Jakub Skurzyński z Razem Poznań dyskutował z księdzem Radek Rakowski na antenie WTK o nauczaniu w szkołach etyki i religii. Cały materiał można obejrzeć w tym miejscu: https://wtkplay.pl/video-id-36871-coraz_wiecej_etyki_w_wiel…

Martwi fakt, że w naszych szkołach wciąż wielu uczniów czuje się dyskryminowanych ze względu na wyznawaną wiarę, czy światopogląd – Jakub Skurzyński: ""Z raportu fundacji od Religii wynika, że 6% uczniów uważa, że osoby bezwyznaniowe w szkołach nie są dyskryminowane z uwagi na to, że są niewierzące. Oznacza to, że 94% postrzega nauczanie jako preferowane przez szkoły. Uczniowie nie chcą wyłamywać się z powszechnie przyjętych norm z obawy przed ostracyzmem, niechęcią, wyśmianiem czy wręcz rozmowami wychowawczymi, w których byłyby przepytywane, z czego wynika decyzja o nieuczęszczaniu na religię. Obecność symboli religijnych w szkołach, to że chodzi się na msze zamiast na lekcje, to że próby jasełek są organizowane w czasie lekcji innych niż religia – to wszystko stwarza klimat, w którym ciężko wypisać się z religii. Dlatego tym bardziej cieszy, że lekcje etyki i świeckość są coraz silniejsze w szkołach i że osoby, które nie podzielają światopoglądu kościoła mają możliwość poznawania moralności i wartości etycznych w inny sposób niż na lekcjach religii, sięgając do nauki opartej na wiedzy, a nie wierze".

Nasz przedstawiciel zajął także stanowisko odnośnie miejsca, w którym powinny odbywać się zajęcia: "Bardzo długo było tak, że religia nie była nauczana w szkołach, salkach katechetycznych przy kościołach. To sprawiało, że na lekcje religii chodziły osoby naprawdę zmotywowane, które chciały pogłębiać swoją wiarę. Razem postuluje, aby te zajęcia wróciły do salek katechetycznych, żeby nauczanie religii odbywało się w miejscu z nią związanym. To się odbędzie z korzyścią dla osób zainteresowanych i dla prowadzących – zajęcia z religii nie będą traktowane jako przymus albo kolejna godzina wychowawcza, dając możliwość pogłębienia swojego światopoglądu bez jednoczesnego narzucania go osobom, które nie mają życzenia w tym uczestniczyć".

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszym stanowiskiem "Świeckie państwo", w którym m.in. opisujemy jak naszym zdaniem powinny wyglądać relacje między państwem a kościołem: http://partiarazem.pl/stanowiska/swieckie-panstwo/.


Źródło
Opublikowano: 2018-01-31 09:30:00