Wczoraj Inga Domańska i Mateusz Pigoń z warszawskiego Razem rozmawiali z załogą

Razem Warszawa:

Wczoraj Inga Domańska i Mateusz Pigoń z warszawskiego Razem rozmawiali z załogą Serce Miasta. Czas lockdownu był dla nich szczególnym wyzwaniem, gdy osoby żyjące na ulicach znalazły się w strasznej sytuacji: zamknięto łaźnie, noclegownie, punkty wydające posiłki. Ludzie z projektu Najpierw Mieszkanie i inicjatywy Serce Miasta działali jak nigdy, wydając każdego dnia ponad 200 posiłków. Pomagali też mieszkańcy Warszawy i prywatni przedsiębiorcy, w tym z zagrożonej branży gastro.
Teraz narasta konflikt punktu pomocy z sąsiadującym hostelem. Urzędnicy nie mediują, nie pomagają – zamiast tego straszą. Jak widać przeszkadza im, że wolontariusze i fundacje załatwiają to, co powinno być zrobione przez Ratusz.
Władze Warszawy kompletnie ignorują problemy ludzi w kryzysie bezdomności. Brakuje:

– noclegowni dla par (by osoby w kryzysie bezdomności mogły być razem),
– publicznych pralni i łaźni,
– miejsca, gdzie można nocować ze zwierzętami (gdy to jedyne, co w życiu zostało),
– specjalnych noclegowni tylko dla kobiet (zagrożonych wyjątkowo przemocą seksualną),
– programu wyjścia z bezdomności,
– opieki lekarskiej.

Uważamy, że nowoczesną stolicę stać na opiekę nad najsłabszymi i wykluczonymi. Warszawiacy już ten egzamin zdali. Teraz czas na urzędników. Przygotowujemy projekt i będziemy się upominać o odpowiednie działania w Ratuszu Miasta.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-25 16:01:47

Solidarność z uchodźcami z Morii – dość polityki obozów, murów i krat

Razem Warszawa:


8 września w obozie dla uchodźców na Lesbos wybuchł pożar. Spłonęło 80% powierzchni obozu, a bez tej ostatniej namiastki schronienia zostało 13 tysięcy ludzi. Od kilku dni uchodźcy koczują na ulicach, nie tylko bez dachu nad głową, ale często również bez dostępu do wody i pożywienia, narażeni na epidemię i ataki prawicowych band. Tymczasem Unia Europejska po raz kolejny umywa ręce.

Przyjdźcie jutro razem z nami zaprotestować przeciw skandalicznemu traktowaniu ludzi. Wspólnie pokażmy solidarność z uchodźcami!

Źródło
Opublikowano: 2020-09-15 19:13:43

Dzięki filmowemu reportażowi zrobionemu dzięki Otwarte Klatki głośno jest ostatn

Razem Warszawa:

Dzięki filmowemu reportażowi zrobionemu dzięki Otwarte Klatki głośno jest ostatnio o okrucieństwie hodowców zwierząt futerkowych. Poseł Kaczyński zapowiedział złożenie w Sejmie ustawy zakazującej takich hodowli i mamy nadzieję, że tym razem okaże się bardziej słowny niż 3 lata temu, kiedy słyszeliśmy podobne zapowiedzi, z których niestety nic nie wynikło.
Razem od początku swojego istnienia postuluje pełen zakaz hodowli zwierząt futerkowych, więc o głosy naszych posłanek i posłów jesteśmy spokojni. Liczymy, że w obecnym Sejmie znajdzie się większości ludzi wrażliwych na bezsensowne cierpienie zwierząt i ustawa zostanie w końcu przyjęta. Będzie to ważny krok w stronę poprawy dobrostanu wszystkich zwierząt hodowlanych.
Apelujemy do parlamentarzystów i parlamentarzystek wszystkich partii: odwagi! Niech interesy nielicznej grupy hodowców nie przesłonią Wam dobra zwierząt!

[Grafika: Zdjęcie śpiącego, zwiniętego w kulkę liska polarnego i tekst: "Chcemy całkowitego zakazu zabijania zwierząt na futra!".]


Źródło
Opublikowano: 2020-09-11 13:46:24

W 115. rocznicę stracenia Marcina Kasprzaka przez carskie wojsko złożyliśmy kwia

Razem Warszawa:

W 115. rocznicę stracenia Marcina Kasprzaka przez carskie wojsko złożyliśmy kwiaty pod dwoma pomnikami na ulicy jego imienia.

Jeden z pomników jest usytuowany z tyłu siedziby BNP Paribas Bank Polska, na obrzeżach parkingu. Pomnik został zapomniany przez władze miasta i dzielnicy Wola, nie ma go w ewidencji zabytków, a jego stan pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Rzeźba straciła palce u dłoni, odpadły z niej duże fragmenty nóg i podstawy.

Dalsze jego losy zależą od działań banku, ale też dobrej woli urzędników i Burmistrza dzielnicy Wola. Na pewno powinien zostać zabezpieczony, bo podczas ostatniej burzy tuż obok runęło drzewo.

Chcielibyśmy, by dzielnica znalazła dla niego lepszą i godniejszą lokalizację niż obecna, tym bardziej że w planach jest budowa nowego budynku na tych terenach. Apelujemy do Krzysztof Strzałkowski- Burmistrz Dzielnicy Wola, aby zadbał o uratowanie pomnika i zapobiegł całkowitemu zniszczeniu cząstki historii dzielnicy.
Źródło
Opublikowano: 2020-09-08 21:14:29

Złożyliśmy dzisiaj prawie trzy tysiące podpisów pod petycją do prezydenta Rafał

Razem Warszawa:

Złożyliśmy dzisiaj prawie trzy tysiące podpisów pod petycją do prezydenta Rafał Trzaskowski. Apelujemy o to, by w akcie solidarności i sprzeciwu wobec przemocy zawiesił tęczową flagę na ratuszu i przystąpił do realizacji zapisów deklaracji LGBT+. Potrzebujemy polityków solidarnych, wspierających i zdecydowanych — czas by Rafał Trzaskowski udowodnił, że taki potrafi być.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-08 17:53:48

Pamięci Robotniczej Brygady Obrony Warszawy

Razem Warszawa:


Jutro minie 81. rocznica powołania do życia Robotniczej Brygady Obrony Warszawy – ochotniczej formacji antyfaszystowskiej, do której wstąpiło 5 tysięcy robotników pragnących bronić stolicy przed hitlerowską agresją.

Dziś ich zasługi są konsekwentnie wymazywane z mainstreamowej narracji historycznej. Dlatego jutro o 17:00 wspomnimy ich, spotykając się na wiecu na ulicy Wareckiej 5/7 – przy kamieniu upamiętniającym siedzibę redakcji „Robotnika” i miejsce formowania Robotniczej Brygady Obrony Warszawy. Bądźcie tam z nami!

Źródło
Opublikowano: 2020-09-05 18:58:37

Od dziś można głosować na projekty Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok! Członkini

Razem Warszawa:

Od dziś można głosować na projekty Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok! Członkinie i członkowie koła Mokotów przygotowali dwa projekty, które możecie wesprzeć swoimi głosami:

Więcej toalet na Mokotowie!

Na terenie dzielnicy Mokotów mieszka ponad 200 tysięcy osób. Jest tu wiele terenów rekreacyjnych, parków, z których codziennie korzystają tysiące mieszkanców i mieszkanek. Tymczasem na terenia całego Mokotowa dramatycznie brakuje publicznych toalet. Brak toalet zmniejsza poczucie komfortu mieszkanców, znacznie utrudnia funkcjonowanie rodzinom z małymi dziećmi i przyczynia się do obniżenia poziomu czystości dzielnicy.

Dlatego chcemy postawić trzy nowoczesne, zautomatyzowane toalety na terenia parku Morskie Oko oraz parku Arkadia. Toalety będą bezpłatne, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wyposażone w przewijak.

Wpuść kota na zimę – zostaw otwarte okno do piwnicy!

Na terenie Mokotowa mieszkają również prawie 4 tysiące wolnożyjących kotów. Wiele z nich zimą umiera z wyziębienia. Ratunkiem dla nich może być pozostawienie otwartego okna do piwnicy – kot może do niej wejść i się ogrzać, a przy okazji zapolować na niechciane gryzonie.

Chcemy przeprowadzić kampanię społeczną, która zbuduje wśród mieszkańców i mieszkanek Mokotowa świadomość problemu i przekona ich do tego, że wspólnie powinniśmy nieść pomoc wolnożyjącym kotom – nie tylko przez programową sterylizację, ale również poprzez wspieranie zwierzaków zimą.

Podobają Ci się nasze projekty? Wejdź w linki w komentarzach i oddaj na nie swój głos! Możesz też udostępnić tego posta, aby więcej osób miało okazję przeczytać nasze propozycje i na nie zagłosować!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-01 10:56:39

Pod adresem Kasprzaka 10/16 – przy jednej z najważniejszych arterii Warszawy, ni

Razem Warszawa:

Pod adresem Kasprzaka 10/16 – przy jednej z najważniejszych arterii Warszawy, niedaleko stacji Metro Daszyńskiego – znajduje się zapomniany pomnik patrona ulicy. Stoi w niewyeksponowanym miejscu na tyłach biurowców, na skraju parkingu. Niestety, jak dowiedzieliśmy się, ani Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy, ani Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, ani Wydział Kultury dla dzielnicy Wola Miejska Wola nie sprawują opieki nad pomnikiem. Nie ma go w żadnej ewidencji pomników, zabytków ani obiektów upamiętniających. Ustaliliśmy jedynie, że rzeźba została wykonana w 1969 roku w dawnych Zakładach Radiowych im. M. Kasprzaka. Jeszcze na początku lat 2000 była w całkiem dobrej kondycji, obecnie jest w opłakanym stanie – popękana postać ma odłupany kawałek nogi i cokołu oraz brakuje jednej z dłoni. Słowem, wymaga pilnej naprawy i konserwacji.

Obecnym użytkownikiem wieczystym działki, na której stoi pomnik Kasprzaka, jest Bank BNP Paribas, który został zapytany o plany przeprowadzenia renowacji. Jednak, jak się wydaje, nikogo nie interesuje godne upamiętnienie patrona ulicy. Co na to Krzysztof Strzałkowski- Burmistrz Dzielnicy Wola i Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski?

8 września wypada 115. rocznica śmierci Marcina Kasprzaka. Jako Lewica Razem w naszej polityce historycznej zwracamy uwagę na wypierane postaci lewicy ze świadomości i dyskursu publicznego. Chcemy przywrócić symbolicznie walory estetyczne pomnika Kasprzaka, dlatego wzięliśmy sprawy w swoje ręce i wyczyściliśmy pomnik.

W komentarzu znajdziecie biogram Marcina Kasprzaka.
Źródło
Opublikowano: 2020-08-30 20:05:18

Radna krajowa Razem i nasza okręgowa koleżanka wspólnie z innymi przechodniami p

Razem Warszawa:

Radna krajowa Razem i nasza okręgowa koleżanka wspólnie z innymi przechodniami powstrzymała homofobiczną ciężarówkę jeżdżącą po ulicach Warszawy. Podzieliła się swoimi przeżyciami w emocjonalnymi wpisie. Zobaczcie i przeczytajcie jak została potraktowana przez policję.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i zbliżenieObraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i butyObraz może zawierać: kameraObraz może zawierać: 2 osoby, dziecko i na zewnątrz, tekst „CAB ZIOBRO PRZESTA AKTYWISTÓ PRZEŚLADOW”Obraz może zawierać: 1 osoba, broda, tekst „1111 PRESS/ PRESS/PRASA PRASA”

Źródło
Opublikowano: 2020-08-17 16:45:12

Wczoraj wieczorem, przed swoim domem został pobity Linus Lewandowski, znany dzia

Razem Warszawa:

Wczoraj wieczorem, przed swoim domem został pobity Linus Lewandowski, znany działacz społeczny i członek warszawskiego Razem. Został pobity razem ze swoim partnerem kiedy wracali do domu trzymając się za ręce.
To kolejny atak na osobę LGBT+ w ostatnim czasie i kolejne potwierdzenie, że przemoc…

Więcej

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i zbliżenie

Źródło
Opublikowano: 2020-08-16 19:46:41

3200 drzew do wycinki na Woli – żądamy społecznego audytu planowanych działań!

Razem Warszawa:

Jako lokalne działaczki i działacze jesteśmy bardzo zaniepokojone planowaną przez PKP wycinką ponad 3000 drzew pod plac magazynowy w ramach modernizacji Dworca Zachodniego.

W czasie kryzysu klimatycznego utrata takiego zasobu zieleni w centrum miasta budzi poważne obawy. Chcemy dowiedzieć się, czy…

Więcej

3200 drzew do wycinki na Woli – żądamy społecznego audytu planowanych działań!

Źródło
Opublikowano: 2020-08-16 11:00:28

Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej osiągnięto nie tylko dzięki poświęceniu żołnier

Razem Warszawa:


Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej osiągnięto nie tylko dzięki poświęceniu żołnierzy, ale również ludności cywilnej, która ofiarnie włączyła się w przygotowania do obrony, ponosząc za to wielką ofiarę.

Nie wszyscy walczyli z bronią w ręku, wielu walczyło do końca wypełniając swoje zawodowe obowiązki,…

Więcej
Obraz może zawierać: tekst „15 sierpnia 1920 Nie cud, a poświęcenie społeczeństwa sprawie niepod łości LEWICA razem”

Źródło
Opublikowano: 2020-08-15 16:30:27

Otrzymaliśmy dziś nagranie, na którym nieznany sprawca ściąga z balkonu naszego

Razem Warszawa:


Otrzymaliśmy dziś nagranie, na którym nieznany sprawca ściąga z balkonu naszego biura tęczową flagę i zawiesza polską. Niezidentyfikowanemu sprawcy gorąco dziękujemy za prezent – polska flaga będzie wisiała dumnie obok tęczowej, symbolu równości.

A z miłości do własności prywatnej uprasza się o…

Więcej
Obraz może zawierać: niebo i na zewnątrz

Źródło
Opublikowano: 2020-08-14 13:09:45

Obejrzyj Piotr Dawidziuk: musimy być solidarni z Białorusią!

Razem Warszawa:Na poniedziałkowej demonstracji solidarnościowej z Białorusinami i Białorusinkami walczącymi z autorytarnym reżimem głos zabrał nasz członek, Piotr Dawidziuk.

Posłuchajcie jego przemówienia!

Жыве Беларусь!Źródło
Opublikowano: 2020-08-12 21:01:48

Matura 2020. Dziś wyniki! Gratulujemy wszystkim zdającym, którzy pomimo wyjątkow

Razem Warszawa:

Matura 2020. Dziś wyniki! Gratulujemy wszystkim zdającym, którzy pomimo wyjątkowo trudnej sytuacji dali z siebie wszystko! Niestety w tym roku zdawalność była niższa niż zwykle. Aż 15 000 młodych ludzi w całej Polsce padło ofiarą fatalnej organizacji edukacji podczas pandemii. Czy to dużo? Tyle samo było wszystkich maturzystów i maturzystek w ponad 230 warszawskich szkołach.

Długa niepewność, przełożone terminy i brak kontaktu z nauczycielami wyraźnie odbiły się na wynikach tegorocznych matur, które są o kilka procent słabsze niż w poprzednich latach.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie bierze na siebie żadnej odpowiedzialności za ten stan rzeczy i nadal nie ma planu na wypadek konieczności powrotu do nauki zdalnej. Panie Ministrze! To Pan oblał ten egzamin!


Źródło
Opublikowano: 2020-08-11 17:19:06

Dziś wybory na Białorusi! Po 26. latach reżimu Aleksandra Łukaszenki nasi wschod

Razem Warszawa:

Dziś wybory na Białorusi! Po 26. latach reżimu Aleksandra Łukaszenki nasi wschodni sąsiedzi mówią dość! Takiej mobilizacji społecznej nie było od dawna! Od wielu miesięcy trwają tam także protesty i aresztowania opozycyjnych kandydatów, co tylko podsyca antyreżimowe nastroje, których nie uda się zdławić przemocą, bo Białorusini i Białorusinki opowiadają się jasno – za wolną i demokratyczną Białorusią!

Swietłana Cichanouska, żona aresztowanego niedoszłego kandydata na prezydenta, zwykła nauczycielska angielskiego, która rzuciła wyzwanie reżimowi, dla wielu jest dziś nadzieją na spełnienie tego marzenia. W Warszawie od rana pod białoruską ambasadą stoją olbrzymie kolejki – i choć występują utrudnienia w głosowaniu, życzymy wam wytrwałości i spełnienia naszego wspólnego marzenia! Bo wolna i niepodległa Białoruś to również ważna sprawa dla Polek i Polaków! Nie ma i nie będzie wolnej i demokratycznej Europy bez wolnej i demokratycznej Białorusi!

Mińsk-Warszawa – wspólna sprawa! Жыве Беларусь!

Fotografia: Homoatrox, Rally in support of Tsikhanouskaya in Minsk (30 July 2020) – 15, CC BY-SA 3.0


Źródło
Opublikowano: 2020-08-09 17:46:20

Przez wiele lat zabieraliśmy podobiznę Hanny Gronkiewicz-Waltz na warszawski Mar

Razem Warszawa:

Przez wiele lat zabieraliśmy podobiznę Hanny Gronkiewicz-Waltz na warszawski Marsz Równości. Niestety nigdy nie zdecydowała się na nim pojawić.

Jej następca obiecywał zmianę, jednak nadal nie ma odwagi, by stanąć solidarnie z protestującymi osobami. Znaną tradycją i tym razem zadbaliśmy o choćby symboliczną jego obecność.

Prezydencie Rafał Trzaskowski — odwagi!


Źródło
Opublikowano: 2020-08-08 21:05:32

Wczoraj wieczorem policja brutalnie rozpędziła spontaniczną demonstrację przeciw

Razem Warszawa:

Wczoraj wieczorem policja brutalnie rozpędziła spontaniczną demonstrację przeciw aresztowaniu Margot, aktywistki kolektywu Stop Bzdurom. Zatrzymano 50 przypadkowych osób, w tym członkinie i członków naszej partii. Posłanki i posłowie Lewicy domagali się od policji, często bezskutecznie, informacji na temat zatrzymanych i miejsca ich pobytu. Jesteśmy solidarne i solidarni z osobami LGBT+, sprzeciwiamy się policyjnej przemocy i aktom agresji prowokowanym przez wypowiedzi polityków rządzącej partii.

Idziemy dziś na demonstrację solidarnościową NIGDY NIE BĘDZIESZ SZŁA SAMA! // solidarnie przeciw queerfobii. Solidarność naszą bronią!


Źródło
Opublikowano: 2020-08-08 11:44:50