Maciej Szlinder


203 lata temu w Trewirze urodził się Karol Marks – jeden z najwybitniejszych filozofów i badaczy społecznych w historii. Z tej okazji życzę nam wszystkim, byśmy mogli i mogły podejmować pracę ze względu na pasję, chęć rozwoju, czy ciekawość, a z powodu ucieczki przed biedą.

Analizy systemu kapitalistycznego, krytyczna metoda, jak i barwny język Marksa stanowią od ponad wieku inspirację dla czytelników i czytelniczek na całym świecie.

Przyglądając się uważnie jego dorobkowi można nie uznać przenikliwości i płodności intelektualnej filozofa z Trewiru. Nie można też nie zauważyć ciągłego rozwoju, zmagania się z próbą zrozumienia i opisania dynamicznie zmieniającego świata, sięgania po coraz to nowe dyscypliny naukowe, źródła, języki. Zrozumienie i opisanie miało tu swój cel zewnętrzny – Marks jak niewielu innych rozumiał dojmującą konieczność zmiany świata pełnego niesprawiedliwości, wyzysku i biedy. Tej zmianie podporządkował swoją pracę intelektualną, jak i całe życie.

Jedną z najważniejszych cech myśli Marksa jest świadomość historyczności wszystkich teorii – w tym jego własnych. Żadna księga zawiera pełnej prawdy, a autor żadnej teorii nie jest nieomylny.

To, co możemy więc zrobić z pracami Marksa dzisiaj to wesprzeć się nimi w stawianiu pytań odnoszących się do naszej, współczesnej sytuacji. Możemy też korzystać z nich jako głosu doradczego w próbach poszukiwania na te pytania odpowiedzi.

Dlatego zachęcam wszystkich do sięgania po prace Karola Marksa w naszych własnych dociekaniach, zmaganiach i walkach.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-05 14:58:15