102. rocznica wywalczenia praw wyborczych przez Polki

Razem Małopolska:

🔴 102. rocznica wywalczenia praw wyborczych przez Polki 🔴

Wbrew opisom, z którymi można się spotkać, prawa wyborcze nie zostały Polkom dane, nadane, przyznane. Prawa wyborcze zostały przez Polki wywalczone.

Wydeptane przed domem marszałka Piłsudskiego, a gdy trzeba było wystukane parasolkami w okna rezydencji. Wykrzyczane na wiecach. Ale od początku…

W 1891 r. emancypantki wysłały pierwszą petycję z żądaniem zniesienia męskiego pełnomocnictwa w wyborach do Sejmu Krajowego. Kobiety korzystały z różnych form manifestowania swoich postulatów: organizowały demonstracje i wiece, pisały interpelacje, tworzył komitety wyborcze.

W 1897 r. kobiety uzyskały prawo studiowania na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale humanistyczno-filozoficznym.

W 1905 roku w Krakowie odbył się pierwszy jawny Zjazd Kobiet Polskich. Zjazd wystosował apel do partii politycznych o włączenie postulatu równouprawnienia do programów politycznych. Kobiety organizowały się w stowarzyszenia i związki o charakterze zawodowym.

Pojawiało się sporo działań wzmacniających samodzielność i niezależność kobiet. To Kazimiera Bujwidowa zachęcała kobiety do spojrzenia na siebie jako cel sam w sobie. Pojawiały się też grzmiące głosy bezlitośnie opisujące realia, w jakich funkcjonowały ówczesne dziewczęta, a później kobiety. Jednym z takich głosów była krakowska działaczka Turzyma, pisząca “Kobieta nie ma woli, bo mogłaby kiedyś chcieć inaczej, niż jej nakażą.

W 1907 roku Paulina Kuczalska-Reinschmit, hetmanka i liderka pierwszej fali polskiego ruchu feministycznego, założyła Związek Równouprawnienia Kobiet Polskich. Nie miała ochoty przekonywać ludzi o odmiennych poglądach do swojej racji, wolała robić swoje.

W tym samym roku odbywa się zjazd ZRKP w Warszawie, który Konopnicka opisywała jako “radę wojenną”.

W 1908 roku Maria Dulębianka przeprowadziła odważną kampanię wyborczą, podczas której agitowała na rzecz praw wyborczych dla kobiet. Kandydatka do Sejmu Krajowego we Lwowie zdobyła 511 głosów, które ze względów formalnych zostały odrzucone.

W 1911 roku po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet. Krakowskie emancypantki zorganizowały demonstrację na kilka tysięcy kobiet!

W 1913 r. Iza Moszczeńska i Zofia Daszyńska–Golińska założyły Ligę Kobiet. W zaborze austriackim od 1915 roku działała Liga Kobiet Galicji i Śląska Cieszyńskiego z m.in. Zofią Moraczewską i Dorotą Kłuszyńską. W 1917 r. organizacje połączyły się tworząc Ligę Kobiet Polskich – pierwszą masową organizację kobiecą.

W grudniu 1917 roku warszawski Zjazd Kobiet powołał Centralny Komitet Równouprawnienia Kobiet Polskich, który uzyskał pełnomocnictwo do rozmów z rządem tworzącego się państwa. Do negocjacji z Józefem Piłsudskim stanęła Justyna Budzińska–Tylicka i Maria Chmieleńska.

W wyniku rozmów, ale również sytuacji politycznej skłaniającej rządzących do podjęcia opłacalnej decyzji, 28 listopada 1918 roku ukazał się dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej, w którym znalazł się zapis: „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat”. Głosować więc i kandydować nareszcie mogły kobiety – za zgodą męża.

_________________
🔴 Wpis jest częścią feministycznej serii edukacyjnej, którą tworzę z Iwona Gałązka. Piszemy o kobietach rewolucjonistkach oraz ważnych datach, przypominających o tym, że „Praw się nie dostaje. Prawa się zdobywa w walce”. To słynne hasło Zofii Daszyńskiej-Golińskiej z 1911 r., kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-28 12:12:28

Patriotyzm to nie noszenie bluzy z orzełkiem. Patriotyzm to szanowanie praw kobi

Razem Małopolska:

Patriotyzm to nie noszenie bluzy z orzełkiem. Patriotyzm to szanowanie praw kobiet. To pamiętanie o całej historii, a nie tylko o tej, która dzisiaj jest pisana w gabinetach prawicowych polityków. To poszanowanie naszego środowiska. To demokracja i większość, która szanuje mniejszość. To silna, a nie ledwo zipiąca ochrona zdrowia. To poszanowanie pracy i niezależne związki zawodowe. To świeckie państwo. To przede wszystkim myślenie o tym, co będzie za 30, 50 lat i jaki kraj zostawimy po sobie naszym dzieciom i wnukom.

Wszystkiego najlepszego z okazji Święta Niepodległości! Trzymajcie się zdrowo, przetrwamy to! 🇵🇱


Źródło
Opublikowano: 2020-11-11 14:00:52

102 lata po tym, jak rząd Ignacego Daszyńskiego zrównał w prawach wyborczych P

Razem Małopolska:

102 lata po tym, jak rząd Ignacego Daszyńskiego zrównał w prawach wyborczych Polki i Polaków, życzenia od naszej parlamentarzystki.

Uwaga! Tak wygląda feministka! 😛
Z okazji dnia feministek życzę wszystkim kobietom, dziewczynom i dziewczynkom, żeby feministyczne postulaty się spełniły.
Bo feminizm oznacza tyle, że kobietom trzeba przyznać pełnię praw, połowę władzy i umożliwić wybór w każdej dziedzinie życia. A jaki ten wybór podejmą, to już ich sprawa!

Dziękuję wszystkim wspaniałym kobietom, z którymi miałam zaszczyt pracować przez ostatni rok. Tym z Razem, z Klubu Lewicy, z organizacji społecznych, z ulicznych protestów. Dzięki Wam świat zmienia się choć trochę na lepsze i czuję, że te zmiany zaczną przyspieszać 💜
PS: Dziewczyny do polityki!
#feministka #dziewczyny #kobiety #prawakobiet #równość #feminizmfeministka,dziewczyny,kobiety,prawakobiet,równość,feminizm

Źródło
Opublikowano: 2020-11-07 18:57:11

Protesty trwają już ponad tydzień. Wiele z nas robi wszystko by dołączyć się do

Razem Małopolska:

Protesty trwają już ponad tydzień. Wiele z nas robi wszystko by dołączyć się do buntu. W mniejszych miejscowościach same organizowałyśmy zgromadzenia, plakatowałyśmy, protestowałyśmy przed kościołami. W większych miastach niektóre z nas mogły wychodzić na ulicę codziennie.

⚡️Jesteśmy wkurwione, ale patrząc na faszystów atakujących strajkujące kobiety, mogłyśmy się też bać. Mimo ryzykowania własnego zdrowia, chrześcijańsko – patriarchalna władza patrzy na nas z założonymi rękami.

❗️Wczoraj pojechałyśmy na Warszawę. Pojechałyśmy pokazać obecnej władzy, że ma wypierdalać. Ma wypierdalać dlatego, że nie szanuje praw kobiet i społeczności LGBTQ+. Ma wypierdalać dlatego, że nie dba o prawa pracownicze i o służbę zdrowia. Pamiętajcie, że walczymy o wolność i prawa człowieka. Pamiętajcie, że aby coś zmienić, trzeba żądać rzeczy odważnych i że to my mamy siłę, a nie garstka typów w garniturach.

⚡️Nie zapominajmy o tym, że hasła feministyczne, wyrazy solidarności i siostrzeństwa są ważniejsze niż transparenty z ,,kaczor rucha kota" albo homofobicznym „Bosak homoś”. Pamiętajcie, że ta walka to też walka społeczności LGBTQ+, bo chodzi o wszystkie osoby z macicami, a więc niektórych transpłciowych mężczyzn, osoby niebinarne czy interpłciowe.

❗️Społeczność LGBTQ+ jest niezwykle aktywna w protestach. W przyszłości odpłaćmy się równie dużym zaangażowaniem w walce o prawa tych osób!


Źródło
Opublikowano: 2020-11-02 00:29:35

Łapcie kilka zdjęć z piątkowego protestu na Krupówkach – jak zwykle Wasza kreaty

Razem Małopolska:

Łapcie kilka zdjęć z piątkowego protestu na Krupówkach – jak zwykle Wasza kreatywność rozbawia nas do łez! 😂😂😂 Jesteście odważni, mądrzy, wielcy i dobrzy. Nie dajcie sobie tego odebrać! ✌🏻❤️🔥⚡️#wydupcać mi z tym rządem! Przyjąć uchwałę antyprzemocową! Bo #rewolucjajestkobietą #strajkkobiet #strajkwszystkich

Zdjęcia: Anna Karpiel ❤️


wydupcać mi z tym rządem! Przyjąć uchwałę antyprzemocową! Bo #rewolucjajestkobietą,strajkkobiet,strajkwszystkich

Źródło
Opublikowano: 2020-11-01 23:03:31

Nasze biuro w Krakowie zostało zdewastowane przez Młodzież Wszechpolską, która p

Razem Małopolska:

Nasze biuro w Krakowie zostało zdewastowane przez Młodzież Wszechpolską, która pochwaliła się tym aktem ułańskiej zaiste fantazji na swoim facebooku.
Dziękujemy im za ułatwienie pracy policji, docenienie naszego wkładu w trwające protesty i generalnie za akcję promocyjną.
Wszystkich, którym marzy się Polska wolna od faszyzmu, zapraszamy do naszych szeregów.
#strajkkobiet, #wypierdalać
strajkkobiet,wypierdalać

Źródło
Opublikowano: 2020-11-01 16:41:25

Jutro relacje z innych protestów. Dziś polecamy to nagranie. Najlepsze, co w

Razem Małopolska:


Jutro relacje z innych protestów. Dziś polecamy to nagranie.
Najlepsze, co wydarzyło się w czasie tego tygodnia w mniejszych miejscowościach, to fakt że po mikrofon sięgnęli młodzi ludzie. Słowa, które płyną z placów i ulic miast Małopolski, przywracają nadzieję na Polskę sprawiedliwą i solidarną.
Dziękujemy Wam za odwagę!


Manifestacja i Marsz po Wolność w Stolicy Podhala – relacja filmowa, wypowiedzi uczestników i organizatorów.

https://nowytarg24.tv/trzeba-bylo-nas-nie-wkur-c-duza-manifestacja-w-stolicy-podhala-zdjecia-video/Źródło
Opublikowano: 2020-10-29 21:10:49

Nowy Sącz. To jest wojna! Demonstracyjny spacer z Plant pod ratusz. Zapłonęły znicze pod biurem PiS | dts24.pl – codzienne informacje z Nowego Sącza i regionu

Razem Małopolska:

Nie tylko Warszawa, nie tylko Kraków.
Nowy Sącz również demonstrował przeciw piekłu kobiet.

Nowy Sącz. To jest wojna! Demonstracyjny spacer z Plant pod ratusz. Zapłonęły znicze pod biurem PiS | dts24.pl – codzienne informacje z Nowego Sącza i regionu

Źródło
Opublikowano: 2020-10-23 22:46:22

Dokładnie cztery lata temu #CzarnyProtest wyszedł tłumnie na ulice. Cztery lata

Razem Małopolska:

Dokładnie cztery lata temu #CzarnyProtest wyszedł tłumnie na ulice. Cztery lata temu PiS z podkulonym ogonem wycofał się z barbarzyńskiego projektu zakazującego aborcji.

Cztery lata… i znowu to samo. PiS rękoma Trybunału Konstytucyjnego chce zrównać z ziemią prawa kobiet i zakazać aborcji w Polsce. Oznaczać to będzie jedno. Kobiety z patologicznymi ciążami, które mogą je zabić, będą musiały pod osłoną nocy wyjeżdżać na Słowację, bo ojczyzna kolejny raz je zawiedzie.

Wyjeżdżać na Słowację będą te, które stać na zabieg. Te, których nie będzie na to stać, PiS wraz z fundamentalistami zmusi do urodzenia pokrzywdzonego, chorego potomstwa, które na ich rękach umrze po kilku godzinach po narodzinach.

Nie, to nie jest żaden temat zastępczy. Wiemy to od dawna, że PiS i reszta prawicy po prostu nienawidzi kobiet.

Dlatego w centrum Warszawy dziś stanął zegar odliczający dni do wyroku PiS-owskiego Trybunału Konstytucyjnego. PiS chce powtórki z łomotu, jaki dostał od kobiet, to go będzie miał.
#WyrokNaKobietyCzarnyProtest,WyrokNaKobiety

Źródło
Opublikowano: 2020-10-02 16:22:22

Razem w Małopolsce w telegraficznym skrócie:

Razem Małopolska:

Razem w Małopolsce w telegraficznym skrócie:
Zakopane, Cafe Tygodnik 30 września godzina 18.00 – 20.00: spotkanie z członkinią zarządu okręgu, Marią Łaś.
Korzenna, remiza OSP, 1 październik, godzina 17.30: posłanka Daria Gosek-Popiołek i poseł Adrian Zandberg porozmawiają z mieszkańcami o dalszych losach zakładu odzysku odpadów spółki Mo-BRUK w Niecwi i starań firmy o rozbudowę i przebudowę siedziby oraz zwiększenie wydajności przetwarzania odpadów.
Serdecznie zapraszamy do Zakopanego i Korzennej.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-29 17:43:44

Taką pocztówkę mamy dla Was dzisiaj z Rabki-Zdroju.

Razem Małopolska:

Taką pocztówkę mamy dla Was dzisiaj z Rabki-Zdroju.

"Drogie Osoby LGBTI+

Wszystko z Wami w porządku. Jesteście wspaniałe i silne. Jeśli Kościół zwraca się przeciwko Wam, to grzeszy Kościół, nie Wy.
Homofobia nie jest chrześcijańską wartością.

Jeśli zarzuca się wam niszczenie rodzin, to obnaża to tylko słabość polskiej rodziny. Homofobia nie łączy rodzin, ona je rozbija. Homofobia nie jest patriotyczna, ona dzieli kraj.

Jesteście dzielne, jesteście ważne i będziemy o Was walczyć.

Przyzwoici Rabczanie. "
Źródło
Opublikowano: 2020-09-10 18:35:53

Znacie to? Myśliwy zastrzelił X, bo pomylił X z dzikiem.

Razem Małopolska:

Znacie to? Myśliwy zastrzelił X, bo pomylił X z dzikiem.

Jaką możemy mieć pewność, że myśliwy, który nie potrafi odróżnić konia od dzika, nie zastrzeli naszego psa, albo nas samych podczas spaceru w lesie? Prawo myśliwego do polowania nie może być nadrzędne wobec naszego prawa do bezpiecznego spacerowania po lesie czy łące.

Nie będziemy mogli bezpiecznie cieszyć się przyrodą, dopóki nie będziemy ściśle regulować i kontrolować myśliwych. Dość przywilejów dla lobby myśliwskiego!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-10 14:43:28

Dziś Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji. Jeszcze w 1931 roku na ziemiach polskic

Razem Małopolska:

Dziś Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji. Jeszcze w 1931 roku na ziemiach polskich było aż 23% analfabetów, co przekładając na regiony dawało katastrofalne wyniki na obszarach wiejskich i granicznych. Szczególnie zła sytuacja widoczna była na terenach dawnego zaboru rosyjskiego — istniały regiony, w których analfabeci stanowili 55% ludności.
Centralną, planową i powszechną akcję likwidacji analfabetyzmu przeprowadził dopiero rząd Polski Ludowej w latach 1949-1952. Ustawa z dnia 7 lipca 1949 roku wprowadziła:

🏫 Społeczny obowiązek bezpłatnej nauki dla analfabetów i półanalfabetów,

🎓 Obowiązek nauki dla osób z analfabetyzmem od 14 do 50 roku życia

📖 Państwowe kursy czytania i pisania organizowane przez kuratorów okręgów szkolnych — do końca trwania akcji odbyło się ich ponad 58 tysięcy.

Dwa lata później Minister Oświaty ogłosił zlikwidowanie analfabetyzmu w Polsce. Dziś my, Młodzi Razem twierdzimy, że powszechna i bezpłatna edukacja jest prawem każdego obywatela i obywatelki Rzeczypospolitej Polskiej. Postulujemy o zwiększenie nakładów na szkolnictwo, darmowe materiały dydaktyczne dla każdego ucznia i uczennicy, nowoczesną infrastukturę szkolną i reformę programu nauczania. Inna edukacja jest możliwa!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-08 20:18:08

“Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych, wy

Razem Małopolska:

“Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych, wynikająca z ratyfikowanej przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej wolności związkowych” – tak brzmiał pierwszy postulat strajkujących stoczniowców w Sierpniu ’80. To postulat, który ciągle nie został zrealizowany.

Wczoraj pod Stocznią członkini zarządu krajowego Razem, Anna Górska, zabrała głos w obronie pracownika Europejskiego Centrum Solidarności. Pracownika, któremu ze względu na działalność związkową odmówiono przedłużenia umowy o pracę:

“Pan Cezary przepracował w ECS 2,5 roku na umowach czasowych, prowadził pracę naukową, docenianą i nagradzaną wcześniej przez szefostwo. Odważył się jednak wystąpić w imieniu związku zawodowego przeciwko dyrekcji.
ECS to ważna i potrzebna Polsce instytucja. Krzewi wiedzę na temat wielkiego pracowniczego powstania przeciwko władzom PRL, na temat wolności działalności związkowej i na temat porozumienia, które wywalczyły i wywalczyli pracownice i pracownicy Stoczni Gdańskiej i innych zakładów pracy strajkujących w całej Polsce.

Tym bardziej smuci fakt, że w 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych, w ECS dochodzi do takiej sytuacji. Jeszcze smutniejsze jest to, że zarządzana autorytarnie instytucja, doprowadziła do sytuacji, że brakuje w niej zwykłej, ludzkiej solidarności pracowniczej. Wiele osób, które pan Cezary prosił o wsparcie, mówiło mu wprost, że boją się za nim stanąć.

Ta konkretna sprawa dotyczy jednej instytucji, ale w całej Polsce jest mnóstwo innych instytucji i firm, w których osoby zatrudnione są w podobnej sytuacji. Odmawia się im prawa do godnych umów, blokuje się im konstytucyjne prawo do zakładania związków zawodowych, depcze się ich godność i niszczy pracowniczą solidarność.

Czy o taką Polskę walczyli strajkujący w 1980 roku? Czy taki kraj wywalczyły Polki i Polacy w 1989 roku? Zdecydowanie nie.
Trwająca rocznica Sierpnia ’80 przypomina, że solidarność milionów osób pracujących już raz zmieniła Polskę. Ta solidarność może ją zmienić ponownie.

Nigdy, tak bardzo od 40 lat, nie potrzebowaliśmy wielkiej solidarności pracowniczej, solidarności nas wszystkich.
O tę solidarność, o osoby pracujące wszystkich płci, wyznań i mniejszości walczymy w Razem. Zawsze będziemy stać po stronie milionów ciężko pracujących ludzi, którzy są solą tej ziemi”.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-01 00:03:16

Rave Against Fascism!

Razem Małopolska:


Rave Against Fascism! ❤🧡💛💚💙💜


Źródło
Opublikowano: 2020-08-19 21:42:52