Zapraszamy do śledzenia konferencji "Bioróżnorodność – szanse i wyzwania dl

Fundacja Kaleckiego:

Zapraszamy do śledzenia konferencji "Bioróżnorodność – szanse i wyzwania dla bezpiecznej i efektywnej produkcji rolnej w świetle zmian klimatycznych i rosnących potrzeb żywnościowych", realizowanej w ramach projektu Agrobank, w którego realizację zaangażowana jest Fundacja.

Tematem konferencji będzie między innymi bezpieczeństwo żywnościowe, rolnictwo w świetle zmian klimatycznych czy kryzys bioróżnorodności.

Pośród ekspertów takich instytucji jak
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, wiodące instytuty badawcze czy banki genów roślin wystąpi też nasz ekspert, Paweł Jędral.

Tu link do transmisji na żywo:

https://agrobank.cdr.gov.pl/index.php/na-zywoŹródło
Opublikowano: 2022-09-20 17:33:45

„Wydaje się, że niektórzy prawnicy wierzą, że są „ustami prawa, które wytwarzaj

Fundacja Kaleckiego:


📢 „Wydaje się, że niektórzy prawnicy wierzą, że są „ustami prawa, które wytwarzają praworządność”. To orientacja na tworzenie zasad, a nie na ich staranne badanie. W sytuacji, w której aktorzy społeczni nie stosują się do wskazówek u prawników wywołuje to frustrację i tworzenie dramatycznie brzmiących terminów takie jak „kapitulacja konstytucyjna” lub „nagradzanie za złamanie rządów prawa”.

Taka doktrynalna argumentacja która dominuje w publicznej dyskusji na temat kryzysu rządów prawa m.in. w Polsce, nie prowadzi do zrozumienia mechanizmów populistycznej czy nieliberalnej polityki. Rzeczową analizę zastępuje łatwą oceną moralną, której celem jest akumulacja kapitału akademickiego i intelektualnego autorów.”.

👉 Dr Karol Muszyński, Członek Zarządu Fundacji i badacz Uniwersytetu w Leuven jest współautorem artykułu, w którym poddaje krytyce dominujące w prawie podejście do praworządności pokazując, że od „prawa w książkach” (konstytucji, ustaw, rozporządzeń itp.) znacznie ważniejszej jest „prawo w życiu”, czyli to, jak dane przepisy faktycznie funkcjonują w praktyce.

📄 Link do publikacji (w języku angielskim) na stronie Verfassungsblog Humboldt-Universität zu Berlin: https://verfassungsblog.de/the-poverty-of-militant-doctrinal-constitutionalism-in-the-european-union/


Źródło
Opublikowano: 2022-07-18 09:30:03

Dr Anna Gromada, Członkini Zarządu Fundacji Kaleckiego opublikowała w Magazynie

Fundacja Kaleckiego:

Dr Anna Gromada, Członkini Zarządu Fundacji Kaleckiego opublikowała w Magazynie Pismo długi esej będący efektem rozmów z prof. Thomas Piketty. Zachęcamy do lektury całości (w wersji papierowej i elektronicznej).
Link: https://magazynpismo.pl/rzeczywistosc/z-pismem-u/anna-gromada-thomas-piketty/?seo=pw

Dziś w PIŚMIE ukazuje się mój reportaż-rzeka ze spotkania z Thomasem Pikketym w Paryżu w styczniu tego roku. Zabieram czytelnika w podróż przez historię nierówności i wydarzeń historycznych, które ukształtowały idee i wpłynęły na ludzi, którzy te idee nam objaśniają. A na końcu łajam rozmówcę za brak refleksji nad jakością maszynki, przez którą zamierza przepuścić większość dochodu narodowego.
[Two podcasts in English coming!]

Mały fragment na zachętę:
„Prawdziwy wpływ, jaki Piketty chciałby wywrzeć, wiedzie przez politykę. To ona jest drezyną systemowej zmiany. Krytyka zaś – tylko lożą szyderców. Konwersja idei w ideologię niesie ryzyko wyśmiania, analogii do historycznej katastrofy,… Więcej
Źródło
Opublikowano: 2022-07-06 10:17:03

Po Internecie czas na Splinternet, czyli nowe podziały w świecie w bez granic | 300Gospodarka.pl

Fundacja Kaleckiego:


„Splinternet” to termin, którego eksperci używają do opisania trwającego od kilku lat procesu dzielenia się sieci na regionalne klastry skupione wokół krajowych lub międzynarodowych rynków cyfrowych. Wraz z inwazją Rosji na Ukrainę, proces cyfrowej deglobalizacji tylko przyspieszył. Choć bezpośrednie skutki zachodnich sankcji dotknęły przede wszystkim rosyjskie firmy informatyczne, to także chińskie produkty (Huawei, ZTE, Tik Tok, Alibaba) znalazły się w środku gospodarczego pola walki.

Skutki tej “gorącej zimnej wojny” mogą być szczególnie istotne dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W tym kontekście inwestycje, handel, programy badawczo-rozwojowe, dyplomacja czy partnerstwa strategiczne w naszym regionie wymagają nowego, wielowymiarowego podejścia, które obejmuje zarówno analizę technologiczną, biznesową, jak i polityczną.”

Filip Konopczyński z Fundacji w artykule dla serwisu 300gospodarka opisuje główne wnioski z badania poświęconego podejściu środkowoeuropejskich innowatorów do prowadzenia współpracy gospodarczej z Chinami i Rosją zrealizowanego przez platformę ekspercką Visegrad Insight.

Całość tekstu i link do raportu pod adresem: https://300gospodarka.pl/opinie/splinternet-nowe-podzialy-w-swiecie-w-bez-granic-w-ktora-strone-blizej-liderom-it-z-naszego-

Po Internecie czas na Splinternet, czyli nowe podziały w świecie w bez granic | 300Gospodarka.pl

Źródło
Opublikowano: 2022-07-01 09:25:02

Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego jest współautorką raportu UNICEFu o wpływie ś

Fundacja Kaleckiego:


Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego jest współautorką raportu UNICEFu o wpływie środowiska na dobrostan dzieci: https://www.unicef-irc.org/places-and-spaces

Oto kilka wniosków:
– Dwóch na pięciu młodych ludzi ma wątpliwości, czy w przyszłości zostać rodzicem ze względu na kryzys klimatyczny.
– prawie połowa młodych ludzi martwi się o środowisko w stopniu wpływającym na ich codzienne funkcjonowanie.
– Około 6 na 10 młodych ludzi uważa, że ​​ich rząd zawiódł ich w zakresie ochrony środowiska.
– Nawet w najbogatszych krajach świata jedno na 25 dzieci ma we krwi wysoki poziom ołowiu ( który odpowiada za więcej zgonów niż malaria, wojny i terroryzm czy klęski żywiołowe)
– Gdyby wszyscy na świecie konsumowali jak Amerykanie, Kanadyjczycy czy Australijczycy, potrzebowalibyśmy pięciu globów.
– Wszystko wydaje się „niemożliwe”, dopóki ktoś tego to zrobi. Już w trzech europejskich krajach liczba zgonów dzieci na drogach dobiła do magicznej liczby zero.
Pełny raport: https://www.unicef-irc.org/publications/pdf/RC17-EN_Places-and-Spaces_Environments-and-childrens-well-being_Report-Card-17.pdf?fbclid=IwAR2O6z-Zh-u622SAubngvtjSk7OfVqjWt7PiPP9CjQQbngVmabOpem0XN0o
Krótkie podsumowanie: https://www.unicef-irc.org/publications/pdf/RC17-EN_Places-and-Spaces_Environments-and-childrens-well-being_Report-Card-17_Executive_Summary.pdf


Źródło
Opublikowano: 2022-06-27 20:15:29

„W porównaniu ze szczytem górki z listopada zeszłego roku, gdy za bitcoina płaco

Fundacja Kaleckiego:


„W porównaniu ze szczytem górki z listopada zeszłego roku, gdy za bitcoina płacono 69 tys. dol., dziś ta sztandarowa kryptowaluta jest warta już prawie o dwie trzecie mniej. W sumie branża kryptowalut od listopada 2021 r. skurczyła się o ponad 1,7 biliona dolarów.

Mimo szumnych obietnic, że w przyszłości kryptowaluty zastąpią dolara, czas nie gra na korzyść sektora. Załamanie kursu cyfrowych tokenów to tylko wierzchołek góry lodowej. To może być pierwszy symptom znacznie większego problemu – nadchodzącej recesji.

Wydarzenia ostatniego roku pokazują, że system finansowy oparty na bitcoinie z punktu widzenia drobnych ciułaczy coraz bardziej przypomina grę w pokera z przeciwnikiem, który ma nieograniczoną linię kredytową. Budowana wokół bitcoina i spółki legenda „wehikułów bogactwa”, oparta na założeniu nieskończonego wzrostu, jest właśnie tym: baśnią zbyt piękną, aby być prawdziwą.

Brak mechanizmów kontrolnych czy prawa antymonopolowego osłabia, a nie wzmacnia pozycję małych graczy. Blisko 40 proc. posiadaczy kryptowalut niedawno przekonało się o tym na własnej skórze. Kluczowe dla przyszłości tokenów będzie to, czy na ich miejsce nadal przychodzić będą kolejni entuzjaści, gotowi płacić za wiarę w „pewne, błyskawiczne i bezpieczne” bogactwo.”.

Analityk Fundacji Filip Konopczyński opisuje dla @Tygodnik Polityka aktualny stan sektora kryptowalut oraz stawia prognozy co do jego najbliższej przyszłości.

Link do artykułu: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/2166847,1,katastrofa-czy-biznes-jak-zwykle-szalony-rok-kryptowalut.read


Źródło
Opublikowano: 2022-05-25 18:30:02

„Nawet około 60% rosyjskiego bogactwa jest zdeponowane za granicą. Zamożni współ

Fundacja Kaleckiego:


„Nawet około 60% rosyjskiego bogactwa jest zdeponowane za granicą. Zamożni współpracownicy Putina korzystają z liberalnych regulacji prawnych do ukrywania swoich aktywów na zagranicznych rachunkach i piorą swoje pieniądze poprzez ślepe fundusze powiernicze lub nieruchomości w Miami, Londynie czy Nowym Jorku.

W celu skutecznej walki z kremlowską autokracją i uderzenia w rządzący w Moskwie, przenikający się wzajemnie krąg powiązań elit biznesowych i politycznych, musimy najpierw jako państwa Zachodu współpracować ze sobą i wytworzyć sprawiedliwy system zapobiegający finansowym nadużyciom.”.

Tekst autorstwa Jakuba Ryłowa, nowego współoracownika Fundacji. Witamy na pokładzie!

Link do publikacji w komentarzu.


Źródło
Opublikowano: 2022-04-21 12:21:31

Demografia i polityka. Refleksje po spisie powszechnym

Fundacja Kaleckiego:W piątek, 18 lutego w godz. 13-14:30 forumIdei Fundacji Batorego zaprasza na debatę poświęconą wyzwaniom rozwojowym wynikającym ze zmian demograficznych polskiego społeczeństwa. Punktem wyjścia do rozmowy jest ogłoszenie przez Główny Urząd Statystyczny wstępnych wyników spisu powszechnego.

W dyskusji udział wezmą:

Monika Fedorczuk (Konfederacja Lewiatan)
Maria Libura (Klub Jagielloński)
Paweł Marczewski (forumIdei Fundacja Batorego)
Piotr Ostrowski (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowychie Porozumienie Związków Zawodowych)
Agnieszka Wincewicz (Polski Instytut Ekonomiczny)
Filip Konopczyński (Fundacja Kaleckiego)

Prowadzenie: Mikołaj Cześnik (Uniwersytet SWPS, członek Zarządu Fundacji Batorego).

Transmisja na żywo będzie tłumaczona na polski język migowy i dostępna na profilach Fundacji Batorego na Facebooku oraz YouTube. Link do wydarzenia www.facebook.com/events/350517456893800/

Źródło
Opublikowano: 2022-02-16 12:58:03

„W skali makro wycena światowego rynku kryptowalut spadła między 18 a 22 styczni

Fundacja Kaleckiego:


„W skali makro wycena światowego rynku kryptowalut spadła między 18 a 22 stycznia o ok. 1 bilion dol. – o ponad jedną trzecią więcej, niż w 2021 r. wyniosło polskie PKB. Bitcoin szybko się odbił i do drugiej połowy lutego znów kosztował ponad 44 tys. dol., a w dłuższej perspektywie wciąż można mówić o solidnym wzroście.
Mimo tego, coraz więcej wskazuje, że ostatnie załamanie to nie koniec kłopotów, a w świecie kryptowalut epoka „dzikiego zachodu” dobiega na naszych oczach końca.

Analitycy szacują, że w 2021 r. tokeny na świecie posiadało już ponad 100 mln osób. Pojawiające się regularnie w mediach pytania o to, czy „bitcoin się skończył”, mogą wydawać się więc absurdalne. Bez odpowiedzi pozostają jednak inne ważne kwestie. Przede wszystkim: jak będzie wyglądać przyszłość i jaką rolę będą w niej odgrywać cyfrowe waluty?

Cyfrowe „banknoty”, nad którymi zaawansowane prace poza Stanami trwają m.in. w Unii Europejskiej (euro) i Chinach (renminbi), są antytezą tego, co postulował Satoshi Nakamoto, słynny anonimowy twórca bitcoina. Jeśli te plany regulatorów się ziszczą, to „rewolucja kryptowalutowa” może zakończyć się totalnym zwycięstwem starego, tj. scentralizowanego systemu finansowego.”.

Filip Konopczyński dla tygodnika Polityka analizuje ostatnie wahania rynku oraz omawia nadchodzące regulacje i alternatywy dla kryptowalut. Link w komentarzu.

Źródło
Opublikowano: 2022-02-14 11:20:13

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Jerzego Osiatyński

Fundacja Kaleckiego:


Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Jerzego Osiatyńskiego. Nasz mentor i wybitny przedstawiciel szkoły kaleckiańskiej na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Profesor Jerzy Osiatyński był uczniem Michała Kaleckiego. Pełnił urząd ministra CUP w latach 1989-1991 i Ministra Finansów w latach 1992-1993, był członkiem Rady Polityki Pieniężnej i posłem na Sejm RP. Od 2014 roku był również członkiem Rady Naukowej Fundacji Kaleckiego. Jako profesor Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN i członek Rady Naukowej PAN uczył pokolenia ekonomistek i ekonomistów jak opisywać i tworzyć gospodarkę dla ludzi, a nie dla statystyk.

Będzie nam Pana brakowało, Panie Profesorze.


Źródło
Opublikowano: 2022-02-05 09:15:03

DUŻO NAS ŁĄCZY

Fundacja Kaleckiego:


DUŻO NAS ŁĄCZY

Z roku na rok jesteśmy w Polsce coraz bardziej podzieleni. Ofiarą politycznych sporów padło już wiele przyjaźni, niejednej rodzinie coraz trudniej spotkać się przy tym samym stole. Nasze wybory życiowe i polityczne różnią się czasem tak bardzo, że nieraz zdaje się, że żyjemy w równoległych rzeczywistościach. To, co nas różni jest ważne, ale ważne jest też to, co nas łączy. A łączy nas to wszystko, co udało się nam zbudować. Kiedy zapominamy o tym, jak wiele mamy, łatwiej przestajemy o to dbać. Tymczasem duży majątek to duża odpowiedzialność. Odpowiedzialność za to, by mądrze gospodarować tym, co wspólne. Nie roztrwonić tego, zachować dla przyszłych pokoleń. Warto pamiętać, że jako wspólnota mamy o co dbać.

O finansach publicznych najczęściej słyszymy, kiedy ktoś porusza temat długu publicznego. To oczywiście ważny temat, ale zamiast się go bać, należy o nim merytorycznie rozmawiać. Wielu publicystów straszy nas deficytem budżetowym i długiem publicznym. Tymczasem wszyscy ekonomiści doskonale wiedzą, że dług państwa to zupełnie co innego, niż prywatny dług zwykłego obywatela czy obywatelki. Międzynarodowy Fundusz Walutowy już kilka lat temu wskazywał, że w dyskusjach o finansach publicznych trzeba brać pod uwagę obie strony bilansu, zestawiając dług publiczny z publicznym majątkiem. W Polsce ten publiczny majątek wynosi dwa biliony osiemset osiemdziesiąt osiem miliardów siedemset siedemdziesiąt cztery miliony czterysta siedemdziesiąt dwa tysiące dziewięćset siedemdziesiąt dwa złote. Tyle wart jest nasz wspólny majątek. Szpitale, drogi, szkoły, teatry, parki narodowe i wszystkie inne zasoby w posiadaniu Skarbu Państwa, Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz Narodowego Banku Polskiego. Siedemdziesiąt pięć tysięcy czterysta dziewięćdziesiąt trzy złote na mieszkańca Polski.

We wrześniu przez kilka tygodni wyświetlaliśmy licznik majątku nad warszawską Cepelią, w miejscu, gdzie 10 lat temu FOR Leszka Balcerowicza zawiesił licznik długu. Od zeszłego tygodnia spot akcji wyświetlany jest na ekranach Jet Line w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście, Katowicach i Warszawie. Mam nadzieję, że znów stanie się to przyczynkiem do dyskusji o tym, czym jest majątek publiczny, jak o niego dbać i co robić, by służył nam wszystkim. Akcję od początku wspierają Fundacja Kaleckiego, grupa ekspercka Dobrobyt na Pokolenia, Polska Sieć Ekonomii i Fundacja im. Edwarda Lipińskiego, a nowe spoty pojawiły się dzięki zaangażowaniu wspaniałej Aleksandra Twardokęs oraz całego Jetline. Dzięki!

Więcej informacji na temat akcji znajdziecie na stronie www.majatekpubliczny.pl


Źródło
Opublikowano: 2022-01-17 11:54:18

Wybraliście najważniejsze wydarzenia gospodarcze 2021!

Fundacja Kaleckiego:


Wybraliście najważniejsze wydarzenia gospodarcze 2021! 🎆

Dziękujemy za wszystkie głosy. Bezkonkurencyjnie najważniejszym wydarzeniem okazała się wysoka inflacja. 📈 To szereg zdarzeń z nią związanych – wyższe stopy procentowe, przerwanie łańcuchów dostaw, wzrost nierówności – który będzie znacząco wpływał na gospodarkę w nadchodzącym roku.

Do piątki najważniejszych zaliczyliście i zaliczyłyście również:
⚡ kryzys energetyczny
💽 kryzys na rynku półprzewodników
💶 start Europejskiego Funduszu Odbudowy
🇩🇪 powołanie nowego rządu w Niemczech

Co sądzicie o takim wyborze? W najbliższych tygodniach będziemy analizować jak bardzo te wydarzenia wpłyną na przyszły rok i czego możemy od nich oczekiwać.

2021 był rokiem kryzysów. Życzymy sobie i Wam wszystkim, żeby rok 2022 był czasem wejścia na ścieżkę sprawiedliwego wzrostu. Niech w przyszłym roku zmniejszą się nierówności i zasięg ubóstwa, a zwiększy indeks HDI i oczekiwana długość życia. Wszystkiego najlepszego!


Źródło
Opublikowano: 2021-12-30 18:18:10

Jaka jest przyszłość pracy? O co dzisiaj walczą związki zawodowe? Kolejny odcine

Fundacja Kaleckiego:

Jaka jest przyszłość pracy? O co dzisiaj walczą związki zawodowe? Kolejny odcinek podcastu Gospodarka po ludzku! 🎙️ O prawach pracowniczych, przyszłości, polityce rządu i planach OPZZ rozmawiamy z dr Piotrem Ostrowskim, wiceprzewodniczącym OPZZ. Piotr Ostrowski
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

Spotify


Źródło
Opublikowano: 2021-12-21 18:03:32

Wybierzmy wspólnie najważniejsze wydarzenia roku 2021! Zapraszamy do głosowania:

Fundacja Kaleckiego:


Wybierzmy wspólnie najważniejsze wydarzenia roku 2021! Zapraszamy do głosowania: https://forms.gle/4Z69xt1dg8jyMeY97

To był rok kryzysów i nowych nadziei, ale jak zostanie zapamiętany? Wspólnie wybierzmy te wydarzenia, które które naszym zdaniem najbardziej wpłynęły na światową gospodarkę. Głosujcie w formularzu lub piszcie swoje propozycje w komentarzach! Listę zwycięzców ogłosimy tutaj i omówimy w ostatnim odcinku podcastu w 2021 roku!


Źródło
Opublikowano: 2021-12-15 18:20:42

Miało być lepiej, jest gorzej. Nie ma żadnych konkretnych regulacji. Pracujący w

Fundacja Kaleckiego:

Miało być lepiej, jest gorzej. Nie ma żadnych konkretnych regulacji. Pracujący w pierwszej linii ryzykowali swoje zdrowie, a warunki ich pracy nie poprawiły się. O tym i o pracy w kryzysie można usłyszeć w naszym podcaście „Gospodarka po ludzku”! 📻 Spotify Google Podcasts Jerzy Ziarno rozmawia z dr Karol Muszyński


Źródło
Opublikowano: 2021-12-06 19:09:59

Praca w pandemii. Zwycięzcy i przegrani – nowy odcinek podcastu Gospodarka po lu

Fundacja Kaleckiego:Praca w pandemii. Zwycięzcy i przegrani – nowy odcinek podcastu Gospodarka po ludzku! 🎙️

Rok temu biliśmy brawa pracującym w ochronie zdrowia i pracownikom pierwszej linii. Czy warunki ich pracy się poprawiły? Kto skorzystał na zmianach w naszym codziennym życiu, a kto stracił? Czy nierówności się pogłębiły, a bogaci są jeszcze bogatsi kosztem uboższych?

Jerzy Ziarno rozmawia z dr Karolem Muszyńskim, wykładowcą Centre for Sociological Research KU Leuven i członkiem zarządu Fundacji Kaleckiego.


Źródło
Opublikowano: 2021-12-03 08:32:54

Dzisiejsze dane GUS potwierdzają obserwacje sprzed 2 miesięcy. Firmy w Polsce ma

Fundacja Kaleckiego:


Dzisiejsze dane GUS potwierdzają obserwacje sprzed 2 miesięcy. Firmy w Polsce mają rekordowe rentowności i poziomy zysków – innymi słowy średnia marża nakładana na koszty produkcji jest dziś najwyższa w XXI wieku.

To tak w temacie – czy firmy stać na waloryzacje płac zgodnie z inflacją? Tak stać. Oraz – czy głównym winowajcą inflacji jest rozrzutność rządu i wzrost płacy minimalnej? Nie (nawet mając na uwadze to, że przy mocnym popycie firmom łatwiej podnosić marże).

A inflacja to temat dla Urząd Ochrony Konkurencji I Konsumentów, a nie tylko dla Narodowy Bank Polski.


Źródło
Opublikowano: 2021-11-23 17:34:32

Chwilówka prawem, nie towarem?

Fundacja Kaleckiego:


Około 8 milionów ludzi w Polsce nie ma dzisiaj żadnych oszczędności. Drugie tyle ma odłożone mniej niż 2 tysiące złotych. Im mniejsze ktoś ma oszczędności, tym większe ryzyko, że znajduje się w grupie osób aktywnie wypychanych przez banki komercyjne z oficjalnego systemu finansowego. Albo mówiąc prościej: im ktoś jest biedniejszy, tym większe ryzyko, że w razie jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej i konieczności pokrycia nagłego wydatku będzie zdany na chwilówki. W efekcie za dostęp do awaryjnej płynności finansowej najwięcej płacą ci, których najmniej na to stać.

Wkrótce na łamach Krytyka Polityczna ukaże się mój working paper zawierający propozycję ustanowienia „prawa do płynności finansowej”, czyli powołania do życia opcji publicznej na rynku kredytów konsumenckich. Albo, jak to ujął w linkowanej rozmowie Michał Sutowski: „państwowych chwilówek”.

Na stronie Krytyki nie ma jeszcze mojego tekstu, ale jest już nasza rozmowa z Michałem, zapowiadająca o co mniej więcej w tym pomyśle chodzi. Polecam 🙂

Chwilówka prawem, nie towarem?

Źródło
Opublikowano: 2021-10-30 19:17:36

Dwa lata pracy zdalnej przeorało świadomość firm. „Po co zatrudniać ludzi? Można

Fundacja Kaleckiego:


Dwa lata pracy zdalnej przeorało świadomość firm. „Po co zatrudniać ludzi? Można zamawiać ich pracę na platformach on-line” – tak zaczyna uważać wielu szefów. Model firmy-wydmuszki, gdzie jest tylko prezes, wiceprezes i dyrektor wykonawczy, może pogłębiać peryferyjność polskiej gospodarki – zapraszamy do wywiadu Grzegorza Sroczyńskiego z Karolem Muszyńskim.

link do wywiadu w komentarzu.


Źródło
Opublikowano: 2021-09-27 12:40:20

Kolejny odcinek podcastu! Dług publiczny służy dzisiaj do straszenia dorosłych i

Fundacja Kaleckiego:


Kolejny odcinek podcastu! Dług publiczny służy dzisiaj do straszenia dorosłych i dzieci. Publicyści i niektórzy ekonomiści wieszczą, że te długi będą spłacały nasze dzieci, a każda złotówka zadłużenia przybliża nas do scenariusza greckiego.

Jak jest naprawdę? Ile kosztuje zadłużenie? Czy limit zadłużenia w Konstytucji ma sens? Jerzy Ziarno rozmawia z dr Wojciechem Paczosem, wykładowcą Cardiff University, członkiem PAN i Visiting Academic w Bank of England.

Słyszymy się na Spotify i Google Podcasts!

Na zdjęciu na grafice poranek po protestach w Grecji przeciwko polityce austerity / AFP.


Źródło
Opublikowano: 2021-09-20 09:02:09

Powiedzieć, że nie istnieje już majątek państwa polskiego, tylko „państwa PiS”,

Fundacja Kaleckiego:


Powiedzieć, że nie istnieje już majątek państwa polskiego, tylko „państwa PiS”, to jak zaakceptować, że Polska to tylko łup do zdobycia w politycznej grze. Wolę powiedzieć: To jest nasze, wspólne, tego nie oddamy, bo to powinno służyć wspólnym celom. Jest całkowicie zrozumiałe, że wielu osobom trudno jest uwierzyć w istnienie dobra wspólnego, a samo istnienie długu publicznego uważa za niebezpieczny szwindel. Pamiętajmy jednak, że ta sytuacja ma cechy samospełniającej się przepowiedni. Uznanie, że jedyna możliwa Polska to Polska prywaty i partyjniactwa, jest gwarancją, że nigdy nawet nie spróbujemy budować państwa, które służy ludziom.

Moja polemika z Witoldem Gadomskim jest już na Wyborczej:
https://wyborcza.pl/7,75968,27556469,majatek-publiczny-czyli-to-co-wspolne-polemika-z-witoldem.html#S.main_topic_2-K.C-B.3-L.2.glowka


Źródło
Opublikowano: 2021-09-11 18:28:09

Serdecznie zapraszam na debatę „społeczne wymiary neutralności klimatycznej” na

Fundacja Kaleckiego:Serdecznie zapraszam na debatę „społeczne wymiary neutralności klimatycznej” na Igrzyskach Wolności.
Będę mieć przyjemność dyskutować z Lidią Kołucką, wiceprezeską Forum Energii, oraz Pawłem Wojciechowskim, wiceprezydentem Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, o konsekwencjach dochodzenia do ścieżki niskoemisyjnej.

Nie mam poglądów libertariańskich, ale cieszy mnie każdy dialog ponad podziałami. Daje to nadzieję, że gdzieś hen, hen, po wojnach podjazdowych PiS-PO będziemy mogli budować Coś – nawet jeśli nie we współpracy, to przynajmniej w twórczym napięciu.

Dobór panelistów jest również nostalgiczny. Z P. Wojciechowskim ostatni raz rozmawialiśmy osiem lat temu w Paryżu, gdzie byłam skonfundowaną stażystką w OECD, a on ambasadorem. Całkiem miła zmiana perspektyw (choć chyba głównie dla mnie).

Wśród innych gości, m. in. Y.N. Harari, de Waal w debacie „Empatia, kryzys ekologiczny i wyzwania dla przyszłości ludzkości”; Aleksander Kwaśniewski, Jacek Bartosiak i Marta Poslad w debacie o relacjach transatlantyckich, Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski (głównie o sobie samych 🙂 ) czy Radosław Sikorski i Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o Chinach.

Sama zaś będę śledzić wspaniałych współtowarzyszy z Leadership Academy for Poland: Olga Brzezinska, Jedrek Witkowski, Kasia Jagiello – priv.

Dzięki Błażej Lenkowski i Leszek Jazdzewski za zaproszenie i za bycie prawdziwymi Lodzermensch 2.0!

Cały program: igrzyskawolnosci.pl/program/
Wszyscy prelegencI: https://igrzyskawolnosci.pl/prelegenci/

Źródło
Opublikowano: 2021-09-11 13:47:45