Maja Staśko:


Dzień Nauczycielki i Nauczyciela. Dla mnie to dzień mojej Mamy, która jest nauczycielką polskiego. Chciałabym, by każda osoba podejmowała tę pracę z takiej pasji i miłości do dzieciaków jak moja Mama.

Moja Mama pracowała w wiejskiej szkółce. Pamiętam, jak przywiozła dziewczynkę z bardzo ubogiej rodziny, która nie miała wanny i dostępu do ciepłej wody, by wykąpała się u nas. Pamiętam, jak robiła kanapki dla dzieci, które do szkoły przychodziły bez nich. Pamiętam, jak pomagała dzieciom przechodzić przez rozwody rodziców, traumy i trudności. Jak zostawała po godzinach, jak potrafiła dla nich rzucić wszystko, byle być obok, pomóc. Jak wymyślała ciekawe zajęcia, co roku inne, by dzieci się nie nudziły. Jak uczyła je, że empatia, wsparcie i pomoc są ważne – przy omawianiu lektur, ale i swoim przykładem.

Pamiętam, jak co roku 14 października Mama wracała z dziesiątkami bukietów kwiatów, karteczkami z żyrafami (kocha je!), zabawkami i podziękowaniami. Jak dzieci ją kochały i pamiętały jeszcze wiele lat po ukończeniu podstawówki.

Chciałabym, by każde dziecko miało tylko takie nauczycielki i nauczycieli. Ja mam do dziś. Uczę się od Niej codziennie.

Dziękuję, Mamo. Jestem z Ciebie taka dumna.

Chciałabym też, by każda osoba podejmowała pracę nauczycielki z takiej pasji i miłości do dzieciaków jak moja Mama. Chciałabym, by dostawała za to godne wynagrodzenie i traktowanie – a tak niestety nie było i nie jest. I chciałabym, by mogła przestać uczyć, gdy doświadczy wypalenia zawodowego i miała z czego żyć.

Moja mama miała szczęście – w momencie wypalenia była w stanie przestać uczyć. Miała taki przywilej – mogła zrobić sobie przerwę i zmienić zawód. Ale wiele nauczycielek tego nie ma. Robią coś najważniejszego na świecie – uczą dzieci! – a ich wynagrodzenie i pozycja społeczna są zdecydowanie za niskie.

Na tyle niskie, że może ich nie stać na psychoterapię, która bywa konieczna przy tak ważnej pracy. Na tyle niskie, że bez męża nie byłyby w stanie utrzymać się z dziećmi, przez co w sytuacji przemocy nie mogą odejść od męża.

Nauczycielkom i Nauczycielom życzę wyższych wynagrodzeń, godnego traktowania i spełnienia wszystkich pracowniczych postulatów. I dziękuję.


Źródło
Opublikowano: 2021-10-14 21:16:25