Paulina Matysiak:


Od ponad roku zmagamy się ze skutkami pandemii koronawirusa, która ma również szkodliwy wpływ dla środowiska. Według szacunków ludzkość na całej planecie zużywa około 130 miliardów maseczek miesięcznie (3 miliony na minutę) i w Polsce często nie wyrzuca ich do śmieci, co szczególnie widać w przestrzeni publicznej.

Jednorazowe maski nie są biodegradowalne, a zazwyczaj wykonane z małych mikrowłókien, które będą uwalniać się do gleby i wody. Mogą także gromadzić i oddawać szkodliwe chemikalia i substancje biologiczne, takie jak bisfenol A, metale ciężkie, a także mikroorganizmy.

Obecna ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie (Dz.U. 2020 poz. 2361) w art. 3 pkt. 5 mówi o selektywnej zbiórce odpadów komunalnych obejmującej co najmniej: papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, odpady opakowaniowe wielomateriałowe oraz bioodpady.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego z kwietnia 2020 r. odpady takie jak maseczki wielorazowe powinno wyrzucać się do odpadów zmieszanych. Worka z odpadami od osób w izolacji nie należy zapełniać powyżej 3/4 jego pojemności i nie zgniatać. Osoba wynoszącą odpady z miejsca izolacji powinna włożyć (w rękawiczkach) worek do drugiego worka, zawiązać go i zabezpieczyć przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru. Oprócz dokładnego zawiązania worka można zamknąć go dodatkowo przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka.

Poprosiłam i Środowiska o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące między innymi tego, czy:

– w Polsce prowadzone są lub będą badania naukowe na temat tego, w jakim stopniu jednorazowe maseczki przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego;

– zostaną ustawione dodatkowe kosze wyłącznie na potrzeby środków zabezpieczających takich jak: maseczki jednorazowe, rękawiczki itp.

Pytam również o stan utylizacji maseczek jednorazowych.

Czekam na odpowiedzi.


Źródło
Opublikowano: 2021-04-30 19:00:00