26 osób ma tyle majątku co połowa mieszkańców planety

Żeby tego było mało, krezusi są z roku na rok coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi. Majątki 2200 miliarderów rosły dziennie rosły o 2,5 miliarda dolarów. Wartość majątku biedniejszej połowy ludzkości spadła o kolejne 11 proc.

Czy kryzys sprzed dziesięciu lat spowodował jakiś uszczerbek na mieniu bogaczy? Skądże znowu! Ich majątki niemalże się podwoiły. Jeff Bezos, właściciel Amazona, najbogatszy człowiek na świecie ma majątek w wysokości 112 miliardów dolarów. 1 proc. z tego to równowartość pieniędzy, które Etiopia przeznacza na ich służbę zdrowia. W Etiopii mieszka 105 milionów ludzi.
— Raporty Oxfam pokazują, że przepaść między biednymi a bogatymi systematycznie się powiększa. Majątki miliarderów rosną o 2,5 miliarda dolarów każdego dnia. W tym samym czasie prawie połowa ludzkości żyje za kilka dolarów dziennie. Niedożywienie, dostęp do szkoły i do ochrony zdrowia, dach nad głową dla każdego – to są problemy, które dawno moglibyśmy rozwiązać. Ale to się nie dzieje, bo najzamożniejsi zagarniają coraz więcej. Nierówności eksplodowały, dystans między garstką miliarderów a resztą wciąż rośnie — analizuje Adrian Zandberg.

W czasach, gdy tysiące ludzi dziennie umiera ze względu na brak dostępu do opieki zdrowotnej, takie nierówności są przerażające. Aby uratować tych żyjących w skrajnej nędzy, najbogatsi muszą zostać uczciwie opodatkowani.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Grafika jest podzielona poziomo na dwie części. Górna część to miejsce „najbogatszego”, który jest przedstawiony jako ludzik w muszce i kapeluszu. Obok niego leży plik pieniędzy i zielona strzałka pnąca się w górę z napisem „plus dwanaście procent”. Obok napis brzmi: „Niecałe dwa tysiące najbogatszych osób posiada łącznie majątek wart prawie osiem i pół biliona dolarów. W ubiegłym roku wzbogaciły się jeszcze bardziej – aż o dwanaście procent!”. Druga część grafiki jest dla najbiedniejszego. Jego smutna postać siedzi na czerwonej strzałce pikującej w dół, opatrzonej napisem „minus jedenaście procent”. Obok napis brzmi „Biedniejsza połowa ludzkości, trzy i osiem dziesiątych miliarda osób, ma łącznie tylko jeden i trzy dziesiąte biliona dolarów. I w zeszłym roku zbiedniała o kolejne jedenaście procent”.]


Źródło
Opublikowano: 2019-01-23 13:39:19