nowe polskie tradycje bożonarodzeniowe: – adopcja karpia – przełamywanie się

Łukasz Najder:

nowe polskie tradycje bożonarodzeniowe:

– adopcja karpia
– przełamywanie się covidem
– wigilia lewicowa: dania bezmięsne i zapętlone wystąpienia sejmowe Zandberga
– dodatkowe nakrycia dla spodziewanego policjanta
– na kogo głosowałaby dzisiaj Maryja? – dyskusja międzypokoleniowa
– straszenie dzieci, że jeśli będą niegrzeczne, Mikołaj będzie miał dla nich szczepionkę
– pasterka w Night City

Źródło
Opublikowano: 2020-12-25 03:53:06

ZAMĘT: Nikt nie narzekał / Felietony / dwutygodnik.com

Łukasz Najder:

Kochani, w swoim drugim felietonie dla „dwutygodnika” przyglądam się gasnącemu 2020 przez pryzmat wojny pokoleń, które wstrząsały tym rokiem, jak i latami uprzednimi, naszą młodością, waszą, ich, całą III RP i końcówą PRL-u. Są wyznania intymne, są wezwania do oporu. Zalecam.

ZAMĘT: Nikt nie narzekał / Felietony / dwutygodnik.com

Źródło
Opublikowano: 2020-12-25 02:13:41

Czuję, że zapłakana kuzynka – dobra znajoma tego poukładanego geja, który nie

Łukasz Najder:

Czuję, że zapłakana kuzynka – dobra znajoma tego poukładanego geja, który nie lubi LGBT i się nie obnosi – wróciła już ze szkoły i szykuje się do licznych powikłań po szczepionce na koronawirusa, a być może nawet i wielokrotnej śmierci.

Źródło
Opublikowano: 2020-12-25 00:34:44

(2015) Ci wszyscy mężczyźni w wigilię wigilii brutalnie wybudzeni ze całorocz

Łukasz Najder:

(2015)

Ci wszyscy mężczyźni w wigilię wigilii brutalnie wybudzeni ze całorocznego snu, który brali za życie, z komfortowej halucynacji będącej dla nich rzeczywistością, i postawieni naprzeciw REALNEGO w zatłoczonych marketach, dusznych sklepikach osiedlowych i ryneczkach warzywno-tekstylnych oblamowanych szpalerami wyciętych zeszłej nocy jodeł i świerków. Ci wszyscy mężczyźni, którzy hamletyzują ponad otwartymi bekami z kapustą kiszoną, nakłuwając bez przekonania lepkie cielsko Cthulhu drewnianym trójzębem, którzy drżącym głosem konsultują przez telefon wypisaną na karteczce listę sprawunków, uściślają, czy groch w połówkach czy nie, którzy nie chcą spojrzeć w oczy zarżniętego karpia, mylą… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2020-12-24 16:05:55

Challenger: The Final Flight | Official Trailer | Netflix

Łukasz Najder:


„Kosmiczny pogrzeb. Pomyślał o smugach kondensacyjnych nad oceanem, w tamten błękitny dzień – przed dwoma laty, jeśli go pamięć nie myli: o tym, jak silniki pomocnicze rozdzieliły się, zawieszając w nieruchomym powietrzu straszliwe <V> z pary odlotowej. Przez pewien czas litera trwała nienaruszona, a astronauci spadli co prawda do morza, lecz zarazem wisieli na niebie, pogrzebani w stężałym dymie, on zaś leżał w bezsenną noc, widział to głębokie, atlantyckie niebo i myślał sobie, że ich śmierć była lotna i czysta, taka wzniosła: przemiana udręczonego ciała w opar i ogień, którą wysoko ponad światem obwieścił monogram <V>, znak zwycięstwa.

Nie był pewien, czy ludzie chcą to widzieć. Czy chcą widzieć zawodność urządzeń i ludzkie cierpienie. Ale piękno, podniosła wiara zawarta w przestrzeni – jakże takie cnoty mogły się łączyć ze śmiercią. Siedem osób, mężczyźni i kobiety. Ich piękno i nasze, objawione w nieudanej misji z wyrazistością, z jaką nie widzieliśmy go w setkach triumfów. Apoteoza. Tak, zyskali rangę boską, w tych łabędzich pasmach przemienieni w jedyny rodzaj bogów, przed jakimi gotów był się skłonić, poetycznych i ulotnych. Przeżył to głębiej niż pierwszy spacer po Księżycu. Owszem, wtedy też był poruszony, ale tamta przygoda miała w sobie coś z walkie-talkie, wszystko odrealnione, ruchy jakby skomputeryzowane, więc nigdy nie zdołał uznać za kompletną bzdurę podejrzeń starej, sparanoizowanej elity – posiwiałych Gurkhów z korpusu, którzy twierdzili, że całą imprezę zainscenizowano na jakimś ranczo w Las Vegas”.

Don DeLillo „Podziemia” (przeł. M. Kłobukowski)

zalecam:


Źródło
Opublikowano: 2020-09-18 20:02:46

a ty co zrobiłeś dla Polski i planety, utracjuszu? oto doktor Magdalena Ogórek, sumienie świata, praktyczka minimalizmu:

Łukasz Najder:

a ty co zrobiłeś dla Polski i planety, utracjuszu? oto doktor Magdalena Ogórek, sumienie świata, praktyczka minimalizmu:

„To ostatni moment na zahamowanie konsumpcjonizmu. Sama noszę ubrania po kilka razy, miałam tę samą sukienkę na ramówce TVP i na Balu Dziennikarzy”.

w pakiecie antyfutrzarskie nawrócenie, bo Prezes uniesiony prozwierzątkowym szałem może pogonić z TVP: „Uświadomiłam sobie, że za tym stoi krzywda zwierząt”. kurna, myślała dotąd, że norki i lisy po prostu linieją?

Źródło
Opublikowano: 2020-09-18 14:38:53

Bo mnie jest szkoda Enki

Łukasz Najder:

Bo mnie jest szkoda Enki
I liberalnych, złotych wspomnień,
Niech mówią: głupi o mnie,
A mnie jest żal

Za oknem PiS, Razem,
A jeszcze przed miesiącem
Wesoło, turbokapitalizm, słońce
Naprawdę żal

To tak jak gdyby
ktoś najdroższy nagle odszedł
I zabrał Rubikonia, uśmiech,
a zostawił partyjny dług

Bo mnie jest szkoda lata
I ludzi żal, i nieba,
Po którym płyną smutne
Socjalistyczne mgły.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-17 14:40:43