Zapraszamy na spotkanie z cyklu #CzwartkiRazem. Dzisiaj gościmy Rafała Wosia i Grzegorza Sroczyńskiego. Opowiedzą nam o myśleniu neoliberalnym w odniesieniu do państwa.

Mitologia neoliberalna każe nam wierzyć, że wolny rynek i prywatna przedsiębiorczość są źródłem dynamizmu i innowacyjności w gospodarce, a państwo to wielki i ociężały hamulcowy rozwoju. Nic bardziej mylnego. Ostatni kryzys pokazał, że korzystający na deregulacji kapitał może co najwyżej wynaleźć finansowe instrumenty pochodne i sprawnie korzystać na uspołecznianiu strat wynikających z ich stosowania. W rzeczywistości to państwo jest największym innowatorem. Nieprzypadkowo kraje cieszące się najwyższymi wskaźnikami innowacyjności gospodarki, to te z największym udziałem państwa w badaniach podstawowych i „wyłanianiu zwycięzców”. W USA, Niemczech, Norwegii czy Finlandii państwo nie tylko tworzy dogodne warunki dla innowacyjności, ale samo jest głównym źródłem innowacji. Gdyby nie państwo nie byłoby większości podstawowych leków, komputerów osobistych, Internetu, iPhona, nano czy zielonych technologii.

Ta przykra dla rynkowych fundamentalistów prawda stanowi główną tezę głośnej książki Mariany Mazzucato „Przedsiębiorcze państwo”, której polskie wydanie jest pretekstem do naszej dyskusji.

Grzegorz Sroczyński – dziennikarz, publicysta i reporter Gazety Wyborczej. Autor książki „Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej” (Warszawa 2015).

Rafał Woś – dziennikarz ekonomiczny Polityki, felietonista Dziennika Gazety Prawnej. Autor książki „Dziecięca choroba liberalizmu” (Warszawa 2014).

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na stronie Razem w Warszawie

Podczas spotkania będzie można kupić książkę Mariany Mazzucato „Przedsiębiorcze państwo”



CzwartkiRazem

Źródło
Opublikowano: 2017-03-23 19:02:29