak został napadnięty 26 maja. Uderzono go m.in. wózkiem sklepowym w plecy, a później wyzwano i pobito. Osoby, które poznają potencjalnego sprawcę proszone są o kontakt z Komisariatem Wrocław-Ołbin, osobiście lub pod numerem telefonu 47 87 143 06.

Napastnik pobił go tak, że chłopak został przewieziony karetką do szpitala ze złamanym nosem i rozciętym łukiem brwiowym. Na miejscu interweniowała policja, jednak sprawcy nie udało się zatrzymać.

„Chłopak poszedł następnego dnia złożyć pisemne zawiadomienie na komisariat Wrocław Ołbin. Z relacji wynika, że opisał przyjmującemu zgłoszenie policjantowi, co się wydarzyło, a ten miał mu sugerować, żeby odpuścił i radzić, aby po prostu nie chodził w takie miejsca jak Wyspa Słodowa. Próbowaliśmy ustalić, czy policja potwierdza tę wersję, jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania dotyczące zachowania funkcjonariusza. Policjant zgłoszenie jednak przyjął. A wrocławska policja zajęła się poszukiwaniem sprawcy.”
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27190560,policja-szuka-mezczyzny-ktory-zaatakowal-chlopaka-na-wyspie.html


Źródło
Opublikowano: 2021-06-13 00:48:59

Pierwszy zbiór marchewki i pierwsze pesto z jej liści. Zblendowane razem: nać, k

Robert Maślak


Pierwszy zbiór marchewki i pierwsze pesto z jej liści. Zblendowane razem: nać, kilka ząbków czosnku, płatki drożdżowe, szklanka lekko zarumienionego na patelni słonecznika, olej rzepakowy i oliwa. Kanapki z takim pesto z małosolnymi i pomidorem – pycha! W tym roku robię małosolne w woreczkach spożywczych bez wody. Zawsze się udają i zachowują piękny zielony kolor.
#GoVegan
Źródło
Opublikowano: 2021-06-11 23:58:18

Parlament Europejski przyjął Strategię na Rzecz Bioróżnorodności! Oznacza to 30%

Robert Maślak


Parlament Europejski przyjął Strategię na Rzecz Bioróżnorodności! Oznacza to 30% obszarów pod ochroną, w tym 10% ochroną ścisłą z zakazem polowań, ochronę drzewostanów naturalnych i starodrzewu. W Polsce przeciwko Strategii występowały Lasy Państwowe i myśliwi. Nie przeszły poprawki, które miały rozwodnić Strategię. Głosowało 691 europosłów, 515 było za, 90 przeciw, 86 wstrzymało się od głosu.

Komunikat prasowy Parlamentu Europejskiego:
We wtorek Parlament przyjął rezolucję pt. „Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 – przywracanie przyrody do naszego życia” (wyniki głosowania: 515 za, 90 przeciw i 86 wstrzymało się). Rezolucja ta dotyczy obecnego kryzysu bioróżnorodności w Europie i na świecie.

Stan przyrody pogarsza się w zastraszającym tempie. Szacuje się, że wymarciem jest zagrożony aż milion gatunków (na osiem milionów) (IPBES), dlatego europosłowie pozytywnie przyjęli unijną strategię ochrony bioróżnorodności. Zakłada ona, że do 2050 roku nastąpi odbudowa i wzmocnienie ekosystemów światowych i że będą one odpowiednio chronione. Europosłowie chcą poprzeć to ambitne podejście, dlatego domagają się unijnych przepisów w dziedzinie bioróżnorodności na wzór europejskiego prawa o klimacie.

Posłowie ubolewają, że Unia nie zdołała zrealizować celów bioróżnorodności na 2020 r. Uważają, że strategia jej ochrony powinna uwzględniać pięć najważniejszych czynników, które odpowiadają za zmiany w przyrodzie. Są to: zmiany w użytkowaniu gruntów i mórz, bezpośrednie wykorzystywanie organizmów, zmiana klimatu, zanieczyszczenie oraz inwazyjne gatunki obce. Posłowie domagają się, by na działania w dziedzinie bioróżnorodności przeznaczyć 20 mld euro rocznie.

Chcą także „porozumienia paryskiego” na rzecz bioróżnorodności. Miałoby ono zostać zawarte podczas konferencji ONZ w październiku tego roku i określać priorytety w dziedzinie bioróżnorodności na rok 2030 i dalsze lata.

Ochroną należy objąć 30% unijnych obszarów lądowych i morskich

UE już posiada największą na świecie sieć obszarów chronionych, jednak europosłowie są zdania, że potrzebny jest unijny plan odbudowy zasobów przyrodniczych. Apelują, by do 2030 r. objąć ochroną przynajmniej 30% unijnych obszarów lądowych i morskich, przy czym przynajmniej jedną trzecią tych obszarów (w tym wszystkie pozostałe lasy pierwotne i stare drzewostany) należy objąć jeszcze ściślejszą ochroną. Cele ustalane przez poszczególne państwa członkowskie powinny uwzględniać różnice wielkości ich terytorium, a także to, jaką jego część stanowią obszary naturalne.

Ochrona dzikich zwierząt

Europosłowie uważają, że należy powstrzymać wszelkie negatywne zmiany dotyczące przyrody oraz zapewnić odpowiedni status ochrony wszystkim chronionym gatunkom zwierząt i wszystkim siedliskom do 2030 roku. Ponadto przynajmniej 30% gatunków oraz siedlisk nieposiadających obecnie odpowiedniego statusu ochrony powinno go otrzymać, a przynajmniej trzeba zdecydowanie dążyć w tym kierunku. Zdaniem europosłów Unia musi przewodzić działaniom zmierzających do wprowadzenia zakazu handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt lub ich częściami.

Bioróżnorodność na obszarach miejskich

Poza wiążącymi celami w zakresie bioróżnorodności na obszarach miejskich, takimi jak minimalna ilość dachów zielonych na budynkach i zakaz stosowania pestycydów chemicznych, Parlament popiera utworzenie unijnej platformy na rzecz ekologizacji obszarów miejskich.

Pszczoły i inne owady zapylające

Europosłowie sprzeciwiają się ponownemu dopuszczeniu do obrotu glifosatu po 31 grudnia 2022 roku. Po raz kolejny wzywają do przeglądu unijnej inicjatywy na rzecz owadów zapylających. Chcą włączyć do niej ambitne unijne zasady ich monitorowania. Zasady te miałyby obejmować cele i wskaźniki, które pozwolą zatrzymać wymieranie owadów zapylających – mają one bowiem ogromne znaczenie dla środowiska i bezpieczeństwa żywnościowego. Posłowie podkreślają również, że aby ograniczyć stosowanie pestycydów, rolnicy potrzebują bezpiecznych dla środowiska rozwiązań w zakresie ochrony upraw.

Cytat

Sprawozdawca César Luena (S&D, ES) powiedział: „Dzisiaj domagamy się unijnych przepisów dotyczących bioróżnorodności na wzór unijnego prawa o klimacie. Przepisy te wyznaczałyby ramy ochrony bioróżnorodności do 2050 roku, a także określały cele na rok 2030. Jestem zadowolony, że zatwierdziliśmy główne założenia wniosku Komisji i wsparliśmy opracowanie unijnego planu odbudowy zasobów przyrodniczych, by odbudować przynajmniej 30% unijnych obszarów lądowych i morskich. Prawo ochrony i zrównoważonego wykorzystywania gruntów oraz plan wspólnego radzenia sobie z kryzysem klimatycznym i kryzysem bioróżnorodności cieszą się szerokim poparciem”.


Źródło
Opublikowano: 2021-06-09 13:18:47

Ostatni moment, jutro głosowanie! Nie dla myśliwych na obszarach chronionych, ni

Robert Maślak


Ostatni moment, jutro głosowanie! Nie dla myśliwych na obszarach chronionych, nie dla wycinki cennych lasów! Podpisz dzisiaj apel o odrzucenie poprawek Europejskiej Partii Ludowej (EPP), która chce rozwodnić Europejską Strategię Bioróżnorodności, aby stała się nic nieznaczącym świstkiem papieru. Do EPP należy Platforma Obywatelska i PSL. Jak zachowają się polscy europarlamentarzyści z tej frakcji? Podpisałem i apeluje o pomoc w podjęciu im decyzji: https://petycja.pracownia.org.pl/akcja/lasy-scisle-chronione-wolne-od-zabijania-i-ciec
Unia Europejska to ostatnia szansa na zachowanie w Polsce starodrzewu i innych cennych przyrodniczo miejsc.


Źródło
Opublikowano: 2021-06-07 15:28:49

Zapowiada się ciepły tydzień. Człowiek w normalnych warunkach powinien wypijać c

Robert Maślak


Zapowiada się ciepły tydzień. Człowiek w normalnych warunkach powinien wypijać co najmniej 2 litry wody na dobę (łącznie z płynem zawartym w spożywanych produktach). W czasie upałów 2 razy więcej, często i w małych porcjach. Odwodnienie prowadzi do obniżenia nastroju, zwiększa ryzyko bólu głowy.


Źródło
Opublikowano: 2021-06-07 03:28:00

Lasy Państwowe tną starodrzew Puszczy Karpackiej, a nadleśnictwo Krasiczyn tłuma

Robert Maślak


Lasy Państwowe tną starodrzew Puszczy Karpackiej, a nadleśnictwo Krasiczyn tłumaczy wycinkę potrzebę doświetlenia młodych drzew. To cud, że przed powstaniem Lasów Państwowych w ogóle istniały lasy! Nie powinny bez doświetlania! PGL Lasy Państwowe to bohaterowie, którzy walczą z drzewami o światło! A na poważnie, wycinka starych drzew wszędzie, a zwłaszcza w lasach o charakterze naturalnym, to zbrodnia na naturze. Pełnią one niezwykle ważną rolę w utrzymaniu unikalnego ekosystemu, będąc środowiskiem życia wielu organizmów, pozytywnie wpływając na bilans wodny i stan powietrza. Potrzeba kilkuset lat, aby taki ekosystem mógł się odtworzyć. To tak jakby zburzyć Wawel, bo w tym miejscu potrzeba centrum handlowego. Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn w marcu obiecywał, że drzewa o wymiarach pomnikowych w wydzieleniach 228b i 238b nie zostaną wycięte. Ile warte są te obietnice pokazują obrazki.
Na miejscu wycinkę blokuje od kilku miesięcy kolektyw Wilczyce, grupa dzielnych ludzi, którzy w spartańskich warunkach oświecają czas na obronę lasu. 21 maja ich obóz został zaatakowany przez bandytów, a wcześniej prowokację wobec tych osób prowadził strażnik leśny (co zostało uwiecznione na filmie: https://oko.press/napastliwy-straznik-lesny-w-obozie-aktywistow-kopalem-cos-kopalem-cos/). Warto ich wesprzeć!

https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/8158276,las-przetrzebiony-co-dzieje-sie-w-projektowanym-turnickim-parku-narodowym-zdjecia.html

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/2118343,1,trudna-walka-o-puszcze-karpacka-aktywisci-zadaja-zaprzestania-wycinek.read

https://next.gazeta.pl/next/7,172392,27165398,puszcza-karpacka-umiera-drzewo-po-drzewie-krok-po-kroku.html

https://oko.press/blokada-wycinki-w-puszczy-karpackiej-nie-odpuscimy-poki-nie-powstanie-park/

https://nowiny24.pl/wilczyce-mieszkaja-w-lesie-i-blokuja-wycinke-drzew-w-bieszczadach-zdjecia/ar/c11-15393769

Fot. Nasze Lasy Inicjatywa Dzikie Karpaty

Źródło
Opublikowano: 2021-06-06 23:47:35

Samotny głos samca żaby wodnej (Rana esculenta kl.) w hałasie ruchu drogowego. W

Robert Maślak


Samotny głos samca żaby wodnej (Rana esculenta kl.) w hałasie ruchu drogowego. Wrocław, Nowe Żerniki, 3 czerwca 2021, godz.22:50.


Źródło
Opublikowano: 2021-06-03 23:36:37

Ciekawe: 82312,naukowcy-europejscy-lowcy-epoki-lodowcowej-jadali-mieso-wilkow.ht

Robert Maślak


Ciekawe: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,82312,naukowcy-europejscy-lowcy-epoki-lodowcowej-jadali-mieso-wilkow.html
Współcześnie w Europie bardzo rzadko jada się mięso ssaków drapieżnych. Nadal w niektórych miejscach na Bałkanach zdarza się, że do garnka wpada niedźwiedzina – kiedyś znacznie częściej. O mięsie z niedźwiedzia wspomina Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” (Uręczamy, że niedźwiedź zabity dziś w boru – przez dwa lata wystarczy na kuchnię klasztoru). w 2020 roku mięso takie nielegalnie serwowała jedna z albańskich restauracji.
W czterech kantonach w Szwajcarii na wsiach, zdarza się jedzenie psów i kotów (pasztet z kota był tam kiedyś typową potrawą na Boże Narodzenie).


Źródło
Opublikowano: 2021-06-02 08:55:00

1 czerwca to Dzień Dziecka, a zarazem początek Pride Month – miesiąca poświęcone

Robert Maślak


1 czerwca to Dzień Dziecka, a zarazem początek Pride Month – miesiąca poświęconego emancypacji osób LGBT. Wszystkim dzieciom LGBT życzę takich akceptujących i kochających rodziców jak Piotr Jacoń i jego żona.

„Obejrzałem w TVN24 pana reportaż o rodzicach transpłciowych dzieci – „Wszystko o moim dziecku”. Na koniec pojawiła się dedykacja: „Dla Wiktorii – tata”. Potem, w napisach końcowych, mignęło mi przed oczami „muzyka: Wiktoria Jacoń”. Pomyślałem, że chyba ma pan transpłciową córkę.

– Zgadza się. Gdyby nie było coming outu mojego dziecka, nie byłoby reportażu. Wiktoria wyoutowała się przed nami – przede mną i Magdą, moją żoną – we wrześniu ubiegłego roku, a w listopadzie podjąłem decyzję, że zrobię film o rodzicach transpłciowych dzieci. Uświadomiłem sobie, że go potrzebuję. Nie jestem osobą, która pójdzie na terapię… Może to się kiedyś zmieni, nie wiem. Zawsze jednak miałem takie nastawienie do życia, że muszę ze wszystkim dać sobie radę sam. Zadaniowość. Praca nad tym reportażem była dla mnie swego rodzaju terapią.

„Jak wyglądał coming out Wiktorii?

Wiktoria skończy w tym roku 21 lat. Właściwie przez cały okres jej dorastania często mieliśmy poczucie, że nie jest osobą szczęśliwą. Więc pytaliśmy samych siebie: dlaczego nasze dziecko jest wycofane, zamknięte w sobie, samotne, depresyjne. Dlaczego się tnie? Mieliśmy w sobie tak wiele pytań i zawsze za mało odpowiedzi. Czasem przychodziło nam do głowy, że może syn – wtedy syn, bo tak przecież myśleliśmy o naszym dziecku przez 20 lat jego życia – jest gejem. Dla nas to nie byłby problem. Zresztą dziś, kiedy słyszę o rodzicach, którzy mają kłopot z homoseksualnością syna czy córki, myślę: „Nie wiecie, o ile macie prościej niż my…”. Mieliśmy nadzieję, że z czasem, kiedy syn pójdzie na studia, pozna nowe towarzystwo, może lepiej odnajdzie siebie.

” – Latem ubiegłego roku moje dziecko zaczęło przebąkiwać, że robi jakieś badania i „o czymś musi nam powiedzieć”. Dopytywaliśmy z żoną, o co chodzi, ale słyszeliśmy, że „jeszcze jest za wcześnie”. Mieszkamy w Gdyni, Wiktoria studiuje w Warszawie, więc ta kluczowa rozmowa odbyła się przez telefon, na głośnomówiącym. Nie pamiętam dokładnie jej słów, ale musiała powiedzieć, że od dawna źle czuje się w swoim ciele. Musiała powiedzieć, że jest kobietą i używa imienia „Wiktoria”. Wspominała o terapii hormonalnej. Niemal automatycznie oboje z żoną od razu weszliśmy w tryb „pełna akceptacja”. Zapewniliśmy nasze dziecko o miłości i wsparciu. To była spokojna rozmowa. Gdy się skończyła, oboje się rozpłakaliśmy – mówi Jacoń.”
Cały wywiad z dziennikarzem: https://replika-online.pl/dziennikarz-tvn24-piotr-jacon-o-swojej-transplciowej-corce/

Omówienia wywiadu m.in.:
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/piotr-jacon-corka-transplciowa-dziennikarz-tvn24

https://dziendobry.tvn.pl/a/piotr-jacon-z-tvn24-ma-transplciowa-corke-syna-nie-ma-wiec-ojca-tego-syna-tez-jakby-troche-nie-ma


Źródło
Opublikowano: 2021-06-02 00:06:25

W Dzień Dziecka jak się rodzą leniwce. Jak? Szybko . Wszystkim dzieciom zrozumie

Robert Maślak


W Dzień Dziecka jak się rodzą leniwce. Jak? Szybko 😀. Wszystkim dzieciom zrozumienia przez rodziców i partnerskiego traktowania!


Źródło
Opublikowano: 2021-06-01 23:08:52

Na warszawskich Bielanach powstał nowy mural z Korą . Zostanie odsłonięty 8 czer

Robert Maślak


Na warszawskich Bielanach powstał nowy mural z Korą ❤. Zostanie odsłonięty 8 czerwca w 70. rocznicę urodzin artystki. Przy budynku, gdzie wykonano mural, posadzonych będzie 320 krzewów róż. Przy okazji mural powstały zaraz po jej śmierci na Nowym Świecie w Warszawie w kompozycji z drzewem w różnych porach roku.
https://plejada.pl/newsy/kora-jackowska-upamietniona-muralem-na-warszawskich-bielanach/7prys5b

Źródło
Opublikowano: 2021-05-29 23:22:40

Z opóźnieniem, ale wreszcie mogę sadzić rozsady. Postanowiłem pobawić się w perm

Robert Maślak


Z opóźnieniem, ale wreszcie mogę sadzić rozsady. Postanowiłem pobawić się w permakulturę i podwyższone grządki, których zbudowanie i wypełnienie zabrało sporo czasu. Część roślin już od ponad miesiąca rośnie w ten sposób (truskawki, pory, sałaty, różne odmiany cebuli, salsefia, buraki, bób, koperek, musztardowiec i kilka gatunków ziół), widoczny na zdjęciu topinambur został zamknięty w kastrze budowlanej, bo to roślina bardzo ekspansywna. Kapustne, fasole, słoneczniki, pomidory, ogórki i arbuzy będą teraz sadzone.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-28 22:05:34

Odgrzeję hotdoga z Orlenu . Dietetyczka po mojej stronie, a nie celebrytki kulin

Robert Maślak


Odgrzeję hotdoga z Orlenu 😀. Dietetyczka po mojej stronie, a nie celebrytki kulinarnej z Wiem, co jem , którą reklamował jej mąż senator Marcin Bosacki. Adrian Zandberg może spokojnie jeść dalej wege parówki z Orlenu, jako i ja czynię, gdy jestem w podróży 😀. Szkoda, że inne sieci nie odpowiedziały na apel organizacji prozwierzęcych, aby takie hotdogi wprowadzić do oferty. https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27073411,czy-weganski-hot-dog-z-orlenu-wyjdzie-zandbergowi-na-zdrowie.html


Źródło
Opublikowano: 2021-05-28 12:31:45

W głodzeniu psa nie widzieli nic nagannego, inspektorów DIOZ wyzywali i żądali o

Robert Maślak


W głodzeniu psa nie widzieli nic nagannego, inspektorów DIOZ wyzywali i żądali oddania psa. Oprawczyni po tej interwencji straciła pracę, a firma, w której była zatrudniona wspiera finansowo leczenie psa. Zastanawiam się, jakie wzorce tacy ludzie przekazują swoim dzieciom. Więcej: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-05-26/myslala-ze-psa-nie-trzeba-karmic-rzucala-w-niego-pustym-garem-po-zupie/


Źródło
Opublikowano: 2021-05-27 10:52:44

Europejski Dzień Parków Narodowych 2021

Robert Maślak


W Europejskim Dniu Parków Narodowych 2021 przypominam moją ocenę sytuacji w Polsce. Nie mamy żadnego nowego parku, a na aktywistów broniący starodrzewu nasyłani są bandyci.
„Leśnicy chcą mieć monopol na wszystko. Na wiedzę o lasach, na zarządzanie, na pieniądze z lasów. De facto nasze lasy są już sprywatyzowane, zostały zawłaszczone przez korporację Lasy Państwowe. My, obywatele, musimy te lasy odzyskać, czyli uspołecznić.”, „Jeśli pamięta Pan Alternatywny 4, gdzie pan Anioł. „gospodarz domu” dyrygował mieszkańcami, to Lasy Państwowe zachowują się jak on. I tego pana Anioła chcemy się pozbyć.” – mówi prof. Wesołowski w https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/8171067,prof-wesolowski-straszy-sie-prywatyzacja-lasow-one-juz-zostaly-zawlaszczone-przez-lasy-panstwowe-wywiad.html

Przyrodnicy stworzyli mapę pożądanych narodowych: Turnicki, Szczeciński, Puszczy Boreckiej, Mazurski, Borów Dolnośląskich, Puszczy Śląskiej, Janowski, Jurajski, Knyszyński, Sobiborski, Chełmski, Orawski, Puszczy Pilickiej, Puszczy Romnickiej, Wiślański, Kaszubski, Stawy Milickie, Jaworski, Kopalnia Soli w Wieliczce, Bydgoski. Oczywiście cała Puszcza Białowieska powinna być parkiem narodowym – https://wyborcza.pl/7,177851,27117350,morawiecki-obiecal-poszerzyc-parki-narodowe-i-otworzyc-nowe.html

Atak na osoby broniące Puszczy Karpackiej:
https://oko.press/blokada-wycinki-w-turnickim-parku-narodowym-mezczyzna-z-kijem-bejsbolowym-napadl-na-aktywistow/

#EuropeanDayofParks

https://youtu.be/3LVXsiPk4c8W

Europejski Dzień Parków Narodowych 2021

Źródło
Opublikowano: 2021-05-24 22:33:38