Maja Staśko:


8 lat. Trenerki stwierdziły, że mam za blade nogi na występy i muszę używać samoopalacza albo mieć długie nogawki w strojach. Nie chcę latem chodzić w krótkich szortach, bo moje nogi są za blade.

10 lat. Trenerki kontrolują nasze jedzenie i wagę. Proszę lekarza, żeby obniżył mi wagę na regularnych badaniach, bo inaczej trenerki będą się wyżywać. Wszystkie to robimy, bo przytycie dla gimnastyczek to największy dramat. Nie noszę szortów, żeby nie pokazać, że mogłam przytyć.

14 lat. Od dawna nie chodzę w szortach, ale mój strój na występie teatralnym w szkole ma odsłonięte łydki. ,,Ale masz duże łydki” – mówi koleżanka. Od tego momentu nie pokazuję też łydek. Jestem przekonana, że są za bardzo umięśnione jak na dziewczynę.

17 lat. Chodzę ubrana tylko na czarno, bo czarny wyszczupla. Także latem. Nogi zawsze przykryte, bo jestem przekonana, że mam najbrzydsze kolana na świecie.

20 lat. Pierwszy raz zakładam szorty. Widzę na sobie spojrzenia wszystkich wokół. Myślę: ,,I co z tego?”.

Zawsze byłam szczupła. I zawsze czułam, że mam nieodpowiednie nogi do szortów: za blade, za umięśnione, za brzydkie. Że nie chcę nikogo obrzydzać ich widokiem. Tylko dlaczego moje – lub czyjekolwiek – ciało miałoby być obrzydliwe? I dlaczego 7-letnia dziewczynka już myśli, że jej ciało jest obrzydliwe i trzeba je schować?

Teraz noszę bardzo odsłonięte stroje, gdy tylko jest okazja. Szorty, spódniczki, krótkie topy. Odblaskowe, kolorowe. Jakbym chciała odrobić te wszystkie lata duszenia się w rajstopach i czarnych spodniach. Lata wstydu za swoje ciało. Jakbym chciała wykrzyczeć: nie ma czego się wstydzić. Bo ciało to nic wstydliwego!

Kilka dni temu miałam wypadek – całe moje nogi są w ranach i siniakach. I to także są idealne nogi do szortów. (Jest ok, bez obaw – uratowałam psa i jestem szczęśliwa, że żyje).

Każde ciało jest idealne do szortów!

Pierwsze zdjęcie: Julie Johnson z @getfitjules (konto zostało zablokowane przez Instagrama albo samą Julie po ataku hejterów, gdy Julie udostępniła to zdjęcie).

Dwa ostatnie zdjęcia: kampania Man of Manual.


Źródło
Opublikowano: 2021-06-21 21:20:04