Łukasz Szumowski, pisowski minister zdrowia, za nic ma dobro pacjentów! Czy jest naszym rzecznikiem, czy przedstawicielem handlowym korporacji? Tańczy, jak zagrają mu międzynarodowe firmy farmaceutyczne. Horrendalne pieniądze za refundację ekstremalnie drogich leków zapłacimy my, polscy pacjenci.

W październiku zeszłego roku jeden z leków amerykańskiego giganta Genentech nie znalazł się na liście leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia tłumaczyło to zbyt wysoką ceną specyfiku i brakiem jakichkolwiek rabatów ze strony producenta. Po naciskach ze strony amerykańskiej ambasady, pomimo ogromnych pieniędzy, jakich zażądała korporacja, lek pojawił się na liście dwa miesiące później.

Pół roku temu informowaliśmy o przekręcie z lekiem Xarelto. Ministerstwo w porozumieniu z koncernem Bayer zmanipulowało ceną leku, aby ten, po wygaśnięciu wyłączności rynkowej, nie staniał. Czym jest wyłączność? To termin, w którym dana korporacja traci monopol na produkcję danego leku. Idzie za tym obniżka cen aż o 1/4. Tuż przed tą datą MZ wraz z Bayer podnosi cenę tak, że po obniżce Xarelto kosztuje… tyle samo co przed podwyżką. Urzędniczka, która zaczęła dociekać o przyczyny tych decyzji została zwolniona.

Twoje zdrowie to nie towar. Państwo musi być zdolne do produkcji dobrych i tanich leków, również na ciężkie i rzadkie choroby.

Dlatego żądamy dymisji ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i apelujemy do posłów o uchwalenie dla niego wotum nieufności. #AferaLekowa

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Grafika przedstawia rękę trzymającą opakowanie z tabletkami leków. Ręka podpisana jest strzałką: "Korporacje", tabletki podpisane są strzałką "Ceny leków". Ręka z opakowaniem jest nad konturem Polski, na którym widoczne są małe postaci, podpisane strzałkami: "Polscy pacjenci", "Ty", "Twoje dziecko", "Twój dziadek", "Twoja mama", "Twoja przyjaciółka". Ręka wygląda, jakby chciała zmiażdżyć postaci na konturze trzymanym przez siebie opakowaniem z lekarstwami. Na dole jest wyróżniony napis: "Po czyjej stronie jest Ministerstwo Zdrowia? Naszej czy firm farmaceutycznych?".]

Źródło
Opublikowano: 2019-01-07 13:37:40