Dwa lata pracy zdalnej przeorało świadomość firm. „Po co zatrudniać ludzi? Można

Fundacja Kaleckiego:


Dwa lata pracy zdalnej przeorało świadomość firm. „Po co zatrudniać ludzi? Można zamawiać ich pracę na platformach on-line” – tak zaczyna uważać wielu szefów. Model firmy-wydmuszki, gdzie jest tylko prezes, wiceprezes i dyrektor wykonawczy, może pogłębiać peryferyjność polskiej gospodarki – zapraszamy do wywiadu Grzegorza Sroczyńskiego z Karolem Muszyńskim.

link do wywiadu w komentarzu.


Źródło
Opublikowano: 2021-09-27 12:40:20

Kolejny odcinek podcastu! Dług publiczny służy dzisiaj do straszenia dorosłych i

Fundacja Kaleckiego:


Kolejny odcinek podcastu! Dług publiczny służy dzisiaj do straszenia dorosłych i dzieci. Publicyści i niektórzy ekonomiści wieszczą, że te długi będą spłacały nasze dzieci, a każda złotówka zadłużenia przybliża nas do scenariusza greckiego.

Jak jest naprawdę? Ile kosztuje zadłużenie? Czy limit zadłużenia w Konstytucji ma sens? Jerzy Ziarno rozmawia z dr Wojciechem Paczosem, wykładowcą Cardiff University, członkiem PAN i Visiting Academic w Bank of England.

Słyszymy się na Spotify i Google Podcasts!

Na zdjęciu na grafice poranek po protestach w Grecji przeciwko polityce austerity / AFP.


Źródło
Opublikowano: 2021-09-20 09:02:09

Powiedzieć, że nie istnieje już majątek państwa polskiego, tylko „państwa PiS”,

Fundacja Kaleckiego:


Powiedzieć, że nie istnieje już majątek państwa polskiego, tylko „państwa PiS”, to jak zaakceptować, że Polska to tylko łup do zdobycia w politycznej grze. Wolę powiedzieć: To jest nasze, wspólne, tego nie oddamy, bo to powinno służyć wspólnym celom. Jest całkowicie zrozumiałe, że wielu osobom trudno jest uwierzyć w istnienie dobra wspólnego, a samo istnienie długu publicznego uważa za niebezpieczny szwindel. Pamiętajmy jednak, że ta sytuacja ma cechy samospełniającej się przepowiedni. Uznanie, że jedyna możliwa Polska to Polska prywaty i partyjniactwa, jest gwarancją, że nigdy nawet nie spróbujemy budować państwa, które służy ludziom.

Moja polemika z Witoldem Gadomskim jest już na Wyborczej:
https://wyborcza.pl/7,75968,27556469,majatek-publiczny-czyli-to-co-wspolne-polemika-z-witoldem.html#S.main_topic_2-K.C-B.3-L.2.glowka


Źródło
Opublikowano: 2021-09-11 18:28:09

Serdecznie zapraszam na debatę „społeczne wymiary neutralności klimatycznej” na

Fundacja Kaleckiego:Serdecznie zapraszam na debatę „społeczne wymiary neutralności klimatycznej” na Igrzyskach Wolności.
Będę mieć przyjemność dyskutować z Lidią Kołucką, wiceprezeską Forum Energii, oraz Pawłem Wojciechowskim, wiceprezydentem Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, o konsekwencjach dochodzenia do ścieżki niskoemisyjnej.

Nie mam poglądów libertariańskich, ale cieszy mnie każdy dialog ponad podziałami. Daje to nadzieję, że gdzieś hen, hen, po wojnach podjazdowych PiS-PO będziemy mogli budować Coś – nawet jeśli nie we współpracy, to przynajmniej w twórczym napięciu.

Dobór panelistów jest również nostalgiczny. Z P. Wojciechowskim ostatni raz rozmawialiśmy osiem lat temu w Paryżu, gdzie byłam skonfundowaną stażystką w OECD, a on ambasadorem. Całkiem miła zmiana perspektyw (choć chyba głównie dla mnie).

Wśród innych gości, m. in. Y.N. Harari, de Waal w debacie „Empatia, kryzys ekologiczny i wyzwania dla przyszłości ludzkości”; Aleksander Kwaśniewski, Jacek Bartosiak i Marta Poslad w debacie o relacjach transatlantyckich, Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski (głównie o sobie samych 🙂 ) czy Radosław Sikorski i Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o Chinach.

Sama zaś będę śledzić wspaniałych współtowarzyszy z Leadership Academy for Poland: Olga Brzezinska, Jedrek Witkowski, Kasia Jagiello – priv.

Dzięki Błażej Lenkowski i Leszek Jazdzewski za zaproszenie i za bycie prawdziwymi Lodzermensch 2.0!

Cały program: igrzyskawolnosci.pl/program/
Wszyscy prelegencI: https://igrzyskawolnosci.pl/prelegenci/

Źródło
Opublikowano: 2021-09-11 13:47:45

Serdecznie zapraszamy na debatę „Społeczne wymiary neutralności klimatycznej” na

Fundacja Kaleckiego:


Serdecznie zapraszamy na debatę „Społeczne wymiary neutralności klimatycznej” na Igrzyskach Wolności. Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego będzie opowiadać o społecznych konsekwencjach dochodzenia do ścieżki niskoemisyjnej.

Wśród innych gości, m. in. Y.N. Harari, de Waal w debacie „Empatia, kryzys ekologiczny i wyzwania dla przyszłości ludzkości” oraz Aleksander Kwaśniewski, Jacek Bartosiak i Marta Poslad w debacie o Relacjach Transatlantyckich.

Cały program: igrzyskawolnosci.pl/program/


Źródło
Opublikowano: 2021-09-11 13:19:44

The Polish Deal — a New Face or Just Different Makeup?

Fundacja Kaleckiego:


The Polish Deal is primarily innovative in its political dimension. It’s a shot at finding a new way of framing the reasons why the United Right should continue to govern the country, writes Filip Konopczyński

The EU has threatened to withhold crucial funds due to Poland’s #RuleOfLaw situation which could derail the 'Polish #NewDeal’. Read more on other challenges facing the controversial package👇

Fundacja Kaleckiego #economy #Poland #nowylad #EU #PiS

The Polish Deal — a New Face or Just Different Makeup?

Źródło
Opublikowano: 2021-09-10 14:43:47

Na „Cepelii” w Centrum Warszawy w ramach akcji, w której jesteśmy partnerem właś

Fundacja Kaleckiego:


Na „Cepelii” w Centrum Warszawy w ramach akcji, w której jesteśmy partnerem właśnie wystartowało wyświetlanie licznika majątku publicznego. Przy tej okazji red. Adriana Rozwadowska opublikowała tekst poświęcony kampanii i temu, co i jak wlicza się w się wartość naszego dobra wspólnego.

„Pokazujemy drugą stronę medalu. Finanse publiczne to nie tylko wydatki, ale i olbrzymie zasoby. Majątek, który nie tylko jest większy od zadłużenia, ale też szybciej od niego rośnie. Zamiast straszyć, zacznijmy w końcu rozmawiać o finansach publicznych na poważnie mówi ekonomista Jędrzej Malko z Fundacji Kaleckiego.”.

Więcej o akcji (i o tym, jak ją wspierać) pod adresem: www.majatekpubliczny.pl

Link do artykułu w komentarzu.

Jędrzej Malko Fundacja im. Edwarda Lipińskiego Polska Sieć Ekonomii Dobrobyt na Pokolenia.


Źródło
Opublikowano: 2021-09-01 13:59:44

Dziś premiera 4. odcinka podcastu „Gospodarka po ludzku”!

Fundacja Kaleckiego:


Dziś premiera 4. odcinka podcastu „Gospodarka po ludzku”! ?

Według danych Ministerstwa Finansów majątek publiczny ?? Polski to na dziś niemal 3 biliony złotych. Czy to dużo i co wchodzi w jego skład? Czy stajemy się coraz zamożniejszym krajem? Jaka jest proporcja majątku w stosunku do długu publicznego i czy powinna nas niepokoić? I w końcu: co konkretnie całe te bogactwo oznacza dla nas, obywateli?

Filip Konopczyński i Jędrzej Malko rozmawiają o polskim bogactwie? i akcji której efektem będzie wyświetlany w centrum Warszawy licznik majątku publicznego (www.majatekpubliczny.pl). Do słuchania na Spotify i Google Podcasts. Link w komentarzu. ?


Źródło
Opublikowano: 2021-08-23 11:54:18

„- Platformom zależy, żeby mieć jak najwięcej dostępnych pracowników konkurujący

Fundacja Kaleckiego:


„- Platformom zależy, żeby mieć jak najwięcej dostępnych pracowników konkurujących ze sobą o zlecenia.
– Chcą, żeby kurierzy i kierowcy bez sensu krążyli po mieście?
– Chcą, żeby było ich jak najwięcej, ponieważ można dzięki temu oferować im niższe stawki – czyli więcej zarabiać. To podstawowa różnica pomiędzy tradycyjną firmą a firmą platformową. Platforma nie musi troszczyć się, czy pracownik produktywnie pracuje. Im zależy na tym, żeby on tylko był. Nawet jak nie pracuje, to tworzy dla nich taką wartość, że obniża stawki. Dla nich optymalną sytuacją jest nadpodaż pracy, która prowadzi do obniżenia kosztów usług.”

Zapraszamy do przeczytania wywiadu, który Karol Muszyński udzielił Piotrowi Szostakowi – do przeczytania tutaj: https://wyborcza.biz/biznes/7,177150,27444206,glovo-i-uber-zeruja-na-prywatnych-zasobach-dostawcow-i-socjalu.html?_ga=2.26902845.1827883265.1629107226-1513972381.1577434709&fbclid=IwAR0HL_M6SuRAtSB9XZGmyFIJCaPRrwAL4DENfOXaRzZbK6xgc-mShudI9xU

Wywiad powstał częściowo na podstawie artykułu naukowego „Coping with precarity during COVID-19: A study of platform work in Poland” – dostępnego pod adresem https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/ilr.12224


Źródło
Opublikowano: 2021-08-16 19:31:58

Majątek Publiczny – to, co wspólne.

Fundacja Kaleckiego:


Majątek Publiczny – to, co wspólne.

Razem z Fundacja Kaleckiego, grupą ekspercką Dobrobyt na Pokolenia, Fundacja im. Edwarda Lipińskiego i Polska Sieć Ekonomii uruchomiliśmy dzisiaj stronę www.majatekpubliczny.pl.

Za pomocą znajdującego się tam symbolicznego licznika majątku publicznego chcemy przypomnieć o wartości tego, co wspólne. Kolejnym krokiem będzie wynajęcie telebimu tuż nad miejscem, w którym 10 lat temu FOR Leszka Balcerowicza powiesił licznik długu publicznego i wyświetlenie tam naszego licznika. W ten sposób chcemy pokazać, że jako społeczeństwo, poza długiem, mamy też majątek i wprowadzić do przestrzeni publicznej narrację opartą na ekonomicznej wiedzy, a nie na emocjach i mitach. A fakty są na przykład takie, że w ciągu ostatniej dekady majątek publiczny rósł ponad dwa razy szybciej, niż dług państwa.

Nie stoją za nami ani rządowe pieniądze, ani zagraniczne granty, ani bogaci darczyńcy. Jesteśmy po prostu grupą ekonomistów i ekonomistek, którzy chcą coś zrobić, by troska o to, co wspólne, była obecna w debacie publicznej.

Zorganizowaliśmy tę akcję z trzech powodów. Po pierwsze, widzimy, że z roku na rok jesteśmy w Polsce coraz bardziej podzieleni. Ofiarą politycznych sporów padło już wiele przyjaźni, niejednej rodzinie coraz trudniej spotkać się przy tym samym stole. Nasze wybory życiowe i polityczne różnią się czasem tak bardzo, że nieraz zdaje się, że żyjemy w równoległych rzeczywistościach. To, co nas różni jest ważne, ale ważne jest też to, co nas łączy. Po drugie, kiedy zapominamy o tym, jak wiele mamy, łatwiej przestajemy o to dbać. A przecież duży majątek to duża odpowiedzialność. Odpowiedzialność za to, by mądrze gospodarować tym, co wspólne. Nie roztrwonić tego, zachować dla przyszłych pokoleń. Warto pamiętać, że jako wspólnota mamy o co dbać. Po trzecie, o finansach publicznych najczęściej słyszymy, kiedy ktoś porusza temat długu publicznego. Wielu publicystów straszy nas deficytem budżetowym i długiem publicznym. Tymczasem wszyscy ekonomiści doskonale wiedzą, że dług państwa to zupełnie co innego, niż dług zwykłego obywatela czy obywatelki. To nieintuicyjne, ale dług publiczny różni się od kredytu mieszkaniowego na przykład tym, że długu publicznego nie trzeba spłacać. Wystarczy pokrywać koszty odsetek. Zamiast więc straszyć ludzi, że jesteśmy zadłużeni na ponad 50% Produktu Krajowego Brutto, lepiej mówić, że koszt obsługi tego długu to około 1% PKB. O innych różnicach między zadłużeniem prywatnym a publicznym mówią na naszej stronie eksperci tacy jak prof. Elżbieta Mączyńska, prof. Jerzy Osiatyński, Dr Hanna Szymborska, Dr Wojtek Paczos czy Gracjan Bachurewicz. Docenienie roli majątku publicznego w polityce fiskalnej jest także postulowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Jak pisze Dr Szymborska: „Dyskusje o majątku publicznym zbyt często skupiają się tylko na długu, pomijając pierwszą zmienną tego równania, jaką są aktywa publiczne. Badania wykazują, że inwestycje państwa w infrastrukturę publiczną i społeczną nie tylko przyczyniają się do lepszej jakości życia obecnie, ale mają również znaczący wpływ na zmniejszanie nierówności międzypokoleniowych w przyszłości.”

Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć akcję zapraszamy do choćby małej wpłaty na wynajem telebimu: https://zrzutka.pl/z/majatekpubliczny


Źródło
Opublikowano: 2021-08-12 10:02:03

Koniec liberalizmu? 3 odcinek podcastu Gospodarka po ludzku!

Fundacja Kaleckiego:


Koniec liberalizmu? 3 odcinek podcastu Gospodarka po ludzku! ?️

Coraz głębsze podziały społeczne, szeroka inwigilacja, rosnąca potęga korporacji. Czy to początek końca liberalizmu? Dlaczego urzędnicy mogą nas uratować? Filip Konopczyński rozmawia z Krzysztofem Mroczkowskim, publicystą obywatel, ekonomistą i historykiem.

Do odsłuchania w wakacje na Spotify i Google Podcasts! ⛱️ ☀️⛵


Źródło
Opublikowano: 2021-07-26 09:08:59

„Na pozycję Polski silniej niż w ostatnich latach wpływać będzie sytuacja między

Fundacja Kaleckiego:


„Na pozycję Polski silniej niż w ostatnich latach wpływać będzie sytuacja międzynarodowa. Prezydent Biden kontynuuje politykę zwiększania nacisku ekonomicznego na chińskie firmy przez Zachód. Polska, kraj silnie spenetrowany przez chińskie technologie znajdzie się pod presją ekonomiczną (chiński sprzęt jest na ogół znacznie tańszy) i międzynarodową (związaną z cyberbezpieczeństwem w ramach NATO).”

Filip Konopczyński analizuje dla Krytyka Polityczna „Polski Ład” w kontekście innowacyjności polskiej gospodarki. Link w komentarzu.


Źródło
Opublikowano: 2021-07-02 09:15:42

Pozostajemy w tematyce amerykańskiej. Na portalu Ekonomiaspoleczna.pl ukazał si

Fundacja Kaleckiego:

Pozostajemy w tematyce amerykańskiej. Na portalu Ekonomiaspoleczna.pl ukazał się artykuł Filip Konopczyński prezentujący sylwetkę prof. Janet Yellen, która od stycznia kieruje gospodarką i finansami USA.

Link do publikacji: https://ekonomiaspoleczna.pl/kobieta-na-czele-amerykanskich-finansow/
Źródło
Opublikowano: 2021-06-30 14:15:02

Podcast Gospodarka po ludzku – odcinek drugi!

Fundacja Kaleckiego:


Podcast Gospodarka po ludzku – odcinek drugi! ?️

Dzisiaj Janet Yellen – Mistrzyni przebijania szklanego sufitu. Pierwsza kobieta na stanowisku sekretarza skarbu USA, szefowa FED, profesorka na Harvardzie. Dzisiaj wprowadza najbardziej ambitne plany gospodarcze w historii Stanów Zjednoczonych i próbuje tworzyć rozwiązania dla całego świata.

Do usłyszenia na Spotify i Google Podcasts!


Źródło
Opublikowano: 2021-06-24 17:35:19

122 lata temu urodził się Michał Kalecki, prekursor współczesnej ekonomii, najba

Fundacja Kaleckiego:


122 lata temu urodził się Michał Kalecki, prekursor współczesnej ekonomii, najbardziej znany polski ekonomista na świecie. Jego diagnozy i rozwiązania są podstawą dzisiejszych strategii gospodarczych i planów walki z kryzysem. ??

Jego dzieła na czele z „Próbą teorii koniunktury” i „Politycznymi aspektami pełnego zatrudnienia” stanowiły podstawę teorii cykli koniunkturalnych, efektywnego popytu i pełnego zatrudnienia.


Źródło
Opublikowano: 2021-06-22 09:10:51

„Jednym ze sposobów łagodzenia konfliktu było to, że bogaci nie uważali się za

Fundacja Kaleckiego:


„Jednym ze sposobów łagodzenia konfliktu było to, że bogaci nie uważali się za uprzywilejowanych przez porównywanie się z jeszcze bogatszymi.” – Anna Gromada i Dariusz Standerski piszą dla Progressive Governance o tym dlaczego wszyscy myślą, że są klasą średnią i co jest w tym złego : https://progressive-governance.eu/blog/2021/06/10/whats-wrong-with-thinking-you-are-middle-class-in-the-age-of-inequality/

Tekst w języku angielskim.


Źródło
Opublikowano: 2021-06-18 15:15:24

Ruszamy z podcastem!

Fundacja Kaleckiego:


Ruszamy z podcastem! ?️

Gospodarka po ludzku na Spotify

Gospodarka i biznes, regulacje i technologie, ekologia i prawa człowieka. W podcaście Fundacji Kaleckiego rozmawiamy o tym, co i dlaczego nie działa w naszych gospodarkach i społeczeństwach. Zastanawiamy się, co możemy zrobić, żeby to zmienić.

Słuchajcie i obserwujcie, niedługo na kolejnych platformach! ?


Źródło
Opublikowano: 2021-06-15 09:15:56

Jutro o 17.30 zapraszamy na debatę „Intergenerational Justice and Social Mobilit

Fundacja Kaleckiego:Jutro o 17.30 zapraszamy na debatę „Intergenerational Justice and Social Mobility Post-Covid”.

Anneliese Dodds, szefowa brytyjskiej Partii Pracy, Ardalan Shekarabi, Minister Polityki Społecznej Szwecji, Robert Rivas, deputowany parlamentu Kalifornii, Marius Busemeyer, profesor Uniwersytetu w Konstancji oraz Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego będą rozmawiać o mobilności społecznej po pandemii.
Link do wydarzenia: https://progressive-governance.eu/blog/events/forum-ix/

Fundacja Kaleckiego jest partnerem Progressive Governance Digital Summit 2021.

Źródło
Opublikowano: 2021-06-10 22:36:59

Kolesie i nepotyzm? To zawsze u innych. Nam to stanowisko po prostu się należało

Fundacja Kaleckiego:


„Deklaratywnie często potępiamy „układy”, dostawanie roboty po znajomości i antyszambrujących kolesi… Ale rekomendacje to nie jest proceder mafijny. Ludzie nie chcą ręczyć za kogoś, za kogo będą się potem wstydzić, a ich „koleś” będzie miał przez ich protegowanego więcej roboty. Częściej rekomendują kogoś, kto w ich świecie wydaje się być w porządku i kogo po prostu lubią.

Ale przede wszystkim: kolesie to inni. Moi badani używali tego słowa tylko do opisu ścieżek kariery innych, nigdy własnej. Rozmówcy 17 razy częściej przypisywali antymerytokratyczne powody dostania pracy innym niż sobie. Dostrzegali rolę relacji w obu przypadkach, ale postrzegali swoje sieci jako jakościowo różne – tak jakby im przytrafiały się głębokie więzi i dobra energia, zaś innym przytrafiał się nepotyzm.” – Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego rozmawia z Michałem Sutowskim o merytokracji, republice kolesi i swoim doktoracie obronionym dziś w Polskiej Akademii Nauk.

https://krytykapolityczna.pl/gospodarka/sutowski-gromada-merytokracja-mobilnosc-spoleczna/?fbclid=IwAR0Sqvr1rJhYO9kVrlBSFqEmz2WuMT4xRiR6p8UeifUZEmKhEjNMGJDM9AY

Kolesie i nepotyzm? To zawsze u innych. Nam to stanowisko po prostu się należało

Źródło
Opublikowano: 2021-06-08 17:55:08

Świat podąża za Kaleckim! Plan Bidena i pakiety stymulacyjne w wielu państwach w

Fundacja Kaleckiego:


Świat podąża za Kaleckim! Plan Bidena i pakiety stymulacyjne w wielu państwach wpisują się w teorię efektywnego popytu. ?

„Gdy rząd podejmuje inwestycje publiczne (np. buduje szkoły, szpitale i drogi) lub subsydiuje masową konsumpcję (za pomocą zasiłków rodzinnych, obniżania podatków pośrednich lub dotacji mających na celu obniżenie cen artykułów pierwszej potrzeby), co więcej, gdy wydatki te finansuje się z długu publicznego, a nie przez wzrost opodatkowania (co mogłoby ujemnie wpłynąć na inwestycje prywatne i na konsumpcję), to efektywny popyt na dobra i usługi można zwiększyć aż do takich rozmiarów, przy których zostanie osiągnięte pełne zatrudnienie. Zwróćmy uwagę, że takie wydatki państwowe zwiększają zatrudnienie nie tylko bezpośrednio, ale i pośrednio, gdyż zwiększone dzięki nim dochody wywołują wtórny wzrost popytu na dobra konsumpcyjne i inwestycyjne.” – Michał Kalecki, „Polityczne aspekty pełnego zatrudnienia” (1943)


Źródło
Opublikowano: 2021-06-07 18:07:59

Czerwiec jest póki co miesiącem dobrych informacji. Gabriel Zucman (na zdjęciu)

Fundacja Kaleckiego:


Czerwiec jest póki co miesiącem dobrych informacji. Gabriel Zucman (na zdjęciu) został dyrektorem nowo powołanego Unijnego Obserwatorium Podatkowego (EU Tax Observatory), czyli instytucji w siedzibą w Paryżu, której zadaniem będzie monitorowanie i rekomendowanie zmian w regulacjach podatkowych w UE.

Zucman to profesor ekonomii w Paris School of Economics i UC Berkley. Od lat współpracuje z Thomas Pikettym w badaniu nierówności ekonomicznych i ich przyczyn oraz (m.in. z Emmanuelem Saezem) bada fenomen rajów podatkowych.

Nowemu europejskiemu szeryfowi życzymy powodzenia!

Link do informacji na stronach Parlamentu Europejskiego. https://ec.europa.eu/poland/news/210602_taxation_pl


Źródło
Opublikowano: 2021-06-05 15:14:43