Jak kraj długi – Hansenowie – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Cztery 15-milionowe osiedla-nitki od morza do gór – tak widział przyszłą Polskę Oskar Hansen. Architekt, wizjoner i utopista od lat 60. XX w. rozwijał ideę miasta linearnego.

https://rownosc.eu/jak-kraj-dlugi-hansenowie/

Jak kraj długi – Hansenowie – Równość

Cztery 15-milionowe osiedla-nitki od morza do gór – tak widział przyszłą Polskę Oskar Hansen. Architekt, wizjoner i utopista od lat 60. XX w. rozwijał ideę miasta linearnego. Pomysł nie był nowy, bo – czego Hansen nie krył – koncepcję miasta rozciągniętego na linii można znaleź….

Źródło
Opublikowano: 2022-09-24 18:34:29

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej, czyli nierówności na świecie – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Ogólnoświatowymi problemami kieruje uniwersalna zasada: bogaci się bogacą, a biedni biednieją. Opis tego zjawiska wymaga bezpośredniej konfrontacji, bez półśrodków, i uwzględnia nierówny podział bogactwa na świecie, tragedię koronawirusa oraz niechęć do sprawiedliwego opodatkowania miliarderów. Pisze Adrianna Zipper.

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej, czyli nierówności na świecie – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-08-06 20:00:04

Alimenciarzu, nie okradaj swoich dzieci! – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Lata temu w jakiejś gazecie przeczytałam list młodej kobiety do ojca alimenciarza. Autorka wyjaśniała mu, czym się kierowała, podejmując jedne z najważniejszych decyzji w swoim życiu, takie jak ślub, ścieżka edukacji, wybór zawodu czy miejsca zamieszkania. Kiwałam wtedy głową ze zrozumieniem – w jak podobnej sytuacji byłam! Pieniądze, których się nie ma, decydują o wielu rzeczach, w tym o poczuciu bezpieczeństwa, a właściwie jego braku. Odbieranie pieniędzy to przemoc i niestety wstydzi się go częściej ofiara niż oprawca. Pisze Katarzyna Gasparska

Alimenciarzu, nie okradaj swoich dzieci! – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-08-05 20:03:30

Zapraszamy do oglądania – rozmowa o NFT Alicji Beryt z Dariuszem Jakubowskim i

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Zapraszamy do oglądania – rozmowa o NFT Alicji Beryt z Dariuszem Jakubowskim i Kubą KulesząŹródło
Opublikowano: 2022-07-26 18:01:07

Sportwashing. Jak to się robi i jak to się kończy – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Wraz z Igrzyskami Olimpijskimi w Chinach i Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Katarze w wielkim stylu wrócił temat sportwashingu. Zjawisko to stało się już na tyle powszechne, że praktycznie go nie dostrzegamy. Promocja autorytarnych reżimów poprzez sport ma się niestety bardzo dobrze.

Pisze Bartosz Grucela.
https://rownosc.eu/sportwashing-jak-to-sie-robi-i-jak-to-sie-konczy/

Sportwashing. Jak to się robi i jak to się kończy – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-07-20 20:12:48

Tłusty Druk – Katarzyna Gasparska, Mateusz Merta – Alicja Beryt – odc. 61

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Dziś 22:00 na żywo rozmowa z Mateusz Merta i Katarzyna Gasparska o naszym Stowarzyszeniu i o Kwartalniku. Czy inspiruje nas życie Tadeusza Regera, jak wygląda praca w redakcji pisma Równość ❓Zapraszamy do oglądania📺

W najbliższym odcinku Tłustego Druku gościć będą Katarzyna Gasparska i Mateusz Merta z redakcji kwartalnika „Równość”.
Porozmawiamy o dziedzictwie Tadeusza Regera i o tym na czym polega redagowanie społecznie zaangażowanego czasopisma. 📣 Reset to strefa wolnego słowa i swobodnej myśli, medium tworzone z Wami i dla Was – obywatelek i obywateli. 💬 Programy na żywo, dyskusja na czacie, zawsze czekamy na Wasze głosy – telefon do studia +48 698 286 411 💥 Wesprzyj swoje medium!
👉 Fundacja Arbitror: 04 1870 1045 2078 1068 4966 0001
W tytule wpłaty: Darowizna na cele statutowe Reset Obywatelski
👉 Przez www:
https://resetobywatelski.pl/
👉 Zrzutka:
https://zrzutka.pl/z/resetobywatelski
👉 Patronite:
https://patronite.pl/resetobywatelski
👉 Dla wpłat w walutach obcych Paypal:
https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=9KMP8ZPSNDYL2 Dzięki Wam może się udać!

Tłusty Druk – Katarzyna Gasparska, Mateusz Merta – Alicja Beryt – odc. 61

Źródło
Opublikowano: 2022-07-12 22:12:40

Już jutro rozmowa z nami na kanale Reset Obywatelski o godz. 22:00. Trochę się s

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Już jutro rozmowa z nami na kanale Reset Obywatelski o godz. 22:00. Trochę się stresujemy, bo pierwszy raz będziemy gośćmi w programie Tłusty Druk, oby nie ostatni❗️

✨W najbliższym odcinku Tłustego Druku na kanale Reset Obywatelski gościć będą Katarzyna Gasparska i Mateusz Merta z redakcji kwartalnika „Równość”. Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera – pismo Równość ✨Porozmawiamy o dziedzictwie Tadeusza Regera i o tym na czym polega redagowanie społecznie zaangażowanego czasopisma. 👉Słuchajcie i oglądajcie nas w środę, 13 lipca o 22.00👈


Źródło
Opublikowano: 2022-07-12 12:55:11

Zlikwidować WIBOR – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

WIBOR należy zlikwidować, oprocentowanie kredytów komercyjnych musi być domyślnie stałe, a mieszkanie powinno być prawem, nie towarem – to są podstawy. Kiedy i w jaki sposób wszelkie dyskusje o mieszkalnictwie zaczęły się sprowadzać do cyfr i wskaźników zdolności kredytowej? – Pisze Anna Górska z Partii Razem

Zlikwidować WIBOR – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-07-08 20:00:21

125 lat temu, 8 lipca 1897 roku pojawił się pierwszy regularny numer czasopisma

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


125 lat temu, 8 lipca 1897 roku pojawił się pierwszy regularny numer czasopisma Równość.

„Równość” była organem prasowym Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego (PPSD). Zadania prowadzenia redakcji polskiego, lewicowego i patriotycznego pisma z siedzibą w Cieszynie podjął się Tadeusz Reger.

W związku z rocznicą w imieniu klubu Lewicy, posłanka Partii Razem, Paulina Matysiak złożyła w Sejmie projekt Uchwały upamiętniającą 125 rocznicę wydania pierwszego regularnego numeru czasopisma „Równość”.

„Odzyskanie przez Polskę niepodległości – pisze w treści Uchwały posłanka – było możliwe nie tylko dzięki działaniom zbrojnym, ale także wysiłkom w zachowaniu polskiego języka, tradycji i kultury politycznej. Na tym polu szczególnie ważne było funkcjonowanie tak legalnych i konspiracyjnych partii oraz ich organów prasowych, czasopism i wydawnictw. „Równość” i wywodzący się z niej „Robotnik Śląski” pełniły tę rolę na Śląsku Cieszyńskim. Pisma opowiadały się za przynależnością regionu do niepodległej Rzeczypospolitej, podkreślając przy tym konieczność poszanowania praw i wolności wszystkich obywateli, bez względu na ich narodowość czy wyznania”.

Z nadzieją czekamy na przyjęcie Uchwały przez Sejmie RP.
Źródło
Opublikowano: 2022-07-08 08:38:45

Równość nr 2/2022 Pieniądze

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

A wiecie, że Równość można zamówić przez księgarnię internetową❓ Czasopismo jest bezpłatne, wystarczy pokryć koszty przesyłki. Jeśli jednak będziecie w Krakowie, warto zaglądnąć do Spółdzielnia Ogniwo, tam zawsze znajdziecie najnowszy numer (i niektóre archiwalne).
https://sklep.ogniwo.org/pl/p/Rownosc-nr-22022-Pieniadze/800

Równość nr 2/2022 Pieniądze

Źródło
Opublikowano: 2022-07-05 20:24:40

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:Źródło
Opublikowano: 2022-07-03 17:06:39

Socjaliści wiedzą, że pięść w górze, to robociarski gest – symbol walk robotnikó

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

✊Socjaliści wiedzą, że pięść w górze, to robociarski gest – symbol walk robotników i robotnic o pracownicze prawa.
Paulina Matysiak Adrian Zandberg Razem

Ostatnio prawica oburzała się, że klub Lewicy używa w Sejmie gestu podniesionej pięści. Typowe dla prawicy nieuctwo: pięść w górze to oczywiście historyczny gest PPS. Wizytę w Cieszynie zaczynamy od spaceru śladami przedwojennych socjalistów. W Książnicy trwa akurat wystawa poświęcona Tadeuszowi Regerowi.
Źródło
Opublikowano: 2022-07-03 12:12:38

Dziś na Placu Chrobrego rozdawaliśmy Pieniądze Tak, tak rozdawaliśmy „Pieniądze”

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:Dziś na Placu Chrobrego rozdawaliśmy Pieniądze❗ Tak, tak rozdawaliśmy „Pieniądze”, czyli najnowszy numer kwartalnika #Równość, wraz posłanką Paulina Matysiak Daria Gosek-Popiołek , posłem Adrian Zandberg i członkinią Zarządu Partii Razem Anna Górska, której tekst o likwidacji WIBORu przeczytacie w tym właśnie numerze. Przy okazji zapraszaliśmy wszystkich na II Bielski Marsz Równości – SIŁA, MIŁOŚĆ, DUMA Bezpłatny numer kwartalnika możecie dostać również jutro podczas marszu, także nic straconego❗ZAPRASZAMY❗

Źródło
Opublikowano: 2022-07-02 17:54:16

Gigantyczna dysproporcja pomiędzy osiągnięciami kobiet i mężczyzn w szachach jes

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Gigantyczna dysproporcja pomiędzy osiągnięciami kobiet i mężczyzn w szachach jest jednym z czołowych argumentów na rzecz domniemanej wyższości intelektualnej tych drugich. Czy kobiety po prostu są słabszymi zawodnikami i trzeba to przyjąć z godnością?

Pisze Agnieszka Pietrzak

https://rownosc.eu/czy-kobiety-potrafia-grac-w-szachy/

Źródło
Opublikowano: 2022-06-18 07:30:52

Już jest nowy numer kwartalnika #Równość – PIENIĄDZE Lada dzień trafi do Księgar

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Już jest nowy❤️❗️ numer kwartalnika #Równość – PIENIĄDZE💸❗️ Lada dzień trafi do ❤️Księgarni Ogniwo, ale już teraz możesz pobrać go z naszej strony www. W numerze znajdziesz aż 12 tekstów.
Na początek 👉Mateusz Merta wytłumaczy, „Jak PKB pożera nasz świat” i czy musimy tak usilnie się tego wskaźnika trzymać. 👉Anna Górska z Zarządu Partii Razem wyjaśnia z kolei, dlaczego „WIBOR należy zlikwidować”. W numerze przeczytasz również 👉 rozmowę na temat kas zapomogowo-pożyczkowych (KZP) z Magdaleną Madzią – przewodniczącą zarządu jednej z nich oraz Dariuszem Lamek-Kochanowskim – członkiem KZP. Z zapożyczaniem się trzeba być ostrożnym, niestety znamy zbyt wiele historii, kiedy pożyczka doprowadziła do osobistych dramatów, o czym pisze 👉Barbara Słania w „Balladzie o pieniądzach”.
👉Magdalena Okraska sprawdza „Czy w Polsce da się „siedzieć na socjalu”?”, a 👉Katarzyna Gasparska krytykuje alimenciarzy, którzy okradają własne dzieci nie tylko z pieniędzy i nie bez pomocy innych. 👉Adrianna Zipper pisze o jednym z większych wyzwań współczesnego świata – rosnących nierównościach. Czy uda się przekonać najbogatszych, że ich majątek może pomóc uratować świat?
👉Paweł Miech w tekście „Drukowanie pieniędzy jest okay, jeśli nie drukujesz ty” podważa ogólnie przyjętą teorię o konieczności „spinania się” budżetu i w przystępny sposób przedstawia Nowoczesną Teorię Monetarną (MMT). W tym numerze tłumaczymy sporo skrótów – były już WIBOR, KZP, MMT, a teraz czas na NFT. W artykule 👉 Niezbyt Fajne Towarzystwo, czyli czym jest NFT? Dariusza Jakubowskiego znajdziecie odpowiedź na pytanie, co to takiego. 👉 Roman Rostek przybliża nam temat zarządzania algorytmicznego i wyjaśnia, dlaczego psuje ono pracę.
Zastanawiasz się, jak trafić na listę najbogatszych Polaków?👉 Bartosz Klimas opowiada o największych karierach finansowych lat 90., o tym, kto zyskał na wolnym rynku i jak się to skończyło. I na koniec wisienka na torcie: Marzenia o pieniądzach 👉Marty Stożek – tekst wcale nie o pieniądzach, tylko o tym, czego rzeczywiście nam potrzeba.
Zapraszamy do lektury, a przy okazji dziękujemy wszystkim osobom, które pracowały nad tym numerem❤️
👉 https://rownosc.eu/numery/


Źródło
Opublikowano: 2022-06-15 10:12:35

Dziewczyny, na trybuny! – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Wstawiony, spocony, wulgarny z emocji, owinięty drużynowymi barwami facet – to nadal powszechny widok na polskich (i nie tylko) obiektach sportowych. Jednak coraz częściej są na nich także kobiety. Wcale nie tylko dlatego, że przyszły dla towarzystwa. Dziewczyny po prostu kibicują, jeśli… mają trochę wolnego czasu.
Pisze Anka Górska
https://rownosc.eu/dziewczyny-na-trybuny/

Dziewczyny, na trybuny! – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-06-02 13:28:00

ZBLIŻA SIĘ KOLEJNA WYSTAWA KSIĄŻNICY CIESZYŃSKIEJ

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


ZBLIŻA SIĘ KOLEJNA WYSTAWA KSIĄŻNICY CIESZYŃSKIEJ

➡️ W czwartek, 9 czerwca 2022 r. o godz. 14.00 w galerii Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46 nastąpi otwarcie wystawy „Tadeusz Reger w życiu prywatnym i publicznym”. Ekspozycja zorganizowana została w odpowiedzi na przypadającą w roku bieżącym 150 rocznicę urodzin Tadeusza Regera i stanowi próbę syntetycznej ilustracji najważniejszych wątków z jego życia zarówno osobistego jak i publicznego.

➡️ Tadeusz Reger nazywany często „obrońcą ludu pracującego”, mimo iż nie pochodził ze Śląska Cieszyńskiego, związał się z tym regionem na niemalże pół wieku. Niegdyś doskonale znany, jednocześnie poważany jak i budzący kontrowersje, zdaje się być dla współczesnych cieszyniaków postacią zapomnianą, a przecież począwszy od 1894 r. szerzył idee socjaldemokratyczne wśród robotników Śląska Cieszyńskiego. Reger był też jedną z tych postaci ruchu socjalistycznego, dzięki którym robotnicy Śląska Cieszyńskiego poczuli się związani z polskością. Cytując wspomnienia jednego z anonimowych robotników – „Tow. Reger, on pierwszy śmiało możemy rzec, otwarł nam oczy, nauczył nas najpierw, że jesteśmy ludźmi […], a potem powiedział nam także, że jesteśmy Polakami […]”.

➡️ Autorka wystawy, Agnieszka Laskowska, zorganizowała ją w oparciu o zgromadzoną w Książnicy Cieszyńskiej Bibliotekę Tadeusza Regera. Celem ekspozycji jest przypomnienie sylwetki Tadeusza Regera, postaci istotnej z punktu widzenia tutejszego ruchu socjalistycznego i narodowego przez pryzmat obiektów reprezentatywnych dla całości jego spuścizny oraz księgozbioru. Działalność Tadeusza Regera ujęta została w kilkanaście wątków tematycznych, które ilustrują główne obszary jego działań. Tadeusz Reger został zatem przedstawiony jako działacz socjalistyczny, narodowy, kulturalno-oświatowy, a także legionista, parlamentarzysta, publicysta oraz redaktor. Tworząc wystawę o Tadeuszu Regerze, nie sposób było także pominąć informacji o jego zainteresowaniach, rodzinie, przyjaciołach czy też osobistych dramatach. Szerzej na ten temat na: https://kc-cieszyn.pl/tadeusz-reger-w-zyciu-prywatnym-i-publicznym/.


Źródło
Opublikowano: 2022-06-02 12:05:23

Dziś 1 czerwca, Dzień Dziecka – jak co roku towarzyszyły mu obrady Sejm Dzieci i

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Dziś 1 czerwca, Dzień Dziecka – jak co roku towarzyszyły mu obrady Sejm Dzieci i Młodzieży.

Na stoisku parlamentarnego klubu Lewicy, na które po obradach przybywały młode osoby, uczestniczące w wydarzeniu nie mogło zabraknąć numerów naszego kwartalnika. Bardzo cieszy nas zainteresowanie młodzieży nasza redakcją.

Równość współtworzą także właśnie młode osoby. Jako redakcja odważnie patrzymy w przyszłość, nie boimy się poruszać tematów i kwestii, od których zależeć będzie przyszłość dzieci i młodzieży.

Życzymy dobrej lektury i gratulujemy występów!
Źródło
Opublikowano: 2022-06-01 21:22:12

Lewicowe stadiony – czy inna piłka nożna jest możliwa? – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Środowiska kibicowskie w Polsce są powszechnie kojarzone ze skrajną prawicą, nacjonalizmem czy wręcz neofaszyzmem. W wyobraźni społecznej dominuje obraz polskiego futbolu, w którym na wielu stadionach rządzi mafia wytatuowanych swastykami i krzyżami celtyckimi (często obok symboli Polski Walczącej) łysych brutali zaangażowanych w różnego typu działalność przestępczą. Czy jest to jednak obraz prawdziwy i aktualny? pisze Dariusz Jakubowski

https://rownosc.eu/lewicowe-stadiony-czy-inna-pilka-nozna-jest-mozliwa/

Lewicowe stadiony – czy inna piłka nożna jest możliwa? – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-05-26 13:23:43