Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

80 lat temu zmarł Tadeusz Reger – działacz ruchu robotniczego i niepodległościowego, poseł do parlamentu austriackiego, Sejmu Ustawodawczego i Sejmu RP, dziennikarz i publicysta. Z urodzenia Amerykanin, z wychowania Przemyślanin i Krakowianin, należący do ścisłego kierownictwa Polskiej Partii Socjaldemokratycznej Galicji i Śląska. Szerzył idee socjaldemokratyczne wśród robotników na Śląsku Cieszyńskim, osiedlając się tu na stałe, najpierw w Porębie (Orłowa) koło czeskiej Karwiny, potem już w Cieszynie.
Stworzył szerokie lewicowe zaplecze partyjne, m.in. redagując pierwszą na tym terenie gazetę robotniczą „Równość”, która broniła interesów ekonomicznych i politycznych klasy robotniczej oraz chłopstwa, a także demaskowała egoizm klasowy właścicieli fabryk i kopalń. Reger postulował i propagował wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy oraz powszechnego prawa wyborczego. Był inicjatorem założenia stowarzyszenia Polskich Robotników i Robotnic „Siła” oraz spółdzielni spożywców i domów robotniczych. Po wybuchu I wojny światowej pełnił służbę w Legionach. W październiku 1918 r. został jednym z trzech prezydentów Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Po powstaniu państwa polskiego był członkiem naczelnych władz Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. W latach 1919–1935 był posłem do Sejmu Polskiego w Warszawie. Stale zaangażowany w działalność „Siły” i ruchu spółdzielczego, aktywny działacz społeczny. W polskim Cieszynie powołał do życia Powiatową Kasę Chorych, a następnie jej przewodniczył. W Bystrej Śląskiej zainicjował budowę sanatorium Związku Górników „Domu Zdrowia”. W Sejmie przewodniczył Komisji Ochrony Pracy, z jego inicjatywy i za jego staraniem uchwalono m. in. ustawę o ubezpieczeniu na wypadek bezrobocia.
na Zaolziu w 1938 r. i tragiczną śmierć syna przeżył ciężko i zapadł na zdrowiu. Zmarł w Bystrej, gdzie przebywał na leczeniu w sanatorium. Po uroczystościach żałobnych w Bielsku i Cieszynie został pochowany na cmentarzu komunalnym w tym drugim mieście. Był odznaczony Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Niepodległości.


Źródło
Opublikowano: 2018-10-15 08:30:01