Zakaz handlu w niedziele. Temat znowu powraca. Co dalej ws.?

Razem:

– Spektakl pt. „za co się przebiorę, żeby nie być sklepem” ośmiesza nie tę czy inną partię, tylko państwo. PiS-u za chwilę nie będzie, reputacja Polski jako kraju, który może okiwać byle sieć handlowa, pozostanie. I będzie jeszcze długo szkodzić – Adrian Zandberg

Zakaz handlu w niedziele. Temat znowu powraca. Co dalej ws.?

Źródło
Opublikowano: 2022-08-06 16:49:49

Panie Areczku, bo algorytm i komputer powiedziały „Nie”. Jak działa algorytm? Ni

Razem:


Panie Areczku, bo algorytm i komputer powiedziały „Nie”. Jak działa algorytm? Nie możemy panu powiedzieć, bo to tajemnica przedsiębiorstwa.

Wielu pracowników wykonujących pracę na rzecz organizacji platformowych jest dyskryminowanych, bo nie mają żadnych praw pracowniczych. Do tego dochodzi brak jasności co do algorytmu określającego wysokość wynagrodzenia czy premii. Firmy nie chcą ujawniać, jak jest to wyliczane, zasłaniając się skomplikowaniem systemu lub tajemnicą przedsiębiorstwa. Chcemy to zmienić.

Uregulowanie tego obszaru wymaga wielu zmian prawnych. Na początek złożyliśmy projekt nowelizacji kodeksu pracy, dający związkom zawodowym prawo do kontroli zasad działania algorytmów stosowanych w miejscu pracy. Spróbujemy dopasować przestarzałe prawo do realiów współczesnego świata pracy.

Zadbamy o to, by cyfryzacja w miejscu pracy uwzględniała interesy osób pracujących. Wprowadzimy społeczną kontrolę nad algorytmami: obowiązek konsultowania nowych lub zmodyfikowanych algorytmów z przedstawicielami osób zatrudnionych i związkami zawodowymi. Obowiązek konsultacji dotyczyć będzie ich działania i skutków dla osób zatrudnionych w odniesieniu do warunków pracy, czasu pracy, wynagrodzeń, awansów.


Źródło
Opublikowano: 2022-08-06 11:06:01

Polki i Polacy to jeden z najbardziej zaharowanych narodów w Europie. Płace są m

Razem:


Polki i Polacy to jeden z najbardziej zaharowanych narodów w Europie. Płace są marne, ceny szybują, a korporacje kpią z polskiego prawa udając, że sklepy są „placówkami medycznymi”, „klubem czytelnika” albo „pocztą”.

Zastanawia nas, ile naklejek trzeba zebrać, żeby mieć kanałowe w takich „placówkach medycznych”? Ile naklejek za morfologię? Ile za rezonans, a ile za cięcie cesarskie?

Wina leży też po stronie rządzących, którzy nie potrafią napisać ustawy, która nie miałaby dziur.

Wspieramy pracowników, bo każdy ma prawo do odpoczynku. Link do naszego stanowiska dot. handlu w niedzielę znajdziesz w komentarzach!


Źródło
Opublikowano: 2022-08-05 12:02:37

Dzisiaj Magdalena Biejat wraz z Julia Zimmermann z Razem Podwarszawski brały udz

Razem:


Dzisiaj Magdalena Biejat wraz z Julia Zimmermann z Razem Podwarszawski brały udział w wysłuchaniu publicznym ustawy w sprawie wywłaszczeń pod inwestycje Centralnego Portu Komunikacyjnego. A następnie przed Sejmem wspierały na proteście ludzi z całej Polski, wykonujących różne zawody wściekłych na to, że będą musieli zostawiać domy, miejsca pracy, gospodarstwa rolne, w których żyją i które zarządzają od 4 pokoleń w imię projektu, który nawet nie wiadomo, czy powstanie. Sprzeciwiamy się centralizacji siatki połączeń kolejowych, braku organizacji konsultacji społecznych i realizacji oczekiwań mieszkańców.


Źródło
Opublikowano: 2022-08-04 21:31:20

Razem:Źródło
Opublikowano: 2022-08-04 15:54:57

78 lat temu od niemieckiej kuli zginął młody chłopak. Poeta, socjalista, powstan

Razem:


78 lat temu od niemieckiej kuli zginął młody chłopak. Poeta, socjalista, powstaniec. Krzysztof Kamil Baczyński. Dziś nazwano by go „lewakiem”. W powstaniu ramię w ramię walczyli ludzie o najróżniejszych poglądach. Łączyło ich to, że odrodzona, niepodległa Polska ma być państwem demokratycznym i sprawiedliwym społecznie, a nie brunatna.


Źródło
Opublikowano: 2022-08-04 08:19:28

32 lata temu podjęto decyzję o wprowadzeniu religii do szkół. Rocznie kosztuje o

Razem:


32 lata temu podjęto decyzję o wprowadzeniu religii do szkół. Rocznie kosztuje ona państwo blisko 1,5 miliarda zł.

Za tę sumę można:
🏘 zbudować około 6400 mieszkań,
👶 200 żłobków,
🏊‍♀️ 115 basenów,
🚑 kupić 3000 karetek,
🌳 posadzić 250 tys. hektarów lasów.

Przez cały okres edukacji dziecko spędza więcej czasu na religii niż na biologii, historii, informatyce, fizyce i chemii. Religię ze szkół trzeba wyprowadzić‼️ Zajęcia z religii powinny być prowadzone w salach katechetycznych i finansowane przez związek wyznaniowy!


Źródło
Opublikowano: 2022-08-03 12:24:50

Parlament ukraiński przyjął dwa nowe rozporządzenia skrajnie liberalizujące ryne

Razem:


Parlament ukraiński przyjął dwa nowe rozporządzenia skrajnie liberalizujące rynek pracy. Niestety, te rozwiązania naruszają międzynarodowe standardy zatrudnienia, o czym alarmują nasi przyjaciele z organizacji Соціальний рух.

Prawa pracownicze to jeden z filarów Unii Europejskiej. Podczas gdy na świecie przetaczają się dyskusje o sukcesywnym skracaniu czasu pracy, parlament Ukrainy zdecydował się na wprowadzenie umów z nieokreślonymi godzinami pracy. Utrudnienie działalności związków zawodowych też nijak ma się do bohaterskiej walki o wolność Ukrainy, którą popieramy całym sercem.

Apelujemy do władz Ukrainy: nie róbcie tego, z czego my, Polki i Polacy, usiłujemy wyjść po latach „dzikiego kapitalizmu” – czyli ze śmieciowego zatrudnienia, niestabilności finansowej rodzin i porzucaniu marzeń.

Możesz podpisać apel do do prezydenta Zełenskiego o zawetowanie tej ustawy, link znajdziesz w komentarzu!


Źródło
Opublikowano: 2022-08-02 10:19:12

Aby realnie odejść od węgla, potrzebujemy w Polsce nowoczesnego miksu energetyc

Razem:


Aby realnie odejść od węgla, potrzebujemy w Polsce nowoczesnego miksu energetycznego. Energetyka jądrowa + odnawialne źródła energii to przyszłość!


Źródło
Opublikowano: 2022-07-29 17:40:46

Lewica: Nie pozwolimy na powrót do płacy 5 zł za godzinę i likwidację 500 plus

Razem:

– Lewica jest po to, żeby nie trzeba było bać się jutra, nawet w tych cięższych czasach, który przyszły teraz. To gwarancja, że będą pieniądze na zapłacenie rachunków, że będą waloryzacje emerytur i wyższe płace, że będzie państwo, które jest mądrze opiekuńcze i nie zostawia ludzi samych w kłopotach – Adrian Zandberg w Tarnowie

Lewica: Nie pozwolimy na powrót do płacy 5 zł za godzinę i likwidację 500 plus

Źródło
Opublikowano: 2022-07-28 14:49:40

Masafer Yatta – bardzo bliski koniec świata.

Razem:


Masafer Yatta – bardzo bliski koniec świata.

Do celu naszej podróży dotarliśmy po ponad godzinie jazdy po złych szutrowych drogach ledwie odcinających się od pustyni. Pomimo małej odległości od Hebronu niewielkie palestyńskie osady na wzgórzach wydają się być kompletnie odcięte od cywilizacji. Goszcząca nas rodzina mieszka w zalewanej zimą jaskini wykutej w skale. Żyją z hodowli bydła. Prąd czerpią z paneli słonecznych. Ogromny problem stanowi dostęp do wody. Dotarcie do lekarza w przypadku nagłej potrzeby graniczy z niemożliwością. Sieć komórkowa nie działa. Warunki życia są tutaj naprawdę ciężkie.

Doprowadzenie w to miejsce niezbędnej infrastruktury nie stanowiłoby większego problemu dla władz palestyńskich. Nie pozwala na to Izrael. Mieszkańcy niegościnnej pustyni znajdują się według Izraelczyków w “strefie ostrzału”. Skutkiem ustanowienia izraelskiego posterunku wojskowego jest bowiem utworzenie specjalnej strefy rozciągającej się w promieniu 360 stopni na odległość strzału. Sama odległość zależy od rodzaju przyjętej broni, jest więc w efekcie arbitralną decyzją wojska. W strefie ostrzału izraelskie wojsko decyduje o wszystkim. Bez zgody nie można wznieść żadnego budynku, przemieszczać się, doprowadzić wody.

Realia końca świata są więc w Masafer Yatta wykreowane całkowicie sztucznie przez władze Izraela, wyłącznie po to żeby Palestyńczyków wypędzić i zająć ich miejsce. W tej samej strefie ostrzału, w której Palestyńczykom nie wolno pociągnąć rury z wodą albo postawić najmniejszego budynku, jak grzyby po deszczu wyrastają nielegalne izraelskie osiedla. Podczas gdy Palestyńczykom dramatycznie brakuje wody, górujące nad nimi żydowskie osiedla pełne są zieleni. Kontrast jest uderzający.

W regionie Masafer Yatta mieszka kilka tysięcy Palestyńczyków, ale brutalne realia apartheidu i arbitralność wojskowej władzy to niestety codzienność milionów. Prawie dwadzieścia procent Zachodniego Brzegu stanowią upiorne “strefy ostrzału” rodem z najmroczniejszego since fiction. Na przeciętnego Palestyńczyka przypada siedemdziesiąt litrów wody, norma wyznaczona przez Światową Organizację Zdrowia to 120 litrów, izraelscy osadnicy mogą liczyć na ponad czterysta. Cel jest jeden. Wypędzić Palestyńczyków z ich domów i przejąć ich ziemię.

Po czterech dniach spędzonych na miejscu pewien jestem jednego – to się nigdy nie uda. Nawet na końcu świata, w odciętej od wszelkich współczesnych udogodnień osadzie, gdzie życie stało się naprawdę ciężkie, słyszymy jedno – zostajemy, to jest nasz dom.

Warto odnotować, że polska dyplomacja aktywnie upomina się o sprawiedliwość dla mieszkańców Masafer Yatta. To nasze ministerstwo zainicjowało oświadczenie rzeczników prasowych MSZ Francji, Belgii, Danii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Malty, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji i Włoch przeciwko nielegalnemu osadnictwu i wysiedleniom w regionie. Miło jest być dumnym z własnego państwa.


Źródło
Opublikowano: 2022-07-28 09:30:21

Zawisza: Czas zawalczyć o to, żeby pracować krócej

Razem:


– We Francji, gdzie w 2000 roku skrócono czas pracy do 35 godzin. Po czterech latach okazało się, że zmniejszył się problem z nadwagą, zmniejszyła się liczba osób palących papierosy, zmniejszyła się liczba osób skarżących się na stres w pracy – Marcelina Zawisza dla Krytyka Polityczna

Popierasz skrócenie czasu pracy? Podpisz się! https://pracujmykrocej.pl/wspieram

Zawisza: Czas zawalczyć o to, żeby pracować krócej

Źródło
Opublikowano: 2022-07-27 15:27:30

Ciąg dalszy naszej wizyty w Palestynie. Tym razem zamiast „wielkiej polityki” tr

Razem:


Ciąg dalszy naszej wizyty w Palestynie. Tym razem zamiast „wielkiej polityki” trochę obserwacji z pierwszej ręki.

Hebron to prastare miasto zamieszkałe obecnie przez setki tysięcy Palestyńczyków oraz kilkuset nielegalnych, często fanatycznych osadników ochranianych przez parę tysięcy Izraelskich żołnierzy. W 1994 roku skrajnie prawicowy żydowski ekstremista Baruch Goldstein wszedł do hebrońskiego Meczetu Abrahama i zaczął strzelać do modlących się muzułmanów. Zabił 29 osób, ranił 129. Od tego czasu ze starówki w Hebronie zaczęło uciekać życie. Środki bezpieczeństwa uderzyły oczywiście w Palestyńczyków. W efekcie masakry z 1994 świątynia będąca ważnym miejscem dla trzech wielkich religii została podzielona między żydów i muzułmanów. Palestyńczycy dostali mniejszą część.

Rozrost nielegalnych osiedli, wszechobecność izraelskiego wojska oraz absurdalne restrykcje i zakazy uderzające w miejscową ludność składają się na palestyńską codzienność w Hebronie. Setki palestyńskich sklepów kazano zamknąć ze “względów bezpieczeństwa”. Stoją zamknięte do dzisiaj. To wszystko czyni życie w bezpośrednim sąsiedztwie nielegalnych osiedli nieznośnym. Tętniąca tysiące lat życiem starówka dziś pod lufami izraelskich karabinów wygląda na niemal wymarłą.

Na jednym ze zdjęć możecie zobaczyć dawną palestyńską szkołę przejętą przez Izrael i zamienioną w posterunek wojska oraz szkołę religijną. Budynek góruję nad palestyńską starówką. Z wysokości budek strażniczych nastoletni izraelscy żołnierze kontrolują okolice. Wbrew upiornym okolicznościom palestyńscy mieszkańcy starówki starają się w miarę normalnie żyć i pracować pod wycelowanymi w nich lufami karabinów.

W bezpośrednim sąsiedztwie starówki nielegalnie zamieszkuje zaledwie czterystu żydowskich osadników. W celu ich ochrony powstała ogromna infrastruktura wojskowa dewastująca żywą tkankę miasta. Trzy Izraelskie bataliony w sile 2100 ludzi są stale obecne w mieście. Nastoletne żołnierki i żołnierze z bronią nieustannie gotową strzału zyskują ogromną władzę nad codziennym życiem Palestyńczyków.

Skradziona palestyńska szkoła przemieniona w narzędzie wojskowej i religijnej dominacji doskonale pokazuje czego chcą fanatyczni żydowscy osadnicy oraz izraelska prawica. Chcą przepędzić Palestyńczyków z ich ziemi, a kolonialnej agresji Izraela, reżimowi apartheidu i po prostu zwyczajnemu złodziejstwu nadać charakter wojny religijnej.

Izraelscy osadnicy starają się zawsze budować nielegalne osiedla na wzniesieniach aby móc górować nad okolicą i palestyńskimi sąsiadami. Tak jest na okalających Hebron wzgórzach, tak samo jest w jego centrum. Posterunki wojskowe oraz domy osadników znajdują się ponad ulicami palestyńskiej części starówki. Jak zwykle chodzi o “względy bezpieczeństwa”. Jak zwykle chodzi o przemoc i upokorzenie Palestyńczyków. Na zdjęciu widać siatkę rozpostartą przez palestyńskich kupców ponad ulicą. Siatka chroni przed śmieciami i kamieniami rzucanymi z góry przez żydowskich fanatyków.

Deklarowane przez izraelskie władze “względy bezpieczeństwa” bardzo często oznaczają tak naprawdę niepotrzebne okrucieństwo i pogardę. Cel jest jeden. Wypędzić Palestyńczyków z ich ziem kawałek po kawałku, dom po domu. Uprzykrzyć im życie tak bardzo, żeby zdecydowali się ulec przemocy i bezprawiu i wyjechać. Palestyńczycy jednak nigdzie się nie wybierają. Przemoc zatrzymać może jedynie powstrzymanie izraelskiego bezprawia, szacunek dla praw człowieka i poszanowanie godności ludzkiej wszystkich mieszkańców tych ziem.
Źródło
Opublikowano: 2022-07-27 10:25:25

Nasi posłowie, Magdalena Biejat i Maciej Konieczny są w Palestynie w ramach ofic

Razem:


Nasi posłowie, Magdalena Biejat i Maciej Konieczny są w Palestynie w ramach oficjalnej delegacji polskiego Sejmu. Dziś odbyli serię oficjalnych spotkań z władzami oraz odwiedzili grób Jasira Arafata.

Największe światowe organizacje praw człowieka Amnesty International oraz Human Rights Watch uznały, że działania państwa Izrael w stosunku do Palestyny wypełniają definicje apartheidu. Czas żeby społeczność międzynarodowa zadziałała stosownie do tego.

Nasze najnowsze stanowisko ws. sytuacji w Palestynie znajdziecie w komentarzach.


Źródło
Opublikowano: 2022-07-25 14:35:37

35-godzinny tydzień pracy nie jest antidotum na wszystkie bolączki

Razem:

„Jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych społeczeństw w Europie, a udział płac w PKB jest bardzo niski. Co więcej, niepokojąco spadł w trakcie pandemii – znowu jesteśmy na poziomie z 2017 roku. Mamy bardzo niskie uzwiązkowienie, bardzo duży udział umów śmieciowych” – Magdalena Biejat dla Krytyka Polityczna

35-godzinny tydzień pracy nie jest antidotum na wszystkie bolączki

Źródło
Opublikowano: 2022-07-25 08:22:48

Polska chce powstrzymać Niemców przed zamknięciem ich elektrowni atomowych

Razem:


📣 Zandberg i inni prominentni lewicowi posłowie chcą pokazać, że Niemcy nie są w stanie samodzielnie prowadzić polityki energetycznej. Ponieważ, według Zandberga, w kwestiach energetycznych wszyscy Europejczycy jadą na tym samym wózku. — Nie jest to wewnętrzna sprawa Niemiec — mówi poseł — podobnie jak polska transformacja energetyczna – pisze Philip Fritz dla WELT

Polska chce powstrzymać Niemców przed zamknięciem ich elektrowni atomowych

Źródło
Opublikowano: 2022-07-23 16:15:27

PiS pohukuje, że będzie chciał reparacji wojennych od Niemiec, a kto jest najwi

Razem:


📢 PiS pohukuje, że będzie chciał reparacji wojennych od Niemiec, a kto jest największym beneficjentem ulg podatkowych w polskich strefach ekonomicznych? Kapitał niemiecki – Adrian Zandberg


Źródło
Opublikowano: 2022-07-23 11:02:09

Kolejny przystanek na trasie #LatozRazem był na Lubelszczyźnie! Spotkaliśmy się

Razem:


Kolejny przystanek na trasie #LatozRazem był na Lubelszczyźnie! Spotkaliśmy się z mieszkańcami Krasnegostawu, którzy od miesięcy protestują przeciwko poprowadzeniu linii w sposób, który grozi wywłaszczeniem niedawno wybudowanych domów i gospodarstw na wysokiej klasy ziemiach rolnych.

Lato z Razem będziecie mogli spotkać również w swoich stronach! Najbliższy rozkład jazdy to:

⛏️ Sosnowiec i Katowice – 23/24 lipca
🏰 Wałbrzych – 28/29 lipca
🧑‍🎄Wrocław – 30/31 lipca

Razem Lubelskie | Razem Śląsk | Razem Wałbrzych | Razem Wrocław | Magdalena Biejat | Adrian Zandberg | Bartosz Grucela | Magdalena Długosz

Źródło
Opublikowano: 2022-07-22 15:58:39

W 2022 roku wyłączanie jakichkolwiek elektrowni jądrowych, które dalej mogą pra

Razem:


📢 W 2022 roku wyłączanie jakichkolwiek elektrowni jądrowych, które dalej mogą pracować, niskoemisyjnych źródeł energii, to po prostu zbrodnia na klimacie. Stąd pomysł na wydzierżawienie od Niemiec ich elektrowni jądrowych – Paulina Matysiak


Źródło
Opublikowano: 2022-07-22 11:02:47

Sejm zajął się dzierżawą niemieckiego atomu. „Ich wyłączenie to zbrodnia” [RELACJA]

Razem:

Niemcy wyłączając swoje elektrownie atomowe i przesiadając się na węgiel popełniają zbrodnię na klimacie. Dlatego chcemy, że Polska wydzierżawiła ich elektrownie jądrowe, które są sprawne.

Sejm zajął się dzierżawą niemieckiego atomu. „Ich wyłączenie to zbrodnia” [RELACJA]

Źródło
Opublikowano: 2022-07-21 15:17:53

3000 zł na węgiel to takie „kocykowe”. Węgla nie ma, to ludzie kupią sobie kocy

Razem:


📢 3000 zł na węgiel to takie „kocykowe”. Węgla nie ma, to ludzie kupią sobie kocyki, żeby nie marzli. A co z osobami, które ogrzewają domy pelletem, albo olejem? O to pytał Maciej Konieczny:


Źródło
Opublikowano: 2022-07-21 12:44:02

Matysiak: Wyłączanie atomu w czasie walki z emisjami CO2 to zbrodnia klimatyczna (ROZMOWA) – BiznesAlert.pl

Razem:

📢 Zamykanie elektrowni atomowych w czasie walki z każdą wyemitowaną toną CO2 do atmosfery to zbrodnia klimatyczna, za którą zapłacimy wszyscy – mówi posłanka Paulina Matysiak w rozmowie z BiznesAlert.pl

Matysiak: Wyłączanie atomu w czasie walki z emisjami CO2 to zbrodnia klimatyczna (ROZMOWA) – BiznesAlert.pl

Źródło
Opublikowano: 2022-07-19 18:23:02

Oprócz trasy klubu Lewica równolegle nasi politycy podróżują w ramach #LatozRaze

Razem:

Oprócz trasy klubu Lewica równolegle nasi politycy podróżują w ramach #LatozRazem. Niedawno odwiedziliśmy Razem Lubuskie, czyli Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę

Anna Górska | Paulina Matysiak | Joanna Wicha | Adrian Zandberg | Bartosz Grucela | Młodzi Razem Lubuskie

LatozRazem

Źródło
Opublikowano: 2022-07-19 15:54:15