Na załączonym obrazku, pożyczonym z Twittera, widzicie pytanie z tegorocznej oli

Razem Poznań:

Na załączonym obrazku, pożyczonym z Twittera, widzicie pytanie z tegorocznej olimpiady z języka angielskiego, którą organizuje Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu. Autorem pytań jest Henryk Krzyżanowski.

W pytaniu zawarta jest sugestia, że osoby trans negują podstawy naukowe, podważając płeć, oraz chcą rozładować swój gniew, wyżywając się na tych, którzy nie wierzą w ideologię gender – szczególnie na kobietach jak J. K. Rowling, której nazywanie TERFem to mowa nienawiści.

Czy jak napiszę do Uniwersytetu, to będzie cenzura? Czy licealiści i licealistki informujące o tym pytaniu to cenzorzy? A może jednak jest tak, że zawieranie nacechowanych ideologicznie… Ещё


Нет описания фото.

Źródło
Opublikowano:

Co to jest: pionowe, wysokie na kilkadziesiąt metrów i oczyszcza powietrze?

Razem Poznań:


Co to jest: pionowe, wysokie na kilkadziesiąt metrów i oczyszcza powietrze? ?

Myślisz może: drzewo. Otóż nie! Takie właściwości ma rzekomo posiadać mural ku czci Jana Kulczyka, który Fundacja Festiwalu Malta oraz osoby z poznańskich środowisk akademickich i kulturalnych chcą namalować na jednej ze ścian dawnego hotelu Polonez przy al. Niepodległości.

Do stworzenia muralu o wielkości – bagatela – ok. 500 m kw. mają zostać wykorzystane „ekologiczne” farby, które na 1 m kw. pomalowanej powierzchni podobno pochłaniają tyle zanieczyszczeń, ile jedno drzewo.

Jacek Jaśkowiak ocenia pomysł jako „skromny i nienachalny” (zapewne w porównaniu np. ze spiżowym pomnikiem konnym Kulczyka na płycie Starego Rynku?). My oceniamy go jako pozbawiony dobrego smaku i memogenny. Żeby jednak krytyka była konstruktywna, przedstawiamy własne, alternatywne propozycje:
✔️ Mural ku czci Kazimiery Iłłakowiczówny, najbardziej znanej poznańskiej poetki (wizualizacja poniżej, można korzystać). Iłłakowiczówna powinna mieć swój mural nie tylko jako wybitna twórczyni, lecz także m.in. dlatego, że nie dorobiła się majątku na prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw i ukrywaniu fortuny w rajach podatkowych, żeby przypadkiem nie płacić podatków w… no cóż, Polsce i Poznaniu.
✔️ Zasadzenie 500 drzew. Ich zaletą jest nie tylko to, że oczyszczają powietrze znacznie skuteczniej niż „ekologiczne” farby (podobno jedno drzewo działa co najmniej tak samo dobrze, jak 1 m kw. powierzchni pomalowanej specjalną magiczną farbą!), ale też nie umożliwiają swoim rodzinom zbijania kasy na wątpliwych publiczno-prywatnych biznesach.
✔️ Pomalowanie WSZYSTKIEGO w mieście tą potężną ekologiczną farbą i ostateczne rozwiązanie problemu smogu w Poznaniu.

Liczymy na gorące poparcie poznańskich środowisk akademickich i kulturalnych! <3

Źródło
Opublikowano: 2021-06-25 20:58:27

Deszcze niespokojne potargały Twój sad, zalały po brzegi doniczki na balkonie al

Razem Poznań:


Deszcze niespokojne potargały Twój sad, zalały po brzegi doniczki na balkonie albo zrobiły kąpiel samochodowi w parkingu podziemnym? Albo ze strachem odśwież_ł_ś wiadomości o sali sportowej szkoły Twojego dziecka? Witaj w zabetonowanej rzeczywistości nadciągającej katastrofy klimatycznej!

Na te globalne tendencje składają się lokalne decyzje. Władze miejscowe chętnie „rewitalizują” kolejny plac na bardziej betonowy, dostawiając mobilne drzewa jak na Placu Kolegiackim. Zaprojektują północne planty wokół Starego Rynku tak, że jeszcze kawałek zieleni przeznaczą pod zabudowę. Do każdej ambitnej inwestycji w transport zbiorowy-tramwajowy (Nowa Naramowicka dziś, Nowa Głogowska może jutro) doleją po dwa pasma betonu w jedną stronę.

Nie musi tak być. W Razem wiemy, że nie każda trawa musi być skoszona i odwodniona, że nie każda niezagospodarowana działka to potencjalna parcela pod zabudowę I zysk dewelopera, że nie każda piędź ziemi musi być być utwardzona i utrudniać naturalny spływ deszczówki. Że drzewa i łąki chronią życie wielu innych gatunków, ale też nas samych.

Masz dość polityków, którzy dużo mówią o klimacie, załamują ręce i najwyżej myślą jak pomalować na zielono interesy deweloperki i innego biznesu?

Zmień ich Razem z nami!


Źródło
Opublikowano: 2021-06-25 17:16:24

Pogoda paskudna, więc w ramach majówkowych rozrywek pandemiczno-domowych polecam

Razem Poznań:

Pogoda paskudna, więc w ramach majówkowych rozrywek pandemiczno-domowych polecamy m.in.:

? śledzenie narastającej fali przerażających opowieści fatalnie traktowanych pracownic i pracowników rozmaitych "kultowych" polskich marek (i robienie mentalnych notatek o tym, u kogo już nigdy nie kupować)…

? …w tym zwłaszcza kilku dobrze znanych poznańskich knajp. Wiecie, o kim mówimy. Gastro w pandemii ma fatalną sytuację, ale żadne okoliczności nie usprawiedliwiają mobbingu, łamania praw pracowniczych i zwykłego draństwa.

Nasze przedstawicielki natomiast, wraz z innymi reprezentantkami poznańskiej Lewicy, tradycyjnie złożyły kwiaty w miejscach upamiętniających ważne wydarzenia z historii poznańskiego ruchu robotniczego.

Niech się święci 1 maja! ? Chleba i róż wszystkim pracującym! ??

Źródło
Opublikowano: 2021-05-01 19:59:57

101. rocznica strajku poznańskich kolejarzy – czy właściwie: masakry, jaką polic

Razem Poznań:

101. rocznica strajku poznańskich kolejarzy – czy właściwie: masakry, jaką policja zgotowała strajkującym z wildeckiego ZNTK – jest drugą rocznicą tamtych ważnych dla poznańskiego ruchu robotniczego wydarzeń, którą obchodzimy w warunkach pandemicznych.

W zeszłym roku pisałyśmy o tym, jak sytuacja, która popchnęła pracowników ZNTK do buntu, może być nam bliska za sprawą okoliczności takich jak rosnące ceny podstawowych artykułów spożywczych czy przygnębiająca atmosfera braku pewności jutra. Po roku od okrągłego jubileuszu możemy dodać do tej listy także wszystko to, czego wiele osób doświadczyło od tamtego czasu: odebranie pracownikom i pracownicom przysługujących im środków oraz policyjną brutalność wobec protestujących w słusznej sprawie. Strajk kolejarzy, choć nie przeczytamy o nim w większości szkolnych podręczników historii, to wydarzenie, w którym można znaleźć zaskakująco wiele analogii do współczesności.

Jak co roku powtarzamy nazwiska poległych: Franciszek Bogdaszewski, Józef Derdziński, Stefan Domagała, Michał Dziubalski, Franciszek Krzyśko, Józef Mieloch, Marcin Ratajczak, Kazimierz Szkudlarek, Stanisław Tukaj. Wraz z innymi przedstawicielami poznańskiej Lewicy odwiedziłyśmy także tablicę upamiętniającą poległych, która znajduje się na fasadzie Zamku od strony al. Niepodległości.
Źródło
Opublikowano: 2021-04-26 19:46:02

Komunikacja miejska jest bezpieczna, jeśli zachowujemy się odpowiedzialnie?

Razem Poznań:


Komunikacja miejska jest bezpieczna, jeśli zachowujemy się odpowiedzialnie?

No to przyjrzyjmy się, jak wygląda odpowiedzialność w wykonaniu Miasto Poznań:

? Rok temu, przy głośnym sprzeciwie naszym i innych poznańskich organizacji, Rada Miasta przegłosowała podwyżki cen biletów, które wywindowały Poznań do niechlubnej czołówki miejscowości z najdroższym transportem zbiorowym w Polsce. Ciekawostka: stało się to dokładnie na tej samej sesji, podczas której zdecydowano o zamknięciu szkół.

? Od dziś do 9 kwietnia ograniczona została liczba kursów tramwajów i autobusów – rzekomo z uwagi na związane z nowymi obostrzeniami zamykanie kolejnych punktów usługowych, handlowych i innych miejsc pracy.

? Wbrew temu, co ZTM podał na swojej stronie, czyli „W celu zwiększenia bezpieczeństwa podróży podczas wprowadzonych ograniczeń, linie autobusowe będą obsługiwane w miarę możliwości pojazdami dużej pojemności”, w sieci pojawiają się głosy, że na trasach, które do tej pory obsługiwane były przez większe pojazdy (np. autobusy przegubowe), kursują mniejsze, co na pewno nie pomaga pasażer(k)om w zachowaniu dystansu społecznego;

Drogi ZTM, mamy takie delikatne przypomnienie: nie każdy może pracować z domu. Jako jednostka zatrudniająca wiele, wiele osób, które absolutnie nie mogą tego robić (bo… prowadzą pojazd?), powinieneś o tym wiedzieć. Zmniejszenie liczby kursów nie zachęci do „rezygnacji ze zbędnych podróży”, tylko uprzykrzy życie tym, dla których przejazd zbiorkomem jest niezbędny, i narazi ich na zarażenie koronawirusem.

Źródło: https://bit.ly/3djAMbF

Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 18:05:20

Jeżeli komuś wydawało się, że praktycznie całkowity zakaz aborcji, jaki Trybunał

Razem Poznań:


Jeżeli komuś wydawało się, że praktycznie całkowity zakaz aborcji, jaki Trybunał Konstytucyjny zafundował nam parę miesięcy temu, powstrzyma fanatyków religijnych zakłócających w sobotnie popołudnia spokój osób przebywających w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym przy ul. Polnej na Jeżycach, to najwyraźniej nie docenia logicznych fikołków, do których są zdolni.

Na przykład w ostatnią sobotę pod ochroną i przy wsparciu policji – bo jak inaczej nazwać działania takie jak spisywanie osób uczestniczących w kontrmanifestacji czy zaciąganie ich siłą do radiowozu? – modlili się za… „zabite dzieci” i „ofiary” aborcji, które zostały tam wykonane przed wprowadzeniem zakazu.

Jedna osoba z naszego okręgu została spisana przez funkcjonariuszy policji (za „zakłócanie spokoju”). Dwie uczestniczki kontrmanifestacji zostały zaciągnięte przez funkcjonariuszy do radiowozu. Spisano także mieszkankę ul. Jackowskiego, która puszczała muzykę z głośnika na swoim balkonie.

A kogo nie spisano, kogo nie szarpano i nie zaciągnięto do policyjnego samochodu? Jak zwykle: natarczywie modlących się w przestrzeni publicznej, zakłócających spokój pacjentek, w niektórych przypadkach przebywającym w pobliżu szpitala bez maseczek ochronnych uczestników akcji modlitewnej.

? Dawid Majewski FotoVideo


Źródło
Opublikowano: 2021-03-23 14:58:37

Mało znany skutek uboczny szczepionki na koronawirusa: ujawnianie wstydliwych sp

Razem Poznań:


Mało znany skutek uboczny szczepionki na koronawirusa: ujawnianie wstydliwych sprawek miejskich włodarzy. ??

Dziś prezydent Jaśkowiak szczepi się przeciwko COVID-19. Jak to możliwe, skoro nie należy do żadnej z grup, których kolejka teraz przypada? Otóż należy i zawdzięcza to swojej… akademickiej karierze.

Jacek Jaśkowiak wykładał (za co, według oświadczenia majątkowego, otrzymał blisko 25 tysięcy złotych) na uczelni, której właścicielem jest Piotr Voelkel: człowiek prowadzący rozległe interesy w Poznaniu, w tym inwestycje budowlane, które zależą od wskazań miejskiego planowania przestrzennego. Na uczelni, która otrzymuje publiczne środki, m.in. na wydarzenia kulturalne.

W krajach Europy Zachodniej takie rzeczy robi się, gdy zakończy się karierę w polityce, a i to rzadko. Bo jakoś trochę przypał…


Źródło
Opublikowano: 2021-03-22 12:53:53

Halo, wszystkie osoby menstruujące!

Razem Poznań:


Halo, wszystkie osoby menstruujące! ????❤️

Od dziś możecie skorzystać z Punktu Pomocy Okresowej, który dzięki Natalii Ruckiej, członkini Razem i wolontariuszce Akcja Menstruacja – organizacji, która jest koordynatorką i pomysłodawczynią sieci PPO – zawisł na bocznych drzwiach naszego poznańskiego biura przy ul. Ratajczaka 22-24 (od strony bramy do Amore del Tropico). ?

Działanie PPO jest proste:
? zbliża Ci się/masz okres, a nie możesz sobie pozwolić na zakup podpasek, wkładek, tamponów? Śmiało weź stąd tyle, ile potrzebujesz! ?
? możesz sobie pozwolić na podzielenie się produktami higienicznymi? Przynieś je tutaj, żeby każda potrzebująca osoba mogła z nich skorzystać! Z góry dzięki! ?

Punkt Pomocy Okresowej jest dostępny całą dobę, codziennie, i wisi w dyskretnym miejscu. Korzystajcie śmiało! ?

? Natalia RuckaŹródło
Opublikowano: 2021-03-07 22:34:30

Nasza okręgowa koleżanka, Anna Bąk, od dawna walczy ze zwolennikami zmuszania do

Razem Poznań:


Nasza okręgowa koleżanka, Anna Bąk, od dawna walczy ze zwolennikami zmuszania do porodu, którzy swoimi groteskowymi działaniami zatruwają życie kobiet przebywających w szpitalu na Polnej oraz mieszkańców i mieszkanek Jeżyc. W czasie jednej z takich akcji, 19 września 2020, Ania została zatrzymana przez policję.

Wczoraj sąd uznał zatrzymanie za legalne i zasadne, ale orzekł, że było nieprawidłowe: do Ani nie dopuszczono adwokata (a dzięki interwencji Paulina Nowak i Katarzyna Kretkowska mecenas Marcin Czachor pojawił się na komisariacie bardzo sprawnie), co w połączeniu z kilkoma innymi sprawia, że Ania ma możliwość ubiegania się o odszkodowanie.

Aniu, trzymamy kciuki za Twoją batalię! ?


Źródło
Opublikowano: 2021-02-24 14:56:07

RAZEM DO SEJMU –

Razem Poznań:

Co prawda minął już tydzień od naszej konferencji prasowej, ale warto przypomnieć artykuł z miastopoznaj.pl. Możecie w nim przeczytać o naszych kandydatach i ich postulatach.

„[…] Nie muszę oddawać głosu na mniejsze zło. W sprawach państwa i gospodarki partia RAZEM przemawia głosem zwykłych obywateli i pracowników. Upomina się o sprawy, które dotyczą bezpośrednio mnie i większości Polaków – stwierdza lider na liście.”

Razem Poznań, profile picture

RAZEM DO SEJMU –

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 06:12:05

W Poznaniu powietrze nie należy do najczystszych. Są dni w roku, kiedy wyjście

Razem Poznań:

W Poznaniu powietrze nie należy do najczystszych. Są dni w roku, kiedy wyjście z domu kończy się tym, że oddychamy trującymi pyłami. Tymczasem na podpis Prezydenta RP czeka ustawa, która umożliwi walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Warto więc podpisać apel do Andrzej Duda, by swój podpis pod nią złożył.

O czyste powietrze musimy zadbać Razem!

Dołącz do nas i podpisz apel do Prezydenta www.akcjademokracja.pl/powietrze

Czy wiesz, że według szacunków Komisji Europejskiej z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera ok. 43 000 mieszkańców i mieszkanek Polski? Dla porównania: każdego roku w wypadkach drogowych w Polsce ginie 3300 osób.

Wachlarz chorób do jakich przyczynia się zanieczyszczenie powietrza jest wyjątkowo szeroki: rak płuca, zawał serca, udar mózgu, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, demencja starcza, autyzm, depresja i wiele, wiele innych.

Nowa ustawa może to zmienić, jeśli tylko Prezydent Andrzej Duda ją podpisze.

Razem Poznań, profile pictureNo photo description available.

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 05:11:18

Poznańska drogówka jest policją drogową czy chodnikową?

Razem Poznań:

Nieracjonalne i oderwane od rzeczywistości decyzje polityczne na szczeblu krajowym mają negatywny wpływ na nasze codzienne życie w mieście.

Tym razem, jako mieszkańcy Poznania, możemy odczuć jakie są efekty wymuszania na policji wystawiania odgórnie ustalonej liczby mandatów.

Razem Poznań, profile picture

Poznańska drogówka jest policją drogową czy chodnikową?

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 04:08:55

KLUCZKA NA WYBORY 23/9/15: debata „dwójek i tych niżej”: PiS, PO, KORWiN, Razem, Nowoczesna

Razem Poznań:

Zapraszamy do odsłuchania debaty poznańskich kandydatów do parlamentu zarejestrowanej w Radio Meteor. Wśród nich nasza trójka w okręgu poznańskim – Michał Kołosowski. Pozostali goście to: Dariusz Lipiński (PiS, dawniej PO), Jacek Tomczak (PO, dawniej PiS) Marek Ruciński (Nowoczesna), Joanna Wargin-Torchała (KORWiN).
Razem – inna polityka jest możliwa!

Razem Poznań, profile picture

KLUCZKA NA WYBORY 23/9/15: debata „dwójek i tych niżej”: PiS, PO, KORWiN, Razem, Nowoczesna

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 02:04:10