O czym myślałyście dzisiaj, stojąc w porannym korku do pracy?

Razem Poznań:

O czym myślałyście dzisiaj, stojąc w porannym korku do pracy?

O tym, że Poznań jest trzecim najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce [1]? A może o tym, że nie będzie gdzie zaparkować [2]? Czy przeszła Wam przez myśl jazda tramwajem, ale okazało się, że się to nie opłaca [3]? Pociąg też nie dojedzie [4]? Ani PKS [5]?

Czas pomyśleć, jak to zmienić! Od 1994 w miastach na całym świecie organizowany jest Dzień bez Samochodu, którego celem jest zwrócenie uwagi rządzących na problemy transportu publicznego oraz ciągłe próby jego ograniczania przez władze samorządowe i centralne. Tego dnia osoby posiadające samochód mogą – za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego – podróżować komunikacją zbiorową bezpłatnie.

Prawo do pociągu, autobusu, czy nawet szerokiego chodnika jest Twoim prawem jako mieszkanki i mieszkańca. Jeśli chcesz o nim przypomnieć władzy, weź udział w Dniu bez Samochodu – choć raz.

A jeśli chcesz zmiany czyniącej naszą aglomerację bardziej przyjazną, działaj przez cały rok:
* skontaktuj się ze swoją Radą Osiedla (lub Gminy, jeśli mieszkasz pod Poznaniem) w sprawie transportu w Twojej okolicy,
* działaj w stowarzyszeniach i grupach lobbujących na rzecz transportu publicznego,
* skontaktuj się z nami!
No i chodź na spacer, jest piękna pogoda!

[1] https://moto.pl/…/7,88389,25648861,najbardziej
[2] https://www.poznan.pl/…/poziom-motoryzacji-w-poznaniu
[3] https://poznan.wyborcza.pl/…/7,36001,26087823,od-dzis
[4] https://miedzychod.naszemiasto.pl/koniec…/ar/c1-7344099
[5] http://infobus.pl/co-dalej-z-pks-poznan-_more_125247.html


Źródło
Opublikowano: 2020-09-22 11:11:58

Jedna z naszych partyjnych koleżanek, Anna Bąk, została dziś zatrzymana przez po

Razem Poznań:

Jedna z naszych partyjnych koleżanek, Anna Bąk, została dziś zatrzymana przez policję podczas legalnej pikiety solidarnościowej pod szpitalem na Polnej, zakłóconej przez nielegalną demonstrację przeciwników prawa do aborcji.

Funkcjonariusze z komisariatu na ul. Kochanowskiego nie dopuszczają do kontaktu Ani z jej prawnym pełnomocnikiem, mimo że przybył on na miejsce niedługo po zatrzymaniu. M.in. doszło do sytuacji, w której Ania została poinformowana, że powinna "skontaktować się z prawnikiem", podczas gdy prawnik znajdował się w pomieszczeniu obok, o czym jej nie powiedziano.

Będziemy na bieżąco relacjonować rozwój wydarzeń.Źródło
Opublikowano: 2020-09-19 19:19:15

Dochodzą nas słuchy, że dziś na Starym Rynku można spodziewać się wielu osób bez

Razem Poznań:

Dochodzą nas słuchy, że dziś na Starym Rynku można spodziewać się wielu osób bez maseczek, za to w foliowych czapeczkach. Z tej okazji ostrzegamy wszystkie osoby bardziej niż reszta populacji narażone na zakażenie przed wybieraniem się tam oraz przypominamy:

😷 konsekwentne noszenie maseczek w miejscach publicznych to jeden z ważnych czynników ograniczających rozwój pandemii, zwłaszcza w sytuacjach, gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu społecznego;
😷 nie ma przekonujących i wiarygodnych dowodów na to, że prawidłowo stosowane maseczki mają negatywny wpływ na zdrowie;
😷 maseczki chronią nas, ale przede wszystkim chronią innych!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-05 14:18:33

Poznańscy rodzice! Jak tam pierwszy dzień szkoły? Wiecie już coś? Jakieś niespod

Razem Poznań:

Poznańscy rodzice! Jak tam pierwszy dzień szkoły? Wiecie już coś? Jakieś niespodzianki? A może… same niespodzianki? Szkoła da maseczki? Maseczki nie będą obowiązkowe? Dezynfekcja rąk przed każdą lekcją? A może tylko przy wejściu do szkoły?…

W natłoku pytań i niepewności mamy jedną pewną rzecz: cichcem, w wakacje pożegnaliśmy darmowe przejazdy dla uczniów i uczennic podstawówek. To jeden z elementów podwyżek cen biletów, które jeszcze w marcu zostały przeforsowane głosami poznańskiej PO. Dlatego pamiętajcie: dziecku uczęszczającemu do podstawówki trzeba założyć PEKę i regularnie opłacać bilety!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-01 11:41:51

Liberałów stawia się przed wyborem: albo jesteście z nami do końca, albo jesteście przeciw nam. To niemądre

Razem Poznań:

Dziękujemy prezydentowi Jaśkowiakowi za wzmiankę i wykorzystujemy okazję, by bezwstydnie promować i reklamować nasz apel o wywieszenie tęczowych flag na budynku poznańskiego Urzędu Miasta: https://www.facebook.com/985911828118010/posts/4338398899535936/

Wciąż można i warto się podpisywać: pan prezydent po powrocie z podziwiania tęczy w Karkonoszach na pewno chętnie i z otwartym sercem odpowie na nasze postulaty. 😊🏳️‍🌈

Liberałów stawia się przed wyborem: albo jesteście z nami do końca, albo jesteście przeciw nam. To niemądre

Jednym z największych nieporozumień wokół aresztowania Margot jest żądanie – niewypowiadane wprost, ale bardzo mocno obecne implicite – by liberałowie nie tylko dołączyli do Nowej Lewicy, ale w istocie się nią stali; by przyjęli te same postulaty i styl.

Źródło
Opublikowano: 2020-08-24 20:42:04

Oświadczenie Organizatorów Short Waves Festival w sprawie ataku na tle homofobicznym – Short Waves Festival 2020

Razem Poznań:

Nie ma słów, by opisać smutek, gniew i frustrację, które czujemy, gdy docierają do nas doniesienia o kolejnych homofobicznych atakach w naszym mieście. Tym razem odczuwamy je wyjątkowo mocno, bo pobity został gość Short Waves Festival: wydarzenia, które jest nam szczególnie bliskie, i które od lat istnieje na mapie Poznania jako impreza promująca nie tylko kulturę i sztukę, ale także otwartość, różnorodność i solidarność.

⚠️⚠️⚠️
Jeżeli którekolwiek z Was wie coś o zdarzeniu lub było jego świadkiem, bardzo prosimy o kontakt z Emilią Mazik, członkinią naszego okręgu i dyrektorką festiwalu: emilia@adarte.pl
⚠️⚠️⚠️

Z opisu incydentu:
💬 W czwartek, dnia 20 sierpnia o godz. 17:34, na rogu ulic Piekary i Św. Marcin w Poznaniu, doszło do napaści na jednego z zagranicznych gości festiwalu. Gdy ten spacerował powoli ulicą, młody mężczyzna, idący za nim z grupą znajomych, ruszył nagle w jego stronę. Bez żadnego ostrzeżenia kopnął naszego gościa w plecy uniesioną wysoko w powietrzu stopą. Po napaści fizycznej, rozpoczął kierowanie w jego stronę słownych zaczepek w języku polskim. Wskazując na ubiór naszego gościa, używając słów nacechowanych pejoratywnie, głośno komentował jego wygląd. Przebieg incydentu, zarówno napaść fizyczna, jak i towarzyszący jej atak werbalny, nie pozostawia wątpliwości co do tego, że wyżej wymienione przejawy agresji spowodowane były uprzedzeniami na tle homofobicznym. Jako społeczność festiwalowa, jesteśmy zszokowani zaistniałą sytuacją.

Oświadczenie Organizatorów Short Waves Festival w sprawie ataku na tle homofobicznym – Short Waves Festival 2020

Zaledwie dwa tygodnie temu opublikowaliśmy informację o chęci tworzenia festiwalu wolnego od nienawiści, otwarcie deklarując politykę braku tolerancji dla jakichkolwiek przejawów dyskryminacji. Mieliśmy nadzieję, że dzięki temu Short Waves Festival będzie wydarzeniem otwartym i przyjazny…

Źródło
Opublikowano: 2020-08-23 17:22:16

„Nie jesteś sama!” Pikieta solidarności z kobietami po zabiegu aborcji pod szpitalem przy Polnej

Razem Poznań:

W ostatnim czasie jest głośno o pikietach antyaborcyjnych pod Ginekologiczno-Położniczym Szpitalem na Polnej. My w tej sprawie interweniowaliśmy już w grudniu, robiąc pikietę oraz zgłaszając na policję treści gorszące w przestrzeni publicznej. Otrzymaliśmy pisma, że toczy się wobec 3 osób postępowanie… i to by było na tyle, bo jak widać pikiety nadal odbywają się regularnie, a osoby uczestniczące w tych pikietach oraz kierowca furgonetki z kłamliwymi treściami pozostają bezkarni.

Jak widać potrzeba większego sprzeciwu, inaczej nic się nie zmieni, a pacjentki szpitala oraz osoby mieszkające obok nadal będą terroryzowane!

Dlatego proponujemy by dzwonić i pisać do Urzędu Miasta, który na to wydaje zgodę! Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie cokolwiek osiągnąć!

Dzwonić można pod 61 646 33 44
Pisać na prezydent@um.poznan.pl

Solidarność naszą bronią!

https://poznan.wyborcza.pl/…/7,36001,25536353,nie-jestes-sa…

„Nie jesteś sama!” Pikieta solidarności z kobietami po zabiegu aborcji pod szpitalem przy Polnej

– Chcemy walczyć, by kobiety miały dostęp do legalnej aborcji i żeby mogły bez poczucia winy dokonać tego zabiegu – mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia, Paulina Nowak z Partii Razem

Źródło
Opublikowano: 2020-08-23 12:17:09

Apelujemy: panie prezydencie Jacek Jaśkowiak, niech na poznańskim Urzędzie Mias

Razem Poznań:

📣 Apelujemy: panie prezydencie Jacek Jaśkowiak, niech na poznańskim Urzędzie Miasta zawisną tęczowe flagi! Niech każdy widzi, że Poznań to miasto przychylne i otwarte dla wszystkich, że każdy jest u nas mile widziany! 🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈
👉 Zgadzasz się z apelem? Napisz komentarz, a dopiszemy Cię do listu,… Więcej

Obraz może zawierać: tekst „Poznań, 13 sierpnia 2020 Szanowny Panie Prezydencie, Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak my, podpisani podpisane, zwracamy się do Pana apelem prośbą wywieszenie oknach poznańskiego Urzędu flag: sym- poznańskimi krajowymi środowiskami oraz niezgody symboliczną rzeczywistą orzemoc, stosuje wobec nich Prawa Śprawiedliwości. Będziemy niecierpliwością oczekiwać chwili, gdy flagi ozdobią fasadę kultury, kawiarnie, sklepy liczne inne miej- już tęczowe symbole, spotkało pozytywną reakcją poznanianek poznaniaków naszych reprezentantów reprezen- tantki w Urzędzie Miasta. Odwagi! Lewica szacunku Poznań apel? Ropierase w Komentazza a decdpiszemy pod razem POZNAŃ”

Źródło
Opublikowano: 2020-08-13 19:39:11

„Demonstracje są bez sensu”, słyszymy czasem. „To tylko pretekst, by strzelić so

Razem Poznań:


„Demonstracje są bez sensu”, słyszymy czasem. „To tylko pretekst, by strzelić sobie na fejsbuczka słit focię, która będzie ładnie wyglądała z kolejną popularną POLITYCZNĄ nakładką”.

„Manifestacje niczego nie zmieniają. Czy ktoś kiedyś widział, żeby po którejś coś się poprawiło?”. To też zdarza nam…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-08-10 23:55:08

Nie ma i nie będzie naszej zgody na przemoc władzy i podłą nagonkę na mniejszośc

Razem Poznań:

Nie ma i nie będzie naszej zgody na przemoc władzy i podłą nagonkę na mniejszości. Dlatego dziś nasze osoby członkowskie wzięły udział w demonstracji solidarności z Margot ze Stop Bzdurom i innymi zatrzymanymi podczas warszawskich protestów.
Nie jesteście same! ✊❤🧡💛💚💙💜


Źródło
Opublikowano: 2020-08-09 01:33:26

Poznań znowu na 1. miejscu! Szkoda tylko, że jest to pierwsze miejsce wśród pols

Razem Poznań:

Poznań znowu na 1. miejscu! Szkoda tylko, że jest to pierwsze miejsce wśród polskich miast z najdroższą komunikacją zbiorową. 🤦

Mimo interwencji naszych i innych poznańskich środowisk lewicowych od dziś obowiązują nowe, wyższe stawki za przejazdy poznańską komunikacją zbiorową.

Przypomnijmy, że podwyżki to m.in.:
likwidacja bezpłatnych przejazdów dla młodzieży szkolnej;
średnio o 20% wyższe ceny biletów na pojedyncze przejazdy, sieciówek i części przejazdów z tPortmonetką,
koniec z biletami trasowanymi;
ceny rocznych biletów dla seniorów oraz rodzin z czworgiem i więcej dzieci wyższe o blisko 100%.

A to wszystko równolegle z pandemicznym zmniejszeniem liczby przejazdów oraz ograniczeniem liczby osób, które mogą równocześnie przebywać w jednym pojeździe.


Źródło
Opublikowano: 2020-07-01 22:10:53

Prof. Bogumiła Kaniewska – literaturoznawczyni, tłumaczka i wybitna badaczka lit

Razem Poznań:

Prof. Bogumiła Kaniewska – literaturoznawczyni, tłumaczka i wybitna badaczka literatury, do tej pory piastująca stanowisko prorektorki ds. studenckich, na którym zasłynęła m.in. z odwagi i stanowczości, z jaką reagowała na doniesienia o dyskryminacji na uniwersytecie – przejdzie do historii jako pierwsza rektorka w historii najstarszej z poznańskich uczelni.

Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za tę przełomową kadencję!


Źródło
Opublikowano: 2020-06-30 16:46:54

W społeczeństwie demokratycznym pamięć o przeszłości jest kluczowa: dlatego dziś

Razem Poznań:

W społeczeństwie demokratycznym pamięć o przeszłości jest kluczowa: dlatego dziś z samego rana wzięłyśmy udział w obchodach 64. rocznicy Poznańskiego Czerwca, składając kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów i bohaterki ruchu robotniczego. ✊🍞🌹🚩
A wiecie, co jest co najmniej równie ważne, jak… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-06-28 13:40:39

28 czerwca nie głosujcie na piękne oczy, gładkie zdania czy obietnice bez pokr

Razem Poznań:

28 czerwca nie głosujcie na piękne oczy, 👀 gładkie zdania 🐍 czy obietnice bez pokrycia. 🤷‍♂️ Głosujcie na program odbudowy Polski: nie do następnych wyborów, tylko dla następnych pokoleń. 👶🇵🇱 Głosujcie na Robert Biedroń! 💜✌️

Głos na Roberta Biedronia to głos na:
✔️ milion mieszkań na tani wynajem
✔️ likwidację śmieciówek
✔️ 7,2% PKB na ochronę zdrowia
✔️ nowoczesny szpital w każdym powiecie
✔️ prawa kobiet
✔️ czyste rzeki i jeziora
✔️ równość dla wszystkich!

To Polska, jakiej chcemy: dlatego Razem Poznań głosuje na Roberta Biedronia! Głosuj z nami! #Biedroń2020!Biedroń2020

Źródło
Opublikowano: 2020-06-25 21:50:17

Świetna decyzja poznańskiej Rady Miasto Poznań! Będzie kontynuacja zapoczątkowan

Razem Poznań:

Świetna decyzja poznańskiej Rady Miasto Poznań! Będzie kontynuacja zapoczątkowanego w 2017 miejskiego programu wsparcia dla par starających się o dziecko metodą in vitro. 👶

Przyjętym wczoraj programem "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2021-2024" objęte zostaną te mieszkające w Poznaniu pary, które spełnią warunki formalne dotyczące m.in. wieku osoby poddawanej procedurze.

Bycie jednym ze wciąż niewystarczająco wielu polskich miast oferujących swoim mieszkańcom i mieszkankom dofinansowanie procedury in vitro to coś, z czego możemy być w Poznaniu dumni. Nasze miasto wzięło na siebie pomoc starającym się o dziecko parom, gdy wycofał się z niej rząd PiS: i cieszy, że kontynuuje ten projekt bez cięć także teraz, gdy ze względu na pandemię obcinane są liczne inne niezbędne wydatki.

Do tej pory dzięki miejskiemu programowi przyszło na świat 212 małych poznaniaków i poznanianek. Cieszy, że będzie ich więcej! 💜

Link do miejskiej strony projektu: https://www.poznan.pl/mim/main/-,p,39580.html


Źródło
Opublikowano: 2020-06-24 13:26:35

Jak KO mówi, że daje, to mówi – a jak zabiera, to… też mówi, że daje.

Razem Poznań:

Jak KO mówi, że daje, to mówi – a jak zabiera, to… też mówi, że daje. 💸

Jak to działa? Proste. Zabrać poznańskim radom osiedli średnio ok. 20% budżetu na 2021 r. (daje to każdej z rad cięcia o kilkadziesiąt tysięcy), potem jednak uznać, że zabierze się mniej, inaczej rozdystrybuować pieniądze, a na koniec odtrąbić wielki sukces i przyznanie środków dla RO. Mimo że bilans nadal jest ujemny.

Jasne, mamy kryzys i cięcia są nieuniknione – ale dlaczego szukać ich tam, gdzie wydatki dotyczą spraw najbliższych mieszkańcom i mieszkankom naszego miasta? Przemysław Czechanowski, członek Rada Osiedla Jana III Sobieskiego i Marysieńki, pisze na swoim fanpage'u (polecamy lekturę całości posta!):

💬 To krok w dobrą stronę, ale niewystarczający! Przypomnę – wydatki na wszystkie rady osiedli to 0,58% budżetu miasta Poznania. To najlepiej wydane pieniądze w całym budżecie! Tych cięć być w ogóle nie musi – wystarczy zawiesić konkurs grantowy, który w przypadku cięć stanie się nieprzejrzysty i dający nienależne fory dużym osiedlom z dużymi budżetami.

Przemek apeluje też o przełożenie konkursu grantowego na czas po epidemii – bo w tej chwili i w tej formie daje on fory dużym osiedlom z dużymi budżetami. Czyli nie dość, że będą cięcia, to jeszcze najbardziej ucierpią na nich mniejsze, mniej zamożne dzielnice.

Z kolei Dawid Majewski z Rady Osiedla Jeżyce w @ [360102820379:274:TVP3 Poznań] mówił, wskazując, że RO odpowiadają za sprawy najbliższe mieszkańcom i mieszkankom, takie jak opieka nad skwerami, wsparcie dla szkół i przedszkoli czy remonty chodników:

💬Jeżeli pieniądze na radę będą obcięte, to mogą stracić na tym wszyscy mieszkańcy, bo nie będziemy mieli możliwości naprawiania takiej oddolnej samorządności.

Podobno cięcia mają obowiązywać przez rok. A co jeśli to tylko pierwszy krok przed kolejnymi "oszczędnościami"? Przecież już w marcu RO musiały radzić sobie z drastycznie zmniejszonymi budżetami na remonty dróg i chodników. Co dalej?


Źródło
Opublikowano: 2020-06-23 22:55:21

W sobotę Poznań odwiedził Robert Biedroń – nie mogło nas zabraknąć! Nad Rusałką

Razem Poznań:

W sobotę Poznań odwiedził Robert Biedroń – nie mogło nas zabraknąć! Nad Rusałką pogoda była gorąca, ale jeszcze gorętsze były propozycje jedynego lewicowego kandydata na prezydenta, który w malowniczym otoczeniu jednego z ulubionych miejsc wypoczynku poznaniaków i poznanianek opowiedział o swoim…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-06-15 14:23:10

Dziś wzięłyśmy udział w BLACK LIVES MATTER!| PROTEST – Poznań środa 10.06 o 16!:

Razem Poznań:


Dziś wzięłyśmy udział w BLACK LIVES MATTER!| PROTEST – Poznań środa 10.06 o 16!: organizowanym przez poznańskie środowiska młodzieżowe marszu solidarności z protestującymi przeciwko rasizmowi i policyjnej agresji w USA.

Dopóki istnieć będzie dyskryminacja na tle rasowym, nie przestaniemy…

Więcej

Źródło
Opublikowano: 2020-06-10 21:08:45

Wreszcie Lewica powraca na mapę Poznania!

Razem Poznań:

Wreszcie Lewica powraca na mapę Poznania! ❤️
Czekałyśmy długo, ale warto było: od dziś wspólne biuro Lewica i Razem Poznań otwarte! Można nas odwiedzać przy ul. Ratajczaka 22: na razie z zachowaniem wymogów epidemiologicznej ostrożności, 😷 ale mamy nadzieję, że już wkrótce normalnie, regularnie i… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-06-10 01:50:38

Protesty, wyrosłe na stuleciach systemowej dyskryminacji i rasizmu a zapoczątkow

Razem Poznań:

Protesty, wyrosłe na stuleciach systemowej dyskryminacji i rasizmu a zapoczątkowane zabójstwem dokonanym przez białego policjanta na czarnoskórym George’u Floydzie, są wyrazem buntu przeciwko społecznej grze, która od samego zarania ustawiona była przeciwko czarnej części amerykańskiej ludności.

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-06-03 19:52:00