Wbrew opinii części ekonomistów głoszących konieczność istnienia nierówności d

Fundacja Kaleckiego:

Wbrew opinii części ekonomistów głoszących konieczność istnienia nierówności dla rozwoju gospodarczego, z wyników badań opublikowanych właśnie przez OECD wynika, że rosnące rozwarstwienie dochodowe przyczyniło się do ograniczenia wzrostu gospodarczego w krajach wysoko rozwiniętych.

Fundacja Kaleckiego, profile pictureNo photo description available.

nierówności,gospodarka,PKB,Gini,OECD,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 17:13:13

Wraz z Instytut Spraw Publicznych gorąco zapraszamy na debatę o polityce rodzi

Fundacja Kaleckiego:

Wraz z Instytut Spraw Publicznych gorąco zapraszamy na debatę o polityce rodzinnej w kontekście wyzwań demograficznych i ekonomicznych stojących przed Polską. Odbędzie się ona w najbliższy wtorek, 16 grudnia, o 10.30 w Warszawie. Analityk Fundacji Kaleckiego, Maciej Sobociński, przedstawi raport z badania przeprowadzonego dla ISP, w którym znajdują się rekomendacje na rzecz zrównoważonego modelu polityki rodzinnej.


równośćpłci,zatrudnieniekobiet,inwestycjespołeczne,żłobki,urlopyojcowskie

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 14:02:05

Polska ma nie tylko jeden z najniższych współczynników dzietności na świecie,

Fundacja Kaleckiego:

Polska ma nie tylko jeden z najniższych współczynników dzietności na świecie, ale też jedną z największych różnic między dzietnością faktyczną a pożądaną. Kontynuacja tych trendów przez najbliższe pół wieku połączona z emigracją doprowadziłaby do największego wskaźnika obciążenia demograficznego ludnością starszą (old-age dependency ratio) w Europie.

Fundacja Kaleckiego, profile pictureNo photo description available.

demografia,współczynnikdzietności,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 10:51:21

Wczoraj zaprezentowaliśmy infografikę, która pokazuje, że Polska ma jeden z na

Fundacja Kaleckiego:

Wczoraj zaprezentowaliśmy infografikę, która pokazuje, że Polska ma jeden z najniższych współczynników dzietności na świecie, a w konsekwencji bardzo wysoką różnicę między dzietnością rzeczywistą i pożądaną.

W poszukiwaniu odpowiedzi na wyzwania demograficzne stojące przed Polską, nasz analityk Maciej Sobociński napisał dla Instytut Spraw Publicznych raport poświęcony polityce rodzinnej w Polsce i efektywnym instrumentom wspierania dzietności. Jak wynika z przeglądu międzynarodowych badań, do najskuteczniejszych należą te rozwiązania, które prowadzą do wyrównywania sytuacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy oraz ułatwiają matkom i ojcom lepsze godzenie ról zawodowych i opiekuńczych.

Fundacja Kaleckiego, profile pictureNo photo description available.

demografia,zatrudnienie,rynekpracy,równośćpłci,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 07:35:42

Niedawno informowaliśmy o nowym raporcie OECD, który wskazywał na negatywny wp

Fundacja Kaleckiego:

Niedawno informowaliśmy o nowym raporcie OECD, który wskazywał na negatywny wpływ nierówności społecznych na tempo wzrostu gospodarczego. Efektywna redystrybucja dochodów uznana została w nim za jeden z najważniejszych mechanizmów polityki gospodarczej przeciwdziałających temu negatywnemu zjawisku. Jednak jak wynika z innych badań OECD poświęconych wydatkom na politykę społeczną, w Polsce transfery socjalne w większym stopniu wspierają najlepiej zarabiające 20% społeczeństwa niż osoby o najniższych dochodach.

Fundacja Kaleckiego, profile pictureNo photo description available.

gospodarka,politykaspołeczna,redystrybucja,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 01:08:56

Serdecznie zapraszamy na premierowe otwarte spotkanie Fundacji Kaleckiego w ra

Fundacja Kaleckiego:

Serdecznie zapraszamy na premierowe otwarte spotkanie Fundacji Kaleckiego w ramach naszego cyklu tematycznego „Prywatne/Publiczne”.

We wtorek 27.01. o g. 18.30 zajmiemy się kwestią fundamentalną, czyli rozumieniem kategorii obywatela i konsumenta we współczesnej debacie publicznej wokół problemów administracji, gospodarki i polityki.

Obok prezentacji zagadnienia Obywatel/Konsument, będziemy także mówić o koncepcji Nowego Zarządzania Publicznego, a także oddamy głos zaproszonym przedstawicielom różnych branż: lekarzom, ekspertom z zakresu energetyki i edukacji.

Do zobaczenia we wtorek!

#obywatel #konsument #gospodarka #administracja #zarządzanie #cyklekaleckiego #fundacjakaleckiego


obywatel,konsument,gospodarka,administracja,zarządzanie,cyklekaleckiego,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-22 09:00:06

Kalecki and the Political Economy of Trades Unions

Fundacja Kaleckiego:

Zapraszamy do wysłuchania audycji w Polskie Radio 24 dziś o 17:15. Analityk Fundacji Kaleckiego, Tomasz Janyst będzie komentał obecny stan związków zawodowych w Polsce oraz omawiał ich rolę w gospodarce.

Zachęcamy także do przeczytania artykułu członka Rady Naukowej Fundacji, prof. Jana Toporowskiego, dotyczącego tekstów Michała Kaleckiego o związkach zawodowych i wpływie ich działalności na zmniejszanie poziomu monopolizacji gospodarki.

Fundacja Kaleckiego, profile picture

Kalecki and the Political Economy of Trades Unions


praca,gospodarka,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-21 23:25:37

Nie takie złe związki zawodowe

Fundacja Kaleckiego:

W naszej debacie publicznej funkcjonuje bardzo dużo nieporozumień wokół związków zawodowych, tak w odniesieniu do roli jaką spełniają one w gospodarkach krajów rozwiniętych, jak i np. realnej skali wydatków na „etaty związkowe” w Polsce. Dysponujemy też wynikami badań, które pokazują, że wysoki poziom uzwiązkowienia ogranicza nierówności dochodowe – mówił Tomasz Janyst w Polskim Radiu zabierając głos w debacie na temat kondycji dialogu społecznego w Polsce.

Fundacja Kaleckiego, profile picture

Nie takie złe związki zawodowe


związkizawodowe,nierówności,gospodarka,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-21 16:58:31

Poranek RDC: Nabici we franka? Debata o prawach konsumenta, praktykach banków i…

Fundacja Kaleckiego:

Zachęcamy do odsłuchania audycji w Polskie Radio RDC: mec. Marcin Gomoła – były wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz Tomasz Janyst z Fundacji Kaleckiego rozmawiają o odpowiedzialności państwa i banków za kredyty we frankach szwajcarskich oraz dyskutują o tym, czy były one właściwie kredytami walutowymi, czy może spekulacyjnymi instrumentami pochodnymi o charakterze dłużnym.

Jednocześnie zapraszamy na dzisiejszą debatę o godz. 18:00 w klubokawiarni państwomiasto (Andersa 29 w Warszawie).

Link: http://rdc.pl/publikacja/poranek-rdc-nabici-we-franka-debata-o-prawach-konsumenta-praktykach-bankow-i-odpowiedzialnosci-panstwa-za-kredytobiorcow/
#gospodarka #chf #kredyty #fundacjakaleckiego

Fundacja Kaleckiego, profile picture

Poranek RDC: Nabici we franka? Debata o prawach konsumenta, praktykach banków i…


gospodarka,chf,kredyty,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-21 13:46:06

prof. Witold Modzelewski: Umowy kredytowe we frankach są bez wątpienia wadliwe

Fundacja Kaleckiego:


Fundacja Kaleckiego, profile picture” />

Jednym z gości naszej ubiegłotygodniowej debaty o sytuacji frankowiczów był prof. Witold Modzelewski – prawnik, były wiceminister finansów i specjalista w dziedzinie prawa podatkowego. W swojej bardzo ciekawej wypowiedzi skrytykował banki udzielające kredytów hipotecznych we frankach.

Debatę, która odbyła się w klubokawiarni państwomiasto, współorganizowaliśmy wraz z Instytutem Spraw Publicznych i Stowarzyszeniem Projekt: Polska.

https://www.youtube.com/watch?v=KmyRvq-ivNw

#nabiciwefranka #kredyty #gospodarka #fundacjakaleckiegonabiciwefranka,kredyty,gospodarka,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-21 07:23:32

dr Mikołaj Lewicki: Problemy frankowiczów są pokłosiem braku polityki mieszkaniowej

Fundacja Kaleckiego:


Fundacja Kaleckiego, profile picture” />

Dlaczego osoby zadłużone we frankach bardzo rzadko decydują się na negocjowanie warunków spłaty kredytu i co łączy amerykańskich i polskich kredytobiorców hipotecznych?

Wypowiedź dra Mikołaja Lewickiego w trakcie debaty „Nabici we franka?”kredyty,franki,gospodarka,politykamieszkaniowa

Źródło
Opublikowano: 2021-02-21 04:09:34

Marcin Gomoła: kredyty we frankach są de facto kredytami złotówkowymi

Fundacja Kaleckiego:


Fundacja Kaleckiego, profile picture” />

W trakcie debaty „Nabici we franka?” o dość kuriozalnej konstrukcji prawnej „kredytu frankowego” opowiadał Marcin Gomoła, były wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

https://www.youtube.com/watch?v=m1f7EzYMe8s

#CHF #kredytyfrankowe #KNF #bankiCHF,kredytyfrankowe,KNF,banki

Źródło
Opublikowano: 2021-02-20 21:42:08

Już za dwa tygodnie, 8 kwietnia, nasza pierwsza debata w ramach projektu „Kapi

Fundacja Kaleckiego:

Już za dwa tygodnie, 8 kwietnia, nasza pierwsza debata w ramach projektu „Kapitał w Polsce w XXI w.”, który realizujemy przy wsparciu NBP. Będziemy rozmawiać o kapitale zagranicznym i jego roli w polskiej gospodarce. Więcej: https://www.facebook.com/events/857938650944027/

Swój udział w debacie potwierdziła prof. Elżbieta Mączyńska, prezeska Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. O „Kapitale” Piketty’ego – który stanowi bezpośrednią inspirację dla naszego projektu – pisała m. in., że „niemalże w każdym z szesnastu rozdziałów (…) znaleźć można tezy, które w znacznej mierze przystają do przemian społeczno-gospodarczych i ustrojowych w Polsce.”

http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/gospodarka/20141217/maczynska-jak-kapitalizm-zjada-nasza-przyszlosc

Źródło
Opublikowano: 2021-02-20 12:09:39

Zapraszamy do słuchania Polskie Radio 24 dziś o godz. 13:30. Analitycy Fundacj

Fundacja Kaleckiego:

Zapraszamy do słuchania Polskie Radio 24 dziś o godz. 13:30. Analitycy Fundacji Kaleckiego, Tomasz Janyst oraz Filip Konopczyński będą opowiadać o zbliżającej się konferencji „Kapitał zagraniczny w Polsce: Polska jako gospodarka poddostawcy?” oraz o książce Thomasa Piketty’ego „The Capital in the Twenty First Century” (2014), która stanowiła dla niej inspirację.

Fundacja Kaleckiego, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2021-02-20 08:58:07

Już 8 kwietnia debata: „Kapitał zagraniczny w Polsce: Polska jako gospodarka p

Fundacja Kaleckiego:

Już 8 kwietnia debata: „Kapitał zagraniczny w Polsce: Polska jako gospodarka poddostawcy” w ramach naszego cyklu „Kapitał w XXI wieku w Polsce”. Z tej okazji, a także wobec zbliżającej się premiery polskiego wydania książki Thomasa Piketty’ego analitycy fundacji Tomasz Janyst i Filip Konopczyński byli gośćmi Polskiego Radia (nagranie audycji w linku). Rozmowa dotyczy m. in. nierówności dochodowych na świecie oraz miejsca Polski w światowej gospodarce.
Informacje o naszej debacie: https://www.facebook.com/events/857938650944027/?ref=ts&fref=ts
#gospodarka #nierówności #piketty #fundacjakaleckiego


gospodarka,nierówności,piketty,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-20 02:36:06

Gościem naszej debaty będzie Jan Krzysztof Bielecki: od czasów transformacji j

Fundacja Kaleckiego:

Gościem naszej debaty będzie Jan Krzysztof Bielecki: od czasów transformacji jeden z głównych architektów polskiej polityki gospodarczej, były premier, minister ds. integracji europejskiej i prezes banku Pekao SA, a w ostatnich latach także jeden z najbliższych doradców premiera Donalda Tuska.

W wywiadzie z Grzegorzem Sroczyńskim Premier Bielecki opowiada o doświadczeniach transformacji gospodarczej:
Link: http://wyborcza.pl/magazyn/1,137946,15976928,Jak_kusi_kasa__Spowiedz_liberala.html

Debata:
https://www.facebook.com/events/857938650944027/

Źródło
Opublikowano: 2021-02-19 23:24:44

Zapraszamy na warsztaty towarzyszące naszej debacie o kapitale zagranicznym w

Fundacja Kaleckiego:

Zapraszamy na warsztaty towarzyszące naszej debacie o kapitale zagranicznym w Polsce!

Szczególnie zachęcamy do udziału studentów ekonomii i pokrewnych kierunków, jednak spotkanie otwarte jest dla wszystkich, którzy zainteresowani są praktycznymi aspektami badania procesów gospodarczych i społecznych.

Informacje o programie i zasadach rejestracji: https://www.facebook.com/events/1620830408153391/

Źródło
Opublikowano: 2021-02-19 20:08:42

Frankowicze nie chcą solidarności

Fundacja Kaleckiego:

Wracamy jeszcze na chwilę do naszej niedawnej debaty o sytuacji frankowiczów – Filip Konopczyński napisał dla Res Publica Nowa tekst o postawach społecznych polskiej klasy średniej inspirowany tamtą dyskusją:

Największe wrażenie robi to, jak dalece różni się język ekspertów od języka ich słuchaczy”.

„Paneliści stwierdzili, że problemy “frankowiczów” mają charakter systemowy i wymagają systemowych rozwiązań. Powinny je wypracować banki, kredytobiorcy, instytucje nadzoru finansowego i ustawodawca. Sprawą mogłyby, ich zdaniem, zająć się również prokuratura i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta”.

„Obecni na sali “frankowicze” zdawali się rozumieć swoją sytuację zupełnie inaczej – jedną z osób oburzyły słowa eksperta, który powiedział, że osoby z kredytami frankowymi mają prawo oczekiwać od instytucji państwowych pomocy. Cytuję z pamięci: “my nie jesteśmy górnikami, czy rolnikami! Nie chcemy pomocy, chcemy sprawiedliwości!”

http://publica.pl/teksty/frankowicze-nie-chca-solidarnosci-50682.html

Fundacja Kaleckiego, profile picture

Frankowicze nie chcą solidarności

Źródło
Opublikowano: 2021-02-19 13:45:07

Kapitał Zagraniczny w Polsce – debata

Fundacja Kaleckiego:

Już w środę 8 kwietnia odbędzie się pierwsza odsłona naszego projektu „Kapitał w XXI wieku w Polsce”. O 16.45 warsztaty, o 18.30 debata. Zachęcamy do odwiedzenia nowej strony projektu. Wśród panelistów m. in. premier Bielecki, prof. Mączyńska, red. dr Leszczyński i prof. Kondratowicz. Obecność wysoce wskazana!

Fundacja Kaleckiego, profile picture

Kapitał Zagraniczny w Polsce – debata

Źródło
Opublikowano: 2021-02-19 10:33:52

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji „Partnerstwo T

Fundacja Kaleckiego:

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji „Partnerstwo Transatlantyckie (TTIP) a demokracja i prawa społeczne”, która odbędzie się 21.04 w godzinach 13.30-19 w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przy ul. Nowy Świat 49.

Wśród panelistów, obok prof. Leokadii Oręziak, czy Grzegorza Konata z IBRKiK, wystąpi także współpracownik i przedstawiciel Fundacji Kaleckiego – Konrad Gliściński, prawnik i doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego.

#ttip #gospodarka #UE #fundacjakaleckiego


ttip,gospodarka,UE,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-19 04:00:49