Razem Małopolska:


Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom wyszedł ze wspaniałą inicjatywą – Telefonem Pomocowym i Helpdeskiem dla Mężczyzn. Linia będzie czynna w każdy czwartek w godzinach wieczornych – między 19:00 a 21:00. Jest również możliwość kontaktu mailowego pod adresem biuro@fundacjaipw.org. Doradcą psychologicznym sprawującym pieczę nad funkcjonowaniem teleporadni jest Rafał Grabowski, wykształcony i doświadczony psycholog, absolwent Uniwersytetu Humanistycznego SWPS, współpracujący m.in. z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej i Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Toruniu.

Dlaczego możliwość mówienia o problemach wśród mężczyzn jest tak ważna i trzeba na nią kłaść duży nacisk? Ponieważ wciąż wszechobecne jest powielanie szkodliwych stereotypów o tym, że mężczyzna ma być ,,męski”. Tu ,,męski” rozumiane jako twardy, bez uczuć, nie mający prawa się rozpłakać. Wciąż widzimy mężczyznę w mniemaniu prymitywnego schematu żywiciela rodziny, nieustraszonego łowcy. Tymczasem uczucia są rzeczą ludzką. Rozmawianie o swoich lękach, stresie lub traumach nie jest zarezerwowane tylko dla kobiet. Przez podejście wspomniane na początku akapitu zdecydowanie większy odsetek samobójców stanowią mężczyźni, ponieważ już na etapie dzieciństwa małym chłopcom wpaja się takie frazy jak: ,,Chłopaki nie płaczą”, ,,Nie bądź jak baba”, co w dorosłym życiu skutkuje skrywaniem w sobie problemów, brakiem umiejętności radzenia sobie z nimi i nierzadko agresją czy uciekaniem w używki.

Mężczyzno/chłopaku – rozmawianie o problemach JEST MĘSKIE. Ty też masz prawo się rozpłakać i to nie będzie ujma na Twoim honorze, jeśli przyznasz, że nie masz siły, nie dasz rady, jesteś przebodźcowany.


Źródło: Razem Małopolska
Więcej w kategorii: Razem Małopolska

Opublikowano: 2021-12-09 20:48:36