O publicznych wydatkach na trzeba myśleć jak o doskonałej inwestycji. Dzieciaki, które chodzą do żłobka, podnoszą swoje kompetencje społeczne i poznawcze. Badania wskazują, że dzieci, które uczęszczały do żłobka i przedszkola, rzadziej powtarzają klasy w szkole, rzadziej trafiają do domów poprawczych i cieszą się lepszym zdrowiem. Porządna sieć żłobków pozwala rodzicom łatwiej wrócić do pracy. W Polsce opiekę nad dziećmi wciąż przerzuca się na kobiety – tym samym publiczne w umożliwiają także wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Niestety brak miejsc w żłobkach to problem, z którym stykają się wszyscy rodzice w Polsce. Zaledwie 10% w wieku do lat 3 może liczyć na miejsce w żłobku lub klubie dziecięcym. W 3/4 gmin nie ma ani jednej placówki opiekuńczej tego typu. Opieka żłobkowa przez lata była w Polsce zaniedbywana. W latach 90 wiele istniejących wcześniej żłobków zniknęło. Sytuacja zaczęła poprawiać się dopiero około 2011 roku. Zmiana następuje – ale wciąż jest zbyt wolna!

Razem po dostaniu się do Sejmu złoży projekt ustawy, dzięki której możliwe stanie się osiągnięcie w ciągu jednej kadencji tzw. celów barcelońskich, zgodnie z którymi opieka żłobkowa ma zostać zapewniona co najmniej 33% poniżej 3 roku życia. Nie boimy się powiedzieć: to będzie kosztować. Ale wiemy, że to inwestycja, która opłaci się nam wszystkim.

[Grafika: W tle zdjęcie dziecka śpiącego na kocyku. Nagłówek głosi: "Inwestycja w przyszłość!". Niżej tekst: "W Polsce wciąż jest zbyt mało miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych. Na opiekę w nich może liczyć tylko ok. 10% dzieci. / Po wejściu do Sejmu zadbamy o zwielokrotnienie wydatków na opiekę żłobkową. Ta inwestycja opłaci się nam wszystkim!".]


Źródło
Opublikowano: 2018-01-30 14:12:35