Wedle danych na wczoraj, Polskę w wysokości wskaźnika zaszczepień na covid na

Remigiusz Okraska:

Wedle danych na wczoraj, Polskę w wysokości wskaźnika zaszczepień na covid na każdy milion mieszkańców wyprzedzają w Europie tylko Serbia, Islandia i Dania, czyli kraje malutkie, a z większych/sporych jedynie Wielka Brytania i Rumunia. Za nami cała reszta, w tym kraje hiperbogate, z dobrej jakości instytucjami, z daleko większymi nakładami na służbę zdrowia itp.

Aż mam ciarki, gdy pomyślę, że ta pandemia mogła się wydarzyć dekadę temu, w szczycie rządów liberalnej mafii.

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 17:16:43

Wino naturalne z Lidla

Remigiusz Okraska:

Na blogu napisałem o tym, jak w Polsce tzw. wina naturalne, chyba najbardziej gorąca moda w winiarskim światku, zstąpiły pod strzechy. No, na razie jedno, ale dobre i to. Wina naturalne są w innych krajach ciut droższe niż zwykłe, ale u nas snobizm + polityka importerów windują ich ceny do absurdu, normą jest stuprocentowy narzut cenowy. Ale teraz można się z tym nurtem zapoznać taniej. Bardzo fajne, w rozsądnej cenie wino naturalne z pogranicza austriacko-węgierskiego trafiło do polskiego dyskontu. Zachęcam do lektury i zakupów:

Wino naturalne z Lidla

Źródło
Opublikowano: 2021-02-09 08:31:05

W nowym numerze „Nowego Obywatela” mamy wywiad, który nie tylko jest dobry, al

Remigiusz Okraska:

W nowym numerze „Nowego Obywatela” mamy wywiad, który nie tylko jest dobry, ale podejrzewam, że dla wielu będzie zaskakujący. Otóż nasza rozmówczyni, znana głównie z promocji weganizmu, jedzie przekazem hard-socjalnym i hard-klasowym: że zdrowe i dobre odżywanie nie jest łatwe, proste i tanie, że jest mocno związane z pozycją społeczną, że zmian na lepsze powinniśmy oczekiwać od rządów, decydentów i zmuszonych do tego firm, a nie od krzątaniny i zaradności jednostek, które nierzadko nie mają na to czasu, siły i środków. Ideowa bomba odpalona w klasośrednio-subkulturowe moralizowanie spod znaku indywidualnych postaw i wyborów konsumenckich w duchu „każdy może wszystko”, a odpalona z najmniej oczekiwanego miejsca. Zapraszam na zakupy. W całym kraju wersja papierowa w Empikach, a najlepiej kupić u nas papierową lub cyfrową, a jeszcze lepiej prenumeratę którejś z tych wersji. Zakupy tutaj: http://nowyobywatel.pl/sklep/

Od niedawna w sprzedaży „Nowy Obywatel” nr 85. Niemal w całości poświęcony żywności, produkcji spożywczej, społecznym realiom tego, co jemy i jaki mamy wybór pożywienia. A jednym z głównych punktów numeru jest obszerny wywiad z Martą Dymek (Jadłonomia), która odpowiada na pytania, czemu ubożsi jedzą „gorzej”, czy to ich wina, czy zdrowe odżywanie jest łatwe i tanie oraz czy poprawę jakości żywienia osiągniemy indywidualnym moralizowaniem i pohukiwaniem na „ciemniaków” z „oświeconych” pozycji. Numer do kupienia w całym kraju w Empikach, a najlepiej kupić wysyłkowo u nas – 150 stron poważnych treści za jedyne 17 zł prosto do Twojej skrzynki pocztowej lub zaledwie 8 zł za wersję elektroniczną prosto do skrzynki e-mailowej. Zapraszamy do lektury i na zakupy: http://nowyobywatel.pl/sklep/

Źródło
Opublikowano: 2021-02-09 06:26:51

Wczoraj było histeryzowanie, że PO zapisała m.in. Lewicę do jednego obozu z sa

Remigiusz Okraska:

Wczoraj było histeryzowanie, że PO zapisała m.in. Lewicę do jednego obozu z samą sobą, czyli neoliberałami i że to skandal. Dziś Czarzasty mówi w wywiadzie otwartym tekstem, że rozmowy z PO trwają od 5 miesięcy, że ma do nich upoważnienie partii, że chodzi o wspólny rząd po wyborach i że sam zaprosiłby do współpracy jeszcze m.in. Nowoczesną. Wspólny rząd z neoliberałami, współpraca z ultraliberałami, o nic innego tu nie chodzi, jest to wyłożone otwartym tekstem.

I mam nadzieję, że po pierwsze do tego nie dopuścimy przy urnach, a po drugie że nikt już się nie nabierze na podmiotowość Lewicy i lewicy i na to, że ona ma jakikolwiek inny cel niż przywrócenie władzy wyzyskiwaczom, neolibom i eksploatatorom, czyli pełni jawnie i oficjalnie rolę reakcyjną.

Źródło
Opublikowano: 2021-02-09 04:22:12

Za każdym razem, gdy klasa średnia kwili, że należy wbrew poważnemu ryzyku zdr

Remigiusz Okraska:

Za każdym razem, gdy klasa średnia kwili, że należy wbrew poważnemu ryzyku zdrowotnemu luzować reżim sanitarny, gdyż „muszą przetrwać” knajpy, hotele czy stoki narciarskie, przypominam sobie, co te same kręgi, grupy i klasa społeczna wygadywali, gdy lekką rączką, w imię wolnorynkowych mrzonek, marnych kwot, „procesów dostosowawczych” do UE, nierzadko symbolicznej „nierentowności” i pod wieloma innymi marnymi pretekstami niszczono całe fabryki, branże, zagłębia przemysłowe i związane z nimi społeczności lokalne czy usługi publiczne. I nawet powieka mi nie drgnie. Znam sensowne biznesy, znam lokale, które chciałbym, aby przetrwały, ale chciałbym też, żeby tutejsza troska o cokolwiek nie była zawsze tak jednostronna, tak nakierowana na „przedsiębiorców”, tak oparta na podwójnych standardach.

Źródło
Opublikowano: 2021-02-09 02:19:06

Już 7 lat zleciało od momentu, gdy wyrażałem sceptycyzm wobec nagłych i późnyc

Remigiusz Okraska:

Już 7 lat zleciało od momentu, gdy wyrażałem sceptycyzm wobec nagłych i późnych nawróceń na prospołeczność. Od tamtej pory PiS robi realną korektę kursu balcerowiczowskiego, część liberałów utuczonych na ludzkich krzywdach wybrzydza na to, a inna część tego środowiska, głównie ta młodsza i świetnie osadzona w świecie przywileju, wręcz przeciwnie: na frazesowym poziomie jest barrrrrdzo rrrrradykalna, co nie przeszkadza jej na poziomie politycznym stawiać na powrót balceroidów do władzy. I tak to się kręci.

Źródło
Opublikowano: 2021-02-09 00:13:07

Wolontarystyczne wsparcie koncepcyjne klasośredniej lewicy, mamy nowy pomysł d

Remigiusz Okraska:

Wolontarystyczne wsparcie koncepcyjne klasośredniej lewicy, mamy nowy pomysł dla niej i jej wyborców:

Lewicy parlamentarnej proponuję iść na całość, jeśli chodzi o uzależnienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych od dochodów i rozszerzyć je o posiadany majątek. Jeśli osoby z wyższymi zarobkami mają pobierać większe świadczenia, to może niech również będący właścicielami mieszkań w Warszawie za bańkę obligatoryjnie otrzymują wyższy zasiłek, gdy stracą pracę? Pomyślcie, jakie to koszty muszą się wiązać z utrzymywaniem tak dużego lokum? Biedaki posiadające klitki za 200-300 tysięcy złotych nigdy tego nie zrozumieją.

Oczywiście wszystko to powinno zostać wprowadzone w akompaniamencie jęków, że 500 plus jest niesprawiedliwe, bo w ramach tego programu bogaci z potomstwem też są jego beneficjentami, a biedni bezdzietni nie, mimo że wszelkie dostępne dane wskazują, iż program w głównej mierze był wsparciem właśnie dla biedniejszych rodzin. I w ogóle prawica w 6 lat nie zrobiła doskonałego socjalu, a lewica w koalicji z liberałami zrobi, dosypując więcej bogatym.

Źródło
Opublikowano: 2021-02-08 22:12:03

Warto zapamiętać, kto jest w tym kraju kim, z kim i po co. O tym, jak A

Remigiusz Okraska:

Warto zapamiętać, kto jest w tym kraju kim, z kim i po co.

O tym, jak Adrian Zandberg w kwietniu, w szczycie pandemii, był gotowy obalić rząd pod rękę z turbo-neoliberałami Budką i Gowinem pisze – zapewne doskonale poinformowana w salonowych ustawkach, ploteczkach i schadzkach – madame Dominika Wielowieyska w „Gazecie Wyborczej”. Wybitny leseferysta, deregulator i zygotarianin Gowin miał stanąć na czele rządu wspieranego przez lewicę.

W pewnym sensie byłaby to ulga dla nas wszystkich na lewicy, żeby Zandberg wypełnił wreszcie przeznaczenie, które jest mu – jako nieodrodnemu wnukowi Jacka Kuronia – pisane i przyłożył rękę do restauracji obozu wyzyskowego w jego najskrajniejszej postaci, plotąc przy tym te wszystkie frazesy o demokracji i „Polsce dla wszystkich”. A tak musi z tym biedaczek zwlekać kolejne miesiące i lata.

P.S. Od Gowinowego rządu niezamożną większość uratowała – o ironio – Konfederacja.


Źródło
Opublikowano: 2021-02-08 18:42:06

Gdy w Polsce mówią to do libkolewicy Woś, Moll czy Okraskowie, to jest wielkie

Remigiusz Okraska:

Gdy w Polsce mówią to do libkolewicy Woś, Moll czy Okraskowie, to jest wielkie larum, że skandal, hańba, umizgi do PiSu, ile wam dał Macierewicz lub Obajtek, jak tak można, pis peo taki sam neoliberalizm i tak dalej. No to może chociaż Żiżka posłuchają? Czy też nie? Może to też jakiś kryptofaszol? Może Obajtek go przekupił? No nie sądzę. Po prostu od zasłaniania oczu dłońmi nie zapada noc.

Źródło
Opublikowano: 2021-02-02 08:20:28

Mam wrażenie – oczywiście całkiem subiektywne i niezdystansowane – że zrobiliś

Remigiusz Okraska:

Mam wrażenie – oczywiście całkiem subiektywne i niezdystansowane – że zrobiliśmy jeden z najlepszych numerów w dziejach naszego pisemka. A ja streszczam jego wymowę/przesłanie tak, jak na poniższym obrazku. Zachęcam do zamawiania, 150 stron samych konkretów za jedyne 17 zł na papierze i śmieszną kwotę 8 zł za wersję cyfrową: http://nowyobywatel.pl/sklep/

Od kilku dni w sprzedaży „Nowy Obywatel” nr 85. Niemal w całości poświęcony żywności, produkcji spożywczej, społecznym realiom tego, co jemy i jaki mamy wybór pożywienia. Numer do kupienia w całym kraju w Empikach, a najlepiej kupić wysyłkowo u nas – 150 stron poważnych treści za jedyne 17 zł prosto do Twojej skrzynki pocztowej lub zaledwie 8 zł za wersję elektroniczną prosto do skrzynki e-mailowej. Zapraszamy do lektury i na zakupy: http://nowyobywatel.pl/sklep/

Źródło
Opublikowano: 2021-02-02 06:41:38

Dziś dwugodzinny spacer w granicach miasteczka. Zachęcam do obejrzenia całego

Remigiusz Okraska:

Dziś dwugodzinny spacer w granicach miasteczka. Zachęcam do obejrzenia całego zestawu, bo są tu różne atrakcje: opuszczony dom (przy nim start i meta), mój szlak spacerowy po zamarzniętym strumieniu w górę i w dół biegu, wzgórza, huta stali w Zawierciu i dymy znad niej, stare cegielnie czynne do dzisiaj, stary nieczynny wapiennik, kilkudziesięcioletnia zabawka, pustkowia, wądoły, zarośla tarniny, samotne zdziczałe grusze, stare dęby. Jednym słowem prawda, dobro i piękno. Wystarczy wyjść z domu. Można to nazwać mikroturystyką, ale najlepiej nie nazywać, najlepiej chodzić przed siebie i bez planu, bez nadmiaru słów i lansiarskiego nazewnictwa. Wszędzie może być ciekawie i nigdzie nie jest… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-02-02 01:42:37

Tokajska znakomitość na piąty Dzień Furminta

Remigiusz Okraska:


Dzisiaj nasi węgierscy bratankowie po raz piąty celebrują Furmint Day – święto stworzone w celu promocji jednego z najciekawszych szczepów winogron w Europie Środkowej. Przy okazji jednego z moich ulubionych. Zatem napisałem o świetnym furmincie z Tokaju od malutkiego, właściwie hobbystycznego kolekcjonera. Butelkę dał mi w prezencie oczywiście pan Obajtek. Poczytajcie:

Tokajska znakomitość na piąty Dzień Furminta

Źródło
Opublikowano: 2021-02-01 20:54:03

Świetny ekologiczny juhfark znad Balatonu

Remigiusz Okraska:

Na blogu napisałem o bardzo fajnym winie znad Balatonu. Ekologiczne uprawy, szczep winogron uprawiany tylko na Węgrzech i zrośnięty z tamtejszą kulturą, dobra jakość, ludzka cena, czego chcieć więcej. Szczegóły w linku:

Świetny ekologiczny juhfark znad Balatonu

Trzy lata temu pisaliśmy o winie tego producenta, zupełnie w Polsce nieznanego. Chyba nic się w kwestii jego (nie)znajomości nie zmieniło od…

Źródło
Opublikowano: 2021-01-30 22:08:52

"Sondaż przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi we Francji okazał się

Remigiusz Okraska:

"Sondaż przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi we Francji okazał się niezwykle pozytywny dla przedstawicielki skrajnej prawicy Marine Le Pen. Liderka Frontu Narodowego w bezpośrednim starciu z prezydentem Emmanuelem Macronem miałaby stratę na poziomie zaledwie czterech pkt proc. Według "Le Parisien" sondaż przeprowadzony przez Harris Interactive pokazał, że Macron uzyskałby poparcie na poziomie 52 proc. a Le Pen 48 proc.".

Zawrót głowy od sukcesów liberalnego antyfaszyzmu spod znaku donosów, grantów, pohukiwań i refleksji godnych trzynastoletniego kujona-prymusika, zupełnie lekceważącego socjalny wymiar postaw ludzkich. To zapewne jest wybór między dżumą a cholerą, ale mnie zupełnie, ale to zupełnie nie dziwi, że coraz więcej ludzi odrzuca dżumę establishmentu na rzecz takiej cholery.

W tym przypadku widać świetnie jeszcze trzy kwestie. Pierwsza pokazuje, co przyniosły lewicy wszystkie te historyjki spod znaku kosmopolityzmu, liberalizmu, mniejszościowizmu, no więc nie przyniosły żadnego "szerokiego frontu", lecz wiatr w żagle hard-prawicy. Jedzcie kawior, póki jeszcze nie sprzątnięto wam talerzyków sprzed nosa. Lewica dzisiaj, zamiast przewodzić wiosnom ludów, przymila się do reakcyjnej i kontrrewolucyjnej liberalnej oligarchii, więc ludową wściekłość wykorzystuje prawica.

Drugą kwestią jest rzekoma ciemnota i zacofanie Polski na tle jaśnie oświeconej i nowoczesnej Europy – mówcie mi jeszcze, jacy to jesteśmy wsteczni i marni na tle nowoczesnej, tolerancyjnej, laickiej i hipereuropejskiej Francji, w której z frazesowego lewakowania i antyfaszyzowania żyje się o wiele lepiej niż tutaj, choć i tutaj żyje się zwykle wygodnie. Polska nie jest żadnym wyjątkiem, kuriozum i ciemnym zakątkiem Europy, lecz jest w swym odrzuceniu liberalnej oligarchii arcyeuropejska, bo podobne tendencje gniewu i złości są powszechne w Europie liberalnej, antysocjalnej i eksploatatorskiej, która potrafi zniszczyć Grecję, a nie potrafi się postawić wielkim koncernom farmaceutycznym i wymóc na nich sprawnych dostaw szczepionek.

A trzecia sprawa jest taka, że im bardziej się ludzi obsrywa i opluwa obelgami, im bardziej zapisuje ich do faszystów za byle bzdurę i choćby tylko minimalną myślozbrodnię, im bardziej się na nich pohukuje i próbuje dyscyplinować donosikami, tym bardziej ci ludzie stają okoniem wszędzie tam, gdzie stanąć mogą, czyli np. tam, gdzie liberalna oligarchia akceptuje (jeszcze) pięcioprzymiotnikowe wybory i anonimowe sondaże, i tym bardziej myślą sobie i o sobie coś w tym stylu: mówią, że jesteśmy faszystami, bo nie chcemy schlebiać sytym i czapkować wpływowym, gdy sami niewiele mamy? OK, to pójdziemy do faszystów realnych czy nominalnych, skoro nas tam wyganiają.

Źródło
Opublikowano: 2021-01-30 21:54:42

Dwugodzinny spacer przez pustkowie pod miasteczkiem. Kruki, łąki, stare drzewa,

Remigiusz Okraska:


Dwugodzinny spacer przez pustkowie pod miasteczkiem. Kruki, łąki, stare drzewa, dal, strumyki, chodzenie po lodzie, zarośla tarniny, śródleśne stawiki, stare dęby, wiatrołomy, pustka, cisza. Ale niestety także to marne towarzystwo zwane myśliwymi i ich ślady, czyli dziesiątki rozrzuconych chlebów do zwabienia zwierzyny, jelita jakiegoś zwierzęcia, ślady krwi na śniegu, szkielet jakiegoś zwierzaka (lisa?) w zaroślach itp. To mógłby być przepiękny i spokojny teren, ostoja zwierzyny, gdyby nie takie typy, które wlezą wszędzie i nie dadzą zwierzętom nawet odrobiny wytchnienia na jednym z niewielu obszarów, które nie są zabudowywane, zainwestowywane, rozjeżdżane itp.


Źródło
Opublikowano: 2021-01-30 17:32:48

Znowu mamy w sprzedaży papierową wersję numeru 84, czyli poprzedniego. Kto nie z

Remigiusz Okraska:


Znowu mamy w sprzedaży papierową wersję numeru 84, czyli poprzedniego. Kto nie zdążył kupić wysyłkowo u nas czy w salonach sprzedaży, teraz może zrobić to znowu. Numer prawie w całości o pandemii, wciąż aktualny, a oprócz niego m.in. ciekawa rozmowa ze Szczepanem Twardochem. Zapraszamy do zamawiania, oczywiście wersja cyfrowa też dostępna, jeśli ktoś woli taką. Spis treści i zamówienia: https://nowyobywatel.pl/sklep/sklep-kwartalnik/nowy-obywatel-3384-jesien-2020-2/


Źródło
Opublikowano: 2021-01-30 13:12:49

Wedle prognoz na podstawie dotychczasowego tempa szczepień poziom wyszczepieni

Remigiusz Okraska:

Wedle prognoz na podstawie dotychczasowego tempa szczepień poziom wyszczepienia 70% populacji osiągną:

Polska sponiewierana ćwierćwieczem neoliberalizmu i demontażu służby zdrowia czerwiec 2024, znakomite Niemcy maj 2024, doskonała Holandia z populacją 17 milionów ludzi wrzesień 2025, zamożna mała Belgia wrzesień 2024, bogata Szwecja kwiecień 2024, mała i zamożna Dania sierpień 2025, Włochy sponiewierane covidem najbardziej w Europie grudzień 2027.

Komentarze kodziarskich demokratów wielbiących państwo z kartonu, umowy śmieciowe, outsourcing i budowanie autostrad przez bankrutujących podwykonawców za Tuska:

Za wolno, wszystko źle, Janda miała prawo, nic nie działa, Sasin, za wolno, wszystko źle, Janda miała prawo, nic nie działa, Sasin, za wolno, wszystko źle, Janda miała prawo, nic nie działa, Sasin, za wolno, wszystko źle, Janda miała prawo, nic nie działa, Sasin, za wolno, wszystko źle, Janda miała prawo, nic nie działa, Sasin, za wolno, wszystko źle, Janda miała prawo, nic nie działa, Sasin, za wolno, wszystko źle, Janda miała prawo, nic nie działa, Sasin.

Źródło
Opublikowano: 2021-01-29 04:59:37

Do Polski podobno z pełną ofertą detaliczną wchodzi Amazon. Jak obstawiacie, k

Remigiusz Okraska:

Do Polski podobno z pełną ofertą detaliczną wchodzi Amazon. Jak obstawiacie, kto częściej będzie klientem tej antyludzkiej, ultrawyzyskowej i obozo-pracowej megakorporacji: ciemnogród, mohery, realne i mentalne podkarpacia, zacofańcy, tożsamościowco-wyklęci czy młodzi wykształceni z wielkich miast, liberalni, tolerancyjni, prawoczłowieczy, głosujący na Trzaska! i Lewicę?

Ja obstawiam tych drugich jako częstego klienta. Awangarda postępu to najlepsi konsumenci w systemie skoncentrowanego wyzysku i podłości. Oczywiście co bardziej refleksyjni z nich w pakiecie z zakupami opowiedzą nam o tym, że małe sklepy śmierdzą (chyba że kraftowo-hipsterskie „rzemiosła”), że listonosz zostawia awizo w… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-01-29 03:57:41

Widzę, że PiSowi nie wystarczył spadek sondażowy z ponad 40% do nieco ponad 30

Remigiusz Okraska:

Widzę, że PiSowi nie wystarczył spadek sondażowy z ponad 40% do nieco ponad 30% i utrata szans na samodzielne rządy wedle ogromnej większości sondaży. Koniecznie trzeba w apogeum pandemii, buntów „przedsiębiorców” i narastającego chaosu odpalić znowu arcyważną sprawę „obrony życia”, która w tej formie zjawiska i mizernej skali problemu nawet wielu zadeklarowanym pisowcom i prawicowcom wydaje się zdecydowanie przesadnym maksymalizmem moralnym oraz sporym ryzykiem politycznym.

Już trochę mam na serio dość tego festiwalu pomyleństwa po różnych stronach sceny politycznej i braku choć jednego ugrupowania, które robiłoby czy głosiło sensowne rzeczy bez wikłania ich w notoryczne odpały z pogranicza nonsensu.

Źródło
Opublikowano: 2021-01-29 02:17:31

Jak co roku idziemy na żebry o 1% podatku na „Nowego Obywatela”, żeby przetrwa

Remigiusz Okraska:

Jak co roku idziemy na żebry o 1% podatku na „Nowego Obywatela”, żeby przetrwać kolejny rok. Robimy gazetkę w warunkach spartańskich nawet na tle „branży” prasy niszowej, wielu moich znajomych z tej działki nie chce wierzyć, że za tak niewielkie kwoty i z niewielkimi zasobami kadrowymi ciągniemy ten wózek. W ubiegłym roku zebraliśmy z 1% rekordową kwotę, w tym raczej będzie trudniej, ale walczymy o każdy grosz. Możecie nas wesprzeć w bardzo prosty sposób i bez wydawania nawet złotówki, czyli przekazać nam 1% podatku przy rozliczaniu PIT. Wystarczy w odpowiedniej rubryce podać (lub edytować w gotowym rozliczeniu) nazwę naszego wydawcy i numer KRS: Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom”, nr KRS 0000 248 901. Za każdy grosz z góry dzięki!

Jak co roku toczymy walkę o przetrwanie naszego pisma. Nie mamy możnych przyjaciół i sponsorów, więc o naszym być albo nie być decyduje wsparcie sympatyków i sympatyczek. Możecie nas wesprzeć w bardzo prosty sposób i bez wydawania nawet złotówki. Wystarczy przekazać nam 1% podatku przy rozliczaniu PIT. Rozliczenia już startują, proszę pamiętajcie o nas. Wystarczy w odpowiedniej rubryce podać nazwę naszego wydawcy i numer KRS: Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom”, nr KRS 0000 248 901. Z góry dziękujemy za wszelkie wsparcie!

Źródło
Opublikowano: 2021-01-29 00:57:53

To mówicie, że terror i straszliwe obostrzenia, bo typ, który kantował na poda

Remigiusz Okraska:

To mówicie, że terror i straszliwe obostrzenia, bo typ, który kantował na podatkach i prawie pracy, zmieniał auto co trzy lata, nie może otworzyć knajpy, ale i tak otwiera, bezkarnie, a klasośrednia klientela konsumuje i nie przejmuje tym, że naraża życie innych?

Tymczasem w sąsiednim kraju, podobnie niezamożnym jak nasz, mającym większy sektor turystyczno-zimowy w górach itp., sytuacja wygląda tak:

„Od środy na Słowacji obowiązują zaostrzone ograniczenia w przemieszczaniu się. Bez negatywnego wyniku testu na koronawirusa nie można odtąd np. wyjść do pracy lub na spacer”.

Przytomne władze i społeczeństwo wychodzą z założenia, że jeśli już masz dostępną szczepionkę na groźną chorobę, to powinieneś robić wszystko, aby ocalić życie jak największego odsetka populacji. Wśród nieprzytomnych panuje przekonanie, że ważniejsze są przetrwanie knajp oraz wolność nażarcia się w tej knajpie akurat teraz.

Źródło
Opublikowano: 2021-01-29 00:38:05