Wciąż w sprzedaży „Nowy Obywatel” numer 86. Tym razem aż 20 stron więcej niż zwy

Obywatel:


Wciąż w sprzedaży „Nowy Obywatel” numer 86. Tym razem aż 20 stron więcej niż zwykle. Główny temat numeru to próba odpowiedzi na pytanie, czy Polska jest przygotowana na ważne wyzwania przyszłości. Jeden z materiałów to tekst Joanny Perzyny o suszy w Polsce, naszych zasobach wodnych, ich marnowaniu i o tym, co trzeba zmienić, jeśli nie chcemy mieć poważnych problemów w przyszłości. Numer w sprzedaży u nas – wersje papierowa i elektroniczna, a w Empikach w całym kraju wersja papierowa. 176 stron o ważnych sprawach. Zapraszamy do lektury! Wersja papierowa kosztuje jedyne 18 zł z wliczonymi kosztami wysyłki prosto do waszych skrzynek pocztowych, a wersję elektroniczną kupicie już za 9 złotych. W prenumeracie jeszcze taniej! Do kupienia tutaj: http://nowyobywatel.pl/sklep/


Źródło
Opublikowano: 2021-07-18 11:59:26

Urzędnicy planują bunt

Obywatel:


„Po tym, jak okazało się, iż rząd nie przewiduje automatycznej waloryzacji płac w państwowej sferze budżetowej, wśród urzędników zawrzało. Zwracają uwagę na postępujący ubytek kadr i straszą spadkiem jakości usług publicznych”. Więcej informacji w linku:

_______________
Chcesz nadal czytać „Nowego Obywatela”? Wesprzyj nas i wpłać darowiznę: Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom”, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, numer rachunku: 78 8784 0003 2001 0000 1544 0001 – z dopiskiem „Darowizna”.

Urzędnicy planują bunt

Źródło
Opublikowano: 2021-07-17 11:18:49

Czego boją się Polacy?

Obywatel:


Kronika Lęków Narodowych – warto ją porównać z tym, czym żyje spora część klasy politycznej i tzw. liderów opinii: „Polacy zapytani o to, czego najbardziej się boją, byli wyjątkowo zgodni. Najczęściej wymieniali śmierć najbliższej osoby, brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby oraz ciężką chorobę. Coraz częściej mówili również o problemach związanych ze zmianami pogodowymi. Jednak dość wyraźnie przebił się również wątek związany z pracą i wynagrodzeniem”. Więcej informacji w linku:

Czego boją się Polacy?

Źródło
Opublikowano: 2021-07-16 10:20:28

Cztery pary pociągów to za mało

Obywatel:


Na niektóre trasy kolejowe w Polsce wraca lub wkrótce wróci ruch pasażerski. Co z tego, skoro wraca w tak niewielkiej liczbie kursów, że sens tego staje pod znakiem zapytania. Zapewne lepsze to niż nic, ale jeśli pociągów w danym kierunku jest mało, a ostatni kurs jest przed godziną 16, to trudno się spodziewać, żeby spore środki przeznaczane na reaktywację kolei przyniosły zauważalne rezultaty i zmieniły coś na serio. Szczegóły w linku:

Cztery pary pociągów to za mało

Źródło
Opublikowano: 2021-07-15 10:21:12

W sprzedaży „Nowy Obywatel” numer 86. Oprócz głównego tematu numeru przygotowali

Obywatel:


W sprzedaży „Nowy Obywatel” numer 86. Oprócz głównego tematu numeru przygotowaliśmy blok tekstów o tym, czy jest kaczyzm. Jan Zelig i Adam Wodeham w trzech tekstach rozwijają brawurową teorię – polecamy ją zarówno tym, którzy Kaczyńskiego wielbią, jak i tym, którzy go nienawidzą, jeśli tylko jedni i drudzy chcą lepiej zrozumieć, co i dlaczego dzieje się w Polsce. W sprzedaży u nas wersje papierowa i elektroniczna, a w Empikach w całym kraju wersja papierowa. 176 stron o ważnych sprawach. Zapraszamy do lektury! Wersja papierowa kosztuje jedyne 18 zł z wliczonymi kosztami wysyłki prosto do waszych skrzynek pocztowych, a wersję elektroniczną kupicie już za 9 złotych. W prenumeracie jeszcze taniej! Numer do kupienia tutaj: http://nowyobywatel.pl/sklep/


Źródło
Opublikowano: 2021-07-14 09:58:29

Nasze pismo nie tylko ma wielu fanów w świecie zwierzęcym, co dokumentujemy tuta

Obywatel:


Nasze pismo nie tylko ma wielu fanów w świecie zwierzęcym, co dokumentujemy tutaj często. Od pewnego czasu powstaje też na ten temat odrębny gatunek w dziedzinie sztuki graficznej. Tym razem głos ma Sosnowiec oraz grafika pt. „Mała Matylda całkiem wciągnięta w lekturę Nowego Obywatela”. Bądź jak Matylda, wciągnij się w lekturę nowego numeru! Tym razem przygotowaliśmy ponad 20 stron więcej, a numer jest poświęcony najważniejszym wyzwaniom dla Polski. Do kupienia w całym kraju wersja papierowa w Empikach, a u nas za niewielkie kwoty kupisz wersje papierową i elektroniczną, a jeszcze taniej wychodzi w prenumeracie. Zapraszamy na zakupy i do lektury nr 86: http://nowyobywatel.pl/sklep/


Źródło
Opublikowano: 2021-07-13 13:00:04

Metoda „na pocztę” coraz popularniejsza

Obywatel:


Z polskiego państwa, polskiego rządu i polskiego ustawodawstwa robi sobie ordynarne jaja nie tylko kolejny wielki prywatny koncern, ale także instytucja publiczna: „Biedronka nawiązała współpracę z Pocztą Polską, w efekcie czego sklepy tej sieci będą mogły oferować usługę pocztową. Oznacza to, że sklepy Biedronka w najbliższym czasie otworzą swoje drzwi także w niedzielę. Uszczelnienia ustawy jak nie było, tak nie ma”. Więcej informacji w linku:
_______________
Chcesz nadal czytać „Nowego Obywatela”? Wesprzyj nas i wpłać darowiznę: Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom”, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, numer rachunku: 78 8784 0003 2001 0000 1544 0001 – z dopiskiem „Darowizna”.

Metoda „na pocztę” coraz popularniejsza

Źródło
Opublikowano: 2021-07-12 10:00:53

Uspołecznić internet

Obywatel:


Od publikacji tego tekstu minęły ponad 3 lata, a wciąż niestety aktualny, nawet bardziej: „Nie interesuje ich wyzwolenie ludzkiego potencjału, ale w podobnym stopniu nie są zainteresowane kontrolowaniem nas za pomocą ciągłego nadzoru. Dążą za to do wydobycia z całej tej sprawy wartości dodatkowej. Ich celem jest reprodukowanie kapitału. Jak każda inna korporacja – gonią za zyskiem. Właśnie w tym Google i Facebook są niesamowicie sprawne. Obecnie łącznie warte są prawie 800 miliardów dolarów – więcej niż całkowite PKB Holandii, a przy tym są dwiema najszybciej rosnącymi korporacjami w historii kapitalizmu. A jednak wydaje się to początkowo niezrozumiałe, zważywszy na to, skąd ta wartość się wywodzi. Ani Google, ani Facebook nie tworzą żadnego contentu, zapewniają tylko infrastrukturę katalogującą i szeregującą. Nie obciążają nas także kosztami zakupu usługi ani kosztami obsługi serwisowej, lecz ofiarowują je za darmo. Oba wymagają niewielkiego wkładu pracy najemnej, wziąwszy pod uwagę ich rozmiar – wartość Facebooka równa się siedmiokrotnej wartości sieci Starbucks, choć w portalu społecznościowym znajduje zatrudnienie liczba osób stanowiąca odpowiednik tylko 7 procent siły roboczej sieci kawiarni. Jak to się zatem stało, że te firmy mają tak wysoką wartość? Przyczyną jest darmowa praca, którą my sami – jako konsumenci, użytkownicy i producenci – dla nich wykonujemy. To my tworzymy zawartość, którą one wykorzystują. To my eksponujemy nasze prywatne światy, by te firmy mogły je pochwycić w swoje cyfrowe macki”. Całość w linku:
_______________
Chcesz nadal czytać „Nowego Obywatela”? Wesprzyj nas i wpłać darowiznę: Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom”, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, numer rachunku: 78 8784 0003 2001 0000 1544 0001 – z dopiskiem „Darowizna”.

Uspołecznić internet

Źródło
Opublikowano: 2021-07-10 20:34:25

Betonowe „rewitalizacje” – dlaczego jest tak źle? [PRZEGLĄD]

Obywatel:


Dobry przeglądowy tekst o kretyństwie i antyspołecznej szkodliwości włodarzy polskich miast: „W czerwcu 2021 roku Kacper Ropka, mieszkaniec małopolskich Krzeszowic postanowił dobitnie pokazać jak groźna jest betonoza. Dlatego postanowił na krzeszowickim Rynku… usmażyć jajecznicę. Zapytaliśmy go o to wydarzenie i oto co powiedział SmogLabowi: „Celem mojego happeningu było pokazanie że betonowanie rynków nie jest dobrym pomysłem oraz chciałem pokazać jak bardzo niebezpieczna jest temperatura dla ludzi i zwierząt w dni których bywa gorąco. Jajecznica która usmażyła się pokazuje jak wysoka była temperatura na płycie Rynku. Jajecznica usmażyła się w temperaturze powyżej 60 stopni” – podkreśla krzeszowianin. „Rewitalizacja centrum Krzeszowic z przywróceniem funkcji obsługi turystyki uzdrowiskowej i kulturowej” – tak brzmiał pełny tytuł projektu, do którego Unia dorzuciła w 2012 roku 9 milionów złotych. Całość poprzedził skandal z nielegalną wycinką drzew. W efekcie władze gminy zostały ukarane grzywną w wysokości ponad pół miliona złotych”. Całość w linku:

Betonowe „rewitalizacje” – dlaczego jest tak źle? [PRZEGLĄD]

Źródło
Opublikowano: 2021-07-09 20:00:24

Czas na mały coming out

Obywatel:

Czas na mały coming out

Takie same zasady opłacania składki zdrowotnej dla pracowników i firm to krok we właściwą stronę. Sam prowadzę działalność gospodarczą i z własnej nieprzymuszonej woli płacę składkę zdrowotną od 100% wynagrodzenia oraz podatek progresywny (17 i 32%) zamiast liniowego. To nie powinien być mój indywidualny wybór, tylko jedyna – społecznie sprawiedliwa – możliwość. Dlaczego mogę płacić mniej niż osoby zatrudnione na umowie o pracę? To niesprawiedliwe.

D***krajca, ochlokracja i szereg im podobnych niewybrednych komentarzy zalał polskiego LinkedIna, Facebooka i Twittera. Ich autorami są najczęściej niedawni bojownicy o… demokrację oraz korporacyjni managerowie,… Więcej

Źródło
Opublikowano:

Będzie prywatnie. I będzie długo. Ale muszę, bo się uduszę. Moją Mamę zwolniono

Obywatel:

Będzie prywatnie. I będzie długo. Ale muszę, bo się uduszę. Moją Mamę zwolniono z pracy, bo żyje tak, jak nas uczyła. #DinoPolska; #marnowaniejedzenia, #brakszacunku; #upokarzaniepracowników, #foodwaste, #toxicworkplace. Post wolny do udostępniania.

Lubisz marnować jedzenie? Ja też nie. Szacunku do jedzenia i drugiego człowieka nauczyła mnie moja Mama. Zresztą, każdy kto ją poznał, przekonał się jak dobrym i kochanym jest człowiekiem. To Babcia, Ciocia, Pani Helenka. Kilka dni temu została zwolniona po 11 latach pracy w Dino Polska w Krzemieniewie. Za co? Za niemarnowanie jedzenia. Ale do rzeczy.

„Niesprzedawalna” żywność w supermarketach jest „odpisywana”, a więc wyrzucana. Nieświeże… Więcej


DinoPolska,marnowaniejedzenia,brakszacunku,upokarzaniepracowników,foodwaste,toxicworkplace

Źródło
Opublikowano:

Jako kierowca z 22-letnim stażem, robiący co roku po kilkadziesiąt tys. km, powi

Obywatel:

Jako kierowca z 22-letnim stażem, robiący co roku po kilkadziesiąt tys. km, powiem wam, że ludzie, którzy straszą, że pierwszeństwo pieszych na przejściu jest niebezpieczne albo kłamią albo nie powinni nigdy siadać za kierownicą.

Nie wdając się w dyskusje, dlaczego ta zmiana przepisów jest dobra, zwrócę tylko uwagę, że (większość) kierowców radzi sobie ze skrzyżowaniami, na których musi ustąpić pierwszeństwa.

Wiedzą, że gdy zobaczą odwrócony żółty trójkąt, należy zwolnić przed skrzyżowaniem, upewnić się, czy droga wolna i dopiero wtedy jechać.

Niczego więcej nowe przepisy nie wymagają.

Zwolnij przed przejściem, upewnij się, że pieszy nie idzie, jedź dalej.

Kierowca, który uważa, że to… Więcej

Źródło
Opublikowano:

Potrzebujemy nowych praktyk – rozmowa z dr. hab. Janem Sową

Obywatel:


Udostępniamy w całości za darmo wywiad, który półtora roku temu ukazał się w wersji papierowej naszego pisma. Jan Sowa mówi: „Istnieje na przykład swoista lewicowo-liberalna populofobia, czyli lęk przed zbytnim upodmiotowieniem ludzi, bo będą nam tutaj pogromy robić i gejów zamykać. Jest to takie esencjalistyczne przekonanie, że ludzie są zasadniczo bardzo zachowawczy, konserwatywni, mściwi, przemocowi itd. Nie dlatego, że lud jest dobry, bo chłopomania to jest z kolei odwrotne zagrożenie. Wydaje mi się, że lud może być problematyczny, ale na pewno nie jest bardziej problematyczny niż elity. One są dalece bardziej niebezpieczne, to jest w tym momencie najbardziej niebezpieczna grupa społeczna, która może doprowadzić do końca życia na Ziemi i jest odpowiedzialna za setki tysięcy ofiar, wojen, niszczenie środowiska, składowanie odpadów w biednych krajach itd. Jest to grupa nieodpowiedzialna i głupia – nie można nawet powiedzieć, że oni dbają o własny interes, bo ich głupota sprawia, że często podważają warunki własnej reprodukcji. Tak jest na przykład w Polsce, gdy „Gazeta Wyborcza” lansuje na pierwszej stronie Leszka Balcerowicza jako obrońcę demokracji. Wolne żarty, to jest robienie prezentu PiS-owi. Tego typu elity są grupą, której powinniśmy się obawiać. Nie ludu”. Całość w linku:
_______________
Chcesz nadal czytać „Nowego Obywatela”? Wesprzyj nas i wpłać darowiznę: Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom”, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, numer rachunku: 78 8784 0003 2001 0000 1544 0001 – z dopiskiem „Darowizna”.

Potrzebujemy nowych praktyk – rozmowa z dr. hab. Janem Sową

Źródło
Opublikowano: 2021-06-26 20:00:26

Będzie strajk?

Obywatel:


My jak zwykle po stronie pracowników i trzymamy kciuki za powodzenie ich działań: „Zakończyło się referendum strajkowe w polskich zakładach koncernu Henkel. Większość pracowników opowiedziała się za strajkiem”. Więcej informacji w linku:
_______________
Chcesz nadal czytać „Nowego Obywatela”? Wesprzyj nas i wpłać darowiznę: Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom”, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, numer rachunku: 78 8784 0003 2001 0000 1544 0001 – z dopiskiem „Darowizna”.

Będzie strajk?

Źródło
Opublikowano: 2021-06-26 11:45:03

PILNA. Michnik z Kurskim odkryli, że pracują w Agorze

Obywatel:

Rafał Woś obnaża ściemę obecnego łkania szefostwa Gazety Wyborczej: „Starszyzna papierowej „Gazety Wyborczej” ze zdumieniem pięciolatka odkrywa, że zarząd ich własnego koncernu Agora kieruje się bezduszną brutalną logiką kapitalistycznego zysku. Szkoda, że przez wiele lat ani trochę ich to nie obchodziło”. Całość w linku:

PILNA. Michnik z Kurskim odkryli, że pracują w Agorze

Źródło
Opublikowano: 2021-06-25 20:55:02

Kaufland z zarzutami o wykorzystywanie przewagi wobec dostawców

Obywatel:


„Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polskie Markety. Przedsiębiorca ten może w nieuczciwy sposób wykorzystywać przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych”. Więcej informacji w linku:
_______________
Chcesz nadal czytać „Nowego Obywatela”? Wesprzyj nas i wpłać darowiznę: Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom”, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, numer rachunku: 78 8784 0003 2001 0000 1544 0001 – z dopiskiem „Darowizna”.

Kaufland z zarzutami o wykorzystywanie przewagi wobec dostawców

Źródło
Opublikowano: 2021-06-24 09:30:20

Niech znów połączy nas Donald Tusk – w walce!

Obywatel:


Bartosz Rydliński z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego przestrzega lewicę/Lewicę przed konszachtami z Tuskiem z okazji jego zapowiadanego powrotu do polskiej polityki: „Odkurzenie Tuska to jednak także szansa dla lewicy, żeby w końcu raz na zawsze położyć go na łopatki, odesłać na polityczną emeryturę, skończyć z erą wiary w „dobrodziejstwa” wolnego rynku. Neoliberalne rządy Platformy utorowały drogę do władzy prawicowym populistom z PiS. Nikt, dosłownie nikt nie jest lepszym gwarantem hegemonii partii Kaczyńskiego niż były (i zapewne przyszły) lider PO. Tusk co prawda ostatnie lata spędził w Brukseli, gdzie jego polityczni przyjaciele z Europejskiej Partii Ludowej godzą się z cywilizacyjną rolą państwa dobrobytu w Europie. Jednak on sam w ostatnich latach pokazał, że jego wiara w liberalizm ekonomiczny nie zmalała. Widzieliśmy to chociażby podczas publicznego łamania kręgosłupa Aleksisowi Tsiprasowi, który został przez Merkel i Tuska zmuszony do zaakceptowania turbo-neoliberalnego planu pomocy Grecji: całego szeregu friedmanowskich reform komercjalizujących usługi publiczne i prywatyzujących szereg gałęzi greckiej gospodarki. Tusk oczywiście będzie starał się od pierwszego dnia przewodzenia Platformie zapędzić wszystkich kijem do jednego wspólnego obozu anty-PiS. Hasłem przewodnim tej listy będzie: „Odsuniemy Kaczyńskiego od władzy, a potem się zobaczy”. Tyle tylko, że to, co nastąpi dzień po ewentualnej wygranej jednej demokratycznej opozycji, ma fundamentalne znaczenie dla lewicy”. Całość w linku:
_______________
Chcesz nadal czytać „Nowego Obywatela”? Wesprzyj nas i wpłać darowiznę: Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom”, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, numer rachunku: 78 8784 0003 2001 0000 1544 0001 – z dopiskiem „Darowizna”.

Niech znów połączy nas Donald Tusk – w walce!

Źródło
Opublikowano: 2021-06-22 20:01:17

Kotka Kulka z Osieka koło Oświęcimia właśnie przeczytała nie tylko najnowszy, al

Obywatel:


Kotka Kulka z Osieka koło Oświęcimia właśnie przeczytała nie tylko najnowszy, ale i jeden z archiwalnych numerów „Nowego Obywatela”. A Ty już po lekturze nowego numeru? Tym razem przygotowaliśmy ponad 20 stron więcej, a numer jest poświęcony najważniejszym wyzwaniom dla Polski. Do kupienia w całym kraju wersja papierowa w Empikach, a u nas za niewielkie kwoty kupisz wersje papierową i elektroniczną, a jeszcze taniej wychodzi w prenumeracie. Zapraszamy na zakupy i do lektury nr 86: http://nowyobywatel.pl/sklep/


Źródło
Opublikowano: 2021-06-22 13:00:06

Praca zdalna wcale nie taka powszechna

Obywatel:


W ostatnim roku nasłuchaliśmy się wiele o pracy zdalnej i o tym, jaka jest ona powszechna i żeby „zostać w domu” podczas pandemii. Cóż, to tylko głos uprzywilejowanej grupy, przesadnie mocno nagłośniony: „W 2020 r., roku pandemii, media podtrzymywały iluzję powszechności pracy z domu. Pracowało tak jednak niespełna 9 proc. zatrudnionych Polaków”. Więcej informacji w linku:

Praca zdalna wcale nie taka powszechna

Źródło
Opublikowano: 2021-06-22 09:40:34

103 lata temu zmarł jeden z najciekawszych polskich myślicieli, oryginalny w ska

Obywatel:


103 lata temu zmarł jeden z najciekawszych polskich myślicieli, oryginalny w skali świata. Socjalista i zwolennik państwa-minimum, czerwony radykał i niepodległościowiec, krytyk kapitalizmu i orędownik własności nie państwowej, lecz społecznej, spółdzielczej. Przed kilkoma laty wydaliśmy jego najlepszą biografię, wznowiliśmy ją pierwszy raz od roku 1933. Wciąż do kupienia, tylko u nas, niedrogo w wersjach elektronicznej (15 zł) lub papierowej (24 zł). Do zamówienia tutaj: https://nowyobywatel.pl/sklep/ksiazki/dzieje-zycia-i-tworczosci-edwarda-abramowskiego/


Źródło
Opublikowano: 2021-06-21 13:00:21

Upał oznacza dodatkowe prawa

Obywatel:


„Podczas upałów aż o 20 proc. spada produktywność pracowników, a o 19 proc. ich zdolność koncentracji. Pracodawcy powinni pamiętać, że za niezapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy grozi im kara grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł. Lubią o tym jednak podczas gorąca zapominać”. Więcej informacji w linku:
_______________
Chcesz nadal czytać „Nowego Obywatela”? Wesprzyj nas i wpłać darowiznę: Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom”, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, numer rachunku: 78 8784 0003 2001 0000 1544 0001 – z dopiskiem „Darowizna”.

Upał oznacza dodatkowe prawa

Źródło
Opublikowano: 2021-06-21 10:02:29