Razem Wrocław:


OSZUSTWA PODATKOWE SKUTKUJĄ ZŁYMI USŁAGAMI PUBLICZNYMI

Niektóre państwa oparły swój model gospodarczy na ułatwianiu okradania społeczeństw innych państw. Walkę z tym warto prowadzić dobrze i skutecznie.

Ostatnio świat obiegła informacja, że państwa G7 proponują minimalną światową stawkę podatku korporacyjnego na poziomie 15%. O ile sama propozycja jest przełomowa, to jest za wcześnie na otwieranie szampana.

Alex Cobham z Sieci Sprawiedliwości Podatkowej podkreślił, że to jest kolejny przypadek, gdy państwa bogate próbują narzucić zasady wszystkim innym państwom. Zwrócił uwagę, że należy się z tą propozycją przenieść na forum ONZ, by wziąć pod uwagę zdanie ponad setki państw niż G7. Taka propozycja musi być ustalona i przyjęta demokratycznie.

Niska stawka oznacza też, że pozytywne skutki byłyby mniejsze niż mogłyby być przy stawce wyższej. Jest ryzyko, że państwa będą równać CIT w dół do poziomu 15%, co może dać efekt odwrotny niż zamierzony. W Polsce oznaczać to będzie, że utrzymanie państwa spadnie jeszcze bardziej na ludzi zarabiających między płacą minimalną a średnią. Cobham proponuje, by globalna stawka była więc na poziomie co najmniej 25%.

Niezależnie od zapowiedzi, niektóre państwa już torpedują starania o większą sprawiedliwość podatkową. Członkini G7 Wielka Brytania dąży już do wyłączenia City, londyńskiego centrum finansjery, z tego minimalnego podatku. Polska i Węgry również starają się storpedować te starania.

Jak widać, duch specjalnych stref ekonomicznych zaniknął. Szkoda, że rządowi trzeba przypominać: to nie ulgi podatkowe, a infrastruktura i kompetentna kadra tworzą warunki do rozwoju!
Razem od samego początku jest za walką z oszustami podatkowymi i ukróceniem nieskutecznej polityki ulg.

Fragment naszej deklaracji programowej:
Wprowadzimy klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania, co da państwu realne narzędzie do walki z procederem wyprowadzania z Polski nieopodatkowanych zysków przez międzynarodowe koncerny.

????



Źródło
Opublikowano: 2021-06-11 15:29:12