Fundacja Kaleckiego:

W tegorocznym "Turning Points" Gazety Wyborczej i New York Timesa Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego pisze o umiejętnościach przyszłości, zmianie relacji władzy między pokoleniami oraz skupieniu i samodyscyplinie jako dobrach rzadkich.

„Zawsze istniały pokusy, z którymi nasza siła woli chadzała na kompromis. Jednak te obecne różnią się od swoich przodków nieustanną aktualizacją wiedzy o użytkowniku. Facebook zatrudnia tylu analityków po to, aby ułatwić Ci życie, ale by zwiększać liczbę kliknięć w coraz lepiej dopasowane reklamy, tworzone przy użyciu coraz bardziej szczegółowej wiedzy o twoich preferencjach i nawykach. Infrastruktura do kradzieży twojej uwagi obejmuje: umieszczanie alertów na końcu pola widzenia; sygnalizowanie w ostrej czerwieni największych trywialności; autoodwarzanie utworów czy sugerowanie coraz lepiej dopasowanych treści. Jeśli algorytm poznaje człowieka szybciej niż człowiek poznaje samego siebie, linie te niedługo się przetną w sytuacji, z której sapiens może nie wyjść zwycięsko.

Oznaczałoby to, że kluczowe umiejętności XXI wieku to programowanie w C++ czy płynny mandaryński, ale panowanie nad własnym umysłem poprzez mistrzostwo w takich dziedzinach jak skupienie, samodyscyplina i opanowanie lęku przed radykalną zmianą.

Skupienie i samodyscyplina pomagają w tworzeniu i wyegzekwowaniu własnej agendy. Jeśli znasz swoje cele, technologia może być pomocnym narzędziem w ich osiągnięciu. Jeśli zaś zaplanujesz swojego dnia, technologia zrobi to za ciebie, używając cię jako narzędzia do osiągnięcia własnych celów – na przykład do zwiększania wartości dla akcjonariuszy uzależnionego od liczby kliknięć w linki sponsorowane. Tym właśnie różni się algorytm od poprzednich kuszeń: w przeciwieństwie do czekolady, wina czy seksu posiada własną agendę. ”

Cały tekst tutaj:

http://wyborcza.pl/…/7,163812,24307704,wybuchla-wojna-o-nas…

#FundacjaKaleckiego




Źródło
Opublikowano: 2018-12-30 17:25:01