Anna Górska:

Tak, obchodziliśmy dzisiaj Święto Pracy na Pomorzu.

Miałam zaszczyt zabrać głos w imieniu Razem. Oto, co mówiłam:

Kiedy Ponad 130 lat temu ruch robotniczy formował swoje organizacyjne podwaliny, kiedy kształtowała się tradycja Święta Pracy najważniejsze było unormowanie czasu pracy, unormowanie płac i wprowadzenie powszechnego wynagrodzenia w pieniądzu, zakaz pracy dzieci czy prawo do organizowania się w unie pracujących.
Dzisiaj nadal część tych postulatów pozostaje aktualna, pomimo upływu czasu.

Nadal musimy walczyć o przestrzeganie norm czasu pracy, nadal traktuje się związki zawodowe jak zło.
A przecież praca musi być czymś, co i dla pracujących i dla zatrudniających stanowi niezaprzeczalną wartość i muszą istnieć mechanizmy i sposoby regulujące jej zasady i dbające o to, aby zarówno płaca jak i płaca były tylko i aż GODNE.

Dzisiaj jesteśmy w sytuacji szczególnej.
Trwająca od ponad roku uwidoczniła wszystkie patologie pracy, z którymi poszczególne osoby pracujące, jak i związki walczą od lat:
? uśmieciowienie rynku pracy doprowadziło do największych od lat zwolnień w branżach najbardziej dotkniętych lockdownami
? potwierdziło się, że najbardziej prekarne warunki pracy w Polsce nadal mają kobiety, które skutki zatrzymania gospodarki odczuły najsilniej
? przekonaliśmy się, że ten rząd – najbardziej lansujący się na ludowy – również stoi po stronie kapitału, a nie osób zatrudnionych – wielkie finansowe transfery trafiły do wielu wcale niemałych firm, bez kontroli utrzymania zatrudnienia; za to osobom pracującym zafundowano luzowanie przepisów prawa pracy, pozwolono na obniżanie wynagrodzeń i elastyczne dysponowanie czasem pracy, a jednocześnie w ogóle nie pochylono się nad jakimkolwiek uregulowaniem warunków pracy zdalnej.
To wszystko teraz najpilniej wymaga naprawy.
I jest to najważniejsze zadanie lewicy, zarówno tej parlamentarnej, jak i tej aktywistycznej i związkowej.

Partia od początku istnienia robi wszystko, żeby reprezentować interes pracowników. To dzięki nam problem prekaryzacji i uśmieciowienia pracy przestał być powodem do chwalenia się przez kolejne rządy niskimi kosztami przed zagranicznymi inwestorami, a stał się problemem, o którym zaczęło się mówić w znaczeniu na jaki zasługuje – polskiej hańby!
Również obecnie, z poziomu Sejmu, nasze posłanki i posłowie podejmują ważne inicjatywy pracowniczne jak choćby ostatnie:
? posłanki Marcelina Zawisza, Magdalena Biejat i Daria Gosek-Popiołek upominają się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wydokości 100 proc. pensji, jako docenienie pracy, tej niewidzialnej pracy rodziców, zwłaszcza matek;
? udało nam się wywalczyć, żeby osoby na śmieciówkach mogły się same zgłaszać po postojowe;
? wspieramy walki pracownicze w Amazonie;
? wspieramy pracowników Poczty, wyrzucanych z pracy za to, że są chorzy;
? zaproponowaliśmy Piotr Ikonowicz na RPO, aby mieć rzecznika, który będzie realnie reprezentował pracowników, który rozumie, że pracownik jest słabszą stroną, który wielokrotnie dał przykład swojego zaangażowania;
? naciskami na zwiększenie wynagrodzeń dla osób zatrudnionych w ochronie zdrowia w czasie pandemii i wiemy już, że będą wypłacane premie.
Nasze posłanki i posłowie złożyli też ważne projekty ustaw m.in. o emeryturach: najniższej gwarantowanej emeryturze, o naliczaniu emerytur dla osób zatrudnionych na umowach śmieciowych, czy o zwiększeniu uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy.
To jest realna praca parlamentarna.

Ale za nią muszą stać ludzie, którzy nie boją się walczyć o warunki zatrudnienia w swoich miejscach pracy – związkowczynie i związkowcy!
Bez Waszego wsparcia, bez Waszego sygnalizmu i walki z systemem od środka, to się nie uda.

I powstają nowe związki!
Jesteśmy tu teraz z OPZZ, a w Warszawie ogłoszono dzisiaj powstanie pierwszego Związku Zawodowego Pracowników Korporacji – wielkich ubiurowionych firm będących symbolem zarówno tego, jak globalnie zmienia się praca, ale też symbolem tego, jak bardzo znowu marginalizuje się rolę uzwiązkowienia. I dzisiaj pierwsi odważni ludzie powiedzieli “DOŚĆ! Korporacje też łamią nasze prawa i potrzebujemy w nich związków”. I to jest wielki powiew nadziei w tym dniu!
Jestem pewna, że ten związek niedługo rozwinie swoje struktury również w Trójmieście i na Pomorzu.

ma wspaniałe tradycje ruchu robotniczego i związkowego. Tradycje, które zawsze wykraczały poza sprawy bytowe, a formowały się też wokół idei niepodległości, wolności i równości.
Wiemy o tym dobitnie zwłaszcza w Gdańsku, w Trójmieście – miejscach, w których robotnicza krew wsiąkła w ziemię w imię wartości najważniejszych!
Pamiętając o historii związków, historii polskiego ruchu robotniczego nie możemy zapominać m.in. o Grudniu 1970 na Pomorzu.
Cześć pamięci tych, którzy wtedy w walce o godną pracę i lepszą Polskę oddali życie!

I musimy pamiętać też o sierpniu 1980!
O tych 21 postulatach, z których wiele wciąż czeka na realizację.
Nadal deptane jest nasze prawo do strajku, nadal pracujemy za długo, dostęp do żłobków jest tragiczny, ochrona zdrowia ledwo zipie, a aby mieć mieszkanie trzeba – jak nam radzą liberałowie – “wziąć kredyt i zmienić pracę”; nadal całe sektory gospodarki pracują w weekendy.

Te postulaty się nie zestarzały. A dochodzi do nich wiele nowych, które OPZZ zebrał w kolejne 21 postulatów ludzi pracy! One muszą być dla nas dzisiaj drogowskazem.

Zwłaszcza, że przed nami trudny czas wychodzenia z kryzysu.
Będzie to łatwiejsze, dzięki naszej obecności w Unii Europejskiej i ogromnym unijnym funduszom, które spłyną do Polski, a o których właściwe rozdysponowanie lewica w ostatnich dniach i tygodniach walczy w Sejmie.
Ale to od czujności naszej – osób pracujących i naszej determinacji, od ochrony naszych związków i polityków zależy, czy wychodzenie z kryzysu znowu nie odbędzie się naszym kosztem. Nie możemy na to pozwolić! Dość przerzucania kosztów kryzysu na pracownice i pracowników!

I pamiętajmy jeszcze o jednym… praca to jedna z najważniejszych rzeczy w naszym życiu, ale zasługujemy też na odpoczynek, przyjemności i nagrody za nasz codzienny trud – oprócz chleba chcemy także róż!
I o to też będzie się upominać nasz pracowniczy marsz!
???





Źródło
Opublikowano: 2021-05-01 14:50:36