Podczas II wojny światowej Warszawa została przez niemieckiego okupanta niemal zrównana z ziemią. Mieszkanki i mieszkańcy stolicy odbudowywali ją w dużej mierze własnymi rękami. To dzięki ich poświęceniu i wsparciu całej Polski Warszawa powstała z gruzów.

Jednym z budowniczych Warszawy był ojciec Jolanty Brzeskiej. Pracował między innymi przy odbudowie kamienicy przy Nabielaka 9. Jako podziękowanie za wysiłek włożony w odbudowę miasta dostał przydział na mieszkanie właśnie w tej kamienicy. Kilkadziesiąt lat później jego córka Jola Brzeska wciąż mieszkała w tym budynku.

I nagle zjawił się ktoś, kto twierdził, że ta kamienica, odbudowana siłami społecznymi, jest jego własnością. Zaczyna się proces pozbywania się lokatorów i lokatorek. Wysokość czynszu rośnie w absurdalnym tempie. Mieszkańcy kamienicy są nękani. stawia opór – toczy boje w sądzie, w urzędach, organizuje lokatorów w walce o swoje prawa. Staje się jedną z liderek ruchu lokatorskiego.

W końcu 1 marca 2011 roku zostaje brutalnie zamordowana. Przypadkowy spacerowicz odnajduje jej zwęglone zwłoki w Lesie Kabackim. Sprawcy wciąż nie zostali ukarani.

Jest jeden najważniejszy sposób, w jaki można uczcić pamięć Brzeskiej: skończyć raz na zawsze z reprywatyzacją. Reprywatyzacja, niezależnie od tego, czy bogaci się na niej prawowity spadkobierca czy handlarz roszczeń, to dramat lokatorów i lokatorek. To eksmisje, długi i strach. Najwyższy czas zamknąć ten haniebny rozdział najnowszej historii naszego kraju.

Jeszcze nie tak dawno wydawało się nam, że prace nad tzw. „dużą ustawą reprywatyzacyjną” są już na ostatniej prostej. Dziś widzimy, że medialne zainteresowanie tragedią reprywatyzacji skończyło się wraz z kampanią na prezydenta Warszawy. Domagamy się, by rząd wrócił do prac nad projektem. W konsultacjach publicznych Partia Razem przedstawiła szereg uwag do projektu, dzięki którym może się on stać jeszcze lepszy. W szczególności żądamy zmniejszenia wysokości rekompensat wypłacanych właścicielom roszczeń w zamian za ich wygaszenie. Oczekujemy też, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej będzie – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Zbigniewa Ziobry – traktowane poważnie.

Nie możemy dłużej czekać na sprawiedliwość.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Po prawej stronie grafiki znajduje się podobizna Jolanty Brzeskiej. Po lewej stronie tekst: „Jolanta Brzeska 1947-2011 / Ikona ruchu lokatorskiego została zamordowana 8 lat temu, 1 III 2011 roku. Reprywatyzacja zabija. / Domagamy się: zakazu zwrotów nieruchomości w naturze, wygaszenia roszczeń reprywatyzacyjnych, sprawiedliwości dla ofiar reprywatyzacji!”.]


Źródło
Opublikowano: 2019-03-01 13:02:32