Maja Staśko:

Instagram zalała fala milionów czarno-białych zdjęć kobiet z podpisem #challengeaccepted i nominacją dla innych, by wstawiły swoje czarno-białe zdjęcie. W wyzwaniu wzięły udział takie gwiazdy jak Jennifer Lopez, Jennifer Aniston czy Kim Kardashian. Niektóre z nich dodają kilka słów o kobiecym empowermencie. Zastanawiało mnie jednak, co czarno-białe zdjęcia mają wspólnego ze wspieraniem się kobiet?

Właściwie to niewiele. Tak naprawdę to wyzwanie miało bowiem bardzo konkretny cel: powstało, by zwiększyć świadomość na temat skali zabójstw kobiet w Turcji. Każdego dnia Turcy widzą kolejne czarno-białe zdjęcie zamordowanej kobiety – na jej profilu na Instagramie czy w gazetach. Gdy więc zamieszczamy zdjęcie u siebie, mówimy: to mogę być ja. Pewnego dnia to mnie możecie zobaczyć na czarno-białym zdjęciu. Z podpisem: zamordowana przez swojego partnera.

Dlaczego właśnie teraz? Od tygodnia w Turcji trwają protesty zabójstwie 27-latki przez byłego chłopaka. Jej szczątki odkryto we wtorek w lesie. Według tureckich mediów została pobita, a następnie uduszona na śmierć, podpalona w koszu na i przykryta betonem.

W 2019 r. 474 kobiety zostały zamordowane w Turcji, głównie przez partnerów i krewnych. To najwyższy wskaźnik od dekady. Szacuje się, że dane z 2020 r., ze względu na pandemię, będą jeszcze wyższe. Dane zbiera organizacja „We Will Stop Femicide” – tym, jak rząd przyznał, że nie prowadzi rejestrów. Wbrew ustaleniom konwencji antyprzemocowej.

Turcja jako pierwsza podpisała tę konwencję, tzw. konwencję stambulską. Ale ostatnio już nie tylko skrajnie prawicowe organizacje, ale i politycy coraz głośniej mówią o tym, że to „promocja LGBT” i zagrożenie dla tradycji, rodziny i religii. I że należy ją wypowiedzieć.

Brzmi znajomo?

Dlatego świetnie, że w reakcji na przemoc piszemy: wspieramy się. Ale nie wymazujmy doświadczeń ofiar, nie wymazujmy polityki i warunków życia krajów, które nie są tak widoczne jak USA. Bo zamiast walki o ofiary, będziemy mieć promocję celebrytek z USA. A przecież nie o to chodzi, także im. To wyzwanie powstało, by opowiedzieć o kobietobójstwie w Turcji. Ustąpmy Turczynkom miejsce, mówmy o ich krzywdzie. Nie dajmy im zniknąć.



challengeaccepted

Źródło
Opublikowano: 2020-07-29 21:55:26