„Na pozycję Polski silniej niż w ostatnich latach wpływać będzie sytuacja między

Fundacja Kaleckiego:


„Na pozycję Polski silniej niż w ostatnich latach wpływać będzie sytuacja międzynarodowa. Prezydent Biden kontynuuje politykę zwiększania nacisku ekonomicznego na chińskie firmy przez Zachód. Polska, kraj silnie spenetrowany przez chińskie technologie znajdzie się pod presją ekonomiczną (chiński sprzęt jest na ogół znacznie tańszy) i międzynarodową (związaną z cyberbezpieczeństwem w ramach NATO).”

Filip Konopczyński analizuje dla Krytyka Polityczna „Polski Ład” w kontekście innowacyjności polskiej gospodarki. Link w komentarzu.


Źródło
Opublikowano: 2021-07-02 09:15:42

Pozostajemy w tematyce amerykańskiej. Na portalu Ekonomiaspoleczna.pl ukazał si

Fundacja Kaleckiego:

Pozostajemy w tematyce amerykańskiej. Na portalu Ekonomiaspoleczna.pl ukazał się artykuł Filip Konopczyński prezentujący sylwetkę prof. Janet Yellen, która od stycznia kieruje gospodarką i finansami USA.

Link do publikacji: https://ekonomiaspoleczna.pl/kobieta-na-czele-amerykanskich-finansow/
Źródło
Opublikowano: 2021-06-30 14:15:02

Podcast Gospodarka po ludzku – odcinek drugi!

Fundacja Kaleckiego:


Podcast Gospodarka po ludzku – odcinek drugi! 🎙️

Dzisiaj Janet Yellen – Mistrzyni przebijania szklanego sufitu. Pierwsza kobieta na stanowisku sekretarza skarbu USA, szefowa FED, profesorka na Harvardzie. Dzisiaj wprowadza najbardziej ambitne plany gospodarcze w historii Stanów Zjednoczonych i próbuje tworzyć rozwiązania dla całego świata.

Do usłyszenia na Spotify i Google Podcasts!


Źródło
Opublikowano: 2021-06-24 17:35:19

122 lata temu urodził się Michał Kalecki, prekursor współczesnej ekonomii, najba

Fundacja Kaleckiego:


122 lata temu urodził się Michał Kalecki, prekursor współczesnej ekonomii, najbardziej znany polski ekonomista na świecie. Jego diagnozy i rozwiązania są podstawą dzisiejszych strategii gospodarczych i planów walki z kryzysem. 🌍📈

Jego dzieła na czele z „Próbą teorii koniunktury” i „Politycznymi aspektami pełnego zatrudnienia” stanowiły podstawę teorii cykli koniunkturalnych, efektywnego popytu i pełnego zatrudnienia.


Źródło
Opublikowano: 2021-06-22 09:10:51

„Jednym ze sposobów łagodzenia konfliktu było to, że bogaci nie uważali się za

Fundacja Kaleckiego:


„Jednym ze sposobów łagodzenia konfliktu było to, że bogaci nie uważali się za uprzywilejowanych przez porównywanie się z jeszcze bogatszymi.” – Anna Gromada i Dariusz Standerski piszą dla Progressive Governance o tym dlaczego wszyscy myślą, że są klasą średnią i co jest w tym złego : https://progressive-governance.eu/blog/2021/06/10/whats-wrong-with-thinking-you-are-middle-class-in-the-age-of-inequality/

Tekst w języku angielskim.


Źródło
Opublikowano: 2021-06-18 15:15:24

Ruszamy z podcastem!

Fundacja Kaleckiego:


Ruszamy z podcastem! 🎙️

Gospodarka po ludzku na Spotify

Gospodarka i biznes, regulacje i technologie, ekologia i prawa człowieka. W podcaście Fundacji Kaleckiego rozmawiamy o tym, co i dlaczego nie działa w naszych gospodarkach i społeczeństwach. Zastanawiamy się, co możemy zrobić, żeby to zmienić.

Słuchajcie i obserwujcie, niedługo na kolejnych platformach! 🎧


Źródło
Opublikowano: 2021-06-15 09:15:56

Jutro o 17.30 zapraszamy na debatę „Intergenerational Justice and Social Mobilit

Fundacja Kaleckiego:Jutro o 17.30 zapraszamy na debatę „Intergenerational Justice and Social Mobility Post-Covid”.

Anneliese Dodds, szefowa brytyjskiej Partii Pracy, Ardalan Shekarabi, Minister Polityki Społecznej Szwecji, Robert Rivas, deputowany parlamentu Kalifornii, Marius Busemeyer, profesor Uniwersytetu w Konstancji oraz Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego będą rozmawiać o mobilności społecznej po pandemii.
Link do wydarzenia: https://progressive-governance.eu/blog/events/forum-ix/

Fundacja Kaleckiego jest partnerem Progressive Governance Digital Summit 2021.

Źródło
Opublikowano: 2021-06-10 22:36:59

Kolesie i nepotyzm? To zawsze u innych. Nam to stanowisko po prostu się należało

Fundacja Kaleckiego:


„Deklaratywnie często potępiamy „układy”, dostawanie roboty po znajomości i antyszambrujących kolesi… Ale rekomendacje to nie jest proceder mafijny. Ludzie nie chcą ręczyć za kogoś, za kogo będą się potem wstydzić, a ich „koleś” będzie miał przez ich protegowanego więcej roboty. Częściej rekomendują kogoś, kto w ich świecie wydaje się być w porządku i kogo po prostu lubią.

Ale przede wszystkim: kolesie to inni. Moi badani używali tego słowa tylko do opisu ścieżek kariery innych, nigdy własnej. Rozmówcy 17 razy częściej przypisywali antymerytokratyczne powody dostania pracy innym niż sobie. Dostrzegali rolę relacji w obu przypadkach, ale postrzegali swoje sieci jako jakościowo różne – tak jakby im przytrafiały się głębokie więzi i dobra energia, zaś innym przytrafiał się nepotyzm.” – Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego rozmawia z Michałem Sutowskim o merytokracji, republice kolesi i swoim doktoracie obronionym dziś w Polskiej Akademii Nauk.

https://krytykapolityczna.pl/gospodarka/sutowski-gromada-merytokracja-mobilnosc-spoleczna/?fbclid=IwAR0Sqvr1rJhYO9kVrlBSFqEmz2WuMT4xRiR6p8UeifUZEmKhEjNMGJDM9AY

Kolesie i nepotyzm? To zawsze u innych. Nam to stanowisko po prostu się należało

Źródło
Opublikowano: 2021-06-08 17:55:08

Świat podąża za Kaleckim! Plan Bidena i pakiety stymulacyjne w wielu państwach w

Fundacja Kaleckiego:


Świat podąża za Kaleckim! Plan Bidena i pakiety stymulacyjne w wielu państwach wpisują się w teorię efektywnego popytu. 📈

„Gdy rząd podejmuje inwestycje publiczne (np. buduje szkoły, szpitale i drogi) lub subsydiuje masową konsumpcję (za pomocą zasiłków rodzinnych, obniżania podatków pośrednich lub dotacji mających na celu obniżenie cen artykułów pierwszej potrzeby), co więcej, gdy wydatki te finansuje się z długu publicznego, a nie przez wzrost opodatkowania (co mogłoby ujemnie wpłynąć na inwestycje prywatne i na konsumpcję), to efektywny popyt na dobra i usługi można zwiększyć aż do takich rozmiarów, przy których zostanie osiągnięte pełne zatrudnienie. Zwróćmy uwagę, że takie wydatki państwowe zwiększają zatrudnienie nie tylko bezpośrednio, ale i pośrednio, gdyż zwiększone dzięki nim dochody wywołują wtórny wzrost popytu na dobra konsumpcyjne i inwestycyjne.” – Michał Kalecki, „Polityczne aspekty pełnego zatrudnienia” (1943)


Źródło
Opublikowano: 2021-06-07 18:07:59

Czerwiec jest póki co miesiącem dobrych informacji. Gabriel Zucman (na zdjęciu)

Fundacja Kaleckiego:


Czerwiec jest póki co miesiącem dobrych informacji. Gabriel Zucman (na zdjęciu) został dyrektorem nowo powołanego Unijnego Obserwatorium Podatkowego (EU Tax Observatory), czyli instytucji w siedzibą w Paryżu, której zadaniem będzie monitorowanie i rekomendowanie zmian w regulacjach podatkowych w UE.

Zucman to profesor ekonomii w Paris School of Economics i UC Berkley. Od lat współpracuje z Thomas Pikettym w badaniu nierówności ekonomicznych i ich przyczyn oraz (m.in. z Emmanuelem Saezem) bada fenomen rajów podatkowych.

Nowemu europejskiemu szeryfowi życzymy powodzenia!

Link do informacji na stronach Parlamentu Europejskiego. https://ec.europa.eu/poland/news/210602_taxation_pl


Źródło
Opublikowano: 2021-06-05 15:14:43

Zaczęło się spotkanie ministrów finansów państw G7, gdzie Janet Yellen proponuje

Fundacja Kaleckiego:

Zaczęło się spotkanie ministrów finansów państw G7, gdzie Janet Yellen proponuje globalny minimalny poziom podatku CIT – 15%.
🇨🇦 🇪🇺 🇩🇪 🇬🇧 🇺🇸 🇯🇵 🇫🇷 🇮🇹
Pomysł wydawał się jeszcze kilka miesięcy temu abstrakcyjny, ale administracja Bidena szybko przechodzi do konkretów. Oby tym razem nie skończyło się na dyskusji i family photo!


Źródło
Opublikowano: 2021-06-04 15:17:53

Wydawnictwo Ekonomiczne wydało polską wersję „Wartości wszystkiego”, kolejnej wa

Fundacja Kaleckiego:

Wydawnictwo Ekonomiczne wydało polską wersję „Wartości wszystkiego”, kolejnej ważnej książki jednej z najwybitniejszych żyjących ekonomistek Mariany Mazzucato. Fundacja Kaleckiego objęła publikacje patronatem medialnym. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych przemianami wspópczesnej gospodarki do lektury tej pozycji.

🎯”Wartość wszystkiego. Wytwarzanie i zawłaszczenie w globalnej gospodarce” Mariany Mazzucato już w sprzedaży! „Mariana Mazzucato podnosi najważniejszą kwestię ekonomii – pytanie o wartość: kto ją tworzy, jak ją mierzyć i jak się nią dzielić” — Edwin Bendyk, tygodnik „Polityka”. ✅Mariana Mazzucato -ekonomistka z University College London. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na relacjach pomiędzy rynkami finansowymi, innowacjami i wzrostem gospodarczym. Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień naukowych, m.in. New Statesman SPERI prize i Hans-Matthöfer-Preis. Doradczyni ekonomiczna Komisji Europejskiej, a także rządów brazylijskiego, niemieckiego i fińskiego. W 2013 New… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2021-06-02 10:32:21

Stiglitz. Ile kosztują nas nierówności społeczne?

Fundacja Kaleckiego:

W podcaście magazynu Pismo red. Zuzanna Kowalczyk rozmawiała z Filip Konopczyńskim o aktualnym stanie debaty wokół nierówności ekonomicznych, o której niemal dekadę temu pisał
Joseph Stiglitz. Do wysłuchania m.in. na spotify.

https://www.facebook.com/pismo.magazynopinii/posts/1164554617377405

Stiglitz. Ile kosztują nas nierówności społeczne?

Źródło
Opublikowano: 2021-05-26 12:07:44

Czy państwa mogą finansować wzrost gospodarczy nie z podatków i oszczędności, al

Fundacja Kaleckiego:


Czy państwa mogą finansować wzrost gospodarczy nie z podatków i oszczędności, ale z długu publicznego i drukowania pieniądza?

Według reprezentującej Nowoczesną Teorię Monetarną Stephanie Kelton – nie tyle mogą, co powinny.

Więcej o tym, czym jest MMT i czy kraje takie jak Polska mogą z tego podejścia skorzystać w tekście Filip Konopczyńskiego dla Ekonomiaspoleczna.pl. Link do publikacji w komentarzu.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-17 15:33:25

Mariana Mazzucato to profesorka z University College London, założycielka i dyre

Fundacja Kaleckiego:


Mariana Mazzucato to profesorka z University College London, założycielka i dyrektorka Instytutu Innowacji i Dobra Publicznego, która swoimi książkami wywróciła stolik tradycyjnych podziałów ekonomicznych.

Jej nowa książka, „Mission Economy” przypomina jak ponad pół wieku temu państwa potrafiły wysłać człowieka w kosmos i na księżyc . I mówi, w jaki sposób możemy wykorzystać te doświadczenia aby dziś poradzić sobie z naszymi wielkimi wyzwaniami: katastrofą klimatyczną, nierównościami ekonomicznymi czy koronakryzysem.

Link do rozmowy Filip Konopczyński z redaktorem Stanisław Skarżyński dla 10. Podcast Gazety Wyborczej komentarzu.
#Mission Economy @Gazeta Wyborcza #EU Recovery Fund


Źródło
Opublikowano: 2021-05-10 10:32:26

Należąca do najbogatszego człowieka na Ziemi Jeffa Bezosa amerykańska firma Amaz

Fundacja Kaleckiego:

Należąca do najbogatszego człowieka na Ziemi Jeffa Bezosa amerykańska firma Amazon osiągnęła w Europie w 2020 r. 44 miliardy euro przychodu. Od tej kwoty korporacja zapłaciła skarbówce kraju, w którym jest zarejestrowana (Luxemburg) 0 euro podatku dochodowego.

W tym samym czasie PKB w Europie spadło o ponad 6%, a bezrobocie wzrosło o 8%.

Bez międzynarodowego opodatkowania cyfrowych gigantów nie uda się pokonać problemów współczesnej gospodarki: naprawić rynek pracy, zmniejszyć nierówności ekonomiczne czy sfinansować zieloną transformację energetyczną.

Źródło: The Guardian (w komentarzu)


Źródło
Opublikowano: 2021-05-04 11:39:02

Fundacja Lipińskiego – M. Kalecki, Polityczne aspekty pełnego zatrudnienia (1943)

Fundacja Kaleckiego:

Prawdziwa gratka: tłumaczenie tekstu "Politycznych aspektów pełnego zatrudnienia" dzięki Prof. Jerzemu Osiatyńskiemu oraz @Wydawnictwo Ekonomiczne "Heterodox" i Fundacji Lipińskiego.

Link do publikacji: https://fundacjalipinskiego.pl/m-kalecki-polityczne-aspek…/…

Fundacja Lipińskiego – M. Kalecki, Polityczne aspekty pełnego zatrudnienia (1943)

Jeżeli kapitalizm będzie umiał dostosować się do pełnego zatrudnienia, będzie to znaczyć, że przeszedł on przez przełomową reformę. W przeciwnym przypadku okaże się systemem przestarzałym, który musi zostać wyrzucony na złom.

Źródło
Opublikowano: 2021-04-16 09:30:37

Odwrót od konserwatywnej ideologii, pod prąd ekonomicznych dogmatów. Nasi analit

Fundacja Kaleckiego:


Odwrót od konserwatywnej ideologii, pod prąd ekonomicznych dogmatów. Nasi analitycy Dariusz Standerski i Jerzy Ziarno komentują plany Bidena. – http://kalecki.org/pl/p/d/american-jobs-plan 💵💵💵

Już Michał Kalecki wskazywał, że jeżeli pieniądze publiczne pochodzące z zadłużenia zostaną przeznaczone na inwestycje, nie przyczynią się do niebezpiecznego wzrostu inflacji. Być może zatem teorie głównego nurtu po prostu nie działają?

Nowy plan Bidena to nie tylko inwestycje – to również zmiana priorytetów. Zgodnie z Planem ma powstać Cywilny Korpus Klimatyczny (Civilian Climate Corps), który ma stanowić “różnorodne, nowe pokolenie Amerykanów pracujących na rzecz ochrony ziemi i wód publicznych, wzmacniania odporności społeczności i promowania sprawiedliwości ekologicznej”. Ochrona środowiska, lokalne społeczności i różnorodność – to filary nowej wizji Stanów Zjednoczonych.

Tym filarem może być nowy wyścig kosmiczny – tym razem o internet. Prezydent Biden chce zainwestować 100 mld dolarów w szybkie połączenie dla wszystkich Amerykanów, w tym milionów wykluczonych cyfrowo. Dzisiaj co trzeci mieszkaniec terenów wiejskich w Stanach nie ma dostępu do szybkiego Internetu. Podłączenie do tradycyjnej sieci mieszkańców Wielkich Równin byłoby trudne i kosztowne, dlatego rząd federalny może zdecydować się na wykorzystanie niekonwencjonalnych rozwiązań. Jeżeli pieniądze trafią do firmy SpaceX Elona Muska, możemy być świadkami szybkiego rozwoju alternatywnej sieci Starlink, opartej na systemie sztucznych satelitów zapewniających globalny dostęp do szybkiego łącza internetowego. Tradycyjny Internet będzie miał konkurencję.

Kto za to zapłaci? Korporacje, które mają zostać obłożone podwyższoną stawką 28% CIT, bez możliwości ucieczki do rajów podatkowych. Biden chce wprowadzić globalną minimalną wysokość podatku dla międzynarodowych korporacji związanych ze Stanami Zjednoczonymi. Szczegółowy plan realizacji tego postulatu nie został jeszcze przedstawiony, ale sama propozycja może być uznana za przełomową.

300Gospodarka Money.pl Bankier.pl Forsal.pl


Źródło
Opublikowano: 2021-04-14 18:20:41

Zapraszamy do zapoznania się z raportem dotyczącym sytuacji freelancerów w bra

Fundacja Kaleckiego:

Zapraszamy do zapoznania się z raportem dotyczącym sytuacji freelancerów w branży kreatywnej w trakcie kryzysu pandemicznego, autorstwa m.in. Karol Muszyński.
link do raportu: https://www.etui.org/sites/default/files/2021-03/Creative%20labour%20in%20the%20era%20of%20Covid-19%20the%20case%20of%20freelancers-2021-web.pdf


Źródło
Opublikowano: 2021-04-14 15:20:25