Wigilia. Przy stole mama, babcia i ja. – Jak miałam dziecko, prałam 40 pielus

Maja Staśko:

Wigilia. Przy stole mama, babcia i ja.
– Jak miałam dziecko, prałam 40 pieluszek dziennie. W rękach, nie miałam pralki. Przez 2 lata żyliśmy w 10 osób w jednym mieszkaniu – mówi babcia.
– To ja już miałam i pralkę, i pieluszki jednorazowe – odpowiada mama. Nie patrzą na mnie z wyczekiwaniem, kiedy ja będę miała dziecko, nic z tego.
– A co z okresem? Bo teraz mamy kubeczki menstruacyjne – kontynuuję.
– Kubeczki? – pyta babcia. Tłumaczę jej, jak to działa. Pyta, czy nie boli i jak to się mieści w środku.
– Ja miałam watę i ligninę. Ale i tak miałam szczęście, bo moja mama używała składanej flaneli i musiała ją codziennie prać.
– A moja mama używa podpasek i tamponów – odpowiadam, a mama na to:… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2020-12-31 10:10:55

Piszę reportaż o osobach angażujących się w WOŚP – jakie są ich motywacje, jak

Maja Staśko:

Piszę reportaż o osobach angażujących się w WOŚP – jakie są ich motywacje, jak działają, skąd pochodzą itd. Czy są tutaj takie osoby? Bardzo chętnie porozmawiam. Oczywiście, w razie potrzeby obiecuję anonimowość. A jeśli chcecie – może pojawić się Wasze zdjęcie, imię i nazwisko. Wszystko na Waszych zasadach

Źródło
Opublikowano: 2020-12-31 08:31:34

Święta. Dla niektórych osób to czas, w którym powiedziały swojej rodzinie o gw

Maja Staśko:

Święta. Dla niektórych osób to czas, w którym powiedziały swojej rodzinie o gwałcie. Jakąkolwiek reakcję z ich strony usłyszałyście – nie jesteście same. To była dobra decyzja, by im to wyznać – bo była Wasza. A jeśli rodzina nie potrafi Was wesprzeć, zawsze możecie znaleźć wsparcie w Fundacja Feminoteka, Centrum Praw Kobiet, Fundacja Przeciw Kulturze Gwałtu czy u mnie. Wspieram!

Źródło
Opublikowano: 2020-12-31 06:52:29

TW: GWAŁT Gwałt to każda czynność seksualna, na którą co najmniej jedna ze st

Maja Staśko:

TW: GWAŁT

Gwałt to każda czynność seksualna, na którą co najmniej jedna ze stron nie wyraziła zgody. Zgodę można w każdej chwili cofnąć, nie istnieje „wymuszona zgoda” (to wymuszenie, nie zgoda), zgody nie może udzielić osoba nieprzytomna lub śpiąca, a brak zgody nie musi oznaczać sprzeciwu i oporu.

Dlaczego o tym piszę? Ogólnopolski Strajk Kobiet zamieścił propozycję nowej definicji gwałtu, zgodnie z którą gwałt to seksualna penetracja. Piszę o tym także dlatego, że w święta wiele z Was powiedziało rodzinie o gwałcie – i mogliście się zderzyć z różnymi reakcjami, także: „Czy to w ogóle był gwałt?”. Był. Wasze doświadczenie jest ważne i zasługujecie na wsparcie.

Definicja OSK jest… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2020-12-31 05:13:33

Maja Staśko wyraziła dokładnie to, co sądzę o definicji gwałtu zaproponowanej

Maja Staśko:

Maja Staśko wyraziła dokładnie to, co sądzę o definicji gwałtu zaproponowanej przez Ogólnopolski Strajk Kobiet.

TW: GWAŁT

Gwałt to każda czynność seksualna, na którą co najmniej jedna ze stron nie wyraziła zgody. Zgodę można w każdej chwili cofnąć, nie istnieje „wymuszona zgoda” (to wymuszenie, nie zgoda), zgody nie może udzielić osoba nieprzytomna lub śpiąca, a brak zgody nie musi oznaczać sprzeciwu i oporu.

Dlaczego o tym piszę? Ogólnopolski Strajk Kobiet zamieścił propozycję nowej definicji gwałtu, zgodnie z którą gwałt to seksualna penetracja. Piszę o tym także dlatego, że w święta wiele z Was powiedziało rodzinie o gwałcie – i mogliście się zderzyć z różnymi reakcjami, także: „Czy to w ogóle był gwałt?”. Był. Wasze doświadczenie jest ważne i zasługujecie na wsparcie.

Definicja OSK jest… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2020-12-31 03:32:46

Z różnych względów staram się nie angażować zbyt mocno w internetowe inby na

Maja Staśko:


Z różnych względów staram się nie angażować zbyt mocno w internetowe inby na tym fanpage. Jedna taka inba zyskała jednak publiczną uwagę w wyniku wywiadu z Kaya Szulczewska (Ciałopozytyw) dla wysokieobcasy [1], więc uznałam, że czas najwyższy się odnieść.

1) Zgadzam się z Kają, że to przez co przeszła było pozbawioną proporcji formą kampanii hejtu. Drama, którą Kayaszu opisuje, zaczęła się od lekceważącej odpowiedzi Kai na prośbę jej transpłciowego czytelnika o inkluzywny język i ujmowanie w swoich postach nie tylko kobiet. Kaja odpowiedziała na komentarz w dosyć lekceważący sposób, opisując inkluzywny język jako „nowomowę” i „rozmemływanie przekazu”. To nie była zbyt fajna odpowiedź i… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2020-12-30 22:30:27

Od rana co kilka sekund otrzymuję hejt. Jest mi już słabo, padam. Jakiś czas

Maja Staśko:

Od rana co kilka sekund otrzymuję hejt. Jest mi już słabo, padam.

Jakiś czas temu w teście dla GW opisałam molestowanie, którego doświadczałam w klubach. Dziś dziennikarz sportowy Krzysztof Stanowski postanowił to obśmiać na filmie Kanału Sportowego. Żartował, że teraz to już każdy stosunek to gwałt i że sprawdził moje zdjęcia, czy rzeczywiście jestem tak atrakcyjna, żeby faceci mnie nękali – i uznał, że niekoniecznie. Ale dodał, że brzydka też nie, po prostu nie jestem połączeniem Sophii Loren, Sharon Stone i kogoś tam jeszcze.

Bo przecież molestowanie to komplement, prawda? Powinnam się cieszyć, gdy ktoś mnie nęka, bo to oznacza, że jestem piękna.

Mężczyzna przedstawił wyłącznie pierwszy… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2020-12-30 20:48:26

To historia, którą zamieściłam w jednym z tekstów. Trwa debata o definicji gwałt

Maja Staśko:


To historia, którą zamieściłam w jednym z tekstów. Trwa debata o definicji gwałtu i zgodzie, a ta opowieść jest niesamowicie aktualna.

TW: gwałt

To był jej przyjaciel. Byli blisko, lubili się przytulać i spędzać razem czas. Ale granica była wyraźna: nie całują się i nie uprawiają seksu. Powtarzała to wielokrotnie.

Tej nocy szykowała się już do snu. Zaczął ją przytulać. Zszedł niżej. Mówiła, że nie chce, nie przestawał.

Nie miał na to jej zgody.

Następnego dnia powiedziała mu, że to było nie ok. On nie wiedział, o co jej chodzi. Długo rozmawiali. Ona płakała. Przepraszał, ale za nieporozumienie. Gdy nazwała to przemocą, zaczął oponować. Do przemocy trzeba wiedzieć, że się ją wykonuje – tłumaczył jej świat. Opowiadał, że miał znacznie więcej sytuacji, w których dziewczyny jakoś oponowały, a cały stosunek polegał na przełamaniu tego oporu. Że u niej tego oporu było wcale nie tak dużo, mniej niż u wielu innych – nie pamiętał, żeby mówiła „nie”, a przecież nie będzie pytał „chcesz?” przed włożeniem. No ok, może codziennie mu mówiła, że nie chce z nim seksu– ale przecież mogła zmienić zdanie, prawda? Może ją przekonał? Może była napalona i dała się ponieść? Jasne, nie przemyślał tego dokładnie, zapytanie o zgodę nie przyszło mu na myśl – ale sam działał pod wpływem chwili, impulsu.

A impuls nie podpowiedział mu, że warto mieć zgodę.

Gdy mówiła mu, co czuła – że chciała, by to się jak najszybciej skończyło – zrobiło mu się autentycznie smutno. A jej jego żal. Zaczęła go pocieszać. On naprawdę był przekonany, że tak wyglądają stosunki seksualne. Zawsze tak u niego wyglądały.

Ile po drodze zgwałcił kobiet, nawet o tym nie wiedząc? Czy gwałciciel może nie wiedzieć, że nim jest?

Po rozmowach z nią powiedział, że od teraz będzie patrzył na zgodę przy stosunkach. A ona pomyślała: dlaczego musiał się tego nauczyć na moim ciele? Nie mógł jakoś inaczej? Na przykład w szkole?

Czy ona uratowała kolejne osoby przed gwałtami?

Lubi tak sobie powtarzać – ale tego nie wie. Zerwała z nim kontakt, zablokowała go, gdzie się dało. Nie lubi o nim myśleć. Leczy się z traumy na terapii.

Tak wyglądały do niedawna stosunki. I tak już nigdy, przenigdy nie mogą wyglądać, wiecie?


Źródło
Opublikowano: 2020-12-28 20:56:57

Święta Bożego Narodzenia są okresem, w którym rejestruje się najwyższy odsetek s

Maja Staśko:

Święta Bożego Narodzenia są okresem, w którym rejestruje się najwyższy odsetek samobójstw w roku. Na naszą kondycję psychiczną dobrze nie wpływa ani trwająca pandemia i będąca jej konsekwencją izolacja, ani narosłe wokół chorób i zaburzeń tabu. Jesteśmy tutaj, aby je przełamać.
Cierpię na posttraumatyczne zaburzenia lękowe i leczę się od liceum. W tym również farmakologicznie.
Jestem mimo wszystko w uprzywilejowanej pozycji. Mogę otwarcie o tym mówić. Stać mnie też na natychmiastową pomoc. Jestem w mniejszości.
Nadal wiele osób bagatelizuje swoje zdrowie psychiczne, pogłębiając wyłącznie problem, bo boi się łatek. Lub nie ma środków na wizytę u specjalisty.
Kiedy złamiecie nogę, chwilę… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2020-12-25 03:00:42

Zastanawialiście się, dlaczego Anja Rubik już nie jest w „Top Model”? Dlaczego

Maja Staśko:

Zastanawialiście się, dlaczego Anja Rubik już nie jest w „Top Model”? Dlaczego Małgorzata Rozenek skasowała ostry post wspierający strajk kobiet? Dlaczego w finałowym odcinku „Top Model” nie było ani słowa o wyroku za przestępstwa seksualne Dominica, tylko enigmatyczne przeprosiny nie wiadomo za co? Dlaczego Barbara Kurdej-Szatan od kilku dni jest atakowana, bo ma śpiewać kolędy na koncercie w Polsacie, a wspierała Strajk Kobiet?

Odpowiedź może być przerażająca: celebrytki nie powinny mieć poglądów. Bo wtedy się nie sprzedają.

Julia Wieniawa wystąpiła w finałowym odcinku „Tańca z Gwiazdami” z czerwoną błyskawicą na ręku. Opowiedziała potem, że produkcja zniechęcała ją do tego.

Influencerki… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2020-12-25 01:22:08

Myślę o tym, żeby przygotować jakąś niedługą (ok. 30 000 znaków) broszurę doty

Maja Staśko:

Myślę o tym, żeby przygotować jakąś niedługą (ok. 30 000 znaków) broszurę dotyczącą zgody, molestowania i gwałtu – żeby wszystkie informacje były w jednym miejscu, dostępnym językiem, także dla nastolatek i młodych dorosłych. Macie może pomysł, jak to technicznie ogarnąć? Może współpraca z jakimś wydawnictwem, żeby to było ja najszerzej dostępne dla każdej osoby do ściągnięcia za darmo np. w Empikach i księgarniach internetowych? Zupełnie nie wiem, jak to ogarnąć technicznie.

Źródło
Opublikowano: 2020-12-24 23:42:40

Dwanaście potraw w czasach dawnych Słowian służyło temu, by podziękować bogom za

Maja Staśko:

Dwanaście potraw w czasach dawnych Słowian służyło temu, by podziękować bogom za urodzaj zbiorów w każdym miesiącu mijającego roku. Chrześcijaństwo przejęło ten zwyczaj, kojarząc 12 dań z 12 apostołami.

Z kolei dodatkowe nakrycie przy stole było przyszykowane dla zmarłych, Dziadów. Przed chrześcijaństwem pod koniec grudnia obchodzono święta godów. Oddawano wtedy hołd Swarożycowi, słowiańskiemu bogowi ognia ofiarnego i domowego. Ale kontaktowano się też ze zmarłymi członkami rodziny. Zapraszano ich dusze do stołu, by spędzić ten czas razem. Chrześcijaństwo przejęło tę tradycję, ale z opowieścią o zbłąkanym wędrowcy.

Siano pod obrusem obecnie ma być symbolem stajenki, w której narodził się Jezus. Ale wcześniej wkładano siano (więcej niż teraz) i rozsypywano pod stołem i wokół niego, by zyskać przychylność bogów odpowiedzialnych za zbiory. Chrześcijaństwo dostosowało tylko istniejącą tradycję do swoich reguł.

Jak wprowadzano chrześcijaństwo w Polsce? Przez zabójstwa, okaleczenia, oślepienia, kastracje, przymus i groźby. Bolesław Chrobry wybijał zęby tym, którzy nie stosowali się do postu. Uważał, że lepiej działać strachem, przemocą i torturami niż prośbami czy – to już w ogóle by go rozbawiło – wyborem.

Po czym w 2020 roku, w trakcie pandemii i niepewności, utraty pracy przez mnóstwo ludzi i kryzysów psychicznych – radykalna prawica postanowiła zabronić osobom niewierzącym lub wspierającym Strajk Kobiet kultywować tradycji w swoich domach. Bo to ICH tradycja i to oni będą decydować, co robimy w domach z rodziną.

Duchowni, spójrzcie na swoją historię, bo to już naprawdę są szczyty hipokryzji. Jeśli chodzi o kradzież tradycji – i to nie przez nucenie piosenki, tylko zabójstwa i gwałty – i narzucanie innym swoich poglądów, nikt Was nie pokona.

I to osoby, które nie są katolikami, a pieką pierniczki i śpiewają kolędy, bezczeszczą tradycję? To Barbara Kurdej-Szatan, która poparła Strajk Kobiet i wystąpi w Polsacie, jest odsądzana od czci i wiary? Dajmy sobie wreszcie trochę spokoju i wytchnienia. #ŚwiętaZGłową, a nie z nienawiścią.ŚwiętaZGłową

Źródło
Opublikowano: 2020-12-24 20:23:06

Alicja Tysiąc w 2000 r. przy trzeciej ciąży została przymuszona do porodu mimo

Maja Staśko:

Alicja Tysiąc w 2000 r. przy trzeciej ciąży została przymuszona do porodu mimo zagrożenia jej zdrowia – przez co niemal całkowicie utraciła wzrok. Sprawa trafiła do Trybunału Spraw Człowieka w Strasburgu, który wyraził zaniepokojenie tym, co się dzieje w Polsce i zasądził odszkodowanie. Alicja od czasu porodu sama wychowywała dzieci, a pracodawcy często nie chcieli jej zatrudniać. Wciąż potrzebuje wsparcia finansowego na leczenie. Tu możecie jej pomóc: https://pomagam.pl/m1kxzs3n.

Mam kontakt z Alicją. To niesamowita, otwarta osoba. Decyzja lekarzy naraziła nie tylko jej wzrok, ale także stan psychiczny. Bo zakaz aborcji zagraża zdrowiu i życiu – także, a czasem przede wszystkim,… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2020-12-24 18:41:31

Napisałam kolejny spektakl – „Influencer szuka żony”! Przemek Wojcieszek go z

Maja Staśko:

Napisałam kolejny spektakl – „Influencer szuka żony”! Przemek Wojcieszek go zrealizuje, aktorzy i aktorki też już po lekturze i zachwyceni! Ale się cieszę, uff

Po raz pierwszy stworzyłam też role męskie, właśnie zdałam sobie sprawę, że w dotychczasowych trzech tekstach spektakli były tylko kobiety

Źródło
Opublikowano: 2020-12-24 17:02:44

Nie muszę mieć na stole 12 potraw w święta. Nie muszę mieć dzieci. Nie muszę

Maja Staśko:

Nie muszę mieć na stole 12 potraw w święta.
Nie muszę mieć dzieci.
Nie muszę mieć męża.
Nie muszę jeść mięsa.
Nie muszę być grzeczna.
Nie muszę mieć mieszkania na własność.
Nie muszę mieć samochodu.
Nie muszę iść na pasterkę.
Nie muszę chodzić na siłownię.
Nie muszę jeść proteinowych batonów.
Nie muszę wierzyć w katolickiego ani jakiegokolwiek Boga.
Nie muszę wcierać w siebie trzech kremów na noc.
Nie muszę brać suplementów od znanych celebrytek.
Nie muszę robić kariery.
Nie muszę robić makijażu.
Nie muszę być miła, gdy ktoś dla mnie taki nie jest.
Nie muszę przepraszać, jeśli nie zrobiłam nic złego.
Nie muszę być szczupła.
Nie muszę poświęcać się dla pracy.
Nie muszę mieć samych najlepszych… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2020-12-24 13:36:39

Maja Staśko dokładnie nie nawidze Staroświeckiego Poglądu na Życie ,że tak t

Maja Staśko:

Maja Staśko dokładnie nie nawidze Staroświeckiego Poglądu na Życie ,że tak trzeba ,a nie innaczej . To „Nasz Wybór” i to jak pozwalamy się traktować…. Zwłaszcza jako Kobiety,Pracownicy jak i Człowiek (partner, znajomy, rodzeństwo,rodzina).Mój Wybór -Moje Chęci -Moja Decyzja..Mój wybór Poglądów…!!!!!!!!

Nie muszę mieć na stole 12 potraw w święta.
Nie muszę mieć dzieci.
Nie muszę mieć męża.
Nie muszę jeść mięsa.
Nie muszę być grzeczna.
Nie muszę mieć mieszkania na własność.
Nie muszę mieć samochodu.
Nie muszę iść na pasterkę.
Nie muszę chodzić na siłownię.
Nie muszę jeść proteinowych batonów.
Nie muszę wierzyć w katolickiego ani jakiegokolwiek Boga.
Nie muszę wcierać w siebie trzech kremów na noc.
Nie muszę brać suplementów od znanych celebrytek.
Nie muszę robić kariery.
Nie muszę robić makijażu.
Nie muszę być miła, gdy ktoś dla mnie taki nie jest.
Nie muszę przepraszać, jeśli nie zrobiłam nic złego.
Nie muszę być szczupła.
Nie muszę poświęcać się dla pracy.
Nie muszę mieć samych najlepszych… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-12-23 21:38:56

Tylko u nas: Ministerstwo zamyka program, który ratował setki żyć. Zostało tylko kilka dni, nim Centrum Wsparcia przestanie istnieć | WTV

Maja Staśko:


Centrum Wsparcia Dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego przestanie istnieć 31 grudnia. To wielki projekt Ministerstwa Zdrowia, który istnieje od 1 grudnia 2017 r. Niedługo setki tysięcy Polek i Polaków zostaną pozbawione dostępu do całodobowego wsparcia w momentach kryzysu psychicznego. A stan zdrowia psychicznego społeczeństwa w wyniku pandemii jest coraz gorszy. Dlaczego w takiej sytuacji Ministerstwo Zdrowia nie przedłuży działania Centrum Wsparcia?

Ten tekst to efekt kliku dni rozmów, telefonów i researchu. Gdy połączymy to z minimalnym nakładem finansowym na zdrowie psychiczne z NFZ, możemy zauważyć, jak rząd (od lat) traktuje kwestię zdrowia psychicznego. Odpowiedź Ministerstwo Zdrowia na moje zapytanie też jest wysoce niepokojąca. Pandemia stała się dla MZ wymówką, by nie zapewnić ludziom opieki zdrowia psychicznego – mimo iż stan pandemii znacząco to zdrowie pogarsza i to właśnie teraz zwłaszcza powinni mieć dostęp do opieki i leczenia. Dla mnie to jest przerażające.

Tylko u nas: Ministerstwo zamyka program, który ratował setki żyć. Zostało tylko kilka dni, nim Centrum Wsparcia przestanie istnieć | WTV

Źródło
Opublikowano: 2020-12-23 17:13:14

Zgoda kobiety jest tak nisko ceniona, że sąd zwyczajnie jej nie widzi. Musi zobaczyć pobicie albo groźbę, żeby rozpoznać

Maja Staśko:

Zgoda kobiety jest tak nisko ceniona, że sąd zwyczajnie jej nie widzi. Musi zobaczyć pobicie albo groźbę, żeby rozpoznać gwałt. Tyle że i pobicie, i przemoc to inne przestępstwa. Gwałt sam w sobie nie wystarczy. Jakby zgwałcenie kogoś było tak normalne i zwykłe, że potrzeba innego przestępstwa, żeby ewentualnie dac mu wiare.

Ani absurdalny wyrok w kwestii 14-latki, ani ten w kwestii skatowanej kobiety nie mogłyby mieć miejsca, gdyby polski kodeks karny uwzględnił wreszcie, że gwałt to każde obcowanie BEZ ZGODY. Nie z użyciem przemocy (to gwałt ze szczególnym okrucienstwem), nie z oporem ofiary (to by wykluczało osoby nieświadome, śpiące czy pijane), ale BEZ ZGODY. Taki zapis znajduje się w konwencji stambulskiej – ale polscy sędziowie są bardzo oporni w stosowaniu jej w życiu (choć są tu wyjątki).

W 2018 r. Szwecja zmieniła prawną definicję gwałtu na seks bez zgody. Prokuratorzy nie musieli już udowadniać użycia lub groźby użycia przemocy albo przymusu.
Krajowa Rada ds. Zapobiegania Przestępczości (Bra) ogłosiła wzrost liczby wyroków skazujących – ze 190 w 2017 r. do 333 w 2019 r. – czyli o 75%.

Wielka Brytania, Belgia, Kanada, Cypr, Niemcy, Grecja, Islandia, Irlandia, Luksemburg i Hiszpania też definiują gwałt jako seks bez zgody, a Dania, Finlandia i Portugalia czekają na przeprowadzenie podobnej reformy.

Anglia i Walia wprowadziła to ustawą z 2003 r. Ustawa o napaściach seksualnych (Sexual Offences Act) z 2003 r. wymaga od prokuratorów, by prosili oskarżonych o wyjaśnienie, w jaki sposób uzyskali zgodę na seks.

Dlatego musimy to zmienić. Amnesty International stworzyło petycję w sprawie zmiany definicji gwałtu. Ale to nie wystarczy. Zróbmy może jakąś inicjatywę ustawodawczą, bo zaraz tu wszyscy w tej Polsce zginiemy, serio.

(Pierwsza część tego wpisu w poprzednim poście)


Źródło
Opublikowano: 2020-09-18 22:56:19

Kilka dni temu do mediów wypłynęła sprawa gwałtu na 14-latce, który dla sądu nie był gwałtem, bo nie krzyczała. Dziś kol

Maja Staśko:

Kilka dni temu do mediów wypłynęła sprawa gwałtu na 14-latce, który dla sądu nie był gwałtem, bo nie krzyczała. Dziś kolejna sprawa: mężczyźni, którzy skatowali i zgwałcili kobietę, odpowiedzą za wszystko – brutalne pobicie, nieudzielenie pomocy, poważne uszkodzenie ciała, narażenie na…

WięcejŹródło
Opublikowano: 2020-09-18 22:55:50

Marcin Tyszka w trakcie pandemii przytył 20 kilo. „Można się spasztecić w kilka tygodni” – skomentował, a media od razu

Maja Staśko:

Marcin Tyszka w trakcie pandemii przytył 20 kilo. „Można się spasztecić w kilka tygodni” – skomentował, a media od razu to podchwyciły.

Małgorzata Rozenek zapowiada nowy program „Rozenek cudnie chudnie”, w którym będzie pokazywała, jak chudnie po ciąży. Przedsmak tego mieliśmy w jej ostatniej akcji reklamowej, gdy cały dzień poświęciła zabiegom urodowym i pokazała ten dzień na Instagramie. „Pracujemy nad boczkami” – wyznała wtedy. Jedna z fanek zapytała, jaką karmiącą matkę z 3-miesięcznym dzieckiem stać na taki dzień. Rozenek odpowiedziała, że matkę z laktatorem. Ja bym dodała, że matkę z ponad milionem obserwujących, do których chcą dotrzeć firmy kosmetyczne, dlatego płacą influencerkom za ich reklamowanie.

Dagmara Kaźmierska z „Królowych życia” musi schudnąć 10 kilo – donoszą media. Jedna z obserwujących z kolei napisała, że Magda Gessler w „Kuchennych rewolucjach” przekonuje właścicielkę, że jest za gruba, żeby nosić obcisłe ubrania, bo to robi złą reklamę restauracji.

To wszystko podczas 10 minut przeglądania mediów. Zajrzałam do nich, bo chciałam na chwilę się odprężyć po całym dniu wspierania osób po gwałcie. I absolutnie nie chodzi o to, że to są plotki – chciałam właśnie poczytać plotki. Ale plotki mogą dotyczyć miliona rzeczy, a dziwnym trafem w 90% dotyczą wagi i wyglądu. Po czym influencerzy podają kolejne towary, by poprawić wygląd i zrzucić wagę, stając się praktycznie przestrzenią reklamową. Serio, ja w ogóle się nie dziwię, że tyle osób cierpi na zaburzenia jedzenia i zaburzony wizerunek swojego ciała. To się po prostu opłaca.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-17 22:01:33

Rok w zawiasach za gwałt na 14-latce, bo „nie krzyczała”. My nie przestaniemy o tym krzyczeć

Maja Staśko:

Mężczyzna dostał rok w zawieszeniu. To oznacza, że jeśli będzie się przez rok dobrze sprawował, nigdy nie trafi do więzienia. Katarzyna, która zgłosiła gwałt i została skazana na więzienie za rzekome kłamstwo w kwestii romansu z oprawcą, po odwołaniu dostała pół roku w zawieszeniu. Żyjemy więc w świecie, w którym niemal identyczną karę jak za gwałt na dziecku można dostać za opowiedzenie o gwałcie, którego się doświadczyło.

Wyroki w zawieszeniu stanowią 30–40 proc. wyroków za gwałt. Wysokie kary za gwałt – między 5 a 10 lat – dostaje zaledwie 13,2 proc. gwałcicieli. Średnia europejska w tej kwestii wynosi 25,4 proc. Gwałciciele, jeśli w ogóle zostają skazani, to najczęściej na dwa lata – z czego niemal 60 proc. w zawieszeniu. 67 proc. spraw dotyczących zgwałceń zostaje umorzona.

To odstrasza od zgłaszania gwałtu. Szacuje się, że zaledwie 10 proc. osób po gwałcie go zgłasza. I trudno im się dziwić.

Gwałt pozostaje bezgłośny.

Rok w zawiasach za gwałt na 14-latce, bo „nie krzyczała”. My nie przestaniemy o tym krzyczeć

Pisze Maja Staśko.

Źródło
Opublikowano: 2020-09-17 19:53:29

14-latka nie krzyczała, tylko wyrywała się i szarpała, gdy 26-letni mężczyzna ją gwałcił. Dla wrocławskiego sądu to ozna

Maja Staśko:

14-latka nie krzyczała, tylko wyrywała się i szarpała, gdy 26-letni mężczyzna ją gwałcił. Dla wrocławskiego sądu to oznacza, że gwałtu nie było. Gwałciciel dostał rok w zawieszeniu. Czyli jeśli przez rok będzie się dobrze zachowywał, nigdy nie poniesie żadnych konsekwencji swoich czynów.

Pod artykułami na ten temat pojawiają się obrzydliwe komentarze: „Dobrze wiedziała, po co wchodzi wujkowi do łóżka”, „14-latka pcha się do łóżka, a potem oskarża biednego chłopaka o gwałt”, „Wystarczy iść do galerii handlowej i zobaczyć, co one wyrabiają”. A poseł sejmowy postanowił zachęcić innych oprawców do gwałcenia i skrytykował to następująco: „Jeśli nie krzyczy, to widać tego chce”.

Nie. Jeśli nie krzyczy, może być właśnie sparaliżowana pod wpływem traumy. Może właśnie przeżywać piekło i nie móc się ruszyć. To powszechne reakcje neurofizjologiczne organizmu w momencie krzywdy, która nie mieści nam się w głowie.

Mnóstwo osób w momencie gwałtu zamiera. Część doświadcza dysocjacji – odłączenia umysłu od ciała. Jakby to dotyczyło kogoś innego. Część wypiera to doświadczenie na lata, zaprzecza, że to przemoc. Część nie wiedziała, że ten koszmar, który przeżyła, był gwałtem. Myślała, że to jej wina – bo nie krzyczała albo weszła do łóżka gwałciciela. A za jego konsekwencje – PTSD, zaburzenia jedzenia, depresję – obwinia siebie. Bo jakiś idiota zasiadający w sejmie opowiada, że zawsze się trochę gwałci, a inni posłowie przez 30 lat budowy nowego systemu nie wpadli na to, że przydałoby się uczyć dzieci w szkołach o tym, czym jest przemoc seksualna.

Hania, Ania i Marta nie krzyczały, gdy gwałcili je mężowie – w pokoju obok spały dzieci. Katarzyna nie krzyczała, gdy gwałcił ją przyjaciel – kiedy się wyrywała, on mówił, że jego to podnieca. Emilia nie krzyczała, gdy gwałcił ją współlokator – zamroziło ją, odcięło, nie pamięta wiele, poza tym i tak nikogo nie było w pobliżu, żeby mógł usłyszeć. Martyna nie krzyczała, gdy gwałcił ją chłopak – nie wiedziała, że może krzyczeć.

Mnóstwo osób w momencie gwałtu też nie krzyczało. Wysłuchajcie ich wreszcie zamiast wspierać argumenty gwałcicieli.

#teżniekrzyczałamteżniekrzyczałam

Źródło
Opublikowano: 2020-09-16 14:56:31