Super jest ta piosenka Maty, ale ludzie, nie jest to żaden głos pokolenia. To os

Maja Staśko:


Super jest ta piosenka Maty, ale ludzie, nie jest to żaden głos pokolenia. To ostra krytyka obecnego świata celebrytów, bogaczy i całego blichtru – z perspektywy osoby z tego środowiska. Głos nie pokolenia, tylko na maksa uprzywilejowanego gościa, który obnaża to uprzywilejowanie.

I to jest dobre w tej piosence. To, że tworzy ją ktoś z celebrycko-zamożnej bańki nie znaczy, że to zła piosenka – bo może być krytyczna i obnażająca (i jest). Ale nazywanie tego głosem pokolenia to niszczenie jej potencjału, bo to nie jest o pokoleniu, tylko o wartościach i stylu życia najbogatszych, którymi nas karmią i wyznaczają jako coś do aspirowania. Mata pokazuje: chuj, a nie aspirowanie, to zniszczony świat.

Sam gość zresztą krytykuje nazywanie go głosem pokolenia, a boomerzy dalej swoje 🤦🏼‍♀️

Źródło
Opublikowano: 2021-03-31 14:10:44

Szkoda, że portal ngo.pl nie chce już mieć moich tekstów u siebie, po długim o

Magdalena Okraska:

Szkoda, że portal ngo.pl nie chce już mieć moich tekstów u siebie, po długim oczekiwaniu na wyjaśnienie zasłaniając się opowieściami o „odświeżeniu tematyki” i „nowych twarzach”, tak, jakbym była Gadomskim i przepisywała ten sam tekst od 20 lat.

Pisałam tam niespełna rok, moje teksty były bardzo popularne, przebijały bańkę, i tę lewicową, i tę ngosową. Wiele osób dzięki mnie dowiedziało się w ogóle, że tam jest jakiś dział publicystyki.
Jestem przekonana, że to wybór estetyczno-polityczny, dokonany po zmianie osoby prowadzącej dział felietonów z Ignacego Dudkiewicza (bardzo porządnego człowieka, któremu dziękuję za zaproszenie do portalu i współpracę bez zarzutu) na p. Esterę Flieger.

Tak czasem bywa, ale o przyczynach rezygnacji mówi się wtedy wprost, a już zwłaszcza gdy autor/pracownik pyta.

Tak, szkoda mi tych tekstów, które mogłyby powstać. Do zobaczenia w innych mediach.

Źródło
Opublikowano: 2021-03-31 00:54:35

Telewizja wPunkt zaprasza na audycję. Subskrybujcie nas w mediach społecznoś

WPunkt:


Telewizja wPunkt zaprasza na audycję.

Subskrybujcie nas w mediach społecznościowych.

Kanał wPunkt
https://www.youtube.com/channel/UCOEYANttIwbBA2KlXVU0zXg

Kanał Jana Śpiewaka
https://www.youtube.com/channel/UCx9-nu6QYuVQltfJFMtm_3A

Informacje z Polski i ze świata dostępne na naszym serwisie informacyjnym
www.wpunkt.online


Źródło
Opublikowano: 2021-03-30 17:30:00

Mam takie perwersyjne marzenie, że ktoś wymyśla łatwy i prosty wgląd w ludzkie

Obywatel:

Mam takie perwersyjne marzenie, że ktoś wymyśla łatwy i prosty wgląd w ludzkie umysły i pozwala bezwysiłkowo i bez wielkich, zaawansowanych, długich i kosztownych badań sprawdzić poglądy społeczeństwa na różne sprawy oraz przyczyny jego postaw.

I wtedy gdy polska ględuła inteligencka, klasośrednia czy elitarna zaczyna znowu rytualne narzekanie, że chamstwo i ciemnogród na przykład nie czyta, to taki nowy wynalazek pozwala szybko sprawdzić, dlaczego. Czy nie czyta, bo jest ciemne, gnuśne i leniwe, ogólnie do niczego? Czy może dlatego, że „tygodniki opinii” z „analizami” na półtora strony i nie zawierające prawie nic, co warto zapamiętać po lekturze numeru, przestały być warte czytania? Czy… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-30 14:58:22

Biskup o obostrzeniach: „Nie życzymy sobie pouczeń”. „Nowy ład ideologiczny” – wPunkt

WPunkt:

Od minionego weekendu, kościół katolicki musi dostosować się do nowych obostrzeń spowodowanych trzecią falą pandemii koronawirusa, co nie spodobało się kieleckiemu biskupowi Janowi Piotrowskiemu. W swoim liście grzmi on: “katolicy nie są obywatelami drugiej kategorii”.

Biskup o obostrzeniach: „Nie życzymy sobie pouczeń”. „Nowy ład ideologiczny” – wPunkt

Źródło
Opublikowano: 2021-03-30 11:52:04

Żegnam się na czas jakiś, bo robię zwyczajową przerwę resetowo-świąteczno, czego

Remigiusz Okraska:


Żegnam się na czas jakiś, bo robię zwyczajową przerwę resetowo-świąteczno, czego wszystkim życzę, a przede wszystkim w tych marnych czasach życzę zdrowia i bezpieczeństwa. A zdjęcie pochodzi z najlepszych czasów w dziejach ludzkości, czyli sprzed ponad 50 lat, przedstawia szlachetne czynności biesiadowania, a wykonano je w uroczym węgierskim mieście Szekszárd.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 23:23:12

W 2021 r. Oxfam, jak co roku, wypuścił swój raport o nierównościach. Tym razem r

Maja Staśko:


W 2021 r. Oxfam, jak co roku, wypuścił swój raport o nierównościach. Tym razem raport był jednak zupełnie inny – to pierwszy tak duży raport dotyczący nierówności w okresie pandemii. Pracowało nad nim 295 ekonomistów z 79 krajów.

Dla tysiąca najbogatszych ludzi odzyskanie swoich zysków sprzed pandemii zajęło tylko dziewięć miesięcy. Dla najbiedniejszych taki powrót prawdopodobnie zajmie dekady.
Co więcej, najbogatsi znacząco się wzbogacili na pandemii. Wzrost bogactwa dziesięciu najbogatszych miliarderów od początku kryzysu wystarczy, by uchronić każdego na świecie przed ubóstwem z powodu wirusa i zapłacić za szczepionkę na COVID-19 dla wszystkich.

Dzięki bezprecedensowemu wsparciu rządów dla najbogatszych, w okresie od 18 marca do 31 grudnia 2020 r. na całym świecie majątek miliarderów wzrósł o oszałamiającą kwotę 3,9 biliona dolarów. To bogactwo wynosi obecnie 11,95 biliona dolarów, co odpowiada kwocie, jaką rządy G20 wydały w odpowiedzi na pandemię.
Dziesięciu najbogatszych miliarderów świata łącznie odnotowało wzrost swojego majątku o 540 miliardów dolarów w tym okresie. Czyli o 540 000 000 000 dolarów.

We wrześniu 2020 r. Jeff Bezos mógł zapłacić wszystkim 876 000 pracownikom Amazona premię w wysokości 105 000 dolarów i nadal byłby tak zamożny jak przed pandemią. To są pieniądze, które zdobył dzięki pracy tych pracowników. A jednak oni nie widzieli z tej nadwyżki ani dolara.

Pandemia spowodowała, że setki milionów ludzi straciło pracę i stanęło w obliczu nędzy i głodu. Szacuje się, że całkowita liczba osób żyjących w ubóstwie mogła wzrosnąć od 200 do 500 milionów w 2020 r.

Pandemia ujawniła fakt, że tylko jedna wypłata dzieli większość ludzi na świecie od biedy. W trakcie pandemii ponad trzy miliardy ludzi nie miało dostępu do opieki zdrowotnej. Trzy czwarte pracowników na świecie nie miało zapewnionej ochrony socjalnej, takiej jak zasiłek dla bezrobotnych lub L4, a w krajach o niskich i średnich dochodach ponad połowa pracowników żyła w ubóstwie.

Katastrofalna utrata dochodów bez żadnej ochrony doprowadziła do eksplozji głodu. Szacuje się, że do końca 2020 roku co najmniej 6000 osób umierało każdego dnia z powodu głodu związanego z COVID-19.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 21:37:18

Otto „Kleiner” Bauer: Chrześcijańska antymarksistowska psychoza (1930)

Remigiusz Okraska:

Mamy nowy tekst, a właściwie stary tekst. Katolik, socjalista, robotnik, lider Związku Religijnych Socjalistów, tak w roku 1930 wskazywał mielizny katoprawicowego antymarksizmu. Takie rzeczy możliwe w Polsce tylko w tej dziwacznej gazetce, którą robię z ziomkami:

Otto „Kleiner” Bauer: Chrześcijańska antymarksistowska psychoza (1930)

Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 20:29:03

W dzisiejszym odcinku programu „Lewy do Lewego” Jan Śpiewak i Piotr Ikonowicz po

WPunkt:W dzisiejszym odcinku programu „Lewy do Lewego” Jan Śpiewak i Piotr Ikonowicz porozmawiają o nieszczęściu, które zamierza zgotować ludziom warszawski ratusz oraz wojnie PO z biednymi. Na wokandzie znajdzie się też temat pandemii COVID-19 i zmarnowanego przez rządzących czasu.

Telewizja wPunkt zaprasza na audycję.

Subskrybujcie nas w mediach społecznościowych.

Kanał wPunkt
https://www.youtube.com/channel/UCOEYANttIwbBA2KlXVU0zXg

Kanał Jana Śpiewaka
https://www.youtube.com/channel/UCx9-nu6QYuVQltfJFMtm_3A

Informacje z Polski i ze świata dostępne na naszym serwisie informacyjnym
www.wpunkt.online


Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 20:10:07

Mówicie, że Kościół się nie uwrażliwia i nie modernizuje, choć przecież kiedyś

Łukasz Najder:

Mówicie, że Kościół się nie uwrażliwia i nie modernizuje, choć przecież kiedyś grzeszników karał stosem, ekskomuniką, cęgami i wiecznym potępieniem w całodobowym, bulgoczącym piekle, a dzisiaj – przeniesieniem do innej rezydencji.

Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 19:03:00

Pawłowicz atakuje Giertycha. On odpowiada szydząc z jej zdrowia psychicznego – wPunkt

WPunkt:

Do ostrej publicznej wymiany zdań doszło pomiędzy byłą posłanką Prawa i Sprawiedliwości oraz sędzią Trybunału Konstytucyjnego Krystyną Pawłowicz a związanym z opozycją mecenasem Romanem Giertychem. Poszło o kontakty prawnika z profilem “Sok z Buraka”.

Pawłowicz atakuje Giertycha. On odpowiada szydząc z jej zdrowia psychicznego – wPunkt

Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 16:47:30

Obostrzenia łamane w świątyniach w całym kraju, a Ministerstwo Zdrowia dziękuje Episkopatowi – wPunkt

WPunkt:

“Państwo zapytacie zaraz o wyjątki. Tak, były wyjątki, jak w dyskontach, tak jak w innych miejscach zdarzają się ludzie nieodpowiedzialni” – mówił Andruszewicz.

Obostrzenia łamane w świątyniach w całym kraju, a Ministerstwo Zdrowia dziękuje Episkopatowi – wPunkt

Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 14:32:22

Powinny być zamknięte kościoły, powinny szkoły, powinny siłownie, teatry, galeri

Remigiusz Okraska:


Powinny być zamknięte kościoły, powinny szkoły, powinny siłownie, teatry, galerie handlowe i tak dalej. A przede wszystkim powinny być zamknięte niekonieczne miejsca produkcji. Na kwartał należy zamknąć wszystko i szczepić, szczepić, szczepić. Na ten czas dać powszechne zasiłki, np. po 2000 dla każdego pracownika najemnego i ludzi mających niewielkie firemki. I żadnych odszkodowań dla większego biznesu, bo co to jest za świat, w którym nawet setki dodatkowych zgonów dziennie i zagrożenie zdrowia publicznego nie są argumentem za czasowym zamknięciem Amazona czy fabryki śrubek, żeby ich szefowie nawet w takich realiach mogli wciąż zarabiać, a pracownicy zarażali siebie, zarażali innych, roznosili wirusa do swoich domów itp. Coś jest mocno nie tak z państwem, które stawia interesy prywatnego biznesu ponad zdrowie i życie, i coś jest mocno nie tak z ludźmi, którzy nie z powodu socjalnobytowego przetrwania, lecz niekoniecznej rozrywki wciąż i wciąż przekonują, że ten zakaz nie, tamten nie, jeszcze inny bez sensu, kolejny fuj, któryś tam nie pasuje itd.

Wszystko inne to jest bezsensowne przedłużanie tej gehenny, eskalowanie liczby ofiar i niekończące się wojenki, komu zakazać, komu nie, komu dać, komu nie dać. Dopóki nie było szczepionek, można było tak handlować ludzkim życiem w zamian za ludzki komfort i za interesy biznesu, bo trudno zatrzymać całą społeczno-gospodarczą machinę na nie wiadomo jak długo. Teraz już wiemy, że całość nie musi trwać długo, bo mamy na to sposób, i cywilizowany kraj w środku Europy nie tak znowu biedny, powinno być stać finansowo i mentalnie na ochronę ludzkiego życia za cenę rezygnacji z nieprzerwanego kręcenia się biznesu i za cenę rezygnacji z konsumpcji, rozrywki czy praktyk religijnych.

Może to dla kogoś dziwne, co napisałem, dla mnie natomiast dziwne jest to, że zdrowie i życie bliźnich ustępuje innym kwestiom. Powiem więcej: ja się takiej mentalności po prostu boję, bo świat, w którym ona zapanuje na stałe, jawi mi się jako piekło na ziemi.

Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 00:04:59

Raport Oxfamu ujawnił, że szefowie korporacji odzieżowych w cztery dni zarabiają

Maja Staśko:


Raport Oxfamu ujawnił, że szefowie korporacji odzieżowych w cztery dni zarabiają więcej niż pracujące dla nich szwaczki przez całe życie. I niezależnie od tego, jak wiele szwaczki by nie pracowały – nigdy nie będą zarabiać tyle, ile ich menadżerowie.

Mieszkańcy Pragi Północ żyją 10 lat krócej niż mieszkańcy Wilanowa.

To nie talent, lecz przede wszystkim możliwości decydują o sukcesie. W Kenii chłopak z bogatej rodziny ma 1/3 szansy na kontynuowanie nauki po szkole średniej. W przypadku dziewczyny z biednej rodziny to prawdopodobieństwo wynosi 1/250.

Budżet na całą ochronę zdrowia Etiopii – państwa, w którym mieszka 105 milionów ludzi – odpowiada 1 procentowi fortuny Jeffa Bezosa. 1 procentowi!

A wystarczyłoby dodatkowe 0,5 proc. podatku dla 1 proc. najbogatszych, by zapewnić edukację dla pozbawionych jej 262 milionów dzieci, oraz opiekę zdrowotną, która uchroniłaby od śmierci 3,3 miliona ludzi. Są na to środki, naprawdę – i dyskusja na ten temat jest absolutnie kluczowa. Nie zaczniemy jej, jeśli nie zdiagnozujemy nierówności i nie wytyczymy wartości, jakimi się kierujemy.

Czy jakakolwiek osoba potrzebuje milionów złotych do życia? Nie, nikt nie potrzebuje takich pieniędzy. Do wygodnego i godnego życia wystarczy kilka tysięcy razy mniej. Lewandowski i inni zarabiają po prostu za dużo. Ekonomiści obliczyli, że niewielka grupa ponad 2000 miliarderów musiałaby żyć ponad tysiąc żyć, żeby wydać cały swój majątek.

A nie mają tysiąca żyć.

Są za to tysiące ludzi – którzy żyją – i nie mają na codzienne utrzymanie.

Czy to jest sprawiedliwy świat? Nie. I warto by to zmienić, prawda? A że to jest wina systemu, który skazuje na te traumy i krzywdy – więc i zmiana powinna być systemowa.

A co to za system, znakomicie pokazuje nam najnowszy raport Oxfamu. „To świat, w którym prawie połowa ludzkości była zmuszona do pracy za mniej niż 5,5 dolara dziennie. Świat, w którym przez 40 lat 1% najbogatszych zarabiał ponad dwukrotnie więcej niż dolna połowa światowej populacji. Świat, w którym 1% najbogatszych osób zużywa dwa razy więcej węgla niż dolne 50% w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, co prowadzi do katastrofy klimatycznej” – piszą autorzy tegorocznego raportu Oxfam.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-28 21:30:13