OZZ Inicjatywa Pracownicza:


Dość wyzysku młodzieży! W parlamencie młodzi Inicjatywy Pracowniczej spierają się z Lewiatanem

Młodzieżowe struktury naszego związku od początku swojej działalności podnoszą problem wyzysku młodych na stażach i praktykach w zawodówkach, technikach oraz na uczelniach. Setki tysięcy z nas wykonuje ciężką pracę, za ktorą nie dostaje prawdziwego wynagrodzenia.

Parlamentarny zespół do spraw Młodzieży zaprosił Inicjatywę Pracowniczą do dyskusji na temat ewentualnych nowych regulacji pracy młodych w Polsce. W naszym związku struktury młodziezowe mają równy status wobec innych komisji, więc wczoraj w parlamencie Inicjatywę reprezentowały delegatki z kół i komisji zrzeszających młodzież w Warszawie, Łodzi, Trójmieście, Szczecinie i Poznaniu. Młodzi sami najlepiej bronią swoich interesów, bo na co dzień zmagają się z wyzyskiem.

Weszliśmy do prac Zespołu bo domagamy się od polityków aby zapewnili nam realne wynagrodzenia zamiast ochłapów za praktyki i staże. Prawda jest taka, że większość z nas po krótkim czasie wykonuje pracę na praktykach z taką samą wydajnością co przeciętny pracownik. Fakt że jesteśmy młodzi nie może być wykorzystywany do narzucania nam skandalicznie niższych płac i gorszych warunków zatrudnienia.

Uważamy że głos młodego pokolenia pracowników musi być kluczowy podczas tworzenia prawa dla nas. Tym bardziej że niestety w zespole niejako w naszym imieniu i „dla naszego dobra” próbuje forsować interesy przeciwnej strony reprezentant zrzeszenia pracodawców Lewiatan. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że dla Lewiatana szefowie wykonują w Polsce „misję” zatrudniania młodych – dodajmy: za półdarmo i z dotacją państwa. Co więcej, wg Lewiatana jeśli szefowie nie będą mogli korzystać z młodzieży za ochłapy, ich biznesy będą chylić się ku upadkowi.

Wbrew Lewiatanowi, dążymy do wdrożenia żądań przez ten zespół parlamentarny. Szefom, których nie stać na uczciwe wynagrodzenia radzimy porzucić swoje misje, biznesy i pójść do pracy.

Będziemy zdawać relację z kolejnych spotkań. Zachęcamy do udziału w naszych strukturach młodzieżowych i współtworzenia naszych działań.

Warszawskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej
Pomorska Komisja Środowiskowa Inicjatywy Pracowniczej
Inicjatywa Pracownicza – Łódź
Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej im. Marcela Szarego


Źródło
Opublikowano: 2021-10-14 21:07:46