Dzisiaj apel.

Fundacja Ocalenie:

Dzisiaj apel.
Proszę – ZAWSZE, ale to ZAWSZE reagujcie, gdy jesteście świadkami aktów przemocy słownej lub fizycznej na tle rasistowskim!

(Uprzedzam, że celowo nie cenzuruję tekstu).
Wczoraj taka sytuacja. Dworzec Główny, Toruń. Stoję w kolejce po bilet. Przede mną czterech chłopaków (jak się później okazało, studentów z Turcji na wymianie międzynarodowej) i jedna dziewczyna mówiąca po polsku. Chłopaki nie znają języka, więc ona kupuje bilety. I w tym momencie ktoś ma problem.
Stojąca za mną kobieta krzyczy do jednego z chłopaków:
– Co się gapisz, kolorowa szmato jebana! Wypierdalaj!
Odwracam się, zszokowana. Kobieta zaczyna się awanturować i rzucać coraz śmielszymi obelgami, więc w tym… Więcej

Źródło
Opublikowano:

O TYM, JAK KRECIK URATOWAŁ ŚWIAT

Fundacja Ocalenie:

O TYM, JAK KRECIK URATOWAŁ ŚWIAT

Poniedziałek. Warszawa. Tramwaj. Do zatłoczonego wagonu wchodzi z wózkiem i dwójką dzieci młoda kobieta o rysach egzotycznych – muzułmanka, pozawijana w chusty, widać ją z daleka. Młodszy chłopiec, na oko dwulatek, płacze, krzyczy, mama nie może go ogarnąć. Myślę sobie – ależ ja jej współczuję, współczuję podwójnie. Nie dosć, że zbiera spojrzenia za strój, to jeszcze zbiera spojrzenia za „złą matkę”. Wiecie, te wymowne chrząknięcia – „no niech pani coś z nim zrobi”, „co to za matka, własnego dziecka nie może uspokoić” i tym podobne, kiedy to matkę zalewa zimny pot i wie, że sobie nie radzi z sytuacją, a cały świat gotów ją ukamienować. Znam to uczucie! A więc… Więcej

Źródło
Opublikowano:

Włoska Kolacja

Fundacja Ocalenie:


🍝 Dzień dobry, lubicie włoską kuchnię?

🍽 To świetnie się składa, bo nasz uczeń z kursów języka polskiego jako obcego, Matteo wystawił na licytację dla WOŚP ugotowaną przez siebie oryginalną włoską kolację!
❤️ Połączcie przyjemne z pożytecznym i zalicytujcie! Na kolacji Matteo pewnie chętnie poćwiczy swój polski. 🇵🇱🇮🇹

https://allegro.pl/oferta/wloska-kolacja-11710255898?utm_source=notification&utm_medium=addItemV3&utm_campaign=2a0eff48-74fc-46bd-9482-1913c7c334f1&fbclid=IwAR0UYgoFU7dnrTVujHZGJY79ndUWK2d7QeroAQqqjV0E2PMbWJp2HoI7wwA

Włoska Kolacja

Źródło
Opublikowano: 2022-01-22 15:39:10

POTRZEBNE RZECZY DLA OSÓB Z DOŚWIADCZENIEM MIGRACJI

Fundacja Ocalenie:


📯📯POTRZEBNE RZECZY DLA OSÓB Z DOŚWIADCZENIEM MIGRACJI📯📯

W Magazinie* – darmowym sklepiku dla naszych klientów i klientek – skończyły nam się zapasy niektórych rzeczy.

Jeśli macie możliwość podarować nam:
👶 Pampersy dla dzieci rozmiar 4-7
🛌 Pościel (zwłaszcza: prześcieradła, poszwy)
🩲👙 Bielizna damska i męska, we wszystkich rozmiarach – nowe.
🧦 Skarpetki męskie i damskie – nowe
🧫 Testy na covid
🍆 Prezerwatywy

To wpadajcie do nas na Kruczą 6/14a od wtorku 25.01 do piątku 28.01 w godzinach 9:00-17:00, lub wyślijcie nam paczkę do pobliskiego paczkomatu. 📦 W razie pytań prosimy pisać na maila:
📧 magazin@ocalenie.org.pl

💥💥Ze względu na ograniczone miejsce, aktualnie przyjmujemy TYLKO RZECZY Z LISTY. 💥💥

Więcej o Magazinie przeczytacie w linku w komentarzu pod postem.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-21 08:37:40

Z gehenny w lasach polsko-białoruskiego pogranicza uchodźcy trafiają do gehenny

Fundacja Ocalenie:


Z gehenny w lasach polsko-białoruskiego pogranicza uchodźcy trafiają do gehenny w zamkniętym ośrodku w lasach lubuskich. Tkwią tam miesiącami, zamknięci w pomieszczeniach, gdzie na osobę przypadają 2 metry kwadratowe i nie wiedząc, co dzieje się z ich wnioskiem o ochronę międzynarodową, ze śladowym dostępem do internetu, pomocy prawnej czy psychologicznej, kontaktu z bliskimi. Strajki głodowe, próby samobójcze, bunty, poczucie bezsensu, beznadzieja.

Odwiedziłam dzisiaj wraz z posłanką Anita Kucharska-Dziedzic – posłanka na Sejm RP oraz posłem Tomasz Aniśko Ośrodek Strzeżony dla Cudzoziemców w Wędrzynie – w ramach wizytacji przez Parlamentarny Zespół ds polityki migracyjnej i integracyjnej, który prowadzę i który obradować będzie na temat tego ośrodka za tydzień w Sejmie.

Dzisiejsza wizyta była głównie rozmową z kierującymi ośrodkiem komendantami Straży Granicznej. Towarzyszyli nam inspektorzy NIK, który także prowadzi tam kontrolę od listopada. Z 600 osadzonymi uchodźcami o ich 600 indywidualnych dramatach niesposób było porozmawiać w czasie jednej wizyty. Zgłaszam pisemnie sprawy kilkunastu zatrzymanych, przekazane mi przez @Fundacja Ocalenie. W kolejce do lekarza, nowego od stycznia, który przyjeżdża z pielęgniarką dwa razy w tygodniu z pobliskiego Międzyrzecza i stwarza wiarygodne wrażenie stało kilkunastu mężczyzn ze strażnikami. Rozmawiam z kilkoma, którzy znają angielski, notuję dane Marokańczyka, zamkniętego w ośrodkach w Polsce od 8 miesięcy i nie mającego pojęcia, czy jego wniosek jest w ogóle procedowany. Historia jakich większość.

Problemem jest stłoczenie w wojskowych barakach tych 600 mężczyzn o najróżniejszych narodowościach, językach, religiach i po dramatycznych przejściach, szukających w Polsce pomocy a przebywających tam w warunkach gorszych niż obowiązujących w polskich więzieniach, problemem jest zmiana tych warunków, o czym rozmawiamy tam na miejscu i co negocjujemy, ale kwestią zasadniczą jest sam fakt uwięzienia tych osób w miejscu parawięziennym, przewlekłe i nieludzkie procedury, łamanie warunków ochrony, o co pytać będziemy ich przełożonych za tydzień: MSWiA, Urząd ds Cudzoziemców i Zarząd ds Cudzoziemców Straży Granicznej.

W Wędrzynie osobną kontrolę prowadzi Rzecznik Praw Obywatelskich i UNHCR, usiłują śledzić losy zatrzymanych i wspierać ich organizacje społeczne takie jak Grupa Granica, Fundacja Ocalenie, Nomada. Dostęp organizacji humanitarnych, prawników, dziennikarzy jest utrudniony, ograniczony do kontaktów zdalnych, które nie zawsze dochodzą do skutku.

Nasze indywidualne interwencje poselskie nie są rozwiązaniem powstałej sytuacji. Potrzebne są rozwiązania systemowe, potrzebny jest dialog pomiędzy stroną rządową i służb mundurowych a stroną społeczną, potrzebna jest wola polityczna, szacunek dla praw i człowieczeństwa zatrzymywanych, potrzebne jest przyzwoite, ludzkie do nich podejście. Z taką intencją mamy nadzieję obradować jako Parlamentarny Zespół ds. Polityki Migracyjnej i Integracyjnej i w sprawie konkretnie Wędrzyna, i pozostałych ośrodków dla cudzoziemców.

Potrzebny jest dialog o całej sytuacji uchodźczej w Polsce i do niego wzywam. Niech sytuacja na granicy i los uchodźców na polskiej ziemi przestanie być naszą wielką narodową hańbą i wielkim wyrzutem polskiego sumienia.

#RefugeesWelcome #PomocHumanitarna #PrawaCzłowieka #Uchodźcy #PolitykaMigracyjna #Humanitaryzm #PomocMiędzynarodowa #Azyl

(zdjęcie: Gazeta Wyborcza, 7.01.2022)


Źródło
Opublikowano: 2022-01-20 22:57:48

Odnosząc się do wyroku Sądu Najwyższego dotyczącego uniewinnienia trójki pracown

Fundacja Ocalenie:


Odnosząc się do wyroku Sądu Najwyższego dotyczącego uniewinnienia trójki pracowników i dziennikarzy niemiecko-francuskiej telewizji ARTE oraz agencji AFP Fundacja Ocalenie w pełni zgadza się z treścią przedmiotowego orzeczenia. Sąd Najwyższy podważył w nim konstytucyjność Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 2021 r. określającego zakres ograniczeń związanych z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Tym rozporządzeniem Rada Ministrów wprowadziła całkowity zakaz wjazdu do całej strefy przez całą dobę, co jak podkreślił Sąd Najwyższy, jest niezgodne z Konstytucją RP, oraz także ustawą z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym. W Fundacji Ocalenie od początku stałyśmy i staliśmy na stanowisku, że wprowadzenie całkowitego zakazu wjazdu do strefy stanu wyjątkowego, także dla dziennikarzy oraz organizacji humanitarnych, stoi w sprzeczności z przepisami Konstytucji RP, co teraz zostało potwierdzone przez Sąd Najwyższy w tym ważnym wyroku.

Mamy nadzieję, że wyrok ten wpłynie na zmianę stanowiska organów władz polskich co do umożliwienia wjazdu przedstawicielom i przedstawicielkom organizacji humanitarnych oraz pomocowych i mediów do strefy przygranicznej objętej zakazem wjazdu i umożliwienia niesienia skutecznej pomocy uchodźcom i uchodźczyniom.

Treść wyroku: http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/orzeczenia3/i%20kk%20171-21.pdf


Źródło
Opublikowano: 2022-01-20 08:27:34

Za nami super intensywny weekend warsztatowy! W sobotę i niedzielę szkoliliśmy:

Fundacja Ocalenie:


🔥Za nami super intensywny weekend warsztatowy! W sobotę i niedzielę szkoliliśmy:
👉 w ramach Akademii Wielokulturowego Aktywizmu – młodzież z doświadczeniem uchodźstwa i migracji, przyszłych aktywistów i aktywistki, liderów i liderki swoich społeczności;
👉 w ramach Akademii Mentorów i Mentorek Kulturowych – dorosłe osoby z doświadczeniem migracyjnym, które planują pracować jako mentorzy i mentorki kulturowe;
👉 w ramach programu wolontariatu – nauczycieli i nauczycielki języka polskiego jako obcego.

Chcielibyśmy sobie odpocząć, ale nie zanosi się na to zbyt szybo. W tej sytuacji energię czerpiemy z działania 😊

A za przyjęcie nas w swoje gościnne progi po raz kolejny dziękujemy Centrum Kreatywności Targowa. I serdecznie polecamy to miejsce wszystkim, którzy szukają przyjaznej przestrzeni eventowej lub warsztatowej ❤️


Źródło
Opublikowano: 2022-01-18 18:46:56

Znalezienie zatrudnienia w nowym kraju, ze słabą znajomością języka i lokalnego

Fundacja Ocalenie:


🔎 Znalezienie zatrudnienia w nowym kraju, ze słabą znajomością języka i lokalnego rynku pracy to niemal zawsze duże wyzwanie. Dodajmy do tego trudne doświadczenia uchodźcze i wszechobecne uprzedzenia i stereotypy, a robi się z tego bariera trudna do przekroczenia.

Dlatego ogromnie cieszy nas start projektu stażowego dla uchodźczyń i uchodźców, który rozpoczęliśmy w partnerstwie z 💙 IKEA💛

📌 10 osób z doświadczeniem uchodźczym rozpocznie w marcu pełnopłatne staże w sklepie IKEA na Targówku. Fundacja Ocalenie będzie wspierać stażystów i stażystki w nauce polskiego oraz w odnalezieniu się w polskiej rzeczywistości.

Więcej szczegółów i link do ogłoszenia rekrutacyjnego tutaj ➡https://ocalenie.org.pl/aktualnosci/staze-dla-uchodzcow-ikea


Źródło
Opublikowano: 2022-01-18 13:00:11

Kilka dni temu zobaczyliśmy i postanowiliśmy skomentować (w poniższym nagraniu)

Fundacja Ocalenie:

Kilka dni temu zobaczyliśmy i postanowiliśmy skomentować (w poniższym nagraniu) taki oto obrazek: w garażu na ścianie wisi tabliczka „Urząd ds. Cudzoziemców”. Nad nią skrzynka z narzędziami. Obok stoi potężnie zbudowany człowiek i obiecuje szybkie rozwiązanie spraw gości. Niewinne, prawda? Słowa nienawiści w tym nie ma. Ale fani pana Marcin Różal Różalski doskonale pojęli intencję autora i dali niczym niemoderowany upust swojej pogardzie i nienawiści (choć należy dodać, że było też wiele głosów potępienia).
Wyobraźcie sobie teraz, że ten obrazek ogląda Amina, nastolatka z Tadżykistanu, której rodzina uciekła do Polski przed taką właśnie ciemną dziurą i obietnicą tortur.
Pan Różalski ma… Więcej

Źródło
Opublikowano:

Pamiętacie o Usnarzu? Tkwili uwięzieni na granicy ponad dwa miesiące. Wiecie, co się z nimi stało?

Fundacja Ocalenie:


„Usnarz obnażył polską władzę i pokazał wyraźnie, że w tematyce uchodźczej bezczelnie łże. Władza mówiła: „Nie są w Polsce”, my mieliśmy zdjęcia satelitarne. Władza mówiła: „To nie są Afgańczycy”, my mieliśmy zdjęcia ich dokumentów. Władza mówiła: „Zmieniają się”, my codziennie widzieliśmy te same twarze. Władza mówiła też, że nie ma tam kobiet, a my patrzyliśmy na Gul, Mariam i Hadżerę.

Usnarz był też pierwszą tak dokładnie udokumentowaną prawnie i medialnie sprawą – to zmieniło narrację o uchodźcach, bo nie byli już bezimienną masą, którą straszyły rządowe media w trakcie wyborów 2015, ale mieli konkretne nazwiska i historie. Wreszcie, Usnarz pokazał, jak w Polsce łamie się prawa człowieka. Nie mam tu na myśli tylko uchodźców, bo łamano też nasze, obywatelskie prawa.”

Z Dorota Borodaj z OKO.press rozmawiamy o Usnarzu:

https://oko.press/pamietacie-o-usnarzu-tkwili-uwiezieni-na-granicy-wiecie-co-sie-z-nimi-stalo/?fbclid=IwAR34cRjl6zy2Mdy7JBWGL08r5zF-elu_bExIokQRrg3qyFo1YzkjRViyi2A

Pamiętacie o Usnarzu? Tkwili uwięzieni na granicy ponad dwa miesiące. Wiecie, co się z nimi stało?

Źródło
Opublikowano: 2022-01-16 16:31:45

Stanowisko Komitetu Badań nad Migracjami PAN

Fundacja Ocalenie:

Stanowisko Komitetu Badań nad Migracjami PAN
w sprawie dokumentu „Polityka migracyjna Polski” (10 czerwca 2019 r., 70 stron) (1)
Polska polityka migracyjna, pomimo wielu prób podejmowanych w przeszłości, nie została do tej pory w pełni ukształtowana. Składa się z kilku aktów prawnych, które są ze sobą w niewielkim stopniu powiązane, a także często sprzeczne ze sobą. Obecny Rząd RP podjął próbę ponownego sformułowania zasad polityki migracyjnej. Niestety procesowi temu towarzyszył olbrzymi chaos. Do opinii publicznej docierały bardzo różne sygnały, w tym dotyczące instytucji, która miałaby być odpowiedzialna za stworzenie projektu dokumentu. Jednocześnie próby upublicznienia głównych założeń… Więcej

Źródło
Opublikowano:

Konferencja prasowa dotycząca nocnego zatrzymania:

Fundacja Ocalenie:


Konferencja prasowa dotycząca nocnego zatrzymania: https://fb.watch/attoC1QU3c/

Konferencja fundacji Ocalenie o nocnej interwencji pod Mielnikiem na granicy polsko-białoruskiej


Źródło
Opublikowano: 2022-01-11 18:16:13

W trakcie nocnego zatrzymania przez uzbrojonych funkcjonariuszy osób, które jech

Fundacja Ocalenie:W trakcie nocnego zatrzymania przez uzbrojonych funkcjonariuszy osób, które jechały z pomocą humanitarną i medyczną do uchodźcy, zniknęły nasze rzeczy – m.in. plecak medyczny i defibrylator. Odnalazły się w jednej z placówek Straży Granicznej, po tym, jak chcieliśmy na policji zgłosić ich kradzież. Do teraz nie wiemy, dlaczego i jak tam trafiły. Publikujemy nagranie audio z ich odbierania dziś nad ranem i fragment rozmowy ze strażnikiem.

O godz. 18 zapraszamy Was na transmisję briefingu prasowego, podczas którego Agata i Tomasz opowiedzą o szczegółach zatrzymania i nocnych wydarzeń.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-11 17:20:29

DZIEJE SIĘ TERAZ NA GRANICY!!

Fundacja Ocalenie:


DZIEJE SIĘ TERAZ NA GRANICY!!

Jesteśmy pod Mielnikiem, na prośbę członka rodziny szukamy osoby w złym stanie fizycznym.

Nagle otaczają nas mundurowi. Nie chcą się legitymować, odbezpieczają broń, zabierają telefony.

Ich jest na oko 2x więcej niż nas – aktywistek i aktywistów z Ocalenia oraz Homo Faber i Grupa Granica.

Dołączają dziennikarze. Im także wojsko zabiera telefony.

Na miejsce dojeżdża policja. Ludzie w wojskowych mundurach wycofują się, odzyskujemy telefony. Ale zarekwirowali nasze rzeczy, w tym przenośny defibrylator.
Próbujemy je odzyskać.

W międzyczasie osoby z Homo Faber dotarły do potrzebującego człowieka. Nie może chodzić. Zabrała go karetka.

Edit: policjanci na miejscu twierdzą, że nie umieją powiedzieć, czy to było wojsko, czy WOT [sic!].

Rzeczone „wojsko” najprawdopodobniej odjechało z naszym plecakiem medycznym i AED. Tak, najwyrazniej po prostu zajumali nam rzeczy. Rzeczy kupione za pieniądze ze zbiórki, którą dla nas założył Jurek Owsiak 💔

Policja nie chce przyjąć od nas zgłoszenia na miejscu. Musimy więc jechać na komisariat.

c.d.n.

c.d.:
Policja pomogła mam ustalić, że nasze rzeczy są… w SG! Co ciekawe, zarówno policja jak i znajome osoby aktywistyczne z okolicy uważają, że takich zabranych aktywistom z lasu rzeczy jest na placówce więcej.

Po średnio przyjemnej rozmowie w SG udaje nam się odzyskać rzeczy.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-11 02:01:23

Jestesmy w lesie razem z syryjskim uchodźcą, wykończonym po wielu dniach w lesie

Fundacja Ocalenie:


Jestesmy w lesie razem z syryjskim uchodźcą, wykończonym po wielu dniach w lesie, po wielokrotnych wywózkach.
Dookoła leży śnieg, który napadał w nocy. Są – 3 stopnie. Czekamy na SG, która powinna go zabrać do bezpiecznego miejsca.
Bo Shadee ma szczęście. W jego sprawie Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał interim measures, czyli zabronił wyrzucić go za druty.

Kilka dni temu Shadee znalazł w przygranicznych lasach poroże jelenia. Może to byl szczęśliwy omen?


Źródło
Opublikowano: 2022-01-07 17:50:40

„To zdjęcie i nagranie z mojej pierwszej interwencji, pierwszego Spotkania w prz

Fundacja Ocalenie:


„To zdjęcie i nagranie z mojej pierwszej interwencji, pierwszego Spotkania w przygranicznym lesie. Interwencja jest łatwa: nie ma mrozu, nie ma przypadkowego udziału Straży Granicznej, a wśród osób, którym pomagamy nie ma dzieci, nikt nie jest ranny lub chory. Trzech Irakijczyków i Syryjczyk witają się z nami żółwikami, szczęśliwi, że nas widzą. Natychmiast zabieram się za podawanie herbaty i zupy, kiedy koleżanka z Fundacja Ocalenie (z pomocą tłumaczki łączącej się telefonicznie) wyjaśnia mężczyznom, jaka jest ich sytuacja i że mogą uzyskać z Fundacji pomoc prawną, jeśli zdecydują się na wnioskowanie o ochronę międzynarodową w Polsce. Dostają nowe ubrania, czapki, rękawiczki. Jeden z nich był w samych skarpetkach, rozpadły mu się buty – otrzymuje od nas nowe. Nie rozmawiamy wiele, bo nie znamy swoich języków. Nie wiemy więc, przez co przeszli, wiemy tylko, że już kilka razy byli przepychani przez pograniczników między Białorusią a Polską. Uśmiechamy się do siebie przyjaźnie. Bardzo drżą mi dłonie, więc jeden z mężczyzn chce oddać mi swoje rękawiczki – właśnie te, które przed chwilą od nas otrzymał. Przez translator wyjaśniłam, że to nie z zimna, a z emocji. Śmieje się życzliwie i całuje mnie w głowę w geście starszego brata. Inny mówi: „You are good! Now Poland is good!”. To nieprawda, myślę. Polska nie będzie dla ciebie dobra. Ale w tym momencie to my, trzy kobiety z ciepłą zupą w plecakach, jesteśmy dla tych mężczyzn twarzą Polski.
Wszystko idzie sprawnie, dobrze, a mężczyźni wydają się zaskakująco pogodni – dopóki coś nie pęka. To właśnie ten moment uwiecznia Anna Maria – kiedy Abdullah* szlochając tuli się do mnie jak dziecko. Nie mogę powiedzieć mu, że wszystko będzie dobrze. Nie mogę mu pomóc w jego rozpaczy inaczej niż tuląc bez słowa.
W końcu razem sprzątamy zbierając poprzednie ubrania i śmieci do worka. Musimy iść. Na pożegnanie wszyscy całują nas kolejno w czoła. Naazir* płacze, wydaje mi się, że oczy czterech mężczyzn nieco gasną, jakby wracało poczucie beznadziei i rozpaczy, które zapewne towarzyszy im od wielu dni.”
Alicja Palęcka

[*imiona zmienione]


Źródło
Opublikowano: 2022-01-04 21:38:21

PL/EN/RU/GEO/TJ #coronanews

Fundacja Ocalenie:


PL/EN/RU/GEO/TJ #coronanews 🦠

COVID-19 info: PL, EN, RU, UA, FR, GEO, TJ, AR, VIE

🔶 Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas nauki zdalnej 🔶

W związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych i średnich w okresie od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r., rodzicom i opiekunom będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Oświadczenie do wypełnienia można pobrać tu: https://www.gov.pl/attachment/1b2e1bcb-d9cb-4987-b5d6-afb975c6fce9

Zasiłek przysługuje rodzicom lub opiekunom dzieci, którzy opiekują się dzieckiem w wieku:
-do lat 8,
-do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności,
-do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
-do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica czy współmałżonka, który może w tym czasie zapewnić opiekę dziecku lub osobie z niepełnosprawnością. Zasiłek nie wlicza się do okresu, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy przewidziany w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia i wypłacany jest za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/dodatkowy-zasilek-opiekunczy-na-czas-nauki-zdalnej?fbclid=IwAR0vPxnm08uwuliAnqAEoZnWTw7SvTdo1Tg6bFfa-VxtLa3yP6v7uVYGvNM
https://www.rp.pl/edukacja-i-wychowanie/art19209731-rzad-ponownie-wprowadzil-dodatkowy-zasilek-opiekunczy?fbclid=IwAR2kiQ9X4oqMsK4f88Du5P3TwE21okItNDkHKRqwxcMf_8nYnWdG0KIVqI4

🔶 Additional care allowance for the duration of remote learning🔶

Due to the introduction of remote learning in primary and secondary schools in the period from December 20, 2021 to January 9, 2022, parents and guardians will be entitled to an additional care allowance. The declaration can be downloaded here: https://www.gov.pl/attachment/1b2e1bcb-d9cb-4987-b5d6-afb975c6fce9

The allowance is granted to parents or guardians who look after a child aged:
-up to 8 years of age,
-up to 16 years of age with a disability certificate,
-up to 18 years of age with a certificate of significant or moderate degree of disability,
-up to 24 years of age with a certificate of need for special education.

Additional care allowance is granted if the other parent or spouse cannot provide care for a child or a person with a disability at that time. The allowance is not included in the period in which the carer benefits from allowance based upon the provisions of the act on cash benefits from social insurance in the event of sickness and maternity.

Additional care allowance is granted in the amount of 80% of remuneration and is paid for each day on which the care is provided, including public holidays.

Source: https://www.gov.pl/web/rodzina/dodatkowy-zasilek-opiekunczy-na-czas-nauki-zdalnej?fbclid=IwAR0vPxnm08uwuliAnqAEoZnWTw7SvTdo1Tg6bFfa-VxtLa3yP6v7uVYGvNM
https://www.rp.pl/edukacja-i-wychowanie/art19209731-rzad-ponownie-wprowadzil-dodatkowy-zasilek-opiekunczy?fbclid=IwAR2kiQ9X4oqMsK4f88Du5P3TwE21okItNDkHKRqwxcMf_8nYnWdG0KIVqI4

🔶 Дополнительное пособие по уходу за ребенком во время дистанционного обучения 🔶

В связи с ведением дистанционного обучения в начальных и средних школах с 20 декабря 2021 г. по 9 января 2022 г. родители и опекуны имеют право на дополнительное пособие.

Формуляр заявки можно скачать здесь: https://www.gov.pl/attachment/1b2e1bcb-d9cb-4987-b5d6-afb975c6fce9

На пособие имеют право родители и опекуны, которые заботятся о ребенке в возрасте:
-до 8 лет,
-до 16 лет при имении справки об инвалидности,
-до 18 лет при имении справки об инвалидности значительной или средней степени,
-до 24 лет при имении справки о необходимости специального образования.

Дополнительное пособие можно получить, если нет второго родителя или супруга, который мог бы в это время заботиться о ребенке или человеке с инвалидностью. Пособие не включается в период, в течении которого пособие по уходу предусмотрено положениями Закона о социальных денежных пособиях в случае болезни и материнства.

Дополнительное пособие по уходу выдается в размере 80 процентов зарплаты и выплачивается за каждый день, в котором предоставляется уход, в том числе в праздничные дни.

Источник:
https://www.gov.pl/web/rodzina/dodatkowy-zasilek-opiekunczy-na-czas-nauki-zdalnej?fbclid=IwAR0vPxnm08uwuliAnqAEoZnWTw7SvTdo1Tg6bFfa-VxtLa3yP6v7uVYGvNM
https://www.rp.pl/edukacja-i-wychowanie/art19209731-rzad-ponownie-wprowadzil-dodatkowy-zasilek-opiekunczy?fbclid=IwAR2kiQ9X4oqMsK4f88Du5P3TwE21okItNDkHKRqwxcMf_8nYnWdG0KIVqI4

🔶 დამატებითი შემწეობა მომვლელებისათვის დისტანციური სწავლების ხანგრძლივობისთვის 🔶

2021 წლის 20 დეკემბრიდან 2022 წლის 9 იანვრამდე პერიოდში დაწყებით და საშუალო სკოლებში დისტანციური სწავლების შემოღების გამო, მშობლებსა და მეურვეებს დამატებითი მზრუნველობის შემწეობა ექნებათ. შევსებული დეკლარაცია შეგიძლიათ ჩამოტვირთოთ აქ: https://www.gov.pl/attachment/1b2e1bcb-d9cb-4987-b5d6-afb975c6fce9

შემწეობა ენიჭებათ ბავშვების მშობლებს ან მეურვეებს, რომლებიც უვლიან შემდგომი ასაკის ბავშვს:
-8 წლამდე,
-16 წლამდე ინვალიდობის მოწმობით,
-18 წლამდე ასაკის მნიშვნელოვანი ან საშუალო ხარისხის ინვალიდობის მოწმობით,
-24 წლამდე სპეციალური განათლების საჭიროების მქონე მოწმობით.

დამატებითი მზრუნველობის შემწეობა გაიცემა იმ შემთხვევაში, თუ არ არის სხვა მშობელი ან მეუღლე, რომელსაც შეუძლია უზრუნველყოს ბავშვის ან შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირის მოვლა. შემწეობა არ მოქმედებს იმ შემთხვევაში, როდესაც გაიცემა კანონის დებულებებით სოციალური დაზღვევის ფულადი შეღავათების შესახებ ავადმყოფობისა და მშობიარობის შემთხვევაში ბავშვის მოვლის შემწეობა.

დამატებითი მოვლის შემწეობა გაიცემა 80%-ის ოდენობით. ანაზღაურებადია ყოველი დღისთვის, როდესაც ზრუნვა ხდება, მათ შორის სადღესასწაულო დღეებში.

წყარო:
https://www.gov.pl/web/rodzina/dodatkowy-zasilek-opiekunczy-na-czas-nauki-zdalnej?fbclid=IwAR0vPxnm08uwuliAnqAEoZnWTw7SvTdo1Tg6bFfa-VxtLa3yP6v7uVYGvNM
https://www.rp.pl/edukacja-i-wychowanie/art19209731-rzad-ponownie-wprowadzil-dodatkowy-zasilek-opiekunczy?fbclid=IwAR2kiQ9X4oqMsK4f88Du5P3TwE21okItNDkHKRqwxcMf_8nYnWdG0KIVqI4

🔶 Кӯмакпулии иловагӣ ҳангоми таълими фосилавӣ 🔶

Бо ҷорӣ намудани таълими фосилавӣ дар мактабҳои ибтидоӣ ва миёна аз 20 декабри соли 2021 то 9 январи соли 2022, волидон ва парасторон ҳуқуқи гирифтани кӯмакпулии иловагии нигоҳубинро доранд. Эъломияи пуршударо аз инҷо зеркашӣ кардан мумкин аст: https://www.gov.pl/attachment/1b2e1bcb-d9cb-4987-b5d6-afb975c6fce9

Кӯмакпулӣ ба волидон ё парастороне дода мешавад, ки нигоҳубини кӯдаки то:
-синни 8 сола,
-синни 16-сола бо шаҳодатномаи маъюбӣ,
-синни 18-сола бо шаҳодатномаи маъюбии вазнин ё миёна,
-синни 24-сола бо шаҳодатномаи дар бораи зарурияти маълумоти махсус.

Кӯмакпулии иловагӣ барои нигоҳубин дар сурате дода мешавад, ки волиди дуюм ё ҳамсари дигар барои нигоҳубини кӯдак ё шахси маъюб мавҷуд набошад. Кӯмакпулӣ ба даврае, ки барои нигоҳубини кӯдак тибқи муқаррароти Қонун «Дар бораи кӯмакпулиҳои пулӣ оид ба суғуртаи иҷтимоӣ ҳангоми беморӣ ва рухсатии ҳомиладорӣ» дода мешавад, дохил карда намешавад.

Ёрдампулии иловагӣ барои нигохубин ба андозаи 80 фоизи маош ва барои ҳар як рӯзи нигоҳубин, аз ҷумла рӯзҳои ид ҳам пардохта мешавад.

Манбаъ:
https://www.gov.pl/web/rodzina/dodatkowy-zasilek-opiekunczy-na-czas-nauki-zdalnej?fbclid=IwAR0vPxnm08uwuliAnqAEoZnWTw7SvTdo1Tg6bFfa-VxtLa3yP6v7uVYGvNM
https://www.rp.pl/edukacja-i-wychowanie/art19209731-rzad-ponownie-wprowadzil-dodatkowy-zasilek-opiekunczy?fbclid=IwAR2kiQ9X4oqMsK4f88Du5P3TwE21okItNDkHKRqwxcMf_8nYnWdG0KIVqI4


Źródło
Opublikowano: 2022-01-03 15:33:56

Ona mówiła, że jest w ciąży, ale jej nie uwierzono – pojechała za drut. Spowiedź pogranicznika

Fundacja Ocalenie:


Bardzo ważny wywiad, chyba pierwszy taki od początku kryzysu humanitarnego na granicy: Dorota Borodaj z OKO.press rozmawiała ze strażnikiem granicznym, który dokonywał pushbacków.

„A po ogarnięciu papierów, jak się ściemni – na ciężarówkę i do „okna życia”. Tak się mówi. Czyli do dziury w płocie. Mówi się na to też „paczkomat”. Jedziesz ciężarówką, noc, leśna droga, strasznie telepie. Niektórzy koledzy mówili po akcjach: „Osiemdziesiąt prułem, tylko się ciapaci obijali głowami o sufit”. „

Czytajcie:

https://oko.press/pogranicznik-spowiedz-granica/

Ona mówiła, że jest w ciąży, ale jej nie uwierzono – pojechała za drut. Spowiedź pogranicznika

Źródło
Opublikowano: 2022-01-02 16:16:46

Po wielu telefonach od Fundacji Ocalenie, Grupa Granica, RPO, posłanek, aktorek,

Fundacja Ocalenie:


Po wielu telefonach od Fundacji Ocalenie, Grupa Granica, RPO, posłanek, aktorek, dziennikarzy i dziennikarek i chyba naprawdę połowy kraju 🇵🇱 SG deklaruje, że Obadah zostanie w Polsce, a jego wniosek ochronę będzie przyjęty.

Będziemy razem z Grupa Granica trzymać ich za słowo 💪 i ślemy moc podziękowań do wszystkich osób, które się zaangażowały!

🎉Na 2022 rok życzymy Wam (i sobie!) solidarności, wzajemnego wsparcia i pomocy, godności, o którą nie trzeba walczyć, oraz bezpieczeństwa i przestrzegania praw człowieka.🎉
Wysyłamy Wam miłość i wdzięczność!💚💚

Zdjęcie Bartka, Obadaha i Asi idących do szpitala zrobił niezastąpiony Czaban robi raban 💚


Źródło
Opublikowano: 2022-01-01 01:13:15

edit:

Fundacja Ocalenie:edit:
Obadah nie został przyjęty na oddział neurologiczny. Przyjechała SG z Bobrownik. Tej samej placówki, z której został już w poprzednich dniach wypchnięty do Białorusi. Oby tym razem historia nie powtórzyła się…

Nasza wolontariuszka Asia jedzie z Obadahem na sygnale do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku 🚑🚑
A reszta ocaleniowej ekipy za nimi! 🚗🚗


Źródło
Opublikowano: 2021-12-31 14:45:28

Pamiętacie 16letniego Obadaha chorego na epilepsję, którego bez leków i bez opie

Fundacja Ocalenie:


Pamiętacie 16letniego Obadaha chorego na epilepsję, którego bez leków i bez opieki dorosłych straż graniczna bezprawnie wypchnęła za druty? Nawet pomimo wniosku o ochronę międzynarodową złożonego w jego imieniu przez Polskie Forum Migracyjne…
Aktywistki z Grupa Granica odnalazły go!!
Marianna, Karolina, Asia i Bartek z Ocalenia są z nim teraz w szpitalu w Sokółce. Nie możemy dopuścić do kolejnego pushbacku, bo to dla chłopca śmiertelne zagrożenie!

P.S.
Właśnie na miejscu pojawiła się SG.

Edit:
Czekamy na karetkę, która odwiezie młodego do szpitala w Białymstoku! 🚑Źródło
Opublikowano: 2021-12-31 12:21:13