Zmiany klimatyczne wymagają odważnej i poważnej odpowiedzi. Zamiast beztrosko prześcigać się z innymi partiami na to, jak szybko zamkniemy kopalnie – pokazujemy, jak ma wyglądać polska energetyka bez węgla. Tak, by nie uzależnić naszej gospodarki od importu węgla z Rosji, a kilkudziesięciu tysięcy górników nie skazać na bezrobocie. Polecamy wywiad Krytyka Polityczna z "jedynką" Lewicy Razem na Śląsku: Maciej Konieczny.

"Jeśli zamkniemy kopalnie, nie zmieniając miksu energetycznego, to zwyczajnie będziemy więcej tego węgla importować. Jedyną zmianą będzie to, że ludzie w górniczych regionach stracą pracę. (…) Musimy przejść od energetyki opartej na węglu do energetyki opartej na źródłach odnawialnych i energetyce jądrowej. Atom jest potrzebny jako baza energetyczna, która umożliwi odejście od węgla i zapewni stabilizację systemu. (…) Nie ma rozwiązań doskonałych. W tym momencie w naszej szerokości geograficznej po prostu nie ma alternatywy. Atom to najmniej złe z niedoskonałych rozwiązań, jakimi realnie dysponujemy. Niestety, nie możemy czekać na przełom technologiczny w magazynowaniu energii odnawialnej. Nie ma na to czasu.

Zrzucanie winy na górników to tylko sposób na zbieranie punktów u wyższej klasy średniej. Na Śląsku potrzebujemy gigantycznych publicznych inwestycji w nowe zielone technologie, żeby ludzie nie zostali bez pracy, a całe społeczności nie zostały rozbite. Na własne oczy widziałem efekty tego, jak kopalnia jest zamykana, a górnikom się mówi, że mogą się przekwalifikować i zostać psimi fryzjerami – podobnie jak wcześniej pracownikom stoczni na wybrzeżu. Te inwestycje muszą gwarantować, że nowe miejsca pracy nie będą gorszej jakości niż te w kopalniach i że wspólnotowa kultura pracy nie zostanie zniszczona. Wolny rynek tego nie załatwi".

Zgadzasz się? Zagłosuj na Lewicę Razem 26 maja. Lista nr 5!

https://krytykapolityczna.pl/…/maciej-konieczny-eurowybory…/

Potrzebny jest atom [rozmowa z Maciejem Koniecznym]

rozmowa Jana Smoleńskiego

Źródło
Opublikowano: 2019-05-07 10:23:48