Doda w świętym oburzeniu mówi w ostatnim wywiadzie:

Maja Staśko:


Doda w świętym oburzeniu mówi w ostatnim wywiadzie:

„Konsekwencje pracy w s3ksworkingu są czymś przerażającym. Większość z tych dziewczyn ma problemy z nark0tykami, z tabletkami nasennymi. Mają myśli s, nie są w stanie założyć rodziny”.

Zapytałam psychiatrkę Maję Herman, jak naprawdę wygląda kwestia zdrowia psychicznego pracownic s3ksualnych.

– Kobiety, które same decydują się na pracę s3ksualną, bardzo rzadko są moimi pacjentkami – mówi mi Maja Herman. – W dzisiejszych czasach są bardziej świadome, jak taka praca wygląda, jakie są możliwości. Im bardziej są świadome, tym lepiej dla ich zdrowia, bo mogą podjąć zgodną ze sobą decyzję. Jeśli się pojawiają w moim gabinecie, to po latach, gdy wypływa informacja o ich pracy s3ksualnej. Ale kryzys psychiczny nie wynika z tego, że one źle się z tym czują, tylko z tego, że społeczeństwo na nie naciska i spotykają się z ostracyzmem. Kiedy kobiety spotykają się z ostracyzmem, trafiają do mnie. Kiedy nie ma ostracyzmu – nie ma ich u mnie.

– To ostracyzm wyniszcza ich zdrowie psychiczne, a nie praca s3ksualna – mówi psychiatrka. I dodaje:

– Za to kobiety, które były zmuszane do uprawiania seksworkingu, były moimi pacjentkami. Tych osób jest mnóstwo – i to jest prz3moc. Ale te, które po prostu tak pracowały, nie pojawiały się w moim gabinecie ani w szpitalu.

– Oczywiście, każda praca, której nie lubimy, jest obciążająca psychiczna. Każda praca, z której nie możemy się wyzwolić – bo boimy się finansowych konsekwencji, nie mamy innego zaplecza, wiele dla niej poświęciliśmy – zawsze będzie obciążeniem psychicznym. A s3ks jako czynność wyzwala wiele neurohormonalnych mechanizmów – wydzielają się, gdy jest fizyczny kontakt. Gdy mówimy o s3ksie, sporcie, jedzeniu, piciu, wydzielają się hormony, które neurobiologicznie nasz zwiążą – głównie oksytocyna i dopamina. One nas pchają, dają powera – i to jest wiązaniem uzależniającym. Dotyczy to tak samo sportu, jak i s3ksu. Gdy to odetniesz, masz braki. Niełatwo zaspokoić ten brak. To jest czysta teoria.

– Ale w praktyce pracownice s3ksualne nie zgłaszają się do mnie – te, które same zdecydowały o swojej pracy. Wypowiadanie się bez wiedzy może tu być bardzo szkodliwe.


Źródło
Opublikowano: 2021-07-25 19:10:19

Doda mówi, jak praca seksualna wyniszcza psychikę. Psychiatrka: „To ostracyzm ją wyniszcza, nie praca”

Maja Staśko:

A podczas stresu związanego z banem napisałam tekst w sprawie absurdalnego wywiadu Dody. Jest głos Sex Work Polska i Maja Herman. Specjalistka psychiatrii, psychoterapeutka,WUM, Instytut Amici . Dziękuję!

Doda mówi, jak praca seksualna wyniszcza psychikę. Psychiatrka: „To ostracyzm ją wyniszcza, nie praca”

Źródło
Opublikowano: 2021-07-23 22:03:32

Dziś Instagram zbanował mi konto. Nie wiem, dlaczego. Opisałam, jak zawodniczki

Maja Staśko:


Dziś Instagram zbanował mi konto. Nie wiem, dlaczego. Opisałam, jak zawodniczki w sporcie są s3ksualizowane. Podzieliłam się swoimi doświadczeniami z trenowania gimnastyki od dziecka. Tyle.

Nie znam powodu bana, więc podejrzewam, że chodziło o to. Wychodzi na to, że s3ksualizacja dziewczynek w sporcie na zawodach i wrzucanych do sieci zdjęciach jest ok. Ale krytyka tego przez byłą zawodniczkę, która sama się z tym mierzyła – to ban.

Gdy napisałam na Twitterze, że konto mi spadło, dostałam setki komentarzy, że to świetnie. Hejterzy chełpili się, że to ich zasługa, bo zgłaszają masowo każdy mój post. Gdy podałam maila, na którego mogą pisać ofiary przemocy, kiedy nie mają dostępu do mojego Instagrama, zaczęły mi na nie przychodzić dziesiątkami subskrypcje ze sklepów, zaśmiecając mi skrzynkę. Ktoś po prostu chciał za wszelką cenę utrudnić mi pomaganie.

Dosłownie chwilę wcześniej zniknęło konto @psychosekslogicznie . Wcześniej @kasia_coztymseksem i @make_life_harder . @martynakaczmarek ma shadowbana.

I to jest coraz częstsze. Sprzeciwianie się przemocy seksualn3j czy s3ksualizacji okazuje się znacznie bardziej kontrowersyjne niż sama przemoc. Hejjty pozostają totalnie bezkarne, s3ksualizacją sprzedaje się produkty. A edukatorki się banuje. Która następna?

Dlatego tym bardziej nasze działania są potrzebne. Ale i tym bardziej zagrożone. Budujemy społeczności i edukujemy nie dla zysków, tylko by każda osoba czuła się bezpieczniej. By czuła się ze sobą dobrze – taka, jaka jest. A to w tym wyfotoszopowanym świecie wzbudzania w nas kompleksów i poczucia ciągłej niewystarczalności dla zysków – nie jest dobrze widziane.

Gdy mnie rozłączono, najbardziej bałam się o osoby, które pozostaną bez wsparcia. Myślałam o samotności, którą sama znam z czasów, zanim nie zdobyłam wsparcia. Społeczność, którą tu sobie zbudowałyśmy, to lata pracy, rozmów i działań. Niedobrze, gdyby zniknęła.

Tylko dzięki Waszemu wsparciu odzyskałam konto i dalej działam. Ja staram się codziennie być dla Was – a teraz Wy byliście dla mnie. Dziękuję!

Instagram zapowiedział niedawno zyski dla jego twórców. Ja zamiast zysków wolałabym po prostu, by nas nie uciszać. Z resztą damy sobie razem radę.


Źródło
Opublikowano: 2021-07-23 19:59:50

Zmuszanie dzieci i dziewczynek do odchudzania się, malowania i golenia, by ,,wyg

Maja Staśko:


Zmuszanie dzieci i dziewczynek do odchudzania się, malowania i golenia, by ,,wyglądać sexi w stroju na zawodach” to skandal. Seksualizacja dzieci i kobiet pod przykrywką sportu to jedna z bardziej poniżających praktyk dla sportowczyń. W sporcie chodzi o sport – a nie by jeden z drugim podniecali się na widok dziecięcych ciał dziewczynek.

Wspieram wszystkie zawodniczki – nie jesteście same. Zmienimy ten głupi świat!


Źródło
Opublikowano: 2021-07-23 11:50:40

ponoć za trzy dni w Poznaniu dostęp do internetu (ze wsparcia dla osób wykluczon

Maja Staśko:


ponoć za trzy dni w Poznaniu dostęp do internetu (ze wsparcia dla osób wykluczonych cyfrowo) straci ok. 3000 seniorów. czasami to dla osób starszych, mniej sprawnych i żyjących za głodowe emerytury jedyny kontakt ze światem. czy da się coś z tym zrobić, albo chciaz nagłosnić sprawę? Katarzyna Ueberhan, Franek Sterczewski – priv, Piotr Żytnicki
trzymam kciuki Mariola Tomaszkiewicz, że jednak ktoś pomoże i pozwalam sobie przekleić Twojego posta.

p.s. udostepniajcie, proszę, aby osoby wiedzialy, ze mimo, iz miasto o nich zapomnialo, to są ważne i mają wsparcie.


Źródło
Opublikowano: 2021-07-23 08:51:34

Kobiety uprawiające sport słyszą, że albo ich stroje nie są wystarczająco skromn

Maja Staśko:


Kobiety uprawiające sport słyszą, że albo ich stroje nie są wystarczająco skromne i mają „nie prowokować”, albo powinny być bardziej wycięte, co często powoduje seksualizację. 

Zmuszanie zawodniczek do noszenia bardzo skąpych strojów to seksizm.

Zakazywanie zawodniczkom ubierania odkrytych strojów to też seksizm.

Strój nie jest istotą sportu – są nim umiejętności sportowe, ciężkie godziny spędzone na treningach, predyspozycje i talent. Strój ma tylko służyć zawodniczkom w ćwiczeniach – a nie one strojowi.

A seksistowskie uwagi mężczyzn, którzy przychodzą na zawody, żeby „sobie popatrzeć”? Sport nie polega na tym, żeby mężczyźni podniecali się na widok dziewczynek w skąpych strojach. I czas najwyższy to zrozumieć.


Źródło
Opublikowano: 2021-07-22 19:10:32

Skąpe stroje zawodniczek to seksizm? „Mamy prawo nosić to, co chcemy i w czym nam wygodnie”

Maja Staśko:


Paraolimpijska mistrzyni świata, Olivia Breen, po niedzielnym skoku w dal na Mistrzostwach Anglii usłyszała od wolontariuszki, że jej „spodenki były za krótkie i nieodpowiednie”. Tyle że Breen nosiła ten sam strój przez większość swojej kariery.

24-letnia sportowczyni, która cierpi na porażenie mózgowe, zamieściła na Twitterze oświadczenie w tej sprawie. Wyznała, że była zaskoczona tym komentarzem i poczuła się zniesmaczona.

Kilka dni wcześniej miało miejsce inne zdarzenie związane z ubraniami zawodniczek przed Igrzyskami Olimpijskimi w Japonii. Norweska drużyna piłki ręcznej plażowej kobiet została ukarana grzywną przez komisję dyscyplinarną Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) po tym, jak w zeszłym tygodniu walczyła w spodenkach zamiast majtek w meczu z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w piłce ręcznej plażowej.

Każda zawodniczka w żeńskiej drużynie została ukarana grzywną w wysokości 1768 dolarów.

Skąpe stroje zawodniczek to seksizm? „Mamy prawo nosić to, co chcemy i w czym nam wygodnie”

Źródło
Opublikowano: 2021-07-21 21:52:23

Kochamy psy i koty, chociaż mogą nie być idealne z wyglądu, śmierdzi im z pyszcz

Maja Staśko:


Kochamy psy i koty, chociaż mogą nie być idealne z wyglądu, śmierdzi im z pyszczków, często popełniają błędy, nie pracują i wymagają opieki. Dlaczego nie potrafimy w podobny sposób kochać samych siebie?

To jest Ezop. Ezop ma siwe włosy, długi nos, krosty, przebarwienia, wielką klatkę piersiową i pająkowate nóżki. Marszczy mu się skóra, a jego pot specyficznie pachnie. Ezop nie widzi i nie słyszy najlepiej, czasem kuleje, a gdy za szybko wstanie, upada. Nie zawsze wychodzi na zdjęciach korzystnie. Głównie leży i odpoczywa.

Ezop wie, że jest wartościowy i zasługuje na wszystko, co najlepsze. Wie, że zasługuje na miłość, spacery, jedzenie, sen i odpoczynek. Wie, że człowiek powinien posprzątać jego kupkę, bo sam nie może tego zrobić. Wie, że nikt nie ma prawa nazywać go nierobem albo pasożytem, bo nie pracuje, potrzebuje opieki i większość dnia odpoczywa.

Ezop wie, że należy mu się godne życie. Po prostu dlatego, że jest.

Bądź jak Ezop! Zasługujesz na godne życie. I już.

Jesteś jak Ezop – jesteś wartościowx, niezależnie od wyglądu, pracy czy zarobków!


Źródło
Opublikowano: 2021-07-20 21:21:06

Próbuję wrzucić ten post po raz drugi – za pierwszym razem usunął go Instagram z

Maja Staśko:


Próbuję wrzucić ten post po raz drugi – za pierwszym razem usunął go Instagram ze względu na ,,nękanie”. Tyle że nękaniem była wiadomość, którą otrzymałam i na podstawie której stworzyłam edukacyjnego posta o tym, co to za przestępstwo i jak można je zgłosić.

Post, w którym to tłumaczyłam, został usunięty. Mimo iż hejt nie był mojego autorstwa. Tymczasem autor wiadomości, którą otrzymałam, nie poniósł żadnych konsekwencji.

Przy edukowaniu często stajemy przed pytaniami: czy mogę to opublikować? Czy Instagram nie uzna tego za nieodpowiednie – bo poruszające trudne tematy – i nie zablokuje mnie, co sprawi, że miesiące czy lata pracy zostaną zaprzepaszczone? Czy jednym ruchem nie zostanie usunięta nasza społeczność i miejsce wsparcia, które tu budowałyśmy i budowaliśmy?

Postarałam się ocenzurować tę wiadomość, którą dostałam. Chociaż to o mnie powinien Instagram się martwić, bo to ja ją dostałam. I to ja jestem tu ofiarą.

Oryginalna treść posta:

Ostatnio dużo tego u mnie – i dotyka nie tylko mnie, ale i bliskie mi osoby. Słowa mogą ranić. Słowa mogą zabijać. Przez słowa można bać się wyjść z mieszkania. Można zrezygnować z życia społecznego i z marzeń.

Jeśli masz problem z emocjami, zadzwoń na telefon zaufania dla dzieci (116 111) lub dla dorosłych (116 123). Możesz się zwrócić do Poradni Zdrowia Psychicznego i umówić wizytę z psychiatrą, a ten może wystawić skierowanie na psychoterapię. Możesz się udać do miejscowego Centrum Zdrowia Psychicznego. @siec.przyjaciol na pewno pomoże.

Nie trzeba wyładowywać emocji przez hejt. Są inne sposoby, by przepracowywać trudne doświadczenia. Jest wsparcie. Dla każdej osoby.


Źródło
Opublikowano: 2021-07-19 22:50:20

Ostatnio dużo tego u mnie – i dotyka nie tylko mnie, ale i bliskie mi osoby. Sło

Maja Staśko:


Ostatnio dużo tego u mnie – i dotyka nie tylko mnie, ale i bliskie mi osoby. Słowa mogą ranić. Słowa mogą zabijać. Przez słowa można bać się wyjść z mieszkania. Można zrezygnować z życia społecznego i z marzeń.

Jeśli masz problem z emocjami, zadzwoń na telefon zaufania dla dzieci (116 111) lub dla dorosłych (116 123). Możesz się zwrócić do Poradni Zdrowia Psychicznego i umówić wizytę z psychiatrą, a ten może wystawić skierowanie na psychoterapię. Możesz się udać do miejscowego Centrum Zdrowia Psychicznego. @siec.przyjaciol na pewno pomoże.

Nie trzeba wyładowywać emocji przez hejt. Są inne sposoby, by przepracowywać trudne doświadczenia. Jest wsparcie. Dla każdej osoby.


Źródło
Opublikowano: 2021-07-18 21:51:04

„Nie zatrudniamy debilek z piorunami w profilowych”. Dyskryminował podczas rekrutacji i obraził dziennikarkę, która go o to pytała

Maja Staśko:


Opisałam całą tę sprawę, o której ostatnio huczał internet: w sprawie dyskryminacji osoby z piorunem na profilowym podczas rekrutacji do pracy, reakcji tego mężczyzny, a także bojkotu lokalu – tyle że nie tego, którego właścicielem był ten człowiek. Krok po kroku pokazuję, jak to wszystko wyglądało, bo dezinformacji i fake newsów było w tej kwestii mnóstwo. I jest to trochę smutne, a trochę niebezpieczne.

„Nie zatrudniamy debilek z piorunami w profilowych”. Dyskryminował podczas rekrutacji i obraził dziennikarkę, która go o to pytała

Źródło
Opublikowano: 2021-07-16 19:53:47

Od dziecka jesteśmy uczeni, że pewne rzeczy są dla chłopców, a inne dla dziewczy

Maja Staśko:


Od dziecka jesteśmy uczeni, że pewne rzeczy są dla chłopców, a inne dla dziewczynek. Chłopcy mogą być rozrabiakami, a dziewczynki mają być grzeczne. Mają być grzeczne także wtedy, gdy przekracza się ich granice.

Gdy chłopiec ciągnie cię za włosy, to znaczy, że mu się podobasz. Gdy cię wyzywa, to znaczy, że mu na tobie zależy.

Słyszała to większość z nas. To „końskie zaloty” – czyli niby-komplement. Ale przecież ciągnięcie za włosy to nie komplement, tylko przemoc fizyczna. A wyzywanie to przemoc słowna.

Albo gdy rodzice biją dziecko, ale mówią, że robią to z miłości. To jest przemoc fizyczna, nie miłość. A miłość to nie przemoc. Przemoc to nie miłość.

Chłopak Ani nie odpuszczał, przychodził bez zapowiedzi, wystawał pod jej szkołą. Koleżanki mówiły: „Zależy mu na tobie, tak się stara”. Zazdrościły jej tej relacji. Potem przez całe małżeństwo ją gwałcił.

Inny mężczyzna bił żonę, mówiąc, że to z miłości.

To jest przemoc fizyczna, nie miłość. A miłość to nie przemoc. Przemoc to nie miłość.

Sama byłam w toksycznym związku. Wciąż się po tym zbieram, to nie jest łatwe. Gdy jesteś w samym centrum przemocy, często nie wiesz, że jej doświadczasz. Myślisz: „Zależy mu na mnie”, „On się stara”, „W ten sposób mnie kocha”.

Ale miłość to nie przemoc. Przemoc to nie miłość.

Chciałabym wtedy usłyszeć: w związku nie ma obowiązku uprawiania seksu. Przymuszanie do seksu to przemoc, nie seks. Przeglądanie twojego telefonu nie oznacza, że mu zależy, tylko że cię kontroluje. Odcinanie od znajomych i kontaktu ze światem nie oznacza, że tak cię kocha i się stara – oznacza, że próbuje kontrolować całe twoje życie i traktuje cię jak swoją własność.

Czasem dopiero spojrzenie na nasz związek z zewnątrz, przez znajomych albo osoby z organizacji wsparcia może nam uświadomić, że coś jest nie tak.

Nie jesteśmy niczyją własnością. Jesteśmy ważni i zasługujemy na szacunek, a nie kontrolowanie i przemoc. Mamy prawo odciąć się od osoby, która źle na nas wpływa. Jeśli doświadczasz przemocy lub podejrzewasz, że możesz jej doświadczać, zgłoś się do organizacji wsparcia, takich jak Centrum Praw Kobiet, Feminoteka czy Niebieska Linia.


Źródło
Opublikowano: 2021-07-16 17:32:17