Marcelina Zawisza:


Do mojego biura poselskiego z prośbą o pomoc zgłosiła się pacjentka chora na nocną napadową hoglobinurię, która na w ramach programu lekowego przyjmuje na swoje skorzenie lek Soliris.

Niestety, od 1 maja 2021 ten lek nie będzie już refudnowany.

„Niestety ze względu na koszty leczenia my pacjenci, nie jesteśmy w stanie samodzielnie opłacać kosztów leku (jedna dawka to cena około 50 tys. zł, a lek musimy otrzymywać co 2 tygodnie). Są one niesamowicie wysokie i bez pomocy ministerstwa, rządu nie jesteśmy sobie w stanie na to pozwolić. ”

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa z 23 kwietnia 2021 cofnięcie refundacji jest związane z nieosiągnięciem porozumienia w negocjacjach cenowych. Wskazuje się także, że pacjenci dotychczas leczeni w powyższym wskazaniu lekiem Soliris mogą kontynuować terapię pod warunkiem złożenia przez producenta wniosku do prezesa NFZ w myśl artykułu 27 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią -19 oraz po jej ustaniu.

Zwróciłam się więc do Ministra Zdrowia z następującymi pytaniami:

1. Czy zdaniem Ministra jest możliwy powrót do negocjacji cenowych tak, by zachować ciągłość refundacji leku Soliris po 1 maja 2021 i czy producent poczynił kroki by takie negocjacje podjąć na dzień 26 kwietnia 2021?

2. Czy do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na dzień odpowiedzi na niniejszą interpelację wpłynęły od producenta wnioski o objęcie refundacją kontynuacji leczenia dla pacjentów do tej pory otrzymujących refundowany lek Soliris, tak by mogli korzystać z terapii na dotychczasowych warunkach? Ile było takich wniosków?

3. Jaki jest roczny koszt refundacji leku Soliris stosowanego w leczeniu nocnej napadowej hemoglobinurii?

4. Czy w trakcie negocjacji cenowych producent leku zaproponował obniżenie ceny lub użycie instrumentów współdzielenia ryzyka, które spowodowałyby obniżkę ceny w stosunku do poprzedniej decyzji refundacyjnej?


Źródło
Opublikowano: 2021-04-26 14:20:21