Adrian Zandberg:

Od każdego zamówienia platformy pobierają 30 czy nawet 40 proc. ich wartości. Kurierzy dostają z tego grosze. Małe knajpki płaczą i płacą, bo nie mają wyjścia. To oligopol, który wykorzystuje słabszych. Dziś w Wyborczej duży tekst red. Adriana Rozwadowskiej o patologicznej sytuacji w dotkniętej lockdownem gastronomii i o naszej propozycji maksymalnych marż dla platform-pośredników. A także o bardzo ciekawych, spółdzielczych inicjatywach, które chcą przełamać monopol korporacji.

"Kwestię wysokich marży platform poruszyła też w ubiegłym tygodniu w Sejmie Partia Razem. Domaga się ustalenia przez państwo maksymalnych prowizji, jakie Uber Eats, czy mogłyby pobierać od restauracji, i złożyła w tej sprawie projekt poprawki do procedowanej właśnie "tarczy 6.0". Wzorem mają tu być w Stanach Zjednoczonych, gdzie lokalnie ogranicza się maksymalną marżę, np. w Nowym Jorku wynosi 20 proc., a w Los Angeles – 15 proc.

– Dla małych knajpek zamówienia z internetu stały się ostatnią deską ratunku. Problem polega na tym, że rynek dostaw opanowało kilka międzynarodowych drapieżnych korporacji. Ci pośrednicy pobierają gigantyczne prowizje, mali się na to godzą, bo praktycznie nie mają wyboru. Trzeba to nazwać: to jest wyzysk. Teraz, w pandemii, widać, że ten rynek zdziczał – mówił Zandberg. – Państwo może ochronić gastronomię przed międzynarodowymi korporacjami, musi prostu wyznaczyć maksymalne marże dla pośredników. Przygotujcie się duchowo, że jeżeli byśmy je przyjęli, to znowu zadzwoni pani ambasador Mosbacher i trzeba będzie umieć jej powiedzieć: „nie”. Amerykanie sami lokalnie wprowadzają takie rozwiązania, więc może to doda wam odwagi – dodał".

https://wyborcza.biz/…/7,159911,26528002,wyzyskuja-i-kurier…

Wyzyskują i kurierów, i restauratorów. W pandemii pieniądze płyną do Ubera, Wolta czy Pyszne.pl, nie do polskiej gastronomii

Od każdego zamówienia platformy dostarczające posiłki z restauracji pobierają 30 czy nawet 40 proc. ich wartości. Restauratorzy płacą, bo nie mają wyjścia. Kurierzy kombinują, jak zarobić minimum. Kilku z nich postanowiło stworzyć platformę spółdzielczą, która w przeciwieństwie d…

Źródło
Opublikowano: 2020-11-23 11:46:39