Maciej Konieczny:


W marcu wspólnie z naszymi przyjaciółmi z ukraińskiego Socjalnego Ruchu wystąpiliśmy z inicjatywą umorzenia zagranicznego długu Ukrainy. Kilka dni temu ustawa z tą propozycją została złożona w amerykańskim Kongresie, a dzisiaj błyskawicznie przeszła przez Izbę Reprezentantów.

USA mają wstawiać się za umorzeniem długu Ukrainy na łonie globalnych instytucji finansowych, które udzieliły Ukrainie pożyczek np. MFW czy Klubu Paryskiego. Wnioskodawcą inicjatywy jest rep. Garcia z Chicago a współtworzyła ją m.in. Alexandria Ocasio Cortez. Wcześniej deklaracje poparcia dla umorzenia padały ze strony prezydenta Bidena, senatora Sandersa oraz związków zawodowych w USA. Ten ruch da Ukrainie szansę nie mieć się za co bronić, ale i zebrać środki na odbudowę kraju.

Wspólnie z Socjalnym Ruchem, od miesięcy prowadzimy intensywną kampanię na rzecz umorzenia ukraińskiego długu: przekonywaliśmy członków i członkinie Kongresu do poparcia tego postulatu, przeprowadziliśmy wiele rozmów z doradcami i politykami związanymi z Partią Demokratyczną i Democratic Socialists of America.

Działaliśmy też na froncie europejskim. Wspólnie z Socjalnym Ruchem zbudowaliśmy koalicję ruchów i partii z całej Europy, która naciska na rządy i Unię Europejską w sprawie umorzenia ukraińskiego długu. W naszą inicjatywę zaangażowały się lewicowe partie z Finlandii, Danii, Szwecji, Litwy, Czech i Rumunii. Na froncie europejskim pozostało jeszcze wiele do zrobienia, musimy mocniej naciskać na EUropejski Bank Centralny, żeby przejął obsługę ukraińskiego zadłużenia. Potrzebujemy więcej europejskiej solidarności.

Nasza kampania w sprawie umorzenia ukraińskiego długu to setki rozmów, dziesiątki spotkań, konferencji, wystąpień w parlamentach i na demonstracjach, listy otwarte, wspólne stanowiska, artykuły w gazetach. Jestem bardzo dumny, że efektem całej tej jest podjęcie przez amerykańską Izbę Reprezentantów inicjatywy zmierzającej w tym kierunku.

Trzeba podkreślić, że ceną za umorzenie ukraińskiego długu nie mogą być wymagania cięć budżetowych, czy warunki polityczne. Będziemy patrzeć MFW na ręce – umorzenie nie może być wymówką wprowadzenia neoliberalnego reżimu gospodarczego. Popieramy wizję Socjalnego Ruchu dla zwycięskiej Ukrainy: socjalnej, sprawiedliwej społecznie, uwolnionej od długu i oligarchii.

Chciałbym w tym miejscu bardzo podziękować moim współpracownicom z sekretariatu spraw międzynarodowych Razem: Zofia Malisz – Razem, Dorocie Kolarskiej i Magdalenie Milenkovskiej. Bez ich ciężkiej i zaangażowania nie bylibyśmy blisko umorzenia ukraińskiego długu jak jesteśmy teraz.

Międzynarodowa naszą bronią i Слава Україні!


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-05-13 12:58:19