Transpłciowość to nie zaburzenie, a jedyne czego potrzebują osoby transpłciowe t

Razem Warszawa:Transpłciowość to nie zaburzenie, a jedyne czego potrzebują osoby transpłciowe to możliwości życia w zgodzie ze swoją tożsamością płciową. Dziś możemy okazać solidarność ze społecznością trans na różne sposoby: wieszając flagę, plakat lub ustawiając nakładkę na zdjęcie profilowe.

To symboliczne gesty, ale mamy nadzieję, że wkrótce przyjdzie czas również na te bardziej konkretne takie jak poprawienie sytuacji prawnej w kwestii procedury uzgodnienia płci by osoby nie musiały pozywać własnych rodziców oraz zaimplementowanie ICD-11. Obecnie lekarze muszą lawirować pomiędzy faktycznym stanem nauki, a wymogami formalnymi związanymi z kryteriami diagnostycznymi sprzed trzech dekad.

Na balkonie warszawskiego biura Razem w Warszawie już wczoraj wieczorem pojawiła się flaga transgender, bo prawo do życia w zgodzie ze swoją tożsamością płciową to również Prawa Człowieka!

tekst: Żaneta Płosa


Źródło
Opublikowano: 2021-03-31 12:00:00

Wyższe opłaty za śmieci to nie wina metody naliczania (bo ta od wody jest uszcze

Razem Warszawa:


Wyższe opłaty za śmieci to nie wina metody naliczania (bo ta od wody jest uszczelnieniem opłaty od głowy – dobrze przecież żebyśmy płacili za śmieci z naszego mieszkania, a nie też tych, którzy migają się od opłat, a łatwiej ukryć, że w gospodarstwie domowym są o 2 osoby więcej niż, że o 2 osoby więcej codziennie kąpią się i spuszczają wodę), tylko wieloletnich zaniedbań ze strony władz Warszawy.

Kiedy inne samorządy przy wsparciu unijnych dotacji zbudowały nowoczesne instalacje, w Warszawie nie inwestowano w komunalną infrastrukturę przetwarzania odpadów. Jest więc niemal najdrożej w kraju. Rada miasta uchwaliła najwyższą możliwą stawkę (12,73 zł za m3) w wyniku której mieszkańcy zapłacą nawet 400 zł gdy w innych miastach wojewódzkich ceny wyglądają następująco:
– Białystok – 3 progi w zależności od powierzchni lokalu 16zł/36zł/45zł niezależnie od liczby mieszkańców
– Bydgoszcz – 22 zł za osobę
– Poznań – 27 zł za osobę
– Kraków – 23 zł za osobę
– Szczecin – 7,5 zł za 1m3 zużytej wody.

W wyniku zaniedbań miasto jest uzależnione od prywatnych podmiotów które mogą windować cenę według własnego uznania. Wszyscy płacimy teraz cenę lat nieudolnego gospodarowania odpadami przez Warszawską Platformę Obywatelską.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 13:50:37

W Warszawie można napotkać kolejki do punktów szczepień, mnożą się opóźnienia, t

Razem Warszawa:


W Warszawie można napotkać kolejki do punktów szczepień, mnożą się opóźnienia, terminy są przekładane – mimo już i tak długich czasów oczekiwania.

A tymczasem we Włoszech? Władze znalazły 29 milionów dawek szczepionki, schowanych w magazynie koncernu AstraZeneca. Tego samego, który w ostatnich tygodniach ograniczał dostawy do państw Unii Europejskiej, zasłaniając się rzekomą niemożnością wyprodukowania większej liczby szczepionek. Organy UE zainteresowały się działalnością holenderskiej fabryki koncernu i w ten sposób natrafiono na trop prowadzący do włoskiego magazynu. Dla lepszego zobrazowania skali odkrycia warto przypomnieć, że te 29 mln zmagazynowanych szczepionek to dwa razy więcej niż AstraZeneca dostarczyła do państw UE od rozpoczęcia produkcji. Niewielka część znalezionych dawek wystarczyłaby do zaszczepienia całej Warszawy, a po pokryciu zapotrzebowania naszego miasta wciąż zostałoby dość, żeby Czechy i Słowacja w pełni zabezpieczyły swoich obywateli przed koronawirusem.

Co skłoniło koncern farmaceutyczny do schowania tak ogromnej ilości szczepionek? Podejrzewa się, że odkryte dawki miały trafić do Wielkiej Brytanii, mimo że Unia Europejska sprzeciwia się eksportowi szczepionek ze swojego terytorium do krajów z wyższymi współczynnikami wyszczepienia. Dodatkowo, AstraZeneca przetrzymując szczepionki zamiast realizować obiecane dostawy, łamie umowy zawarte z UE i sabotuje walkę z pandemią. Cała sytuacja pokazuje potrzebę większej kontroli publicznej nad koncernami farmaceutycznymi. Produkcją szczepionek nie może kierować zysk. Producenci w pogoni za większym zarobkiem sprzeciwiają się zniesieniu patentów na szczepionki i manipulują dystrybucją, aby wyciągnąć z niej jak najwięcej. Trzeba podjąć działania na rzecz sprawiedliwego zarządzania produkcją, aby szczepienia przeprowadzano zgodnie z interesem społeczeństwa, a nie interesem korporacji.

Co do znalezionych dawek, to żywimy nadzieję, że zostaną one przejęte i wkrótce rozprowadzone po krajach Wspólnoty.

Tekst: Artur Troost
Redakcja: Dariusz
Grafika: Krystian


Źródło
Opublikowano: 2021-03-26 10:30:00

Kto bogatemu zabroni!

Razem Warszawa:


Kto bogatemu zabroni!
Miasto przedstawiło kilka dni temu koncepcję linii metra M3. Już na pierwszy rzut oka odbiór koncepcji przez większość środowisk miejskich był negatywny.

W miarę pojawiania się kolejnych informacji na temat M3 jest tylko gorzej. Za 12 miliardów złotych otrzymamy nierentowną mrzonkę, która na długie lata stłumi wiele innych inwestycji. Tramwaj na Gocław, który okazuje się być i szybszy i wydajniejszy od metra, będzie tylko pierwszą ofiarą megalomanii Ratusza. Należy dodać, że jest to inwestycja o wartości tylko 250 milionów złotych.

Metro jest ważne, metro jest potrzebne. Wie o tym każdy. Ale tak poważne i długofalowe inwestycje trzeba przemyśleć poważnie.
Chyba że Ratusz chce tą inwestycją zrobić komuś prezent.

Tekst: Michał Strempel
Grafika: Inga Domańska


Źródło
Opublikowano: 2021-03-25 09:00:00

Bierzemy dziś udział w Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową

Razem Warszawa:


Bierzemy dziś udział w Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową


Źródło
Opublikowano: 2021-03-20 13:46:00

Żądamy sprawiedliwości dla Jolanty Brzeskiej! W Stolicy Platforma Obywatelska od

Razem Warszawa:


Żądamy sprawiedliwości dla Jolanty Brzeskiej! W Stolicy Platforma Obywatelska od lat przymyka oczy na działania mafii reprywatyzacyjnej i nie broni mieszkanców.
Żądamy nadania Brzeskiej godności Honorowej Obywatelki m.st. Warszawy.

Domagamy się od Sejmu powołania komisji śledczej, która wyjaśni naciski polityczne wokół sprawy, uniemożliwiające od lat ustalenie sprawców brutalnego mordu.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-19 09:04:28

W poniedziałek ratusz zaprezentował koncepcję III linii metra. Na samo opracowan

Razem Warszawa:


W poniedziałek ratusz zaprezentował koncepcję III linii metra. Na samo opracowanie koncepcji wydano kwotę 1,9 mln zł, na za badania geodezyjne miasto zapłaci 41 mln. Cała linia ma kosztować 4,6 mld zł, z czego już teraz miasto rezerwuje 1 mld zł. Uzasadnione wątpliwości budzi jego przebieg, ukrywanie analiz, niejasność założeń. Zdumiewa wytrasowanie tej inwestycji przez szereg terenów, które dopiero kiedyś zostaną zabudowane, w sytuacji, gdy wiele osiedli od dziesięcioleci czeka na poprawę komunikacji.
Ratusz planuje III linię za 4,6 mld. Buduje kładkę dla pieszych za 180 mln. Tymczasem mieszkańcy prawobrzeżnej Warszawy nie wiedzą, kiedy powstanie obiecany tramwaj na Gocław, ani kiedy zbudowana zostanie obiecana obwodnica śródmiejska. Dlaczego tańsze i pilniejsze inwestycje są przekładane na rzecz mniej palących, ale droższych?

Czas spełniać obietnice, panie prezydencie!

tekst: Dariusz
redakcja: Sebastian
grafika: Inga Domańska


Źródło
Opublikowano: 2021-03-19 08:30:01

Niektóre sprawy są dla nas oczywiste. Jak sprzeciw wobec rasizmu. Nie ma o c

Razem Warszawa:


Niektóre sprawy są dla nas oczywiste. Jak sprzeciw wobec rasizmu.
Nie ma o czym mówić. Ale jest co pokazać.
W sobotę będziemy się solidaryzować, tworząc łańcuch i trzymając dystans. Pokaż światu i Warszawie co jest ważne. Bądź z nami.

https://www.facebook.com/events/3626173397493725/

Źródło
Opublikowano: 2021-03-18 19:30:29

Dzisiaj na radzie Warszawy podjęto haniebną decyzję o zdjęciu z agendy projekt

Razem Warszawa:

Dzisiaj na radzie Warszawy podjęto haniebną decyzję o zdjęciu z agendy projektu nadania Honorowego Obywatelstwa dla Jolanty Brzeskiej. Wniosek złożył Jarosław Szostakowski przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, który stwierdził, że nie można nadawać honorowego obywatelstwa „każdej” osobie zmarłej.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-18 14:05:43

W 2019 koszt wynagrodzeń wyniósł 13,6 mld złotych. To oczywiście spora kwota, al

Razem Warszawa:


W 2019 koszt wynagrodzeń wyniósł 13,6 mld złotych. To oczywiście spora kwota, ale ewentualne zwolnienia (lub „redukcje zatrudnienia”) nie mogłyby objąć większości z 176 tysięcy pracowników. Cięcia dałyby niewiele z punktu widzenia całego budżetu oszczędności, ale czas załatwiania sprawy w urzędzie znacznie by się wydłużył.

Zatrudnienie w tej rzekomo „przerośniętej” budżetówce w Polsce wynosi 21%. Większe zatrudnienie jest w budżetówkach stawianych za wzór Niemiec czy Wielkiej Brytanii, do których powinniśmy aspirować, jeśli mówimy o „europejskich standardach”.

Platforma Obywatelska proponuje zwolnienia pracowników administracji w momencie, gdy sanepid ze względu na niedofinansowanie nie mógł działać sprawnie w walce z epidemią koronawirusa, PO chce pozbawiać kolejnych ludzi pracy w momencie kryzysu oraz upadających kolejnych przedsiębiorstw.

Czy pomysły Platformy dotkną Warszawskich pracowników budżetówki? Miejmy nadzieję, że nie ale będziemy stale monitorować sytuację w urzędach!

tekst i grafika : Karol Grom


Źródło
Opublikowano: 2021-03-15 18:05:00

Wspólnie z gościniami ostatniego ze spotkań Zamiast kwiatów – PEŁNE PRAWA zastan

Razem Warszawa:


Wspólnie z gościniami ostatniego ze spotkań Zamiast kwiatów – PEŁNE PRAWA zastanowimy się jaka jest rola kobiet w walce ze zmianami klimatu. Spróbujemy także opowiedzieć o szczególnych zagrożeniach płynących z katastrofy klimatycznej, mających bezpośredni wpływ na życie i zdrowie kobiet, a także podpowiedzieć co kobiety mogą realnie uczynić, żeby najczarniejsze scenariusze się nie ziściły.

Zapraszamy na spotkanie prowadzone przez Ewę Pospieszyńską, której gościniami będą:

Daria Gosek-Popiołek – posłanka Lewica Razem

oraz Weronika Świderska – działaczka Młodych Razem

Działaczki Razem porozmawiają o coraz poważniejszym kryzysie klimatycznym i o roli kobiet walce o lepsze jutro dla naszej planety.

Zapraszamy 14 marca, o godzinie 19:00.

Źródło
Opublikowano: 2021-03-13 20:21:06

Rok 2020 pokazał nam, że superbohaterki częściej niż peleryny noszą pielęgniarsk

Razem Warszawa:


Rok 2020 pokazał nam, że superbohaterki częściej niż peleryny noszą pielęgniarskie fartuchy. A ich największe moce to doświadczenie, cierpliwość, empatia. Czy oznacza to, że zawód pielęgniarki zyska w końcu należny mu szacunek? Kim są osoby zajmujące się w Polsce pielęgniarstwem? Czy praca opiekuńcza, również ta nieodpłatna macierzyńska i coraz częściej nieodpłatna pełnoetatowa opieka seniorów jest u nas doceniana?

Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie spotkania, które poprowadzi Radna Krajowa Razem Wiktoria Aleksandra Barańska. Jej gościniami będą:

Joanna Wicha, z Zarządu Krajowego Partii Razem

oraz Agnieszka Itner, działaczka podkarpacka i asystentka społeczna Darii Gosek-Popiołek.

Zapraszamy 13 marca o godz. 19:00

Źródło
Opublikowano: 2021-03-12 20:19:37

Jesteśmy solidarni z praskim centrum pomocy seniorom, osobom z uzależnieniami or

Razem Warszawa:


Jesteśmy solidarni z praskim centrum pomocy seniorom, osobom z uzależnieniami oraz osobom w kryzysie bezdomności.

Wspólnie z posłanką Marcelina Zawisza oraz przedstawicielkami i przedstawicielami Dla Pragi , Miasto Jest Nasze – Praga Północ, Serce Miasta oraz Fundacja Polityki Społecznej PREKURSOR, Marcinem Chorostkowskim, który doświadcza bezdomności, Masią Iwulską, działaczką organizacji użytkowników narkotyków, oraz praskimi działaczkami Razem, Wiktorią Popławską i Natalią Kwiatkowską, wyraziliśmy nasze poparcie dla powstania Centrum Restart na Pradze Północ. Złożyliśmy w tej sprawie petycję do prezydenta Rafała Trzaskowskiego oraz jego zastępczyni, Aldony Machnowskiej-Góry.

Zwróciliśmy się też o powołanie zespołu, który opracuje treść Warszawskiej Karty Praw Osób w Kryzysie Bezdomności. Uważamy, że miasto powinno wspierać i dbać o wszystkich mieszkańców, bez względu na ich sytuację życiową czy materialną.

Zdjęcia: Bartek Kuzia

Źródło
Opublikowano: 2021-03-12 16:20:53

Plany powstania w dzielnicy Praga-Północ Centrum Restart dla seniorów, osób z

Razem Warszawa:


Plany powstania w dzielnicy Praga-Północ Centrum Restart dla seniorów, osób z problemem uzależnień oraz schroniska wraz z zapleczem sanitarnym dla osób w kryzysie bezdomności, spotkały się z profesjonalnie zorganizowaną kampanią, pełną nieprawdziwych informacji, mających na celu doprowadzenie do odstąpienia Warszawy od tej niezbędnej inwestycji.

Wspólnie z Porozumieniem Dla Pragi, Miasto Jest Nasze, Sercem Miasta oraz Fundacją Polityki Społecznej PREKURSOR, wyrażamy poparcie dla zagrożonego Centrum. Zatrzymanie tworzenia ośrodka nie sprawi, że z przestrzeni dzielnicy znikną osoby z problemami. Spowoduje to jedynie, że w dalszym ciągu będą one po prostu spędzać czas na ulicy, tak jak do tej… Więcej

Dzisiejsza konferencja prasowa pod Ratuszem m.st. Warszawy poświęcona sytuacji osób w kryzysie bezdomności i z uzależnieniem od narkotyków na Pradze-Północ.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-12 10:01:47

Wspólnie z posłanką Magdaleną Biejat interweniujemy w sprawie reprywatyzacji ora

Razem Warszawa:


Wspólnie z posłanką Magdaleną Biejat interweniujemy w sprawie reprywatyzacji oraz wycinki drzew na Mokotowie!

Czy można skupić za bezcen roszczenia do podwórza kamienicy i żądać od mieszkańców wysokich opłat za przechodzenie z własnych mieszkań i garaży do drogi publicznej?
Czy można bezkarnie niszczyć podwórze wycinając drzewa i krzewy wbrew planowi zagospodarowania przestrzennego?

W świecie warszawskiej reprywatyzacji można wszystko.
Do 2015 roku mieszkańcy kamienicy przy Kazimierzowskiej 70 swobodnie korzystali z podwórza, stanowiącego jedyny łącznik części mieszkań i garaży z otaczającymi ulicami. Rosną tu drzewa i krzewy chronione planem miejscowym. Wolna przestrzeń służyła lokatorom do pozostawiania aut. Dramat rozpoczął się, gdy Miasto Stołeczne Warszawa w postępowaniu reprywatyzacyjnym oddało podwórze w użytkowanie wieczyste aktualnemu posiadaczowi – nazwijmy go S.

Za „korzystanie” z podwórza S. z dnia na dzień zażądał nieproporcjonalnie wysokich opłat. Nad przejazdem autem do garażu czy w ogóle samym wyjściem z domu zawisła groźba danin dla beneficjenta reprywatyzacji. O negocjacjach nie było mowy – S. narzucił horrendalne stawki bez konsultacji z lokatorami, a nawet bez ich uprzedniego poinformowania. Wkrótce zaczęły przychodzić wezwania do zapłaty. Sięgały wielu tysięcy złotych. Na „krnąbrnych” mieszkańców S. miał swoje sposoby. Dostęp do podwórza blokował betonowymi barierami, zamontował kamery grożąc sankcjami prawnymi, nie reagując na głosy sprzeciwu składował na podwórzu odpady budowlane.

Wśród mieszkańców od długiego czasu krążą pogłoski o planach S., by w miejscu podwórza stworzyć płatny parking. Oczywiście budowa czegokolwiek w tym miejscu byłaby złamaniem planu zagospodarowania przestrzennego chroniącego osiedlową zieleń. Na każdy problem jest jednak rozwiązanie. W ubiegłym tygodniu pod kamienicą pojawili się robotnicy by przystąpić do wycinki drzew pomimo trwającego okresu lęgowego ptaków. Przed wydaniem zgody Urząd nie skonsultował się nawet z mieszkańcami, których bezpieczeństwo miałoby być rzekomo zagrożone. Jedynym wnioskodawcą w sprawie był niezamieszkujący w kamienicy S., który w przypadku usunięcia zieleni i zmiany planu miejscowego odniósłby korzyść majątkową. W zamówionej przez niego wycenie rzeczoznawczej teren opisano już jako działkę pod zabudowę.

Tym razem się nie udało. Mieszkańcy zablokowali wycinkę samochodami. Muszą bronić się sami – w sporze z kamienicznikiem nie znajdują żadnego wsparcia we władzach dzielnicy ani w komisji reprywatyzacyjnej.

Obłęd na Kazimierzowskiej musi zostać natychmiast przerwany. Posłanka Razem Magdalena Biejat zainterweniowała dziś w Zarządzie Dzielnicy. Zażądaliśmy wyjaśnień oraz dokładnego zbadania stanu faktycznego w sprawie wycinki. Wystąpiliśmy o udzielenie mieszkańcom instytucjonalnego i prawnego wsparcia. Nie może być mowy o decydowaniu o losach wspólnej przestrzeni bez zważania na głosy tych, którzy naprawdę ją użytkują! Będziemy dalej monitorować sprawę i wspierać mieszkańców Kazimierzowskiej 70. Obłęd reprywatyzacyjny w Warszawie musi się zakończyć!

tekst: Kacper Kwiatek
grafika: Inga Domańska


Źródło
Opublikowano: 2021-03-12 07:30:00

Zapraszamy na piąte spotkanie kobiet z Partii Razem. Z naszymi gościniami porozm

Razem Warszawa:


Zapraszamy na piąte spotkanie kobiet z Partii Razem. Z naszymi gościniami porozmawiamy na temat feministycznej twarzy wykluczenia transportowego.

Zapraszam na dyskusję prowadzoną przez Joannę Gierzyńską, która gościć będzie:

Paulinę Matysiak – posłankę Lewicy Razem

oraz Manię Kołudę – działaczkę Młodzi Razem

Porozmawiamy o tym jak wykluczenie transportowe dotyka kobiety i jak z tym walczyć.

Zapraszamy 12 marca o godz. 19:00.

Źródło
Opublikowano: 2021-03-11 20:55:43

Feministka – słowo, które obecnie w dużym mieście nikogo nie zaskakuje, ale czy

Razem Warszawa:


Feministka – słowo, które obecnie w dużym mieście nikogo nie zaskakuje, ale czy wszędzie jest przyjmowane z podobnym zrozumieniem? Na kolejnym spotkaniu z cyklu Zamiast kwiatów – PEŁNE PRAWA! nasze gościnie zastanowią się nad tym, czy lewicowym polityczkom jest tak samo łatwo działać w dużym, jak i w małym mieście, a także czym różni się taka działalność.

Zapraszamy na spotkanie prowadzone przez Helenę Nitkiewicz, której gościniami będą:

Dorota Olko – rzeczniczka partii Razem

oraz Julia Lauer – działaczkę okręgu śląskiego

Będzie to rozmowa kobiet pochodzących z mniejszych miejscowości na temat realiów życia i działania lewicowych polityczek w mniejszych miastach.

Do zobaczenia 11 marca, o godzinie 19:00.

Źródło
Opublikowano: 2021-03-10 21:26:28

Porozmawiajmy o tym, jak system ochrony zdrowia dba o kobiety, bo zdrowie jest n

Razem Warszawa:Porozmawiajmy o tym, jak system ochrony zdrowia dba o kobiety, bo zdrowie jest najważniejsze.

Zapraszamy na dyskusję prowadzoną przez Zuzannę Matuszewską, która gościć będzie:

Marcelinę Zawiszę – posłankę Partii Razem,

oraz Kaję Filaczyńską – lekarkę, Radną Krajową Razem, działaczkę okręgu wrocławskiego.

Porozmawiamy o zdrowiu kobiet – jak powinno wyglądać, a jak wygląda w praktyce i co możemy z tym zrobić.

Zapraszamy 10 marca o godzinie 19:00


Źródło
Opublikowano: 2021-03-10 18:59:28

Po długiej walce o prawa wyborcze Polki wywalczyły je w 1918 r. Mimo upływu 103

Razem Warszawa:Po długiej walce o prawa wyborcze Polki wywalczyły je w 1918 r. Mimo upływu 103 lat, kobieta w polityce wciąż często wywołuje kontrowersje. Jednak czy łatwo jest zostać polityczką w naszym kraju? Jakie problemy i wyzwania czekają na kobietę, której marzy się kariera polityczna?

Porozmawiamy o wszelkich aspektach bycia polityczką w Polsce w XXI wieku. Nasze gościnie postarają się także podpowiedzieć wszystkim zainteresowanym karierą polityczną, na co się przygotować i jak sprawdzić czy odnajdziemy się w polityce.

Zapraszamy na spotkanie prowadzone przez Natalię Kwiatkowską, która gościć będzie:

Magdalenę Biejat – posłankę Lewicy Razem

oraz Zofię Czarnecką – działaczką Młodych Razem.

Do zobaczenia 9 marca, o godzinie 18:45.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-09 18:44:47