Razem Wrocław:


30 maja to Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego.

Stwardnienie rozsiane, czyli SM, to autoimmunologiczna, która uszkadza komórki nerwowe. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z nią ok. 50 000 pacjentów. Zapadają na nią najczęściej osoby pomiędzy 20-40 rokiem życia i niestety SM ma status choroby nieuleczalnej.

Jeszcze 15 lat temu diagnoza SM oznaczała życie z niepełnosprawnością, bólem i śmiercią. Na szczęście jednak mocno poszła do przodu, lepiej poznano chorobę, wykorzystywano innowacyjne sposoby, które pomogły stworzyć programy lekowe pomagające zahamować rozwój choroby. Obecnie nie jest niczym nadzwyczajnym, by osoby zmagające się ze stwardnieniem rozsianym dożywały takiego samego wieku, jak osoby zdrowe. Niestety wciąż muszą się zmagać z wyniszczeniem, które zachodzi w mózgu. Zachodzi ono wolniej, ale nadal występuje.

Jednak światowi lekarze oraz naukowcy nie poddają się i wciąż szukają sposobów, by wyeliminować chorobę lub jeszcze bardziej zniwelować jej skutki. Również w Polsce program leczenia SM nie stoi w miejscu – różne programy lekowe, które są refundowane, wspomagają wielu pacjentów. A kolejne są na etapie rozmów i negocjacji umów.

Niestety, dużym problemem jest diagnozowanie choroby. Według opracowania polskich ekspertów potrafi to trwać nawet do 2 lat, choć rozpoznanie choroby może wystąpić już 7 miesiącach od pierwszych objawów. Tak czas wynika m.in. z długich kolejek na konsultacje w poradniach neurologicznych czy na realizację badań specjalistycznych. Również brak świadomości społecznej o tym czym jest SM i jakie są jego objawy, co również może powodować diagnostykę lekarską w zupełnie innym kierunku. A to właśnie czas jest szczególnie ważny w leczeniu stwardnienia rozsianego, by pacjent od wystąpienia pierwszych objawów mógł jak najszybciej rozpoczął terapię.

Polski system ochrony zdrowia od lat jest przeciążony, a pandemia jeszcze bardziej go wyniszczyła. Dlatego są obawy, że nie tylko diagnostyka SM, ale także innych chorób, będzie jeszcze bardziej utrudniona oraz opóźniona. Dlatego potrzeba zmian, które pomogą odciążyć środowiska medyczne.

Razem oraz Lewica mają własną receptę na to jak tego dokonać.

W tym dniu chcemy życzyć osobom dotkniętym stwardnieniem rozsianym oraz ich bliskim nadziei i wiary w potęgę nauki. Wytrwałości, wsparcia w innych, ale też wsparcia w państwie.
Życzymy wam pozytywnych efektów, podczas waszej terapii i jak najszybszego opracowania nowych, przełomowych leków.
Wszystkiego dobrego.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-30 17:04:28