Członkinie i Członkowie Razem, zajmujący się przestrzenią miejską, zaczęli tworzyć listę błędnych rozwiązań architektonicznych we Wrocławiu. Otwieramy nowy projekt, w którym będziemy je prezentować.

Nicolas Business Center – róg ul. św. Mikołaja i Nowy Świat

Niektóre place i ulice Wrocławia stają się coraz brzydszą i coraz mniej przyjazną przestrzenią do życia. To skutek niespójnej polityki miejskiej, skrajnie rozbieżnej z interesami mieszkańców, a podporządkowanej jedynie korzyściom deweloperów. Przykładem tego jest wykańczany właśnie budynek Nicolas Business Center należący do firmy Inter-System S.A., znanej z częstego wykonywania inwestycji miejskich. Budynek manifestuje interesy prywatnego inwestora. Chłodna, korporacyjna estetyka, agresywna forma narożnika oraz bezduszna elewacja. Podobnie jak wiele wrocławskich biurowców, ma za duże gabaryty, przez co rozbija i deprecjonuje staromiejską przestrzeń. Architekci i inwestor w znikomym stopniu uwzględnili w projekcie charakter otoczenia, ograniczając się jedynie do bezrefleksyjnego ulokowania w zabudowie ulicznej. Absurdem jest obłożenie elewacji NBC tworzywem sztucznym, które nijak wpisuje się w strukturę okolicy i będzie fatalnie się starzeć. Jest za to zmyślnym chwytem obniżającym koszty inwestycji, podobnie jak zbyt duże rozmiary obiektu. W tym kontekście nawiązanie do historycznej nazwy przedmieścia wydaje się wyłącznie zabiegiem PR-owym.
Forma i skala biurowca bezbłędnie oddają relacje władzy panujące w naszym mieście. Prawo do decyzji przestrzennych od lat leży po stronie prywatnego kapitału, a mieszkańcom wmawia się słuszność podobnych praktyk. Wybudowano kolejne centrum biznesowe i teraz będzie ono stało latami, przypominając nam codziennie, do kogo należy miasto.
Mówimy stanowcze NIE prostackiemu stosowaniu reguł rynkowych w przestrzeni miejskiej. To właśnie ta „niewidzialna ręka rynku” zmiotła w 1999 roku dawny neobarokowy gmach, zlokalizowany na działce, na której później postawiono NBC. Bezmyślne wyburzenie budynku nadającego się do renowacji jest tym bardziej skandaliczne, że mieścił on w latach 1909-1982 najdłużej działające wrocławskie kino „Pokój” (dawniej „Scala”). Dodajmy, że był to jeden z niewielu obiektów, które w ogóle przetrwały w tamtych okolicach II wojnę światową.
sprzeciwia się prowadzeniu polityki miejskiej podyktowanej jedynie zyskami deweloperów.

Zdjęcie z lewej dzięki uprzejmości Wratislaviae Amici.

[Grafika: Obrazek złożony z dwóch zdjęć. Pierwsze, podpisane 1948, przedstawia kamienicę w zabudowie ulicznej. Drugie, podpisane 2016, przedstawia stojący na jej miejscu budynek Nicolas Business Center]


Źródło
Opublikowano: 2016-02-27 18:20:01