Magdalena Biejat:


W obliczu inflacji i kryzysu energetycznego wprowadza od września darmowe bilety na krótko i średniodystansowe. Koszty zostaną pokryte z podatku od nadzwyczajnych zysków banków i innych firm, które na kryzysie zarabiają. Wcześniej również Luksemburg wprowadził już darmowy transport publiczny na terenie całego kraju, a Niemcy kolejowy bilet miesięczny za 9 euro. Właśnie takich rozwiązań zachęcających do korzystania z transportu publicznego, zwłaszcza teraz, potrzebujemy.

Lewica już ponad miesiąc temu złożyła projekt ustawy wprowadzającej na czas wakacji bezpłatny transport kolejowy i autobusowy dla dzieci, młodzieży i studentów do 26. roku życia. Pozwoliłoby to odciążyć budżety domowe rodzin, a dla wielu dzieci umożliwiłoby wyjazd na wakacje. Ustawa jest w Sejmie, wystarczy ją wprowadzić w życie.

Patrząc na kolejne kraje europejskie, które decydują się na darmowy transport publiczny widzimy, że tego typu postulaty nie są wcale demagogią, ale są realnym narzędziem w walce z kryzysem. Zmniejszajmy zużycie paliw kopalnych, stawiajmy na transport zbiorowy!


Źródło
Opublikowano: 2022-07-19 10:01:37