Magdalena Biejat:


Wyrok Trybunału Julii Przyłębskiej zakazujący aborcji z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu jest nie tylko wyrokiem bestialskim, ale też zwyczajnie głupim. Ten wyrok, wydany na polityczne zamówienie i bez jakiejkolwiek refleksji, spowodował w polskim prawie sprzężenie zwrotne i sprawił, że dotychczasowe przepisy kodeksu karnego zmieniły całkowicie swoje zastosowanie.

Przepis art 152 kk, który karze więzieniem za namawianie i pomocnictwo przy nielegalnej aborcji miał chronić przed przemocą i zwalczać aborcyjne podziemie… ale ten przepis o został wprowadzony w Polsce wczesnych lat 90, w Polsce, w której aborcja była prawie zawsze legalna.

❗ Dziś, po wyroku Trybunału, art. 152 kk służy do nękania lekarzy, rodzin i przyjaciół kobiet, które stoją przed jednymi z najtrudniejszych decyzji. Służy do zastraszania i torturowania.

👉 Czym może być pomoc i namawianie do aborcji?

Czy jest nim rozmowa o „za” i „przeciw”, gdy ciąża może prowadzić do nieodwracalnej choroby, do bezpłodności albo śmierci?

Czy pomocą jest danie komuś ulotki od pigułki poronnej?

Czy pomocą jest przetłumaczenie kilku zdań z francuskiego na polski?

Czy jest nią pożyczenie pieniędzy na pociąg albo zawiezienie partnerki do kliniki w Niemczech czy na Słowacji? A może jeszcze nie jest?

Czy to tylko i aż empatia czy już pomocnictwo?

📢 Nikt nie powinien się bać pomagać! Dlatego razem z Katarzyna Kotula posłanka na Sejm RP, Anna-Maria Żukowska oraz Kamilą Ferenc z Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i Anną Tomaszewską z Akcja wzywałyśmy dziś posłów do poparcia ustawy ratunkowej, która znosi zapisy z art. 152 kk. Wy też możecie to zrobić! Podpiszcie petycję do posłów i posłanek i pomóżcie kobietom wydostać się z tego piekła.

(Link w komentarzu)


Źródło
Opublikowano: 2021-10-13 16:12:27