Byliśmy dziś na demonstracji zorganizowanej przez Ogólnopolskie Porozumienie Zwi

Razem Pomorze:


Byliśmy dziś na demonstracji zorganizowanej przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych pod Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku. Pracownicy różnych zawodów z sektora publicznego protestowali przeciwko niskim płacom i głodowym podwyżkom, domagali się godnych warunków pracy.

Głos zabrała Anna Górska z Zarządu Krajowego Razem. Mówiła o szkodliwości idei taniego państwa, wrogości rządu wobec związków zawodowych i postulowała o solidarność z protestującymi.

Dziękujemy wszystkim obecnym i życzymy realizacji postulatów. Razem zawsze z ludźmi pracy!Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-07-28 20:15:01

Żądamy godnych płac dla pracowników budżetówki!

Razem Pomorze:


Żądamy godnych płac dla pracowników budżetówki!

7.8% – tyle wynosi podwyżka, którą zaproponował rząd pracownikom sektora publicznego w 2023 roku. Kwota ta nawet nie pokrywa aktualnego poziomu inflacji, nie mówiąc o zwiększeniu wynagrodzenia w ujęciu realnym. W związku z tym Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przeprowadza akcje protestacyjne w całej Polsce. W Gdańsku protest odbędzie się jutro o 14 przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim.

Od dawna powtarzamy, że dobre warunki pracy w sektorze publicznym są podstawą, bez której nie ma mowy o dobrze działającym państwie. W pełni popieramy postulaty OPZZ i solidaryzujemy się z protestującymi. Najwyższy czas na godne wynagrodzenia w sektorze publicznym!

#razemsilniejsi #godnapraca


Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-07-27 18:16:26

Wspieraliśmy dziś, także na miejscu, blokadę eksmisji pana Ryszarda, schorowaneg

Razem Pomorze:


Wspieraliśmy dziś, także na miejscu, blokadę eksmisji pana Ryszarda, schorowanego, starszego człowieka, którego problemy i potrzeby były systematycznie ignorowane przez Miasto Gdańsk. Dziękujemy posłance Beacie Maciejewskiej za interwencję w obronie lokatora.

W Gdańsku blokowaliśmy dzisiaj eksmisję 69 letniego pana Ryszarda, którego dług sięga 6 tys. zł, choć sukcesywnie go spłaca.

Czy uważacie, że Miasto Gdańsk powinno być miejscem solidarności, także tej pisanej przez małe „s”?Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-07-26 12:27:57

Jakiś czas temu Urząd Miejski w Gdańsku opublikował raport o stanie miasta z pod

Razem Pomorze:


Jakiś czas temu Urząd Miejski w Gdańsku opublikował raport o stanie miasta z podsumowaniem roku 2021. Szczególnie interesujący jest dział poświęcony mieszkalnictwu. W 2021 wybudowanych zostało 7328 lokali mieszkalnych, z czego zaledwie 69 powstało z jakimkolwiek udziałem finansowania publicznego. Co więcej, miasto stopniowo pozbywa się ze swoich zasobów mieszkań komunalnych, głównie umożliwiając wykup dotychczasowym najemcom. Wszystko to sprawia, że rynek mieszkaniowy w Gdańsku, podobnie jak w innych miastach w Polsce jest zdominowany przez sektor prywatny. Nie dziwi zatem fakt, że Gdańsk bije kolejne rekordy wzrostu cen nieruchomości.

Powtarzamy do znudzenia – aby ucywilizować rynek mieszkaniowy, konieczne są działania władz publicznych. Mieszkania wybudowane ze środków publicznych pomagają nie tylko ludziom, którzy w nich zamieszkają, ale także zmniejszają presję na wzrost cen w sektorze prywatnym. Z kolei rozwiązania takie jak progresywny podatek od nieruchomości mogą zniechęcić do zakupu mieszkań w celach inwestycyjnych, co również wpływa na obniżenie cen.

Pora odczarować mit, że rynek mieszkaniowy zostawiony samopas zaspokoi potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa. Brak aktywnych działań w polityce mieszkaniowej służy najsilniejszym graczom – funduszom inwestycyjnym, bankom, firmom deweloperskim. Najwyższy czas na aktywną politykę mieszkaniową!


Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-07-17 12:31:57

#Słupsk #Chojnice #BezpiecznaRodzina

Razem Pomorze:

#Słupsk #Chojnice #BezpiecznaRodzina

Już jutro dołączam do klubu parlamentarnego Lewica
Na razie na dwa spotkania letniej trasy „Bezpieczna rodzina” 🙂
Będę reprezentowała Razem na moim rodzimym Pomorzu.
Zapraszam do Słupska i Chojnic.
Będzie okazja do poznania się i rozmowy również z Marek Rutka posłem reprezentującym okręg w Sejmie o tym, o jakiej Polsce marzymy, w jakiej będziemy się czuć bezpiecznie i jak sprawić, aby mieć ją taką już po najbliższych wyborach.
Do zobaczenia!Słupsk,Chojnice,BezpiecznaRodzina

Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-07-08 13:47:14

Od połowy czerwca publiczne toalety na gdańskich plażach kosztują już nie 2, a 4

Razem Pomorze:


Od połowy czerwca publiczne toalety na gdańskich plażach kosztują już nie 2, a 4 złote.

Wydawać by się mogło że po wydaniu 6 milionów złotych na nowoczesne kompleksy sanitarne, miasto może sobie pozwolić na ich utrzymanie i udostępnienie za darmo mieszkańcom. Tymczasem władze wolą przerzucić utrzymywanie toalet na zewnętrzny podmiot, który czerpie zyski z pobierania opłat.

Czy naprawdę logika pozornej efektywności musi zawładnąć nawet tak podstawową potrzebą jak korzystanie z toalety? Apelujemy do władz miasta o opamiętanie – bezpłatne toalety potrzebne od zaraz!


Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-07-08 08:23:10

Zależy nam na dostępnej, wysokiej jakości komunikacji miejskiej. Więcej osób kor

Razem Pomorze:


Zależy nam na dostępnej, wysokiej jakości komunikacji miejskiej. Więcej osób korzystających z komunikacji zbiorowej to mniej korków, mniej zanieczyszczeń, mniej chaosu parkingowego, mniej hałasu, wypadków i wydatków na naprawę infrastruktury oraz leczenie chorób powodowanych przez zanieczyszczone powietrze.

Wojciech Szczurek i Samorządność zdecydowali podnieść ceny biletów obciążając dodatkowo mieszkańców i mieszkanki Gdyni już borykających się z wysoką inflacją, cenami paliwa i rosnącymi ratami kredytów. Uważamy tę decyzję za nieakceptowalną i szkodliwą i wyzywamy prezydenta do wycofania się z niej i nie przerzucania kosztów kryzysu na nas.

Dlatego wraz z Młodzi na rzecz Gdyni – Gdynianka i Marzę o Gdyni zbieramy podpisy pod projektem uchwały wycofującym podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej w Gdyni.

#RazemGdynia #Gdynia #wGdyni


Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-06-24 11:56:37

#LegalnaAborcjaBezKompromisów #WyrokNaKobiety #LABK #CzarnyProtest

Razem Pomorze:

Kolejny raz doprowadziliśmy do tego, że projekt legalizacji aborcji będzie głosowany w Sejmie. Komitet Legalna aborcja. Bez kompromisów zebrał ponad 200 tysięcy podpisów, sondaże pokazują, że postulat ten popiera ponad 60% społeczeństwa, ograniczanie prawa do aborcji wywołało największe protesty w Polsce od roku 80!
Posłanki i posłowie Razem i Lewica zagłosują za skierowaniem ustawy do dalszych prac. Mam nadzieję, że odważy się na to również pozostała cześć opozycji, bo dostęp do aborcji jest prawem człowieka.

LegalnaAborcjaBezKompromisów,WyrokNaKobiety,LABK,CzarnyProtest,aborcja,aborcjanatak,aborcjaprawemczłowieka,sejm,głosowanie

Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-06-22 11:40:18

#GotowiNaJutro

Razem Pomorze:


#GotowiNaJutro 🇵🇱🇪🇺🏳️‍🌈🇺🇦

Konwencja programowa partii RazemGotowiNaJutro

Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-06-18 10:57:00

Czas rozpatrywania wniosków o pobyt czasowy w województwie pomorskim jest drugi

Razem Pomorze:


Czas rozpatrywania wniosków o pobyt czasowy w województwie pomorskim jest drugi najdłuższy w Polsce i przekracza 400 dni. Dodatkowo trzeba doliczyć kilkumiesięczny okres oczekiwania na wizytę w Urzędzie w celu złożenia dokumentów. Wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy kosztuje w Urzędzie co najmniej 340 zł.

W celu odkrycia przyczyn tak długiego czasu oczekiwania złożyliśmy wniosek o informacje dotyczące liczby pracowników i warunków pracy w działach Urzędu Wojewódzkiego zajmujących się procedowaniem tych wniosków.

Średnia pensja 37 pracowników obsługi kancelaryjnej, odpowiedzialnych za przyjmowanie wniosków wynosi niecałe 4000 zł brutto. W 2021 roku do Urzędu Województwa Pomorskiego wpłynęło 28667 wniosków (ponad 2 razy więcej niż w 2020). Jednocześnie w latach 2020-2021 z pracy zrezygnowało 23 z 37 pracowników obsługi kancelaryjnej. Tak ogromna rotacja pokazuje, że urzędnicy pracują pod dużym obciążeniem w warunkach trudnych do zniesienia w dłuższej perspektywie czasu. Przyczynia się to także do zwiększenia opóźnień w procedowaniu wniosków, gdyż wiąże się z koniecznością ciągłego wdrażania nowych pracowników.

Aby procedury urzędowe były efektywne konieczna jest poprawa warunków pracy w urzędach. Przykład wniosków o pobyt czasowy doskonale uwidacznia konsekwencje idei taniego państwa, niestety wciąż cieszącej się dużą popularnością w naszym kraju. Apelujemy o jak najszybsze zwiększenie zatrudnienia i polepszenia warunków pracy urzędników w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim!

Tekst: Filip Wasilczuk, grafika: Robert Kozakiewicz


Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-06-16 20:28:45

Dziś braliśmy i brałyśmy udział w Konferencji Samorządowej Lewicy w Sejmie RP.

Razem Pomorze:


Dziś braliśmy i brałyśmy udział w Konferencji Samorządowej Lewicy w Sejmie RP.

Udział wzięły prezydentki miast, wójtowie, radne miast i dzielnic, radni gmin i powiatów. Oraz oczywiście posłowie i posłanki klubu Lewicy. Z naszej strony głos zabrały osoby działające w radach dzielnic w swoich miastach, a także w radach sołeckich, aktywistki działające oddolne w gminach.

Dominował głos włodarzy zwracających uwagę na systematyczne ograniczanie samorządności przez władzę centralną poprzez obcinanie źródeł finansowania przy jednoczesnym delegowaniu na samorządy nowych zadań. Jednym z postulatów Lewicy jest w tym przypadku m.in. całkowite finansowanie wynagrodzeń w oświacie ze środków budżetu centralnego, co pozwoliłoby na spokojne utrzymanie edukacji publicznej w gminach z samej subwencji oświatowej (obecnie starczy jej średnio na mniej więcej połowę kosztów utrzymania edukacji). Przypomniano też, że warunkiem poparcia Lewicy dla Krajowego Planu Odbudowy było m.in. 10 mld zł na budowę mieszkań komunalnych i jest to obecnie jeden ze słynnych „kamieni milowych”, które muszą być wprowadzone za pomocą ustawy by środki z Unii Europejskiej zostały uruchomione.

Jako delegacja Razem wywodzimy się jednak z oddolnych środowisk aktywistów i aktywistek. Radnych opozycyjnych, którzy muszą przede wszystkim patrzeć władzom samorządowym na ręce w ramach kompetencji i możliwości, które włodarze miast, gmin czy powiatów mają tu i teraz.

Dlatego dziś z naszej strony wybrzmiały po raz kolejny postulaty dbałości o mienie publiczne, niedopuszczania do prywatyzacji usług publicznych, logiki służby publicznej, a nie zysku w zarządzaniu transportem, edukacją czy ochroną zdrowia, rzeczywistej demokracji i faktycznych konsultacji społecznych przy podejmowaniu przez rządzących decyzji, walki z ubóstwem energetycznym oraz faktycznej walki z kryzysem klimatycznym – na początek poprzez zaprzestanie betonowania miast i wsi w ramach inwestycji, a zwiększanie przestrzeni biologicznie czynnych, retencji, zadrzewiania no i wprowadzanie zrównoważonego transportu.

To są treści, które warto wprowadzić do Deklaracji Samorządowej Lewicy, nad którą prace właśnie ruszyły!


Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-06-13 19:35:06

Wczoraj wspólnie z przedstawicielami opozycyjnych partii politycznych i organiza

Razem Pomorze:


Wczoraj wspólnie z przedstawicielami opozycyjnych partii politycznych i organizacji prodemokratycznych wzięliśmy udział w konferencji prasowej poświęconej inicjatywie Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Jest to projekt mający na celu skoordynowanie i popularyzację obywatelskich mechanizmów kontroli wyborów, mający przeciwdziałać potencjalnym nieprawidłowościom podczas nadciągających wyborów.

Z ramienia Razem głos zabrał Robert Kozakiewicz z zarządu okręgu gdańskiego. Mówił o konieczności mobilizowania społeczeństwa do angażowania się w wybory i włączania się w politykę. “W dalszym ciągu bardzo duża część obywateli i obywatelek naszego kraju nie głosuje w wyborach, nie interesuje się polityką” — mówił Robert. “Naszym celem jako klasy politycznej jest popularyzacja postaw obywatelskich, pokazywanie takim ludziom, że ich głos ma znaczenie, że mogą mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość.”

Dziękujemy Komitetowi Obrony Demokracji za organizację konferencji oraz wszystkim obecnym partiom i organizacjom.

Fot. Olga Strojny
Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-06-05 12:30:12

Wczoraj mieliśmy intesywny dzień. Najpierw przeszliśmy ulicami Gdańska w ramach

Razem Pomorze:

Wczoraj mieliśmy intesywny dzień. Najpierw przeszliśmy ulicami Gdańska w ramach VII Trójmiejskiego Marszu Równości, a następnie dyskutowaliśmy o warunkach pracy w korporacjach na spotkaniu autorskim z Katarzyną Dudą.

Dziękujemy wszystkim obecnym na obu wydarzeniach!
Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-05-29 14:40:27

Już w najbliższą sobotę VII Trójmiejski Marsz Równości.

Razem Pomorze:


Już w najbliższą sobotę VII Trójmiejski Marsz Równości.

Bądźmy i pokażmy siłę i piękno różnorodności. Pokażmy nasze wsparcie dla społeczności LGBT+. Pokażmy, że szacunek i równe prawa należą się wszystkim, niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Pokażmy radość z akceptacji tego jacy jesteśmy. Pójdźmy razem!

Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-05-26 18:56:03

Nasze postulaty są Ci bliskie i chcesz razem z nami walczyć o lepszą Polskę? Chc

Razem Pomorze:


Nasze postulaty są Ci bliskie i chcesz razem z nami walczyć o lepszą Polskę? Chcesz poznać ludzi którzy podzielają Twoje wartości i którym nie jest wszystko jedno? Chcesz mieć wpływ na otaczającą Cię rzeczywistość? Dołącz do nas!

Niezależnie od wieku, wiedzy, umiejętności czy ilości wolnego czasu, każdy znajdzie u nas miejsce dla siebie i przestrzeń do działania. Każda angażująca się osoba jest dla nas bezcenna. Działaj razem z nami!

Jak dołączyć? Link w komentarzu.


Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-05-24 20:01:34

Zachęcamy do podpisania się pod projektem uchwały cofającej podwyżkę cen na komu

Razem Pomorze:

Zachęcamy do podpisania się pod projektem uchwały cofającej podwyżkę cen na komunikację miejską w Gdańsku! Najbliższa zbiórka już jutro w godzinach 15-17 pod Manhattanem.

Dziś rozpoczęła się zbiórka podpisów!🚍🚌🚍
W najbliższych dniach nasi wolontariusze będą zbierać Wasze podpisy w następujących miejscach:
-SOBOTA 21/05
15:00-17:00 Manhattan
– PONIEDZIAŁEK 23/05
15:40-17:00 Kompleks Alchemia (obok przystanku SKM Gdańsk Przymorze Uniwersytet)
17:00-19:00 Pętla tramwajowa w Oliwie
– WTOREK 24/05
17:00-19:00 przystanek SKM Wrzeszcz
#TanieBiletyTanieBilety

Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-05-20 19:03:19

Zachęcamy do śledzenia działań inicjatywy Tanie bilety – Trójmiasto. Tania komun

Razem Pomorze:

Zachęcamy do śledzenia działań inicjatywy Tanie bilety – Trójmiasto. Tania komunikacja miejska to inwestycja w zdrowie i dobrostan mieszkańców!

📢 16 maja 2022 złożyliśmy w radzie miasta Gdańsk zawiadomienie o utworzeniu komitetu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej rozpoczynając tym samym zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem uchwały o wycofaniu się z podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej na terenie miasta Gdańsk. ❗️ Przyjęta przez radnych miasta uchwała zakłada aż 26% podwyżkę cen biletów od czerwca 2022. ❗️ W dobie szalejącej inflacji, drogich mieszkań i stojących w miejscu pensji nie możemy pozwolić na wykluczanie coraz to większej grupy mieszkańców ze swobodnego korzystania z transportu publicznego.
Dostępna komunikacja powinna być podstawą funkcjonowania miasta, tani i dostępny transport zbiorowy jest wart więcej, niż oszczędność w budżecie miasta, którą ma przynieść podwyżka cen biletów. 🔍 Już niedługo na terenie miasta Gdańsk rozpocznie się zbiórka podpisów pod uchwałą. Wszystkie informacje o miejscach zbiórek podpisów znajdziecie na naszej stronie na Facebooku. 📢 Podpisz się pod projektem uchwały i powstrzymaj rosnące ceny biletów!


Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-05-16 14:45:22

Akcja plecaczek dla dzieci z Ukrainy

Razem Pomorze:


📣Akcja plecaczek dla dzieci z Ukrainy
Trochę radości i bezpieczeństwo!
Pierwsza partia plecaczków dotarła do najmłodszych uchodźców i uchodźczyń!
Wolontariusze i wolontariuszki punktu recepcyjnego przy „Krewetce” k. Dworca Głównego w Gdańsku od środy przekazują rodzinom uchodźczym z dziećmi pakiety powitalne – plecaczki, z których każdy zawiera:
– pluszaka,
– resoraka,
– kredki,
– kolorowanki,
– mus owocowy,
– kinder niespodziankę,
– balonika,
– plakietkę na smyczy z karteczką ma dane kontaktowe do opiekunów,
– przytwierdzoną do plecakczka linkę ułatwiająca upilnowanie dzieciaków w stresującym zamieszaniu.

Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-05-13 08:47:27

Niedawny raport NIK dotyczący zachowania i zwiększania terenów zielonych w miast

Razem Pomorze:


Niedawny raport NIK dotyczący zachowania i zwiększania terenów zielonych w miastach pokazuje jak ważne są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. W świetle obowiązujących przepisów tylko planowanie przestrzenne w formie uchwał jest skutecznym narzędziem zapewniającym ochronę terenów zieleni w miastach.

Z punktu widzenia zachowania zieleni w miastach najważniejszym wnioskiem z kontroli jest brak przepisów prawnych, które pozwoliłyby na ochronę terenów przyrodniczych nieobjętych planami. Obecnie w takiej sytuacji wydaje się decyzje o warunkach zabudowy, które nie zapewniają ochrony prawnej systemów przyrodniczych miast. Wymaga to zmiany prawa na poziomie krajowym. Dodatkowo brak jest krajowych standardów dotyczących zapewnienia minimalnego wskaźnika terenów zieleni dla osiedli mieszkaniowych, a także narzędzi prawnych do regulacji jakości terenów zieleni.

Choć Gdańsk pod wieloma względami wypada korzystnie na tle pozostałych skontrolowanych miast, to dalej mamy dużo do zrobienia w kwestii ochrony terenów zieleni. Przede wszystkim to zwiększenie stopnia pokrycia obszaru gminy planami zagospodarowania – w momencie zakończenia kontroli (grudzień 2020) plany obejmowały jedynie 65% powierzchni Gdańska. Potrzebujemy planów, które zapewniają równomierny rozkład zieleni w mieście i więcej dobrze urządzonych miejsc rekreacji na terenie nowych osiedli.

Pomimo faktu, że bilans drzew nasadzonych do wyciętych prezentuje się w Gdańsku korzystnie na terenach miejskich (3,5 zasadzonych drzew w miejsce 1 wyciętego), to usunięte drzewa “miejskie” stanowią zaledwie 4% wszystkich wyciętych drzew. W pozostałych 96% przypadkach brak jest kontroli stanu nasadzeń w miejsce drzew usuniętych na działkach prywatnych. Trzeba także zapewnić lepszą ochronę drzewostanu już rosnącego: zbyt często drzewa stare zastępowane są młodymi sadzonkami. W takiej sytuacji musimy czekać kilkanaście lat, gdy drzewa wyrosną, zanim będziemy mogli czerpać korzyści w postaci cienia i ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza.


Źródło: Razem Pomorze
Więcej w kategorii: Razem Pomorze
Opublikowano: 2022-05-05 07:02:02