W niedzielę razem z organizacjami Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa i Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom zorganizowałyśmy protest Gdańsk – Ręce Precz Od Dzieci! przeciwko ukrywaniu pedofilii przez instytucje kościelne.

Aleksandra Kulma, członkini Razem Pomorze i nasza kandydatka do sejmiku województwa pomorskiego w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na niedopuszczalny wpływ Kościoła na świeckie władze:

Państwo polskie musi zrównać prawa Kościoła z prawami innych instytucji – nikt nie może stać ponad prawem. Lojalność kolejnych rządów wobec kościoła nie może stać ponad prawami tak niewinnych i bezbronnych osób jakimi są dzieci.

Jako społeczeństwo jesteśmy szczególnie wrażliwi na krzywdę dzieci, zwłaszcza gdy sprawcą przemocy jest rodzic, funkcjonariusz publiczny czy funkcjonariusz związku wyznaniowego. Koniecznym jest zwrócenie uwagi na problem przestępstw seksualnych dokonywanych przez księży, gdyż środowiska te nie podlegają kontroli publicznej. Działania organów ścigania, prokuratury i sądów – nie tylko w sprawach czynów pedofilnych – wielokrotnie nie brały pod uwagę rzeczywistej krzywdy poszkodowanych i były nieskuteczne. Czyny peodofilne były przez prokuratorów interpretowane niezgodnie z faktami (na przykład uznawane za „bioenergoterapię”), a kary za przemoc seksualną wobec małoletnich – łagodniejsze dla sprawców będących funkcjonariuszami Kościoła. Prokuratury i sądy nie podejmowały dotychczas wystarczająco stanowczych prób pozyskania materiału dowodowego znajdującego się w posiadaniu strony kościelnej – akt osobowych i akt procesów kanonicznych z „tajnych” archiwów kurii.

Tymczasem każdy kolejny rząd klęka przed hierarchami kościoła katolickiego! Publiczne pieniądze płyną do kościoła miliardami, a jednocześnie brakuje pieniędzy na szkoły, żłobki i szpitale. My żądamy państwa świeckiego! Żądamy zaprzestania finansowania kościoła ze środków publicznych! Żądamy usunięcia krzyży z sal szkolnych i urzędów! Żądamy świeckich uroczystości państwowych! Pedofile w sutannach nie mogą dłużej liczyć na szczególną ochronę państwa! Ukarani powinni być także ci, którzy ukrywali te przestępstwa i przesuwali księży do innych parafii, gdzie kolejne dzieci padały ich łupem. Domagamy się sprawiedliwości dla osób skrzywdzonych przez pedofili – powołania specjalnej komisji – ale nie kościelnej! Tylko Państwowej! A jej zadaniem będzie zbadać skalę pedofilii w kościele, pomóc poszkodowanym uzyskać odszkodowanie, a także doprowadzenie tych którzy przez lata gwałcili i molestowali, przed oblicze sprawiedliwości!

Źródło
Opublikowano: 2018-10-09 09:01:00