Od kilku miesięcy narastają kontrowersje wokół Instytutu Sztuki Wyspa w Gdańsku. Według zwolnionych pracowników warunki pracy urągały wszelkim przyjętym normom. Zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych – co już samo w sobie stanowi podstawę do wszczęcia postępowania – doświadczali ze strony dyrekcji mobbingu oraz fatalnej organizacji pracy, a ich wynagrodzenie było wypłacane nieterminowo. Protest pracowników wsparła Komisja Środowiskowa Pracowników Sztuki OZZ Inicjatywa Pracownicza. Dyrekcja nie poczuwa się do odpowiedzialności za stan rzeczy i wręcz odmawia uznania poszkodowanych za swoich pracowników. Sytuacja ta dobrze pokazuje, jak prekaryzacja stosunków pracy pociąga za sobą liczne konflikty społeczne, na których tracimy my wszyscy.

Pomorski okręg Razem wyraża swoją solidarność ze zwolnionymi pracownikami i pracownicami Fundacji Wyspa Progress. Nie ma usprawiedliwienia dla niewypłacania wynagrodzenia i pozostawiania pracowników bez środków do życia. Zgodnie z Kodeksem Pracy w przypadku zachodzenia stosunku pracy jedyną dopuszczalną formą zatrudnienia jest umowa o pracę i tylko taka umowa odpowiednio zabezpiecza prawa pracownicze. Ponadto, niezależnie od formy zatrudnienia, pracownikom i pracownicom należy się szacunek, którego w Wyspie wielokrotnie brakowało. Uważamy, że zarządzając jakimkolwiek projektem, należy zawsze mieć na uwadze przede wszystkim dobro ludzi i nie można podejmować ryzyka, które może zagrozić bezpieczeństwu osób weń zaangażowanych.

Jednocześnie sprzeciwiamy się filozofii obecnego systemu finansowania kultury w oparciu o krótkoterminowe granty. Miesięczne lub roczne granty uniemożliwiają długofalowe planowanie pracy, a także utrudniają stabilne zatrudnianie w sferze kultury. Pieniądze z grantów wypłacane są często z wielomiesięcznym opóźnieniem, przy czym nie mogą zostać wykorzystane do pokrycia wielu kategorii kosztów, wiążą się z rozmaitymi ograniczeniami (takimi jak niemożliwość równoległego otrzymywania grantów od dwóch różnych instytucji samorządowych), są czasochłonne w przygotowaniu i rozliczeniu, a także wypłacane w terminach Zagraża to płynności finansowej niezależnych instytucji kultury, a przede wszystkim uderza w pracowników i pracownice. To oni właśnie często ponoszą główny ciężar finansowania projektów, jak działo się to w przypadku Fundacji Wyspa Progress.

Aby sytuacja uległa poprawie, niezbędne jest wdrożenie następujących działań:

1. Prowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy skutecznych kontroli warunków pracy (np. poprzez niezapowedziane kontrole),również w instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych.
2. Powołanie rządowego funduszu wspierającego kulturę o takiej wysokości, która jest adekwatna do skali populacji, wielkości kraju i aktywności kulturalnej.
3. Stworzenie systemu wieloletniego finansowania kulturalnych organizacji pozarządowych z uwzględnieniem płac i innych kosztów stałych.

(Stanowisko okręgu pomorskiego Partii Razem, przegłosowane dnia 27 listopada 2015 roku).

[Grafika: tło stanowi utrzymane w odcieniach fioletu zdjęcie przedstawiające ulice Gdańska. Na górze wyśrodkowany biały napis: Razem z pracownikami instytucji kulturalnych. Poniżej: Zarządzając jakimkolwiek projektem, nalezy zawsze mieć na uwadze przede wszystkim dobro ludzi i nie mozna podejmować ryzyka, które może zagroziź bezpieczeństwu osób weń zaangażowanych. Na samym dole fioletowy pasek, biegnący przez całą szerokość z białym napisem – po lewej www.partiarazem.pl, po prawo: razem.]


Źródło
Opublikowano: 2015-11-27 14:39:47