Wczoraj cała Polska świętowała uchwalenie Konstytucji 3 maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej, spisanej konstytucji. Tym bardziej warto więc zerknąć do obecnie obowiązującej. Przypominam artykuł 24.

Wczoraj Donald Tusk mówił o tym, że „nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi święto konstytucji, a na co dzień konstytucję obchodzi”. Oczywiście zgadzam się z tym stwierdzeniem. Ale tak się składa, że Tusk powinien te słowa kierować również do siebie. Dlaczego? Zgodnie z konstytucją z 1997 roku państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy, a praca znajduje się pod nadzorem Rzeczypospolitej Polskiej. Tymczasem to za rządów Platformy Obywatelskiej i Donalda Tuska łamano prawo setek tysięcy, o ile nie milionów Polek i Polaków do godnej umowy o pracę. Za PO kwitły umowy śmieciowe, które nie tylko nie zapewniały bezpieczeństwa, ale często także ubezpieczenia zdrowotnego i emerytury. Za PO kwitło „zatrudnianie” w instytucjach publicznych przez outsourcing ochroniarzy i sprzątaczek bez umów o pracę i za grosze, za PO kwitło wyrzucanie ludzi na samozatrudnienie.

Lewica Razem domaga się likwidacji śmieciówek, godnej płacy i gwarancji zatrudnienia. Pracujemy tak samo ciężko jak Francuzi, Niemcy czy Hiszpanie, a za swoją pracę dostajemy 3, 4, 5 razy mniej. Zasługujemy na to, by godnie żyć. Dlatego w Parlamencie Europejskim będę walczyć o europejską płacę minimalną, o Europejską Inspekcję Pracy, która realnie będzie mogła reprezentować interesy pracowników i sprawować nadzór nad pracą w całej Europie. O europejskie standardy zatrudnienia. Dla całej Unii Europejskiej!


Źródło
Opublikowano: 2019-05-04 16:23:12