w sobotę, 12 stycznia 2019 r. o godz.14. w lokalu Ziemia w ramach akcji NIE DAJ SIĘ! Bezpłatne warsztaty dla pracowników prowadzonej przez Grzegorza Ilnickiego – prawnika specjalizującego się w prawie pracy – poznacie swoje prawa, dowiecie się, jak dołączyć do związku zawodowego. Pokażemy przykłady zakończonych sukcesami interwencji polskich związków zawodowych. Twoje prawa są łamane? Chciałabyś/chciałbyś dowiedzieć się, jakie działania może podjąć związek w Twojej obronie? Nie zapomnij przedstawić swojego problemu ekspertowi.

Maciej Ostrowski z Partii Razem Pomorze: O tym, że problem dziurawego prawa zachęcającego do traktowania pracowników jak szybko zużywające się przedmioty dotyka każdego pracującego w Polsce przekonałem się boleśnie na własnej skórze. Osiem lat temu podjąłem współpracę z pewnym przedsiębiorstwem z branży wydawniczej. Do tej pory nie odzyskałem pieniędzy za dwa miesiące pracy w charakterze redaktora. Po roku pracy na etacie zostałem wypchnięty na umowę o dzieło. Kwoty, jakie jest mi winna firma nie są duże (ok. 2,5 tys. zł), jednak zaległości w płatnościach doprowadziły mnie na skraj poważniejszych problemów finansowych. Przed bankructwem uratowała mnie jedynie pomoc rodziców.

Każdy i każda z nas ma znajomego lub krewnego, który mógłby opowiedzieć podobną, lub nawet bardziej dramatyczną historię. Związki zawodowe to demokracja rozciągnięta na nasze zakłady pracy. Rezygnując ze zrzeszania się narażamy się na bezradność w przypadku samowoli, arbitralnych decyzji i zwyczajnych oszustw pracodawców. Nowa Ustawa o związkach zawodowych daje możliwość dochodzenia swoich praw setkom tysięcy ludzi zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło oraz umowy zlecenie.

Źródło
Opublikowano: 2019-01-08 09:01:01