Warszawa, 1 listopada 2018r. Piloci oraz personel pokładowy LOTu mimo licznych prób szykanowania i zastraszania przez dyrekcję osiągają główny cel strajku – przywrócenie do pracy swojej koleżanki Moniki Żelazik oraz ponad 60 pilotów zwolnionych w odwecie za udział większości załogi w strajku.

Poznań, październik 2018r. po długiej walce związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza dyrekcja Amazona- globalnego giganta słynącego z nagminnego stosowania niedozwolonych przez prawo praktyk, takich jak zwalnianie osób przebywających na zwolnieniu lekarskim ugięła się pod presją opinii publicznej rezygnując z wyniszczających pracowników wyśrubowanych norm wydajności i kontrowersyjnego systemu oceny pracy.

To tylko niektóre z najgłośniejszych walk, jakie polskie związki zawodowe stoczyły w obronie pracowników. Prawo do zrzeszania się jest w Polsce jednym z najczęściej łamanych praw gwarantowanych przez Konstytucję RP.

Prawie milion z nas pracuje w oparciu o umowy zlecenia, zaś 121 tys. na podstawie umów o dzieło. Mamy wszystkie obowiązki pełnoetatowego pracownika. Nie mamy podstawowego poczucia bezpieczeństwa, prawa do zabezpieczeń w wypadku choroby, czy bezrobocia. Pracodawca może nas w każdej chwili zwolnić bez okresu wypowiedzenia umowy.

Nie musimy się na to biernie godzić. Zmiany w ustawie o związkach zawodowych, które wejdą w życie w styczniu 2019r. pozwolą związkom reprezentować interesy osób zatrudnionych w oparciu o umowę o dzieło, umowę zlecenie, a nawet samozatrudnionych.

W praktyce 1 stycznia 2019 roku każda osoba wykonująca pracę zarobkową, a nie tylko zatrudniona na umowę o pracę, będzie mogła przystąpić do związku zawodowego, a nawet go utworzyć. To może być przełomowa informacja również dla Ciebie!

❗️12 stycznia Grzegorz Ilnicki, członek związku zawodowego OPZZ Konfederacja Pracy, specjalista od prawa pracy i prawnik od lat reprezentujący interesy pracowników przed Sądami Pracy poprowadzi bezpłatne warsztaty, na których dowiesz się:
• jak zapisać się do związku zawodowego
• jak utworzyć własną organizację związkową
• jakie prawa przysługują Ci jako pracownikowi
• jakie negocjacje z pracodawcą mogą prowadzić w Twoim imieniu związki zawodowe
Podamy też przykłady spraw pozytywnie rozwiązanych przez interwencję związków zawodowych.

❗️12 stycznia zarezerwuj swój czas. Razem zmierzymy się z Twoim problemem.


Źródło
Opublikowano: 2018-12-13 08:00:01