Magdalena Biejat:

Margot została postanowieniem sądu odwoławczego wypuszczona z aresztu. Kiedy zapadła decyzja o zastosowaniu wobec niej aresztu tymczasowego, wiele osób zwraco uwagę, że to kolejny z wielu przykładów nadużywania tego środka w Polsce.

Mimo że od 2010 rok przestępczość spadła, lawinowo rośnie liczba wydanych przez sądy decyzji o zastosowaniu aresztu tymczasowego, podpartych często lakonicznymi uzasadnieniami. Z raportu fundacji Court Watch wynika, że “tymczasowe aresztowanie bywa stosowane nawet w przypadkach, w których z dowodów zawartych w aktach sprawy nie wynika konieczność pozbawienia wolności człowieka, wobec którego obowiązuje zasada domniemania niewinności”. 90% wniosków składanych przez prokuratorów o zastosowanie tymczasowego jest uwzględniane, przez sądy. Do końca października 2019 r. liczba osób przebywających w aresztach wzrosła do 8617 osób. To dwa razy więcej, niż 4 lata temu.

Nie ma żadnego uzasadnienia dla przetrzymywania w więzieniach ludzi przed wydaniem wyroku na taką skalę. Konieczne jest wprowadzenie nowych rozwiązań dotyczących stosowania aresztów tymczasowych, o które apelują organizacje pozarządowe i Rzecznik Praw Obywatelskich:

▪️wymóg wyczerpującego uzasadnienia postanowień o zastosowaniu aresztu,
skrócenie maksymalnego czasu pobytu w areszcie tymczasowym (w 2018 r. 161 osób przebywało w nim ponad rok!),
▪️uśrednione odszkodowania za nieuzasadniony pobyt w areszcie,
▪️zachęcanie do stosowania poręczeń majątkowych, zamiast aresztu.

Polskiemu sądownictwu bardzo potrzebna jest reforma, która sprawi, że sądy będą służyły obywatelom. A nie taka, której celem jest zapewnienie stołków i bezkraności dla swoich.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-31 13:21:29