Daria Gosek-Popiołek:


W odpowiedzi na interpelację, którą wystosowaliśmy z Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny, Magdalena Biejat, Zandberg i Paulina Matysiak , Ministerswo Klimatu i Środowiska zadeklarowało, że przystąpi do analizy nazewnictwa dla poszczególnych paliw stałych, w tym zwłaszcza używania nazwy “ekogroszek”.

Dlaczego to ważne?

Agencja badawcza Kantar na zlecenie Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi w grudniu 2020 r. zrealizowała badanie opinii publicznej, z którego wynika, że prawie połowa użytkowników “ekogroszku” (43%) uważa go za produkt ekologiczny. Tylko 4% ankietowanych spontanicznie wskazało, że jest to produkt ekologiczny.

Nazywanie rodzaju paliwa stałego wytwarzanego z węgla kamiennego albo brunatnego “ekogroszkiem” jest przykładem daleko idącej manipulacji.

Spalanie każdego rodzaju węgla wiąże się z emisją dwutlenku węgla, pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 czy tlenków azotu. Substancje te mają szkodliwy wpływ na nasze życie i zdrowie oraz negatywnie oddziałują na klimat. Toksyczne składniki smogu – których w polskich miastach w tzw. miesiącach grzewczych stężenie w powietrzu notorycznie przekracza normy – zwiększają ryzyko nagłych problemów z układem krążenia, nowotworów i chorób układu oddechowego. Paliwa węglowe przyczyniają się zarówno do kryzysu klimatycznego jak i zdrowotnego. Badanie nad “ekogroszkiem” przeprowadzone przez zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem dr. hab. Artura Badydy w warunkach zbliżonych do tych, jakie występują w przeciętnych gospodarstwach domowych wykazały, że:
– przebadane „ekogroszki” emitują ponadnormatywne ilości pyłów, nawet czterdziestokrotnie więcej niż wskazuje norma;
– przebadane „ekogroszki” emitują rakotwórczy benzoapiren, którego stężenia osiągają w Polsce rekordowe wartości;
– parametry jednego z przebadanych „ekogroszków” są niezgodne z deklaracją producenta, co wprowadza kupujących w błąd (greenwashing);
– przebadane „ekogroszki” emitują ponadnormatywne ilości tlenku węgla oraz tlenków azotu.
Otrzymaliśmy zapewnienie, że później niż do dnia 1 lipca 2021 roku zostanie dokonany przegląd wymagań jakościowych określonych w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych w celu oceny wpływu ich stosowania na ochronę środowiska, zdrowie ludzi oraz interesy konsumentów.

Cieszy nas bardzo, że poruszane w naszej interpelacji wątki, będą przedmiotem prac międzyresortowego zespołu.



Źródło
Opublikowano: 2021-04-22 12:00:01