Składamy zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Biura Bezpieczeństwa Personalnego!

– Prawo ochrony lokatorów jest w Polsce nagminnie łamane. Jedyną osobą uprawnioną do przeprowadzenia eksmisji jest komornik. A jednak regularnie słyszymy o działalności prywatnych firm, opróżniających mieszkania z lokatorów. Lewica Razem sprzeciwia się nielegalnym eksmisjom i zawsze stoi stronie lokatorów – mówiła dziś na konferencji prasowej przed siedzibą Prokuratury Okręgowej posłanka Razem, Magdalena Biejat.

7 grudnia firma Centralne Biuro Bezpieczeństwa Personalnego pochwaliła się na swoim profilu w mediach społecznościowych, że jej pracownicy uczestniczyli w usunięciu najemców z mieszkania w Warszawie. Działanie pracowników firmy wywołało oburzenie wielu aktywistów i komentatorów.

– Była to nielegalna eksmisja, przeprowadzona pomimo braku podstawy prawnej oraz z pominięciem przepisów. Eksmisja odbyła się bez udziału komornika, jedynej osoby uprawnionej do przeprowadzenia tej procedury. – mówił na konferencji Konrad Wiślicz-Węgorowski z warszawskiego Razem – Doszło do niej w środku okresu ochronnego, który trwa od 1 listopada do 31 marca. Nie był to jedyny tego typu incydent, w które zaangażowani byli pracownicy biura. Podczas swoich działań pracownicy CBBP ubrani są w stroje przypominające odzież stosowaną przez organy ścigania, kominiarki, kamizelki taktyczne, w tym z wielkim napisem „CBBP”, który wyglądem odpowiada tym, stosowanym przez Centralne Biuro Śledcze Policji, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy Centralne Biuro Antykorupcyjne. Nawet skrót „CBBP” jest mocno podobny do „CBŚP”. CBBP w swoich materiałach udostępnionych w Internecie prezentuje fotografie atrap broni, a także innego sprzętu, zazwyczaj stosowanego wyłącznie przez organy ścigania.

Politycy Lewicy Razem zwracali też uwagę, że wynajmujący lokal, którzy popadli w problemy finansowe lub zdrowotne żyją w nieustannym stresie. Obawiają się tego czy za chwilę nie znajdą się – wraz z całym dobytkiem – na ulicy. Jest to tym większy problem teraz, w zimie. Zwracali też uwagę, że tę sytuację wykorzystują pracownicy CBBP, ubrani w mundury, kominiarki, kamizelki taktyczne z napisami podobnymi do tych, stosowanych przez służby specjalne, starając się wywołać wrażenie, że nadszedł dzień, w którym komornik, wraz z asystą organów ścigania przyszedł, aby siłą opróżnić lokal.

Konrad Wiślicz-Węgorowski poinformował, że złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez firmę Centralne Biuro Bezpieczeństwa Personalnego, ze względu na udawanie przez nią służb państwowych. zapowiedziała, że wspólnie z inną posłanką Razem, Marceliną Zawiszą, złożą interpelacje do Ministra Spraw Wewnętrznych z pytaniem, jakim prawem w nielegalnej eksmisji brała udział Policja. Posłanki zwrócą się też do ministra z wnioskiem o zorganizowanie dla policjantów szkoleń praw lokatorów.




Źródło
Opublikowano: 2019-12-13 15:42:57