Należąca do najbogatszego człowieka na Ziemi Jeffa Bezosa amerykańska firma Amaz

Fundacja Kaleckiego:

Należąca do najbogatszego człowieka na Ziemi Jeffa Bezosa amerykańska firma Amazon osiągnęła w Europie w 2020 r. 44 miliardy euro przychodu. Od tej kwoty korporacja zapłaciła skarbówce kraju, w którym jest zarejestrowana (Luxemburg) 0 euro podatku dochodowego.

W tym samym czasie PKB w Europie spadło o ponad 6%, a bezrobocie wzrosło o 8%.

Bez międzynarodowego opodatkowania cyfrowych gigantów nie uda się pokonać problemów współczesnej gospodarki: naprawić rynek pracy, zmniejszyć nierówności ekonomiczne czy sfinansować zieloną transformację energetyczną.

Źródło: The Guardian (w komentarzu)


Źródło
Opublikowano: 2021-05-04 11:39:02

Fundacja Lipińskiego – M. Kalecki, Polityczne aspekty pełnego zatrudnienia (1943)

Fundacja Kaleckiego:

Prawdziwa gratka: tłumaczenie tekstu "Politycznych aspektów pełnego zatrudnienia" dzięki Prof. Jerzemu Osiatyńskiemu oraz @Wydawnictwo Ekonomiczne "Heterodox" i Fundacji Lipińskiego.

Link do publikacji: https://fundacjalipinskiego.pl/m-kalecki-polityczne-aspek…/…

Fundacja Lipińskiego – M. Kalecki, Polityczne aspekty pełnego zatrudnienia (1943)

Jeżeli kapitalizm będzie umiał dostosować się do pełnego zatrudnienia, będzie to znaczyć, że przeszedł on przez przełomową reformę. W przeciwnym przypadku okaże się systemem przestarzałym, który musi zostać wyrzucony na złom.

Źródło
Opublikowano: 2021-04-16 09:30:37

Odwrót od konserwatywnej ideologii, pod prąd ekonomicznych dogmatów. Nasi analit

Fundacja Kaleckiego:


Odwrót od konserwatywnej ideologii, pod prąd ekonomicznych dogmatów. Nasi analitycy Dariusz Standerski i Jerzy Ziarno komentują plany Bidena. – http://kalecki.org/pl/p/d/american-jobs-plan 💵💵💵

Już Michał Kalecki wskazywał, że jeżeli pieniądze publiczne pochodzące z zadłużenia zostaną przeznaczone na inwestycje, nie przyczynią się do niebezpiecznego wzrostu inflacji. Być może zatem teorie głównego nurtu po prostu nie działają?

Nowy plan Bidena to nie tylko inwestycje – to również zmiana priorytetów. Zgodnie z Planem ma powstać Cywilny Korpus Klimatyczny (Civilian Climate Corps), który ma stanowić “różnorodne, nowe pokolenie Amerykanów pracujących na rzecz ochrony ziemi i wód publicznych, wzmacniania odporności społeczności i promowania sprawiedliwości ekologicznej”. Ochrona środowiska, lokalne społeczności i różnorodność – to filary nowej wizji Stanów Zjednoczonych.

Tym filarem może być nowy wyścig kosmiczny – tym razem o internet. Prezydent Biden chce zainwestować 100 mld dolarów w szybkie połączenie dla wszystkich Amerykanów, w tym milionów wykluczonych cyfrowo. Dzisiaj co trzeci mieszkaniec terenów wiejskich w Stanach nie ma dostępu do szybkiego Internetu. Podłączenie do tradycyjnej sieci mieszkańców Wielkich Równin byłoby trudne i kosztowne, dlatego rząd federalny może zdecydować się na wykorzystanie niekonwencjonalnych rozwiązań. Jeżeli pieniądze trafią do firmy SpaceX Elona Muska, możemy być świadkami szybkiego rozwoju alternatywnej sieci Starlink, opartej na systemie sztucznych satelitów zapewniających globalny dostęp do szybkiego łącza internetowego. Tradycyjny Internet będzie miał konkurencję.

Kto za to zapłaci? Korporacje, które mają zostać obłożone podwyższoną stawką 28% CIT, bez możliwości ucieczki do rajów podatkowych. Biden chce wprowadzić globalną minimalną wysokość podatku dla międzynarodowych korporacji związanych ze Stanami Zjednoczonymi. Szczegółowy plan realizacji tego postulatu nie został jeszcze przedstawiony, ale sama propozycja może być uznana za przełomową.

300Gospodarka Money.pl Bankier.pl Forsal.pl


Źródło
Opublikowano: 2021-04-14 18:20:41

Zapraszamy do zapoznania się z raportem dotyczącym sytuacji freelancerów w bra

Fundacja Kaleckiego:

Zapraszamy do zapoznania się z raportem dotyczącym sytuacji freelancerów w branży kreatywnej w trakcie kryzysu pandemicznego, autorstwa m.in. Karol Muszyński.
link do raportu: https://www.etui.org/sites/default/files/2021-03/Creative%20labour%20in%20the%20era%20of%20Covid-19%20the%20case%20of%20freelancers-2021-web.pdf


Źródło
Opublikowano: 2021-04-14 15:20:25

KIEROWCY UBERA SĄ PRACOWNIKAMI

Fundacja Kaleckiego:


KIEROWCY UBERA SĄ PRACOWNIKAMI

Prawo do odpoczynku, płaca minimalna, prawo do emerytury i inne prawa pracownicze przysługują brytyjskim kierowcom Ubera po orzeczeniu Sądu Najwyższego Zjednoczonego Królestwa. Uber kilka dni temu zastosował się do wyroku. To zmiana dla 70 tysięcy kierowców.

Sąd przyznał rację grupie kierowców, która podniosła, że ich działalność jest ściśle określona i kontrolowana przez Ubera. Zdaniem Sądu to spełnia wymogi uznania ich za pracowników.

Przypomnijmy, że w polskim kodeksie pracy znajduje się definicja pracy, która zawiera element kierownictwa oraz określonego miejsca i czasu wykonywania pracy.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-23 18:41:46

‘I am close to quitting my career’: Mothers step back at work to cope with pandemic parenting

Fundacja Kaleckiego:


„Szacujemy, że tylko 2 procent z 10,8 bilionów dolarów interwencji rządowych podczas pierwszej fali pandemii poszło na politykę społeczną kierowaną do rodzin. W praktyce przełoży się to na nieproporcjonalne obciążenie dla kobiet”- mówi Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego dla Financial Times
https://www.ft.com/content/d5d01f06-9f7c-4cdc-9fee-225e15b5750b

‘I am close to quitting my career’: Mothers step back at work to cope with pandemic parenting

Źródło
Opublikowano: 2021-03-19 17:01:03

„Najnowsza pozycja Mazzucato domyka jej „trylogię pokryzysową”. Centralną figu

Fundacja Kaleckiego:

„Najnowsza pozycja Mazzucato domyka jej „trylogię pokryzysową”. Centralną figurą Mission economy (w wolnym tłumaczeniu „Gospodarka misji”) jest lot na Księżyc – jedno z największych i najbardziej inspirujących osiągnięć ludzkości w XX wieku. Badaczka opisuje warunki, w których zrealizowano to przedsięwzięcie, w niezwykle zresztą krótkim czasie.

Tym, co według Mazzucato powinniśmy we współczesnym świecie przywrócić, jest właśnie połączenie kreatywnego i zorientowanego na konkretne cele myślenia ze zrozumieniem społecznej odpowiedzialności i użyteczności dla dobra wspólnego.
Jak argumentuje Mazzucato, rok po wybuchu pandemii widać wyraźnie, że kraje, w których poziom usług publicznych oraz… Więcej

Z okazji Dnia Kobiet 🌷, piszemy o inspirującej Mariannie Mazzucato, nazywanej supergwiazdą światowej ekonomii 🤩. Filip Konopczyński przybliża sylwetkę tej niezwykłej naukowczyni. Link 👇


Źródło
Opublikowano: 2021-03-08 11:14:51

W lutym 2021 r. Elon Musk wyprzedził Jeffa Bezosa w rankingu najbogatszych ludzi

Fundacja Kaleckiego:


W lutym 2021 r. Elon Musk wyprzedził Jeffa Bezosa w rankingu najbogatszych ludzi na ziemi. Filip Konopczyński napisał dla @Krytyka Polityczna tekst w którym opisuje sylwetkę miliardera i
ocenia, co sukces Muska mówi o współczesnej gospodarce.

link do artykułu: https://krytykapolityczna.pl/swiat/filipkonopczynski-elon-musk-mesjasz-czy-patoinfluencer-kapitalizmu/


Źródło
Opublikowano: 2021-02-27 11:23:09

Wbrew opinii części ekonomistów głoszących konieczność istnienia nierówności d

Fundacja Kaleckiego:

Wbrew opinii części ekonomistów głoszących konieczność istnienia nierówności dla rozwoju gospodarczego, z wyników badań opublikowanych właśnie przez OECD wynika, że rosnące rozwarstwienie dochodowe przyczyniło się do ograniczenia wzrostu gospodarczego w krajach wysoko rozwiniętych.

Fundacja Kaleckiego, profile pictureNo photo description available.

nierówności,gospodarka,PKB,Gini,OECD,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 17:13:13

W tygodniku Polityka ukazał się artykuł @Filip Konopczyński poświęcony analizie

Fundacja Kaleckiego:


W tygodniku Polityka ukazał się artykuł @Filip Konopczyński poświęcony analizie cyfrowego rynku medialnego w Polsce po przejęciu grupy Polska Press przez Orlen. Tekst powstał w ramach projektu @Visegrad Insight.

Link do artykułu na stronach tygodnika: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2106073,1,orlen-i-media-tak-pis-buduje-swoje-cyfrowe-imperium.read

Link do publikacji w języku angielskim: https://visegradinsight.eu/digital-empire-in-the-making-media-poland/


Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 14:29:51

Wraz z Instytut Spraw Publicznych gorąco zapraszamy na debatę o polityce rodzi

Fundacja Kaleckiego:

Wraz z Instytut Spraw Publicznych gorąco zapraszamy na debatę o polityce rodzinnej w kontekście wyzwań demograficznych i ekonomicznych stojących przed Polską. Odbędzie się ona w najbliższy wtorek, 16 grudnia, o 10.30 w Warszawie. Analityk Fundacji Kaleckiego, Maciej Sobociński, przedstawi raport z badania przeprowadzonego dla ISP, w którym znajdują się rekomendacje na rzecz zrównoważonego modelu polityki rodzinnej.


równośćpłci,zatrudnieniekobiet,inwestycjespołeczne,żłobki,urlopyojcowskie

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 14:02:05

Polska ma nie tylko jeden z najniższych współczynników dzietności na świecie,

Fundacja Kaleckiego:

Polska ma nie tylko jeden z najniższych współczynników dzietności na świecie, ale też jedną z największych różnic między dzietnością faktyczną a pożądaną. Kontynuacja tych trendów przez najbliższe pół wieku połączona z emigracją doprowadziłaby do największego wskaźnika obciążenia demograficznego ludnością starszą (old-age dependency ratio) w Europie.

Fundacja Kaleckiego, profile pictureNo photo description available.

demografia,współczynnikdzietności,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 10:51:21

Wczoraj zaprezentowaliśmy infografikę, która pokazuje, że Polska ma jeden z na

Fundacja Kaleckiego:

Wczoraj zaprezentowaliśmy infografikę, która pokazuje, że Polska ma jeden z najniższych współczynników dzietności na świecie, a w konsekwencji bardzo wysoką różnicę między dzietnością rzeczywistą i pożądaną.

W poszukiwaniu odpowiedzi na wyzwania demograficzne stojące przed Polską, nasz analityk Maciej Sobociński napisał dla Instytut Spraw Publicznych raport poświęcony polityce rodzinnej w Polsce i efektywnym instrumentom wspierania dzietności. Jak wynika z przeglądu międzynarodowych badań, do najskuteczniejszych należą te rozwiązania, które prowadzą do wyrównywania sytuacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy oraz ułatwiają matkom i ojcom lepsze godzenie ról zawodowych i opiekuńczych.

Fundacja Kaleckiego, profile pictureNo photo description available.

demografia,zatrudnienie,rynekpracy,równośćpłci,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 07:35:42

Niedawno informowaliśmy o nowym raporcie OECD, który wskazywał na negatywny wp

Fundacja Kaleckiego:

Niedawno informowaliśmy o nowym raporcie OECD, który wskazywał na negatywny wpływ nierówności społecznych na tempo wzrostu gospodarczego. Efektywna redystrybucja dochodów uznana została w nim za jeden z najważniejszych mechanizmów polityki gospodarczej przeciwdziałających temu negatywnemu zjawisku. Jednak jak wynika z innych badań OECD poświęconych wydatkom na politykę społeczną, w Polsce transfery socjalne w większym stopniu wspierają najlepiej zarabiające 20% społeczeństwa niż osoby o najniższych dochodach.

Fundacja Kaleckiego, profile pictureNo photo description available.

gospodarka,politykaspołeczna,redystrybucja,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 01:08:56

Serdecznie zapraszamy na premierowe otwarte spotkanie Fundacji Kaleckiego w ra

Fundacja Kaleckiego:

Serdecznie zapraszamy na premierowe otwarte spotkanie Fundacji Kaleckiego w ramach naszego cyklu tematycznego „Prywatne/Publiczne”.

We wtorek 27.01. o g. 18.30 zajmiemy się kwestią fundamentalną, czyli rozumieniem kategorii obywatela i konsumenta we współczesnej debacie publicznej wokół problemów administracji, gospodarki i polityki.

Obok prezentacji zagadnienia Obywatel/Konsument, będziemy także mówić o koncepcji Nowego Zarządzania Publicznego, a także oddamy głos zaproszonym przedstawicielom różnych branż: lekarzom, ekspertom z zakresu energetyki i edukacji.

Do zobaczenia we wtorek!

#obywatel #konsument #gospodarka #administracja #zarządzanie #cyklekaleckiego #fundacjakaleckiego


obywatel,konsument,gospodarka,administracja,zarządzanie,cyklekaleckiego,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-22 09:00:06

Kalecki and the Political Economy of Trades Unions

Fundacja Kaleckiego:

Zapraszamy do wysłuchania audycji w Polskie Radio 24 dziś o 17:15. Analityk Fundacji Kaleckiego, Tomasz Janyst będzie komentał obecny stan związków zawodowych w Polsce oraz omawiał ich rolę w gospodarce.

Zachęcamy także do przeczytania artykułu członka Rady Naukowej Fundacji, prof. Jana Toporowskiego, dotyczącego tekstów Michała Kaleckiego o związkach zawodowych i wpływie ich działalności na zmniejszanie poziomu monopolizacji gospodarki.

Fundacja Kaleckiego, profile picture

Kalecki and the Political Economy of Trades Unions


praca,gospodarka,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-21 23:25:37

Nie takie złe związki zawodowe

Fundacja Kaleckiego:

W naszej debacie publicznej funkcjonuje bardzo dużo nieporozumień wokół związków zawodowych, tak w odniesieniu do roli jaką spełniają one w gospodarkach krajów rozwiniętych, jak i np. realnej skali wydatków na „etaty związkowe” w Polsce. Dysponujemy też wynikami badań, które pokazują, że wysoki poziom uzwiązkowienia ogranicza nierówności dochodowe – mówił Tomasz Janyst w Polskim Radiu zabierając głos w debacie na temat kondycji dialogu społecznego w Polsce.

Fundacja Kaleckiego, profile picture

Nie takie złe związki zawodowe


związkizawodowe,nierówności,gospodarka,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-21 16:58:31

Poranek RDC: Nabici we franka? Debata o prawach konsumenta, praktykach banków i…

Fundacja Kaleckiego:

Zachęcamy do odsłuchania audycji w Polskie Radio RDC: mec. Marcin Gomoła – były wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz Tomasz Janyst z Fundacji Kaleckiego rozmawiają o odpowiedzialności państwa i banków za kredyty we frankach szwajcarskich oraz dyskutują o tym, czy były one właściwie kredytami walutowymi, czy może spekulacyjnymi instrumentami pochodnymi o charakterze dłużnym.

Jednocześnie zapraszamy na dzisiejszą debatę o godz. 18:00 w klubokawiarni państwomiasto (Andersa 29 w Warszawie).

Link: http://rdc.pl/publikacja/poranek-rdc-nabici-we-franka-debata-o-prawach-konsumenta-praktykach-bankow-i-odpowiedzialnosci-panstwa-za-kredytobiorcow/
#gospodarka #chf #kredyty #fundacjakaleckiego

Fundacja Kaleckiego, profile picture

Poranek RDC: Nabici we franka? Debata o prawach konsumenta, praktykach banków i…


gospodarka,chf,kredyty,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-21 13:46:06

@Anna Gromada, członkini zarządu Fundacji udzieliła wywiadu dla @OKO.press. Roz

Fundacja Kaleckiego:


@Anna Gromada, członkini zarządu Fundacji udzieliła wywiadu dla @OKO.press. Rozmowa dotyczyła wniosków z badania, którego jest współautorką dla UNICEF na temat dobrostanu dzieci i młodzieży w krajach rozwiniętych.

Link do wywiadu: https://oko.press/duzo-samobojstw-niskie-zadowolenie-z-zycia-polska-na-dole-rankingu-onz-o-sytuacji-dzieci/

Link do raportu: https://www.unicef-irc.org/research/children-in-high-income-countries/


Źródło
Opublikowano: 2021-02-21 13:00:15

prof. Witold Modzelewski: Umowy kredytowe we frankach są bez wątpienia wadliwe

Fundacja Kaleckiego:


Fundacja Kaleckiego, profile picture” />

Jednym z gości naszej ubiegłotygodniowej debaty o sytuacji frankowiczów był prof. Witold Modzelewski – prawnik, były wiceminister finansów i specjalista w dziedzinie prawa podatkowego. W swojej bardzo ciekawej wypowiedzi skrytykował banki udzielające kredytów hipotecznych we frankach.

Debatę, która odbyła się w klubokawiarni państwomiasto, współorganizowaliśmy wraz z Instytutem Spraw Publicznych i Stowarzyszeniem Projekt: Polska.

https://www.youtube.com/watch?v=KmyRvq-ivNw

#nabiciwefranka #kredyty #gospodarka #fundacjakaleckiegonabiciwefranka,kredyty,gospodarka,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-21 07:23:32