Razem:


? Dziś świętujemy małe zwycięstwo! ?

Pamiętacie Jarosława Ch., prezesa Huty Szkła w Zawierciu, a zarazem radnego miejskiego, który od wielu miesięcy nie wypłacał swoim pracownikom regularnych wynagrodzeń? Tego, który próbował wykpić się, wciskając pracownikom zamiast pieniędzy wyprodukowane w hucie szkło?

Razem protestowało w tej sprawie wraz z pracownicami i pracownikami zakładu oraz związkowcami z Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Jarosław Ch. straszył wtedy media, internautów, związkowców oraz członków Razem pozwami za rozpowszechnianie informacji o zaległych wynagrodzeniach.

Dziś sąd w Zawierciu uznał, że Jarosław Ch. jest winny zbyt późnego ogłoszenia upadłości zakładu. Uzasadniając wyrok, sędzia wskazał, że tragiczna sytuacja Huty Szkła jest skutkiem niedopuszczalnych zaniechań. Jarosław Ch., który wraz ze swoim synem Michałem Chłostą zasiada w zarządzie kolejnej spółki działającej w Hucie, skazany został na 5 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Zawierciański radny otrzymał także karę grzywny i – co najbardziej nas cieszy – trzyletni zakaz zasiadania w zarządach spółek. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Do wyroku odniósł się Jakub Tesluk z zarządu Razem Zagłębie: „Mamy nadzieję, że Jarosław Ch. trafi tam, gdzie jego miejsce – do więzienia. To, co się działo w Hucie i jak zostały potraktowane pracownice i pracownicy Huty, to absolutny skandal i złodziejstwo. Ale dzisiejszy wyrok to dopiero pierwszy krok w kierunku sprawiedliwości. Przeciwko Jarosławowi Ch. toczy się kolejne postępowanie. Chodzi o czyn z art. 300 § 1 Kodeksu Karnego, czyli o ukrywanie majątku spółki przed wierzycielami – pracownikami, którym nie płacił pensji. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by pracownice i pracownicy Huty Szkła w Zawierciu otrzymali zaległe wynagrodzenia z pieniędzy uzyskanych z licytacji prywatnego majątku skazanych”.

Razem, która wspiera pracownice od dłuższego czasu, domaga się przejęcia nadzoru nad Hutą przez województwo i przekształcenia jej w instytucję kultury z czynną produkcją. Zabytkowy zakład można jeszcze uratować – i wciąż może przynosić on zyski. Ponadto Razem chce kontroli okoliczności prywatyzacji zakładu. Działacze i działaczki związani z Razem zapewnili także doraźną pomoc dla poszkodowanych, pomagając w organizacji aukcji szkła, które pracownicy otrzymali zamiast wypłat.

Dzisiejszy wyrok to świetna wiadomość – ale walka o sprawiedliwość wciąż trwa. Damy radę! ?

[Grafika: W tle zdjęcie huty szkła w Zawierciu, a na pierwszym planie zdjęcie Jarosława Ch. z oczami przesłoniętymi czarnym paskiem. Na górze nagłówek: „Zwycięstwo! Prezes huty szkła w Zawierciu, który nie płacił pracownikom, ukarany przez sąd!”. Niżej tekst: „Jarosław Ch. doprowadził zakład do ruiny i przestał płacić pracownikom. Zdesperowanej załodze zamiast wypłat wciskał szkło! / Razem od wielu miesięcy wspiera poszkodowanych pracowników huty szkła. Domagamy się m.in. przejęcia nadzoru nad zakładem przez województwo i przekształcenia go w muzeum techniki z czynną produkcją”.]



Źródło
Opublikowano: 2018-01-31 17:50:42