Aborcyjny Dream Team:


Gdybyśmy miały jednym słowem opisać jak wygląda w Polsce dostęp do aborcji, to powiedziałybyśmy „labirynt”.

To, że od 1993 roku w Polsce funkcjonuje bardzo restrykcyjna ustawa antyaborcyjna (w Europie tak restrykcyjne przepisy mamy tylko my i Malta) nie wpływa oczywiście na to, że aborcji nie ma. Aborcja jest, ale trzeba się za nią trochę nachodzić, mieć dostęp do prawdziwych informacji, pieniądze, dostęp do internetu, czas, a nawet czasem szczęście – wiele różnych czynników składa się na ten labirynt. Całość organizacji dostępu do aborcji spoczywa na osobie w niechcianej ciąży i jej możliwościach oraz na barkach grup i organizacji takich jak nasza.

Dlaczego tak jest? Bo politycy i polityczki odpowiedzialni za ten stan wolą udawać, że aborcji nie ma, oraz przede wszystkim – uważają, że dostęp do aborcji powinien być trudny. Nie może być za łatwo, bo przecież, gdy będzie za łatwo, to będziemy „nadużywać” tego dostępu. Fuck you.

Prawo jest niesprawiedliwe, jeśli mnóstwo osób musi je łamać/omijać/kombinować albo zasłużyć, żeby móc o sobie decydować.

Każde prawo aborcyjne jest tak naprawdę antyaborcyjne, bo chodzi w nim nie o osoby w niechcianych ciążach, nie o dostęp do aborcji, ale o to, żeby mieć pewność, że zadzieją się tylko te “dobre” lub “konieczne” aborcje. I dlatego tworzone są przepisy, które pozornie wynikają z troski i dbania o nas, żebyśmy na pewno podjęły dobrą decyzję. A tak naprawdę te rozwiązania to dyscyplinowanie nas, mówienie nam, że same nie jesteśmy w stanie zadecydować. Musimy na aborcje zasłużyć.
A my na nią zasługujemy niezależnie do tego jakie jest prawo. Robimy aborcje – nieważne czy to legalne czy nie.

Opieka okołoaborcyjna nie powinna być kontrolą wynikająca z przeświadczenia, że aborcja to zło i trzeba zrobić wszystko, żeby jej nie było. My – osoby, które mogą zajść w ciążę – umiemy podejmować decyzje dotyczące swojego życia i ciała. Powinniśmy mieć prawo podejmować te decyzje po swojemu, przy współudziale tych osób, które do tego procesu decyzyjnego same zaprosimy.

[opis grafiki: na granatowym tle rysunek labiryntu. Na górze napis: osoba w niechcianej ciąży. Na dole napis: aborcja]


Źródło
Opublikowano: 2021-06-11 17:08:59