„Szły do pracy, kiedy miały po kilkanaście lat, i od tego momentu rytm ich życia wyznaczał tykający zegarek, w takt którego prządka musiała chodzić „jak koń w kieracie”, a całość żywota dzieliła się na trzy etapy: fabrykę, szpital, cmentarz. Nisko opłacane, wykorzystywane przez majstrów i właścicieli, przedwcześnie postarzałe. Dola łódzkich włókniarek stała się jednak siłą napędową zmian. Praca kobiet spowodowała przewrót, wymuszając wprowadzanie nowych przepisów i wywołując rewolucję obyczajową.” (z noty wydawniczej)

I właśnie o tej pracy ciężkiej, niewidzialnej, a jednak tak cennej w aspekcie osobistym, kulturowym i społecznym porozmawiamy z autorką książki "Aleja Włókniarek" Martą Madejską.
Będzie to rozmowa o włókniarkach i mieście stoczniarek, o pracy kobiet, o tym jak była i jest postrzegana, jak jest ważna oraz czy kobietom w XXI w. wolno nareszcie zarabiać.
Spotkanie poprowadzi Adrianna Halman autorka bloga o literaturze feministycznej „Droga czy tania” (https://drogaczytania.wordpress.com/)

O AUTORCE:
Marta Madejska (ur. 1987) – z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu asystentka muzealna, z pasji pisarka i dziennikarka. Od 2010 roku związana ze Stowarzyszeniem Topografie, w którym zajmuje się głównie projektami dotyczącymi historii mówionej. Od 2017 roku zastępczyni redaktor naczelnej Łódzkiej Gazety Społecznej „Miasto Ł”. Pracuje w Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi.

Więcej o samej książce na stronie www wydawcy: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/aleja-wlokniarek

Wstęp bezpłatny.
Zachęcamy do zadawania pytań autorce i udziału w dyskusji.

Spotkanie pomaga nam zorganizować Klub Ziemia. Zachęcamy do skorzystania przed, w czasie i po spotkaniu z oferty baru.

Źródło
Opublikowano: 2018-12-18 11:14:17