W 28 rocznicę „zgniłego kompromisu aborcyjnego” (który wcale nie był żadnym ko

Razem Warszawa:

W 28 rocznicę „zgniłego kompromisu aborcyjnego” (który wcale nie był żadnym kompromisem), polecamy wpis członkini zarządu okręgu Warszawskiego Lewicy Razem Martyna Jałoszyńska.
Między innymi o tym, jak złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Dziś obchodzimy niechlubną rocznicę.

28 lat temu, 7 stycznia 1993 roku, przyjęto ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. To ustawa, którą przez lata kłamliwie nazywano ‚kompromisem’, choć prawda jest taka, że żadnego kompromisu nie było. Gdy w 1989 roku CBOS zapytał Polaków, jak głosowaliby w ewentualnym referendum, ponad połowa z nich zadeklarowała, że zagłosowałaby za aborcją bez ograniczeń – wiedziałyście o tym? Ograniczaniu dostępu do aborcji sprzeciwiały się kobiety w całej Polsce – do Sejmu napływały tysiące listów, protestowała Komisja Kobiet „Solidarności” (którą w ramach ukarania rozwiązano – w końcu wszyscy wspierają… More

Razem w Warszawie, profile pictureImage may contain: 1 person, closeup

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 14:44:57

Finał WOŚP w tym roku przesunięty n 31.01, ale już teraz można rozpocząć licyt

Razem Warszawa:

Finał WOŚP w tym roku przesunięty n 31.01, ale już teraz można rozpocząć licytację potężnej sejmowej aktówki warszawskiego posła Lewicy Razem Adrian Zandberg.

W tym roku WOŚP zbiera środki na wsparcie laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Lewica Razem nieustannie apeluje o podwyższenie nakładów na publiczną opiekę zdrowotną, a tymczasem pomagajmy tak jak możemy.

Link do aukcji w komentarzach.

Razem w Warszawie, profile pictureImage may contain: ‎1 person, ‎text that says '‎LEWICA razem Razem @partiarazem Razem gra w @fundacjawosp! 0٥0 Możecie wylicytować poselską aktówkę @ZandbergRAZEM Na co pójdzie dochód z tegorocznej orkiestry? Na dzieciaki z oddziałów laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy אம raz Rzeczy od serca Poselska aktówka od Adriana Zandberga Poselska aktówka od Adriana Zandberga rzeczyodserca.pl razen 2:19PM-6sty2021-TwittereA sty 2021 Twitter Web App 2:19 PM·‎'‎‎

Źródło
Opublikowano: 2021-01-06 15:31:47

Akcja szczepień w Polsce rozpoczęła się niestety aferą w szpitalu podległym Wars

Razem Warszawa:

Akcja szczepień w Polsce rozpoczęła się niestety aferą w szpitalu podległym Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu. Szczepionki, które powinny trafić do personelu medycznego, trafiły w części do aktorów i innych znanych osób. Próba tłumaczenia tego faktu „akcja promocyjna szczepień” szybko okazała się wielką ściemą, a osoby w to zamieszane pogrążają się w kolejnych kłamstwach.

Ten godny potępienia proceder nie jest jednak ograniczony tylko do warszawskich „elit”, bo z różnych stron Polski pojawiają się doniesienia o tym, że szczepionki bywają dystrybuowane „po znajomości”, wśród osób nie będących w grupie „0”.

Winę ponoszą dyrektorzy placówek odpowiedzialnych za dystrybucję szczepionek, jak również osoby, które korzystają z okazji i szczepią się poza kolejką. Pamiętajmy, że to wszystko odbywa się w czasie kiedy nadal większość lekarzy, pielęgniarek i pozostałej części personelu medycznego nie została zaszczepiona.

Przede wszystkim winni są jednak politycy PiS, czyli partii rządzącej w Polsce od ponad 5 lat, którzy po raz kolejny w trakcie pandemii CoVId-19 wykazują się wyjątkowa nieudolnością w zarządzaniu kryzysem.

Akcja ogólnopolskich szczepień już od początku jest chaotyczna i słabo skoordynowana, podobnie jak to miało miejsce z dostawami respiratorów i maseczek do szpitali. Nie zapominajmy, że rządzący nie mieli oporów, żeby dostarczenie maseczek zlecić firmie instruktora narciarskiego prezydenta Dudy i ministra Szumowskiego, a dostawę respiratorów handlarzowi bronią powiązanemu ze służbami specjalnymi. W środku pandemii do dymisji podał się minister zdrowia Szumowski i beztrosko wyjechał na wakacje w ciepłych krajach, kiedy rząd zalecał obywatelom nie wyjeżdżanie za granicę. Wicepremier Kaczyński łamał przepisy jeżdżąc na cmentarz w trakcie obowiązywania zakazów, ministrowie rządu uczestniczyli w imprezie u pana Rydzyka be zachowania obostrzeń sanitarnych.
Warszawskie elity można i należy potępić za łamanie zasad, jednak odpowiedzialność za fatalne zarządzanie Polską w trakcie pandemii COViD-19 i za niedofinansowaną, przeciążoną publiczną ochronę zdrowia, ponosi rząd i politycy partii rządzącej.

Prezydent Jaśkowiak stwierdził, że „artyści są naszym dobrem narodowym” i że gdyby to od niego zależało, w pierwszej kolejności zaszczepiłby honorowych obywateli Miasta Poznania, jednak sytuacja pandemii pokazała, że prawdziwym dobrem narodowym są lekarze, pielęgniarki i cały personel medyczny, który na co dzień walczy na pierwszym froncie, często słabo opłacany, przeciążony nadgodzinami i pracą w kilku miejscach. Za niskie pensje i niedofinansowanie w opiece zdrowotnej odpowiada rządzący od 5 lat PiS, ale również wcześniejsze 8-letnie rządy PO. Dlatego Lewica apeluje przy każdej możliwej okazji o jak najszybsze, znaczące zwiększenie nakładów na publiczna opiekę zdrowotną.

Nie chcemy żyć w państwie z kartonu.


Źródło
Opublikowano: 2021-01-03 20:30:34

PRZEPROSINY Partia Razem oświadcza, że formułowane przez nią zarzuty dokonyw

Razem Warszawa:

PRZEPROSINY

Partia Razem oświadcza, że formułowane przez nią zarzuty dokonywania w Spółdzielni Mieszkaniowej “Bródno” nieprawidłowości przy sprzedaży mieszkań w zrealizowanej przez Spółdzielnię inwestycji Różopol-Bródno nie zostały oparte na sprawdzonych informacjach i są nieprawdziwe. Za dokonanie naruszenia dobra osobistego Spółdzielni Mieszkaniowej “Bródno” przeprasza.

Razem w Warszawie, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2021-01-01 02:08:24

Relacja na żywo ze szczepienia na COVID-19: Joanna Wicha, członkini Zarządu Kr

Razem Warszawa:


Relacja na żywo ze szczepienia na COVID-19: Joanna Wicha, członkini Zarządu Krajowego Razem, członkini okręgu warszawskiego Razem, pielęgniarka.
Miło, sympatycznie, bezboleśnie, bezpiecznie i z uśmiechem.
https://fb.watch/2Ib3uSTVFw/

Drodzy stało się! Przyjęłam pierwszą dawkę szczepionki przeciw covid!!!💜💉


Źródło
Opublikowano: 2020-12-30 14:11:43

Według najnowszego badania 82% wyborczyń i wyborców Lewicy planuje zaszczepić si

Razem Warszawa:

Według najnowszego badania 82% wyborczyń i wyborców Lewicy planuje zaszczepić się przeciwko COVID-19, co jest wysokim i pozytywnym wynikiem.
Niestety wśród wszystkich obywateli Polski planuje szczepienie poniżej 50% badanych osób, co już nie napawa optymizmem.
Dzięki szczepionkom w XX wieku udało się w wielu krajach, gdzie szczepienia są powszechne i obowiązkowe, wyeliminować lub bardzo ograniczyć występowanie takich chorób jak polio, błonica czy krztusiec.
Jesteśmy przekonani, że dzięki ruszającemu właśnie programowi szczepień uda się również wygrać z pandemią COVID-19. Szczepionki zostały przetestowane klinicznie na grupie ponad 40 tysięcy ochotników i ochotniczek, wykazują skuteczność na poziomie 95% i są bardzo bezpieczne.

Dlatego zachęcamy do zaszczepienia się w pierwszym możliwym terminie.


Źródło
Opublikowano: 2020-12-28 21:05:38

Dzisiaj w Polsce ruszają szczepienia na COVID-19. W w pierwszej kolejności szcze

Razem Warszawa:

Dzisiaj w Polsce ruszają szczepienia na COVID-19. W w pierwszej kolejności szczepienie ma dostać m.in. personel placówek medycznych i pracownicy Domów Pomocy Społecznej. Od 15 stycznia 2021 każdy z nas będzie mógł się zapisać na szczepienie, do czego wszystkich bardzo zachęcamy.
Ponieważ w internecie pojawia się bardzo dużo kłamstw i przekłamań na temat szczepionek, to poniżej kilka faktów o szczepieniach dla osób, które mają wątpliwości:

► Szczepienia są bezpieczne! Na całym świecie szczepionki przyjęło już prawie 3 mln. osób i tylko u ośmiu wystąpiły skutki uboczne w postaci reakcji alergicznych. Każda z dopuszczonych do użycia szczepionek przeszła bardo rygorystyczne testy pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa.

► COVID-19 to niebezpieczna choroba, dużo bardziej zaraźliwa i śmiertelna niż grypa. Bardzo wiele osób przechodzi COVID-19 ciężko i wymaga hospitalizacji, co powoduje duże przeciążenie całego systemu ochrony zdrowia. W listopadzie 2020 śmiertelność w Polsce była prawie dwa razy wyższa niż w analogicznym miesiącu 2019 – zmarło ponad 60 tysięcy ludzi, co jest najbardziej tragicznym wynikiem od zakończenia II Wojny Światowej.

► Szczepiąc się zwiększasz własne bezpieczeństwo, ale również osób, z którymi się spotykasz i całej społeczności. Jeśli sam się nie obawiasz COVID-19, to pomyśl, że szczepiąc się zwiększasz bezpieczeństwo osób z podwyższonych grup ryzyka. Im więcej nas się zaszczepi, tym szybciej opanujemy pandemię.

Jako argument ostateczny załączamy zdjęcie aktora Iana McKellena, znanego szerzej z ról tolkienowskiego czarodzieja Gandalfa i Magneto z X-Menów. On się już zaszczepił, więc weź z niego przykład:)


Źródło
Opublikowano: 2020-12-27 15:00:38

Życzymy Wam wszystkim, wesołych i spokojnych Świąt, równych praw, dobrej p

Razem Warszawa:


Życzymy Wam wszystkim, wesołych i spokojnych Świąt, równych praw, dobrej płacy, dużego mieszkania bez kredytu i czystego środowiska! ⭐️🎄🎅

Życzenia świątecznie od partii Razem w stylu Love Actually, ale z polskim sznytem 🎄🎄🎄


Źródło
Opublikowano: 2020-12-25 12:57:29

Tramwaj na Gocław zagrożony.

Razem Warszawa:

Tramwaj na Gocław zagrożony.

Gocław nie ma szczęścia do władz Warszawy. Osiedle wciąż się rozbudowuje. Problemy komunikacyjne narastają. Tymczasem od kilkunastu lat trwają bezowocne przepychanki nad lepszym – bo opartym na transporcie szynowym – skomunikowaniem tego osiedla. Z początkowej idei połączenia metrem ze Śródmieściem pozostał "ogryzek" trzeciej linii (Stadion – Dw. Wschodni – Wiatraczna – Gocław). O opcji przedłużania tej linii w kierunku płd. Śródmieścia i Ochoty nawet się już głośno nie mówi. Od ponad dekady nie zrobiono też nic więcej w tej sprawie.

W międzyczasie powstała konkretna koncepcja budowy trasy tramwajowej na Gocław. Mimo pewnych zastrzeżeń co do gospodarki zielenią uważamy, że jest to inwestycja nie tylko potrzebna, ale i realna, a w dodatku o rząd wielkości (!) tańsza, niż metro. Jeszcze niedawno zapowiadano, że powstanie ona do roku 2023. Tymczasem Ratusz najpierw zdecydował o zabraniu przewidzianych na nią środków i przesunięciu terminów na nieokreślone "później", a teraz w ogóle próbuje się wycofać rakiem ze wszystkich zapowiedzi.

Co obecnie planują władze miasta? Wznowiono analizy trasy metra, pozostając jednak przy założeniu, że podróż do centrum wymagałaby objechania Grochowa oraz niewygodnej (dwa razy po schodach) przesiadki na stacji Stadion do zatłoczonych pociągów II linii metra. Oznacza to podróż wcale nie krótszą, niż obecnie autobusem. Zarazem widać, że wciąż tkwimy na etapie wyboru konkretnego przebiegu, a więc na samym początku prac analityczno-projektowych. Można się spodziewać, że inwestycja nie powstanie przed rokiem 2030. Jak podaje portal transport-publiczny.pl, w budżecie miasta zarezerwowano miliard złotych na wkład własny – ale czy możemy być pewni, że uda się w przyszłości uzyskać duże dofinansowanie z UE, która wymaga wykazania zasadności i sensowności tego typu przedsięwzięć, podczas gdy dotychczasowe analizy nie wychodziły obiecująco?

W tej chwili wszystko zmierza ku temu, by Gocław znów został na lodzie. Wstrzymywanie znacznie już przygotowanej inwestycji tramwajowej po to, by ponownie mamić Gocławian wizją metra (które powstanie nieprędko, o ile w ogóle) możemy nazwać sabotażem. Także dokonywanym na środowisku (odwlekanie takich inwestycji to dłuższe trucie transportem drogowym) i na publicznych finansach. Domagamy się więc konkretnej i pełnej informacji, jakie nakłady już poniesiono na tramwaj i na metro, ile jeszcze trzeba będzie wydać, a także: jakie są możliwe terminy realizacji, a nawet szanse powstania tych tras – pod względem technicznym, ale również finansowym. Przede wszystkim zaś domagamy się, by mieszkańcy Gocławia wreszcie zaczęli być traktowani poważnie.

zdjęcie Adrian Grycuk


Źródło
Opublikowano: 2020-12-22 20:48:35

Rok 2020 pokazał, jak bardzo wszyscy potrzebujemy solidarności. W warszawskich

Razem Warszawa:

Rok 2020 pokazał, jak bardzo wszyscy potrzebujemy solidarności. W warszawskich DPS-ach brakuje podstawowych środków higienicznych, maseczek czy żywności. Lewicowe młodzieżówki organizują zrzutkę, dzięki której będą mogły choć trochę wspomóc najbardziej potrzebujących mieszkańców Warszawy. Zachęcamy Was do dorzucenia się – niech te święta, chociaż zupełnie inne niż wszystkie, będą równie pełne ciepła, wsparcia i solidarności.

Razem z naszymi przyjaciółmi z Federacja Młodych Socjaldemokratów Warszawa oraz Czerwona Młodzież – OM PPS Mazowsze przedstawiamy wam inicjatywę zbiórki na warszawskie Domy Pomocy Społecznej!

Tym razem działamy pod hasłem “Pomoc wzajemna”. Za zebrane fundusze planujemy kupić rzeczy, które są w tej chwili niezbędne dla warszawskich DPS-ów, takie jak środki higieny osobistej typu szampony, mydła, kremy, rękawiczki, maseczki, środki dezynfekcyjne, ale także produkty spożywcze.

Wiemy, że każdy DPS potrzebuje innych rzeczy, dlatego planujemy przygotować spersonalizowane paczki, które potem zostaną przekazane pracownikom do rąk własnych, by ich mieszkańcy mogli spokojnie korzystać z dostarczonych dóbr.

Serdecznie zachęcamy was do wsparcia całej akcji. Postarajmy się sprawić, żeby mieszkańcy warszawskich DPS-ów dostali choć trochę uśmiechu na koniec tego trudnego dla nas wszystkich roku.

Link do zbiórki w komentarzu!

Razem w Warszawie, profile pictureImage may contain: text that says 'Zrzutka na nowy, lepszy rok! Wspomóż mieszkańców warszawskich domów pomocy społecznej! zrzutka.pl/2mx57y mx57y'

Źródło
Opublikowano: 2020-12-22 14:48:27

Dzisiaj, jak co roku 16 grudnia, upamiętniliśmy pod Zachętą tragiczną śmierć G

Razem Warszawa:

Dzisiaj, jak co roku 16 grudnia, upamiętniliśmy pod Zachętą tragiczną śmierć Gabriela Narutowicza, pierwszego prezydenta niepodległej Polski.

Przez cały okres swojej krótkiej prezydentury Gabriel Narutowicz był obiektem obrzydliwej nagonki i kampanii oszczerstw. Posłowie prawicy zarzucali mu, że nie jest Polakiem. Podważali też legalność wyboru prezydenta i usiłowali nie dopuścić do jego zaprzysiężenia. Endecka prasa ochoczo przyłączyła się do tego festiwalu podszytej ksenofobią nienawiści. Określenia takie jak „złodziej”, czy „żydowski pachołek” należały do łagodniejszych. Wzywano wręcz, aby „usunąć tę zawadę”.

Tych wezwań posłuchał Eligiusz Niewiadomski, malarz i nacjonalista, który 16… More

Razem w Warszawie, profile pictureImage may contain: 2 people, people standing, night and outdoorImage may contain: one or more people, people dancing, people standing, people on stage, night, tree, crowd and outdoorImage may contain: one or more people, people standing, flower, plant, tree, hat and outdoorImage may contain: 5 people, people standing and outdoor

Źródło
Opublikowano: 2020-12-16 21:25:02

Jutro przypada 98. rocznica zamordowania Gabriela Narutowicza, pierwszego prez

Razem Warszawa:

Jutro przypada 98. rocznica zamordowania Gabriela Narutowicza, pierwszego prezydenta niepodległej Polski.

Co roku współorganizujemy z tej okazji demonstrację pod Zachętą. W tym roku ze względu na pandemię demonstracji nie będzie, zachęcamy natomiast do przyjścia i zapalenia pod Zachętą znicza na znak pamięci o prezydencie Narutowiczu i sprzeciwu wobec prawicowego terroru i nienawiści.

Źródło
Opublikowano: 2020-12-15 20:30:28

Pandemia koronawirusa wyjątkowo dotknęła placówki oświatowe. Przedszkoli nie o

Razem Warszawa:


Pandemia koronawirusa wyjątkowo dotknęła placówki oświatowe. Przedszkoli nie obowiązuje nauczanie zdalne. Na dzisiejszej konferencji prasowej członkinie naszego okręgu, Paulina Szamburska, nauczycielka przedszkolna i posłanka Magdalena Biejat, zwróciły uwagę na sytuację ich pracownic i pracowników.

Nie można od kilkuletnich dzieci wymagać przyswojenia wszystkich zasad bezpieczeństwa i samodyscypliny, więc oosby pracujące w przedszkolach codziennie narażają zdrowie i życie swoje i swoich bliskich. Choć najczęściej myślimy tu o nauczycielach, to na wyjątkowo duże ryzyko zarażenia koronawirusem narażeni w równym stopniu są także inni pracownicy, tacy jak psycholożki, logopedzi i woźne.

More


Źródło
Opublikowano: 2020-12-15 11:49:32

Zapraszamy do wzięcia udziału w onlineowym kolędowaniu chóru Voces Gaudii, stw

Razem Warszawa:

Zapraszamy do wzięcia udziału w onlineowym kolędowaniu chóru Voces Gaudii, stworzonego przez osoby LGBTQ+ i przyjaciół, w tym również przez członków i członkinie Okręgu Warszawskiego Razem.
Wspólne śpiewanie pomaga w przetrwaniu szaroburej jesieni w czasach zarazy.
https://www.facebook.com/events/499022881058314/

Źródło
Opublikowano: 2020-12-08 18:38:54

Razem Warszawa:Źródło
Opublikowano: 2020-11-28 21:24:03

Razem Warszawa:Źródło
Opublikowano: 2020-11-28 19:22:30

Razem Warszawa:Źródło
Opublikowano: 2020-11-28 18:22:38

Razem Warszawa:Źródło
Opublikowano: 2020-11-28 17:24:23

Razem z kobietami! Dziś też, jak przez ostatni miesiąc, będziemy protestować w o

Razem Warszawa:

Razem z kobietami! Dziś też, jak przez ostatni miesiąc, będziemy protestować w obronie praw kobiet. Szukajcie naszych flag!

Ponieważ ludzi będzie dużo, a wszyscy wiemy, jak wtedy działa internet i zasięg, polecamy Wam zainstalowanie apki Bridgefy, która pozwala rozmawiać przez Bluetooth bez żadnego połączenia internetowego.

A jeśli chcecie być na bieżąco ze wszystkim, co się dzieje, możecie śledzić informacje na Telegramie na kanale 'Demonstrujemy razem'. Prowadzą go nasi działacze i działaczki, którzy stale czuwają nad bezpieczeństwem demonstrujących.
Do zobaczenia!

Razem w Warszawie, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2020-11-28 15:15:51

Dziś 102. rocznica wywalczenia praw wyborczych przez kobiety. Z tej okazji nas

Razem Warszawa:

Dziś 102. rocznica wywalczenia praw wyborczych przez kobiety. Z tej okazji nasza działaczka Martyna Jałoszyńska pisze o pierwszych posłankach, kompletnie zapomnianych przez historię. Które z tych nazwisk słyszeliście na lekcjach w szkole?

W 102. rocznicę wywalczenia praw wyborczych przez Polki przypomnijmy sobie ich nazwiska:
➡️ Gabriela Balicka
➡️ Zofia Sokolnicka
➡️ Maria Moczydłowska
➡️ Jadwiga Dziubińska
➡️ Anna Piasecka
➡️ Zofia Moraczewska
➡️ Franciszka Wilczkowiakowa
➡️ Irena Kosmowska

8 posełek, które jako pierwsze reprezentowały nas w Sejmie. 8 kobiet, które uwierzyły, że to możliwe – i znosiły docinki, żarciki, chamskie odzywki i insynuacje dotyczące swojej niekompetencji ze strony ‚kolegów’. 8 kobiet, które stały się inspiracją dla setek kobiet po nich.
Z polskiej historii zostały niemal całkowicie wymazane. Olga Wiechnik, autorka fantastycznej książki ‚Posełki’, była w stanie napisać o Annie Piaseckiej zaledwie 10… More


Źródło
Opublikowano: 2020-11-28 13:20:26

Członkini Rady Okręgu Warszawskiego Razem, Helena Nitkiewicz o horrendalnych

Razem Warszawa:

Członkini Rady Okręgu Warszawskiego Razem, Helena Nitkiewicz o horrendalnych kosztach wywozu śmieci w stolicy >>> https://www.facebook.com/hznitkiewicz/posts/162184488934725

Opłaty za śmieci w Warszawie są oburzające – od kilkunastu lat obserwujemy zaniedbania, których cenę płacą warszawiacy i warszawianki. Spójrzmy na kilka miast wojewódzkich:
– Białystok – 3 progi powierzchni lokalu 16 zł/36 zł/45 zł
– Bydgoszcz – 22 zł za osobę,
– Poznań – 27 zł za osobę,
– Kraków – 23 zł za osobę,
– Szczecin – 7,5 zł za 1 m3 zużytej wody (w zabudowie wielorodzinnej i jednorodzinnej jeśli zużycie nie przekroczy w niej 4 m3) i 94 zł w zabudowie wielorodzinnej, jeśli zużycie przekracza 4 m3.

Miasta te łączy fakt, że mają spalarnie o mocach przerobowych pokrywających swoje zapotrzebowanie (warszawska na Targówku jest instalacją zdecydowanie za małą i nie dość nowoczesną) i… More


Źródło
Opublikowano: 2020-11-25 14:09:40

Pierwszym protestem, w jakim brałam brałam udział był Czarny Protest z września

Razem Warszawa:

Pierwszym protestem, w jakim brałam brałam udział był Czarny Protest z września 2016. I choć byłam wtedy uczennicą liceum, która bardziej przejmowała się maturą z biologii niż sytuacją w naszym kraju, to dołączyłam wtedy do dziesiątek kobiet, które wyszły w tamten poniedziałek na ulice mojego rodzinnego miasta, bo poczułam, że to jest ważna kwestia, wobec której nie potrafię przejść obojętnie.

Od tamtych protestów minęły już ponad cztery lata, więc gdy usłyszałam o haniebnym wyroku Trybunału, byłam wściekła.
Wściekła, że cały czas, jesteśmy zmuszane walczyć o nasze podstawowe prawa, o naszą godność, o nasze bezpieczeństwo.
Wściekła, że jesteśmy sprowadzane do roli inkubatorów, uprzedmiotawiane, traktowane jak istoty drugiej kategorii.
Jeszcze przed październikowym wyrokiem miałyśmy w Polsce jedno z najbardziej restrykcyjnych ustawodawstw ws. aborcji w Europie i absolutnie nie pozwolimy na jego dalsze ograniczenia.

Anty-aborcjoniści tłumaczą swoje poglądy „chęcią obrony życia” – dlaczego jednak pomijają życie kobiet, matek, rodziców? Dlaczego chcą skazywać je wieloletnie cierpienie, traumy, potencjalne ciężkie uszczerbki na zdrowiu? Dlaczego przy jednoczesnym zakazywaniu aborcji, nie chcą zapewniać dzieciom z niepełnosprawnościami i wadami rozwojowymi możliwości godnego życia? Dlaczego nie biorą pod uwagę warunków socjoekonomicznych rodzin, ich możliwości do zaopiekowania się dzieckiem? Dlaczego zapominają o niepełnosprawnych dorosłych, zamkniętych DPS-ach, często mieszkającymi w fatalnych warunkach, pozostawionych samymi sobie?

Aborcja nie jest żadną przyjemnością i dobrze, gdyby było ich dokonywanych jak najmniej. Ale zmniejszajmy ich liczbę nie zakazami, ale rzetelną edukacją seksualną, łatwo dostępną antykoncepcją, walką z kulturą gwałtu i patriarchatem.

Dlatego protestuje i będę protestować, ponieważ chciałbym żyć w kraju, w którym każda z nas może mieć wybór i bez strachu planować rodzinę. Gdzie może po prostu czuć się bezpiecznie.

Joanna Gierzyńska
Studentka psychologii
Członkini okręgu warszawskiego Razem
#KobietyRazem
#WyrokNaKobiety
_____________________________________________
#KobietyRazem to cykl, w którym nasze działaczki mówią o walce o prawa kobiet i o ostatnich, historycznych protestach.WyrokNaKobiety,KobietyRazem

Źródło
Opublikowano: 2020-11-23 18:59:48

Jako zapalona czytelniczka chętnie sięgam po książki historyczne i powieści obyc

Razem Warszawa:

Jako zapalona czytelniczka chętnie sięgam po książki historyczne i powieści obyczajowe.Gdy czytam o historii Polski, niezależnie od epoki, niezmiennie imponuje mi siła polskich kobiet. Zawsze potrafiły stanąć na wysokości zadania. Kiedy niełaskawe koleje losu przetaczały się nad tą nieszczęsną krainą, to one były jej spoiwem. Prowadziły gospodarstwa, gdy mężów i ojców zsyłano na obce ziemie. W okupowanej Polsce, pozbawione niemal wszystkich zasobów, wynajdywały sposoby na obiady z obierek i sukienki z resztek tkanin. Gdy zabraniano mówić o polskiej historii, w tajemnicy przekazywały dzieciom nasze tradycje. Kobiety lepiej sytuowane patronowały artystom, nie pozwalając polskiej kulturze upaść. Mimo że próżno nazwisk tych cichych bohaterek szukać na pomnikach i tablicach, ich rozsądek, zaradność i hart ducha oddały nieocenione zasługi społeczeństwu. Patriotyzm polskiej kobiety to nie patetyczne hasła, rzewne przemowy i szaleńcze zrywy, lecz wytrwała praca na rzecz kraju, często ponad siły.

Tylko tego, kto nie zna polskiej historii, może dziwić ogrom dzisiejszych protestów. Tylko ten, który nie szanuje naszej tradycji, może wyszydzać gniew Polek. Tylko ten, któremu przyświeca wyłącznie własna korzyść, może podjąć cyniczne polityczne gierki, których stawką jest życie i bezpieczeństwo obywatelek. Obecny rząd bardzo lubi brać na sztandary patriotyczne hasła, wycierać sobie gębę tradycją, zapominając, że w tej tradycji nie leży i nigdy nie leżała uległość. Pokolenia Polek walczyły o nas, o naszą wolność i godność. Obowiązkiem polskiej patriotki jest zrobić to samo dla naszych córek.

Aleksandra Niewiadomska
Architektka, malarka
Członkini okręgu warszawskiego Razem
#KobietyRazem
#WyrokNaKobiety
_____________________________________________
#KobietyRazem to cykl, w którym nasze działaczki mówią o walce o prawa kobiet i o ostatnich, historycznych protestach.WyrokNaKobiety,KobietyRazem

Źródło
Opublikowano: 2020-11-22 19:04:20

Macierzyństwo może być pięknym czasem, ale żadnej z nas nikomu nie wolno uszczęś

Razem Warszawa:

Macierzyństwo może być pięknym czasem, ale żadnej z nas nikomu nie wolno uszczęśliwiać na siłę. Chcę, by kobiety mogły w końcu same decydować o sobie i o swoim życiu. Mamy prawo żyć zgodnie z własnym sumieniem. W przyszłości nikt nikogo nie zmusi do przerwania ciąży, ponieważ jest to indywidualna decyzja każdej z nas.

Podziwiam każdą kobietę, która zdecydowała się urodzić dziecko wiedząc, że będzie ono niepełnosprawne. Są one bohaterkami, podejmując się tak trudnego zadania. Spora część kobiet wie jednak, że nie poradziłaby sobie w tej roli. To nieludzkie, by zmuszać je do podtrzymania ciąży za wszelką cenę.

Wiele kobiet, które planowały ciążę w najbliższym czasie, boi się, że z chwilą pojawienia się "dwóch kresek" staną się inkubatorami bez prawa głosu, a ich ciało przestanie należeć do nich. Sama jestem jedną z tych kobiet i mimo chęci powiększenia rodziny jestem zmuszona odłożyć te plany na później.

Walczę o prawa kobiet, ponieważ każda z nas zasługuje na godne traktowanie.
Walczę, ponieważ mam dość tłumaczenia się z każdej decyzji, która dotyczy mojego ciała.
Walczę, ponieważ wiem, że mam wpływ na zbliżające się zmiany!

Natalia Kwiatkowska
Pracownica produkcji
Członkini okręgu warszawskiego Razem
#KobietyRazem
#WyrokNaKobiety
_____________________________________________
#KobietyRazem to cykl, w którym nasze działaczki mówią o walce o prawa kobiet i o ostatnich, historycznych protestach.WyrokNaKobiety,KobietyRazem

Źródło
Opublikowano: 2020-11-21 18:24:32